canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

Öğrenci Belgesi Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? (Öğrenim Belgesi)

Öğrenci Belgesi Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? (Öğrenim Belgesi)

Öğrenim belgesi ve öğrenci belgesi olarak adlandırılan, birçok özel ve resmi işlemlerde gerekli olan bu belgeyi almak için öğrenci işlerine gitmeye ve beklemeye gerek kalmadan e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Eğitim hayatınız boyunca e-okul, MEB öğrenci, lise ve üniversitesi öğrenci belgesi nasıl alınır yazımızın içeriğinde detaylandırdık. Öğrenci belgesinde hangi bilgiler yer alır, nerede kullanılır, açık öğretim lisesi öğrenci belgesi nasıl alınır ve e-devlette talebe belgesi gözükmüyor ne yapmalıyım diyenler Öğrenci Belgesi Nedir? Nereden Alınır? yazımızın içeriğinden detaylı bilgi alabilirler

Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi, eğitime devam eden her öğrencinin öğrenim durumunu gösteren resmi bir belgedir. Resmi kurumların iş başvurularında talep edebileceği gibi öğrenimine devam eden ancak, yaşı gelmiş olan erkek talebeler bu belge ile askerliğini dahi erteleyebilirler. Bu belge ile öğreniminize engel olacak hususların önüne geçme imkanının bulunmaktadır. Nasıl ve neren alacağınızı aşağıda detaylandırdık.

Öğrenim Belgesi Nereden Alınır?

Öğrenim yani öğrenci belgenizi okullardan, internet üzerinden, halk eğitim merkezlerinden ve e-Devlet üzerinden alabilirsiniz. e-Devletten alınacak olan öğreniminizi doğrulayan bu belge üzerinde barkod olduğu için direkt olarak kullanacağınız kurumlar için düzenlenmektedir.

Öğrenim Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

Öğrenim belgesi öğrencilerin resmi öğrenim durumlarını gösterdiği için talebelere ait güncel bilgilere yer vermektedir. Belge üzerinde kişiye ait olan bilgiler ise şu şekildedir;

 • Kimlik numarası
 • İsim ve soyad
 • Anne ve baba adı
 • Doğum tarihi
 • Öğrenim görülen sınıf ve dönem
 • Kuruma kağıt olunan tarih
 • Eğitim türü

bu bilgilerin yer verildiği bir belgedir ve bu nedenle ulaşılması oldukça kolay bir hal almıştır. Bu belgeyi yabancı uyruklu ancak, Türkiye’de eğitim alan öğrencilerde kolaylık ile alabilirler

Öğrenim Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Öğrenciler alacakları bu belgesi bir çok alanda kullanabilir.

 • İş başvurusunda,
 • Staj başvurusunda,
 • Burs başvurularında,
 • Otobüsü ve metrobüs’ü indirimli kullanmak isteyen talebeler,
 • Ehliyet alacak öğrenciler,
 • Askerliğini tecil ettirirken.

Yukarıda sıralamış olduğumuz işler için bu belgenin size indirimli akbil kullanmanızda yardımcı olacaktır.

e-Okul Öğrenci Belgesi Alma 2021

e-okuldan öğrencilerin sadece sınav notlarını değil resmi kurumlarda kullanabilecek olan talebe belgesi alabilme imkanı dijital ortama taşındığı için artık yapabilmeniz oldukça kolaylaşmıştır. Öğrenim belgesi almak istiyorsanız eğer aşağıdaki adımları takip ederek belgenizi alabilirsiniz.

 • Öncelikle sisteme kurum şifreniz ile giriş yapınız.
 • Sonrasında yapmanız gereken işlem ise öğrenci işleri bölümüne tıklamak olacak.
 • Burada raporlama bölümünde yer alan Yukarı Yazıcı işaretine tıklayınız.
 • T.C kimlik numarası yazılmalı.
 • Son olarak tamam butonunu tıkladığınızda işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

İlgili öğrenciye ait olan bilgiler doğru ve eksiksiz ise çıktısınız alarak okul müdürü yada müdür yardımcısına imzalatarak resmi bir hale getirebiliriz.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir? (Kısayol) öğrenci numaranız unuttuysanız buradan nasıl geri alacağınızı örenebilirsiniz.

Lise Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Lise öğrenim belgesi almak isteyen kişilerde e-okul sistemini kullanarak ilgili belgelerini alabilirler. Herkes tarafından bilindiği gibi ortaokul ve ilkokul olarak dönüşümünden sonra e-okul sistemi üzerinden öğrenim belgesi alma işlemi yapılmıyordu. Bunlar ile birlikte eğitim alan kişi ve aileleri bilgi almak istediklerinde sınıf geçme menüsü üzerinden bilgilere ulaşabiliyorlardır. e-Okul sistemine dahil edilen talebe yani öğrenim belgesi alma sekmesinden sonra T.C kimlik belgeleri ile talebeler belgelerini alabiliyorlar. Bu sayede talebeler ve idarede bulunun görevliler rahatlamıştır.

Lise belgenizi e-Devletten çıkarmak için;

 • Arama butonuna öğrencilik belgesi sorgulama yazmalısınız,
 • Öğrenci belgesi sorulama yazdığınızda aşağıda çıkan seçeneklerden yanına Milli Eğitim Bakanlığı yazan seçeneği tıklıyorsunuz,
 • Bu seçeneğin sizi yönlendireceği kısımda onay penceresi karşınıza çıkacak onu onayladığınız da sorgula butonu ile işleminize devam edebilirsiniz.
 • Sorgulama kısmında hangi okulda okuduğunuz hangi belgeyi almak istediğiniz gibi seçmelisiniz.
 • Sayfanın en sağında bulunan seçeneğe tıkladığınızda otomatik olarak eğitim aldığınız kanıtlayan belgeniz oluşuyor.

PDF olarak indir seçeneğine tıkladığınız zaman bilgisayarınızı ve telefonunuza indirebilirsiniz.

e-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet öğrencilik belgesi sorgulama işlemi , ilkokul, ortaokul, ve lise eğitimi alan kişilerin öğrenci belgesine ulaşabilmesi için hazırlanmış bir hizmettir. Talebe belgesi almak isteyenlerin takip etmesi gereken adımlar şu şekilde ilerlemektedir;

 • Belge almak isteyen öğrencinin T.C kimlik numarası ve şifresi ile siteme giriş yapılmalı,
 • Giriş yapıldıktan sonra ana sayfada yer alan kurumlar sekmesine tıklamalısınız.
 • Kurumlara tıklayınca karşınıza gelen listeden Milli Eğitim Bankalığını seçmelisiniz.
 • Sonrasında görüntülediğiniz hizmetler arasında öğrenci belgesi sorgulama hizmetini seçmelisiniz.

Bu adımları takip etmek istemiyorsanız eğer buradan Öğrencilik Belgesi Sorgulama bölümüne anında ulaşabilirsiniz. Bu hizmet açılırken kimliğimi şimdi doğrula diyerek sisteme giriş yapmalısınız.

MEB Öğrenci Belgesi Sorgulama

MEB üzerinden sorgulama yapabilmek için e-devletin vermiş olduğu hizmet üzerinden sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. e-Devlete ve MEB üzerinden sistem aynıdır. Ancak, bu hizmet kanalından faydalanırken lise ve üniversite eğitimi aldığınıza dair belgenizi alabilirsiniz. Lise ve üniversite bölümü için ikiye ayrılmıştır. Lise için milli eğitim bakanlığı tarafından yönlendirilen linkten alıyorsunuz.

Üniversite öğrenim belgeniz için;

 • Arama çubuğuna öğrenci belgesi sorgulama yazdığınızda aşağıda çıkacak olan seçeneklerde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yazısının üzerine tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkacak olan sekmede hangi üniversitede okuduğunuz ve çeşitli bilgilerinizin olduğu bir klasör karşınıza çıkıyor,
 • Son olarak yukarıda bahsettiğimiz belgenin yanında yer alan belge oluştur butonuna tıklamalısınız.

bu sekmeye tıkladığınızda belgeniz otomatik olarak oluşturup pdf formatında hazırlanıyor. PDF formatında indir dediğiniz zaman öğrenci belgenizi bilgisayarınıza yada cep telefonunuza indirmiş oluyorsunuz.

Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Eğitim hayatınıza açık öğretim fakültesinde devam ediyor ve belgenizi almak istiyorsanız eğer, belgeyi almak istediğinize dair bir dilekçe yazarak AÖL irtibat bürosuna başvuru yapmalısınız. Bu belgeyi almak için dilekçe yazmak istemiyorsanız e-Devlet kapısı üzerinden Milli Eğitim Bakanlığına ait olan Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama hizmeti üzerinden gerekli adımları takip ederek belgenizi alabilirsiniz.

e-Devlette Öğrenci Belgesi Gözükmüyor Ne Yapmalıyım?

Öğrenim belgenize gerekli adımları takip ederek ulaşamadıysanız eğer e-Devlet hızlı çözüm merkezi üzerinden iletişim formunu doldurup bilgi alabilirsiniz. Tüm işlemelere rağmen öğrenim belgenize ulaşamadıysanız, öğrencilerin evrakları ile ilgilenen bölüm ile yada okul idaresi ile görüşerek sorunuzun hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://kosgebkredisi.com/ogrencilere-para-yardimi-pandemi-donemi/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.