KOSGEB Kredisi

KOSGEB 48 Ay Vadeli 300 Bin TL Sıfır Faizli Kredi 2020

KOSGEB 48 Ay Vadeli 300 Bin TL Sıfır Faizli Kredi 2020

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen girişimcilere hibe ve kredi sağlayan büyük bir kurumdur. KOSGEB girişimcilere özel Kobi Kredi Faiz Desteği sağlayacaktır. Hazırlanan yeni destekler 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren ‘KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Yönetmeliği’ne dayanarak hazırlanmıştır. Yeni düzenlemelerdeki kurallar uygulamaya konulduğunda girişimcilere 300 bin TL’ye kadar sıfır faizli krediler verilebilecektir. KOSGEB kredisinin ne zaman  verileceği, şartları ve diğer destekler ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisinden faydalanmak için girişimcilerin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu program kapsamında ilk olarak girişimcilerin il ve ya ilçelerinde bulunan Kosgeb Hizmet Müdürlüklerine müracaat ederek eğitim programlarına katılım için başvuru yapmaları gereklidir. Kursa başvuru yapan adaylar birtakım testten geçirildikten sonra başarılı olmaları halinde kursa katılmaya hak kazanırlar. Katılınan bu kurstan başarı elde ederek ayrıldıktan sonra girişimcilere kurs sertifikası verilir. Sertifika alındıktan sonra açılacak olan işletme için kursta edinilen bilgiler neticesinde iş planı hazırlanır ve kuruma sunulur. Hazırlanan iş planı kurum tarafından onaylanması halinde verilen kredi ve desteklerden faydalanabilirsiniz. Esnaflar ve girişimciler için verilen Kosgeb desteklerini inceleyebilirsiniz.

Bu işlemlerin dışında da yerine getirilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kuruma iş planını onaylatan girişimciler daha sonra açacakları işletmeyi veri tabanına kaydetmeleri gerekmektedir. Bir sonraki işlemde ise kobi beyannamesi doldurun ve çıktısını alarak en yakın Kosgeb kurumlarına götürün. Sunacağınız belgeler incelemeye alınarak kurumdan size olumlu ve ya olumsuz olarak dönüş yapılacaktır. Başvurular ve KOSGEB hakkında daha detaylı bilgi almak için linke tıklayınız.

Kosgeb 300 Bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB, Kredi Faiz Desteği Programları ile küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygun şartlar altında nakit desteği sağlıyor. Bu kapsamda işletmelerin istihdamı sağlamalarını, üretim kalitesini ve standartlarını artırmalarını, uluslararası düzeyde rekabet içerisine girmelerini, nakit ve finansman sıkıntılarına çözüm getirmeyi hedeflemektedir. Bakanlar Kurulu tarafından 2008 senesine kadar Kosgeb’in üç banka ile anlaşması bulunurken 2008 senesinin Mayıs ayında yeniden bir düzenleme getirilerek, ülkemizde faaliyet gösteren kamu, özel ve katılım bankaları ile imzalanan protokoller ile Kobi’lere verilecek olan kredi imkanlarının kar payı, komisyon ve faiz giderlerinin sunulacak program çeşidine göre tamamı ve ya bir kısmı için finansal ihtiyaçlarının karşılanması adına çalışmalar yapılmaktadır.

Getirilecek olan yeni düzenlemelere göre finansman sıkıntılarının giderilmesi amacı ile işletme sermayesi, yatırım ve ihracat ihtiyaçları için kullandırılacak kredi faizlerinin Kosgeb kurumu tarafından destekleneceği bildirilmiştir. Kosgeb tarafından sağlanacak olan kredi faiz desteğinin en üst limiti bütün işletmeler için 300 bin TL‘yi geçmeyecektir.

Girişimcilere kullandırılacak olan kredi için vade seçeneği maksimum 48 ay olacaktır. Geri ödemeleri o günün şartlarına göre belirlenecek olup Kobi’lerin aleyhine bir faiz oranı uygulanmayacaktır. Kredinin payları Kosgeb’in anlaşmalı olduğu Türkiye’de bulunan özel ve ya kamu bankaları ile yapılan protokollere göre belirlenecektir.

Yatırım ve işletme amaçlı kullanılacak olan krediler Türk Lirası cinsinden kullandırılacaktır. İhracat kredileri ise döviz ve ya döviz karşılığında Türk Lirası türünden kullanımı sağlanacaktır.

Kosgeb 300 Bin TL Faizsiz Kredi

Kosgeb 300 Bin TL Faizsiz Kredi

Verilen desteklerden KOSGEB kurumu tarafından verilen desteklerden yararlanması yasaklanmamış işletme ve girişimciler faydalanabilmektedir. Krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin ve işletmecilerin bankalar ile arasında gerçekleştirilecek protokoller doğrultusunda kullandırılacak kredinin ana para riski bütünü ile mevcut bankaya ait olacaktır. Anlaşmalı bankalar yapılan kredi başvurularını bankacılık mevzuatı ve protokolde belirtilen hükümler çerçevesinde değerlendirmeye alacaktır. Kosgeb kurumu gerekli gördüğü taktirde bir ay önce protokolü imzalayan taraflara bilgi vererek kredi faiz desteğini durdurma yetkisine sahiptir.

Kullandırılacak olan kredilere ilişkin verilen düzenlemeler neticesinde mevzuatta belirtilen hükümlere uyulmaması tespit edildiğinde uygulanan Kredi Faiz Desteği iptal edilebilir. Başvuruda bulunan girişimci ve işletmelerin başvuruları ise kurumlar ve kendileri arasındaki uyuşmazlık sonlanana kadar kabul görmez. Daha sonra girişimci ve işletmecilerden destek kapsamında verilen kredi faiz alacağı ve yasal faiz tahsil edilebilir.

Mevcut borçların zamanında ödenmemesi durumunda uygulanacak hükümler bankaların hazırlayacağı protokoller ile belirlenmektedir.

Girişimcilere ve işletmelere kullandırılacak olan kredilerin tahsilleri ve yasal takipleri mevcut bankalara ait olacaktır. Kosgeb ile anlaşmalı olan bankalar kredinin masrafı, komisyon ücretleri ve temerrüt faizi gibi ücretler için Kosgeb kurumundan talepte bulunamaz.

KOSGEB Kredisinden Yararlanmak İçin İzlenilmesi Gereken Adımlar

 1. Krediden faydalanmak isteyen Kobi’ler ilk başvurularını anlaşmalı bankalara gerçekleştireceklerdir.
 2. Banka tarafından yapılan başvurular incelenir değerlendirilir ve şartlara uygunluğu sağlanan başvurular Kosgeb kurumunun onayına sunulur.
 3. KOSGEB tarafından belirlenen kurallar sonucunda yapılan başvurular değerlemeye alınacak ve şartları karşılayan başvuru formları bankaya bildirilecek olup bildiri tarihi ve sırası göz önüne alınarak girişimci Kobi’lerin desteklenmesi sağlanacaktır.
KOSGEB Kredisinden Yararlanmak İçin İzlenilmesi Gereken Adımlar 

KOSGEB Kredisinden Yararlanmak İçin İzlenilmesi Gereken Adımlar

KOSGEB Programı Kapsamında KOBİ’lere Verilen Diğer Destekler

İşletmelere finansman desteği sağlanmaya devam ediliyor. Kosgeb tarafından KOBİ’ler için geliştirilen bir diğer destek ise Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı’dır. Verilen bu destek programının amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyüme ve gelişme olunda olanlarına finansman desteği sağlamaktır. Sağlanan finansman desteğinin neticesinde işletmelerin Borsa İstanbul A.Ş Gelişen İşletmeler Pazarında yer almalarını ve iş yapmalarını sağlamaktadır. Belirlenen program doğrultusunda verilecek olan en üst limit 500 bin TL‘dir. Verilecek olan desteklerin en üst limitleri ise aşağıdaki gibidir;

 1. Bağımsız denetim için hizmet bedeli için yüzde 75 oranında 80 bin TL destek sağlanacaktır.
 2. Piyasa danışmanı ve danışmanlık için hizmet bedeli kapsamında yüzde 75 oranında 100 bin TL destek sağlanacaktır.
 3. Merkezi Kayıt Kuruluşu için oluşacak masrafları ve Sermaye Piyasası Kuruluna yapılan kurul kaydına alım masrafları kapsamında  yüzde 100 oranında 10 bin TL destek sağlanacaktır.
 4. Hukukçu raporunda meydana gelecek ve yüzde 75 oranında 10 bin TL destek sağlanacaktır.
 5. Aracı kuruluşlara ödenecek olan komisyon ücretleri için yüzde 75 oranında 300 bin TL destek sağlanacaktır.
KOSGEB tarafından Kobi'lere sunulan diğer destekler.

KOSGEB tarafından Kobi’lere sunulan diğer destekler.

KOSGEB Tarafından Verilen Destek Başvuru

 • Verilen destekten yararlanmak isteyen işletmelerin Kosgeb veri tabanına kayıtlı olması gereklidir.
 • İşletme sahiplerinin bu destekten yararlanabilmeleri için Kobi Beyannamelerinin güncel olması şartı aranmaktadır. Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme hususunda bilgi alabilirsiniz.
 • İşletme program kapsamında belirlenen şartlar doğrultusunda KOBİ Bilgi Sisteminde verilen formu doldurarak başvuru işlemini gerçekleştirir.
 • Başvuru yapılan Uygulama Birimleri işletmelerin başvurularını değerlendirmeye alır ve netice konusunda işletmelere geri dönüş sağlar.
 • Başvurusuna onay verilen işletmelerden taahhütname talep edilir.
 • Verilen taahhütnamenin işletme tarafından onaylanma ve kaydının oluştuğu tarihi takiben verilecek olan destek süreci başlamış olur.

KOSGEB Kurumları tarafından sağlanan destekler içerikteki gibi olup siz de Kredi Faiz Desteğinden ya da Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programından yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. turgut dedi ki:

  ben 18 yaşını geçmiş vede yeni hayvancılıga başlamış 21 tane büyükbaş hayvan alımı yapmışım vede yiyecek yem saman almak vede yeni hayvan al.ak için kırediye ihtiyacım var 50 bin kadar nasıl yararlanabilirim

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!