canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

Uzak Mesafeye Kablosuz İnternet Aktarımı (50 Km Menzil)

İnternet bağlantısının daha iyi olmasını isteyenler için internet aktarımı, cihazlarla uzak mesafelere kadar yapılmaktadır. Wifi sinyal güçlendirici, uzak mesafeden internetten alma, evden eve kablosuz internet nasıl çekilir? detaylar içeriğimizde..

Uzak Mesafeye Kablosuz İnternet Aktarımı (50 Km Menzil)

Kablosuz ağ teknolojileri, gelişimi artan internet tüketim ihtiyaçları sebebiyle hayatımızın değiştirilmez parçaları haline gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak kullanılan kablosuz haberleşme sistemini evinizde yada işyerinizde kullanmış olduğunuz internet üzerinde sıkıntılar yaşıyorsanız ve bağlantı gücünüz zayıfsa bağlantı gücünü arttırmak için adaptörler kullanarak sorununuzu çözebilme imkanlarınız bulunmaktadır. Bağlantı sorunları yaşayan kişiler, yazımızın içerisinde Uzak Mesafeye Kablosuz İnternet Aktarımı (50 Km Menzil) nasıl yapılır, uzak mesafe 10-20-50 km. internet aktarımı, uzak mesafeden internet alma, uzun menzilli wifi verici, mesafesi, uzaktan wifi çekme aleti, evde sinyal güçlendirici nasıl yapılır? hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceklerdir.

Uzaktan İnternet Erişiminde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

İnternet bağlantısında uzaktan erişimin en önemli noktası, güvenliğin sağlanmasıdır. Her ne kadar uzaktan erişim uygulamalarında iki bilgisayar arasında kriptolu iletişim kurulsa da, kullanıcının hataları yada yönetmiş olduğu bilgisayarlarda yüklü olan uygulama ve iletişim sistemlerinin zafiyetleri sebebi ile kötü niyetli siber saldırganların istismarlarına maruz kalabilirler. Bu saldırılara engel olmak için muhakkak güvenlik duvarı (firewall) ve antivirüs kullanmalı ve kurum politikalarına uymanız, internet üzerinde yaşayacağınız sorunla engel olmanızı sağlayacaktır.

Uzak Menzilli Wİ-Fi Verici

Kullanılan kablosuz ağı kaynağından alıp, modem veya router yardımı ile sinyalleri artırarak  ulaşmayan noktalara ileten ürünlerden Wi-Fi extender, yani menzil genişletici alarak bu sorununuzu çözümleyebilirsiniz. Wifi yenileyici veya wi-fi genişletici, ihtiyacınız olan kablosuz ağ kapsama alanına elde etmenin kolay bir yolu olabilir. Bu sayede evinizin ve işyerinizin her noktasında kaliteli bir internet ile istediğiniz uygulamalara giriş yapabilirsiniz. Var olan kablosuz bir ağa bağlanamama sorunu aktif olarak internet kullanan herkesin başına gelmiştir. Telefonunuzu veya bilgisayarınızı bağladığınız kablosuz ağ ile mesafeniz uzak olabilir bu neden ile bazen sinyal zayıflar. Böyle durumlarda Wireless adaptörler kullanarak sorunuzu çözebilirsiniz. Bu cihazlar zayıf olan sinyal gücünü artırmaktadır. Kullanımı kolay olan bu adaptörler USB şeklindedir. Menzil genişletici kurulumu için WPS butonu, internet kullanıcılarının kablosuz ağ üzerinden güvenli bir şekilde interneti kullanmasını sağlayan sistemin standart bağlantı yöntemidir. Kablosuz menzil genişleticiler ikinci modem gibi düşünülebilir ve asıl sinyali aldıkları için yüksek kaliteli bağlantı elde edilir. Kablosuz menzil genişleticinin size sağlayacağı yararlar ise;

 • Cihazları yerel ağlara bağlamaz sadece Wi-fi kapsama alanını genişletir,
 • İkinci bir SSID oluşturarak veri aktarımını yapar,
 • Sinyallerin daha uzak mesafeye daha güçlü ulaşmasını sağlar,
 • Modem yada routerdan gelen sinyalleri daha uzak mesafeye aktarır. Uzak Mesafeye İnternet Aktarımı (50 Km Menzil) bu şekilde sağlanır.
Uzak Mesafeye Internet Aktarimi 1
Uzak Mesafeye İnternet Aktarımı

Wi-Fi Kapsama Alanının Artırılması

Kablosuz modeminizden hiç veri alamıyor veya 1-2 çubuk gibi zayıf sinyaller alıyorsanız bu sorun giderebilir. Sorunu gidermeye başlamadan önce nereden kaynaklandığını öğrenerek, zayıf bağlantınızı güçlendirmelisiniz. Kablosuz modemlerin bir çoğu 50-60 metreden daha uzak bir mesafeden bağlantı imkanı sunmaz. Bu sebep ile sinyal ulaşana kadar zayıflar. Bu problemin çözülmesinin 7 yöntemi bulunmaktadır bunlar ise;

 • Modeminiz için sinyal vericisi yüksek olacak bölge belirleyin,
 • Windows 7 ile sanal erişim noktası belirleyin,
 • Elektrik hattı ağı oluşturun,
 • Kapsama alanını tekrarlayıcı ile genişletin,
 • Daha güçlü bir anten kullanın,
 • Kablosuz ağda N standardına geçin,
 • Bir modem veya dağıtıcı kullanarak ağınızı genişletin.

Bu yöntemler ile zayıf olan internet ağınızı güçlendirerek kullanım sırasında problemler yaşamazsınız.

WİFİ Çekimi Nasıl İyileştirilir?

Wifi ağınızın performansını en üst düzeye çıkartmak ve aralıklı bağlantı kaybı yaşamamak için belirmiş olduğumuz yöntemleri kullanarak kesintisiz internet kullanımınıza devam edebilirsiniz.

 • Büyük eşyalarınızı evin dış duvarlarına doğru yerleştirin.
 • Evinizde bulunan aynaları en aza indirin,
 • Yönlendiricinizi, etkinliği en yüksek düzeye çıkacak şekilde konumlandırın,
 • Sinyal tekrarlayıcı yada kablosuz köprü cihazı kullanın,
 • WEP’den WPA/WPA2’ya geçin,
 • Wifi’nin destekleyeceği cihaz sayısını MAC adresleri ile sınırlayın,
 • Kullanmış olduğunuzun ağın adını gizleyin.

Wifi Sinyal Güçlendirici Nasıl Yapılır?

Wifi sinyalinizden istediğiniz cihazlarınıza kadar ulaşamıyor olması kişilerin sorunu haline geldiği bilinmektedir. Wifi bağlantınız yetersiz geldiğinde alternatif olarak sinyal güçlendirici kullanmak istemiyorsanız deneyeceğiniz bazı basit yöntemler ile çekim ve sinyal kalitesini ek bir donanım kullanmadan da yükseltebilirsiniz. Donanım kullanmadan yapmanız gerekenleri ise aşağıda belirttik.

 • Wifi antenini değiştirin,
 • Modem yazılımını güncelleyin,
 • Alıcı cihazlarını kontrol edin,
 • Wifi kanal numarasını değiştirin,
 • Router’ı tekrardan konumlandırın.

Uzak Mesafeye Kablosuz İnternet Aktarımı Nasıl Yapılır?

Kablolu veya kablosuz uzak mesafeye internet aktarımı fiber optik kablo Cat dediğimiz bakır kablolar ve kablosuz Wifi üzerinden aktarımı gerçekleştirilir. Fiber optik kablo ile  internet aktarımı şu şekilde yapılıyor. İnternetin bağlanacağı noktadan gideceği noktaya  1 km’ ye kadar  multi mode fiber kablo, 1 km ve üzerindeki noktalara ise single mode fiber kablo çekilir. Her iki uca birer tane olacak şekilde media cenverter konulur.  Bu kablolar arasında switch konmaz ve hangi mesafeye kadar internet çekilecekse o uzaklığa kadar kablo çekilir. Bu şekilde internet hızı düşmeden internet aktarımı gerçekleştirilir.

Fiber kablolar core denilen cam iplikçiler içerir Telefon hattı, camera hattı, yedek hatlara kaç core ise o derece birden fazla hat çekilebilmektedir.  Bu şekilde istenilen noktaya kadar hat çekilerek internet aktarımı gerçekleştirilebilir.  Bu şekilde daha uzak olan mesafelere internet paylaşımı için aktarım yapılabilir. Cat adı verilen bakır kablolar ile internet aktarımı ise şu şekilde yapılmaktadır. Cat denilen kabloların Cat5, Cat6 ve Cat 7 kabloları mevcuttur ve bu şekilde 100 metreye mesafeye kadar internet verilebilir.

Uzak Mesafe İnternet Aktarımı ve Fiyatları

Uzak mesafeler arası internet aktarı için sadece kablo almanız yeterli olacaktır. Bu kabloların her iki ucuna switch koyarak az maliyetlerle internet aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bakır kabloların 300 metresi 50-200 TL arasında kutular halinde satılır ve kullanılan Cat kablonun türü o kadar önemli olmasa da Cat6 kabloların kullanılması tavsiye edilmektedir. Aktarım hızı yüksek ve yeterli olacağından internet hızı düşüklüğü gibi sorun yaşanmaz. 100 metreden daha uzak noktalara internet aktarımı gerçekleştirilecek ise bu durumda elektrik hatların olması gereklidir. Bu şekilde her 100 metreye kaliteli switch konularak iki nokta arasında ki mesafeyi 500 metreye kadar çıkartarak internet aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Uzak mesafeye internet aktarımı gerçekleştirecek olanlar kablo döşemeyi zahmetli ve maliyetli buluyorsa bu durumda kablosuz internet aktarımı seçeneği de düşünebilirler. 5 Km’ye kadar olan mesafelere internet aktarımı gerçekleştirmek isteyenler internetin bulunduğu noktadan kablosuz bir accespoint ya da dış ortam köprüsü denilen accespointleri koyarak da internet paylaşımı yapabilirler.

Bu şekilde arada duvar olsa bir 5 km öteye internet paylaşımını gerçekleştirebilirler. Kablosuz internet aktarımı gerçekleştirmek isteyenler 200-300 TL maliyetlinde olan bir TP-Link dış ortam köprüsü ile 1-2 km mesafeye internet verebilir. Bina içerisinde kabloluya çevirerek te interneti uzak noktaya aktarabilirsiniz Bunun için diğer uçta yani interneti dağıtacağınız uçta basit bir accespoint olması gerekiyor bu yöntem diğer yollara göre en fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Uzak Mesafeden İnternet Alma

Bir yerden bir yere internetin çekmesi isteye mesafe olarak ta 300 metre kadar ve açık bir alanda nasıl internet paylaşımı yapabilirim diyenler en çok bu konuda araştırma yapmaktadır. Bu şekilde mesafe olarak uzak bir noktadan bir diğer noktaya internetini kullanmak isteyenler kolaylıkla bir kablosuz adaptörle alarak istediği noktadan internet aktarımı gerçekleştirebilir. Yalnız iki cihazında gücünün eşit olması gereklidir. Bir diğer güçsüz olduğunda ağ kullanımınızda sürekli ping değerlerinde yükselme olacak ve stabil bir bağlantı sağlayamayacağınızdan dolayı iki cihazın gücünün de aynı olması gerekmektedir.

Evden Eve Kablosuz İnternet Nasıl Çekilir?

Evden eve uzak mesafeden interneti kablosuz adaptörle paylaşmak isteyenler Wireless adaptörünüzü iyi seçmelidir. Mümkün olduğunda dış sistem wireless adaptör kullanılmalıdır özellikle de kaliteli olanların tercih edilmesi gerekmektedir.  Kalitesi düşük olanlar kış aylarında ki aşırı rüzgarlardan etkilenip wireless sinyallerinde dalgalanmalar yaşayacağından dolayı stabil ve sorunsuz bağlantı kullanmak isteyenler TP LINK ve Ubiquiti NanoStation 2 cihazdan birini kullanmalıdır.

Uzun Mesafe  Kablosuz Aktarıcı Antenler;

 • Ubiquiti airPrism
 • Ubiquiti airMAX
 • RocketDish
 • airMAX
 • IsoBeam
 • Horn 5

Uzun Menzilli Wifi Alıcı ve Uzak Mesafe Verici

Bu sistem için bilgisayarınızdan alıcıya wifiyi tanıttıktan sonra alıcıyı belirlediğiniz yere yerleştirerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sistemden MB ve KM hızını yükselterek cihazınızı tanımlayabilirsiniz. Sonrasında cihazınızı sabitleyerek kanal genişliğini 50 MHz’ ye getirerek hız ayarlarınız ile aktifleştirebilirsiniz. Verici içinde aynı işlemleri kullanarak alıcınızı yerine sabitleyerek Wifinizi uzun sistemli başka yerlerde kullanabilirsiniz.

Wifi Mesafesi

Uygun ortamda ortalama bir Wifi yönlendiricisine 100 ile 300 metre aralığında olan uzaklıklardan bağlanabilirsiniz. Ayrıca bu uzaklık 50 km’ ye kadar çıkabilir. Wifi mesafesinde uzak mesafeyi en iyi çözümleyen cihaz TP-Link CPE610 tüm özelliklere sahip olarak belirlenmiştir. Antenleri çok güçlü ve kolay montaj edilen esnek bir kuruluma sahip, yazılımı oldukça iyi ve rüzgara karşı dayanıklı ve kötü hava koşullarından etkilenmeyen bir cihazdır. Cihaz incelemesini buradan yapabilirsiniz. Tam olarak ayarlar sağlandığında -47dBm ile bağlantı sağlayabilirsiniz. Frekans analizlerine bakılarak en iyi sinyal 5300 MHz ve 5700 MHz arasındadır. Lokasyon sinyallerini ayarladıktan sonra frekansları internet çekim ayarlarınıza göre sabitleyebilirsiniz.

Evde Sinyal Güçlendirici Nasıl Yapılır?

Evde sinyal gücünü artırmak isteyenler özellikle çok daireli apartmanlarda oturanlar aynı kanal üzerinden internet bağlantılarını gerçekleştirdiğinden dolayı birçok Wifi ağı görür ve  sinyalini güçlendirmek için varsayılan kanaldan çıkıp en az sayıda kullanılan kanallara geçiş yaparak sinyali güçlendirebilir. Bunun için bazı uygulamaları yapmak gerekir. Modem güçlendirme püf noktalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bunun için yapılması gerekenler ise, modemin yerini doğru yere konumlandırmak gereklidir. Özellikle modem üzerinde alan antenin dik durumda olması gerekir. Yine anten üzerine gelebilecek sinyali engelleyecek yapı ve nesnelerden uzak yerde olması gereklidir. Yine Access Point kurarak sinyali dağıtmak gereklidir Bu şekilde kablosuz ağ ayarları Erişim noktası olarak bilinen Access Point cihazı üzerinde yapılandırılarak evdeki İnternet bağlantısı daha güçlü bir şekilde dağıtacaktır.
 • Bunun yanında Priz tipi Wifi Extender alarak evinizdeki erişilemeyen alanlara veya kablo çekmenin zor olduğu alanlara kablosuz sinyal menzilinizi genişletebilirsiniz.
 • Cihazın antenini de değiştirmek de evinizdeki sinyalin güçlendirecek fayda sağlayıcı bir etki yapacaktır. İlk defa kablosuz ağ cihazı satın alacaksanız bu cihazını antenli olanlar ile değiştirebilirsiniz. Standart anteni daha üst modeller ile değiştirip sinyal gücünü ikiye katlayabilirsiniz.
 • Modem cihazının yazılımını her zaman güncel tutmalısınız. Eski sürüme sahip cihazların yazılımlarını sürekli güncel tutarak sinyalin gücünü koruyabilirsiniz.
 • Evlerdeki güçlü sinyal seviyeleri bazı semtlerde yer alan fiber İnternet altyapısı ile sağlanır. Bu nedenle evinizde ki internet sinyalinin gücü yüksek olan semtlerde evlerde oturmak iyi fikirdir.
 • Cihazın hoparlör, telefon, fırın, uydu alıcısı, oyun konsolu veya bunlar gibi radyo dalgası yayını yapan elektronik cihazlar modeminiz ile enterferans yapacağından bu cihazlardan uzak tutmak gereklidir. Bu cihazlar ile modemin arasında 2-3 metre mesafe olmalı ve yakınında bulundurulmaması gereklidir.

Uzak Mesafe Wifi Alıcı Vericileri

Hem kullandığınız masaüstü bilgisayarlar hem de dizüstü bilgisayarlar için kablosuz internet sinyallerini yakalamak amacıyla alınmaktadır. 1 kilometre, 10, 20 kilometreye kadar bile çeken antenler bulunmaktadır. Böylelikle, kablosuz internetinizi rahatlıkla her yerden kullanabilmektesiniz. Yüksek DB antenleri sayesinde 2-3 kat aralıkta bile çekebilmektedir. Uzun menzilli wireless alıcıları online satış mağazalarından, elektronik satış yerlerinden temin edebilirsiniz.

 • Videolarınızı anında yükleyebilirsiniz.
 • Yalnızca, bilgisayarınıza takarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • 2,3,4 hatta 5 kata kadar geniş ağ imkanına sahip olursunuz. Sinyalleri güçlü bir şekilde alabilirsiniz.
 • Bağlantı sorunları ve veri kaybı yaşamadan ağınızı genişleterek hem kablo fazlalığından kurtularak hem de bilgisayarınıza uygun mesafelerden anında rahatlıkla wireless kullanabilirsiniz.

1 KM Wifi Anten

Piyasada da satılan 1 km wifi adaptör bulunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde yüksek güçlü internetleri ile 1000 metreye kadar olan çekim gücünü kullanabilirsiniz. Hepsiburada, Trendyol, MediaMarkt mağazalarında online alışveriş yaparak satın alabilirsiniz.

20 Km Wifi Anten

Daha yüksek kaliteli wifi istiyorsanız, 20000 metreye kadar çeken antenleri satın alıyor. Noktadan noktaya internet aktarımını uzun menzilde gerçekleştirir.

Bunlar dışında, wireless adaptör 5 kilometre, dış mekan antenleri, 20 kilometre sinyal güçlendiricileri kullanabilirsiniz.

1 km wifi anten
Uzak Mesafe Kablosuz Görüntü Aktarımı

Wifi Modem Router Nedir? Ne İşe Yarar?

Yönlendiricinin diğer adı router olarak bilinmektedir. Birden fazla ağ arasında uzak mesafelerde bağlantıyı çeken ağ donanımına verilen addır. Bu ağlara bilgisayarın güvenli bir şekilde yönlendirilmesini sağlar. Gönderilmiş internet bağlantısını çekmektedir. Modem alındıktan sonra, bağlantı yapılır. Router üzerindeki ethernet girişlerine modem bağlantısı yapılır. Böylelikle, routerlara bağlanmış olan bilgisayarlara internet bağlantısı sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.