KosgebKredisi.com

Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Değişiklik

07.03.2022

Kur korumalı mevduat sisteminde artık şirketler de 3 ay vade ile hesap açabilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğle ayrıca sistemdeki hesaplara vade sonunda yenileme imkanı sağlandı. İşte habere ilişkin merak edilen tüm detaylar..

Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Değişiklik

Şirketler, TL mevduat dönüşüm uygulamasına 11 Ocak tarihli düzenleme ile dahil olmuştu. Merkez Bankası, kur korumalı mevduat uygulamasında iki önemli değişiklik yaptı. Merkez Bankası, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğle vadeyi şirketler için de 3 aya çekti.

Yeni karar kapsamında Kur korumalı mevduat sisteminde artık şirketler de 3 ay vade ile hesap açabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlandı! Kur korumalı mevduatta Değişiklik

Kur Korumalı mevduata yenileme imkanı getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğle ayrıca sistemdeki hesaplara vade sonunda yenileme imkanı sağlandı. Merkez Bankası, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğle vadeyi şirketler için de 3 aya çekti.

TL mevduata dönüşüm uygulamasında şirketler de 3 ay vade ile hesap açabilecek.

ŞİRKETLERE DE 3 AY VADE İMKANI

Şirketler, TL mevduat dönüşüm uygulamasına 11 Ocak tarihli düzenleme ile dahil olmuştu. Ancak şirketlerin vadenin 3 aydan başlaması taleplerine rağmen uygulamada ilk vade dilimi 6 ay olarak belirlenmişti.

İkinci değişiklik ise kur korumalı mevduata dahil olan hesapların vade bitiminde yenilenmesiyle ilgili maddede yapıldı.

VADE SONUNDA YENİLEME İMKANI OLACAK

21 Aralık’ta başlayan kur korumalı mevduat uygulamasında ilk vade sonu tarihi 21 Mart.

21 Aralık 2021’deki ilk düzenlemede, dönüşümle açılan TL mevduat hesaplarının, sağlanan destekten bir kereye mahsus yararlanması hükmü vardı.

Yeni tebliğle kur korumalı mevduat sistemindeki hesaplara vade sonunda yenileme imkanı sağlandı. Yenilenen hesap, ilk açılıştaki destekten yararlanmaya devam edecek.

Banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılabilmesi kararlaştırıldı.

Değişiklikle ayrıca Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkanı tanınabilecek.

Yenilenen hesap ilk açılışta dönüşümü yapılan döviz için döviz tutarı ve dönüşüm kuru, altın için de dönüşümü yapılan altın miktarı ve fiyatı üzerinden destekten yararlanmaya devam ederken, hesabın yenilenmesine ilişkin kapsam, usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenecek.

Kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istisnasının esasları belirlendi.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!