KOSGEB Kredisi

Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma

11.09.2020
Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma

Koronavirüs sürecinde normalleşme evresine 1 Haziran’da girilmesiyle birlikte kamu bankaları 4 yeni destek paketlerini devreye aldı. Açıklanan destek paketleriyle asıl hedef salgın nedeniyle durma noktasına gelen ekonomiyi canlandırmaktır. Destek paketleri Haziran ayının ilk gününde kamuoyuna duyuruldu. Ancak başvurular ise 5 Haziran tarihinde alınmaya başlanacaktır. Tatil kredisi, sosyal destek kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisine başvuralar bankaların şubelerinde gerçekleşecektir. Uygun ödeme koşulları ve faiz oranlarıyla vatandaşların ihtiyaçları karşılanırken ekonomide de canlanmalar yaşanacaktır. Konut kredisi çekecek olan vatandaşlar ödeme planları ve kredi kullanım koşulları hakkında bilgi edinmek istiyor. Aynı zamanda hali hazırda ödeme yaptığı konut kredisi olan vatandaşlar ise kamu bankaları tarafından sunulan 15 yıl vadeli, yüzde 0,64 faizli konut kredisi için yapılandırma olup olmayacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. 2020 yılı Haziran ayında kullanıma sunulan düşük faizli konut kredisi ve konut kredisi yapılandırma yapan bankalar hakkında tüm bilgiler içeriğimizde yer almaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda konut kredisinden yararlanmış olan vatandaş, faiz oranlarında düşüş ile birlikle düşük faizli kredi imkanından yararlanarak ödemelerinin yeniden hesaplanmasını isteyebilmektedir. Bu gibi durumlarda bankalar kredi yapılandırmasını devreye aldıklarında hali hazırda ödenmekte olan kredinin borcunu komple kapatmakta ve düşük faizden yeni bir kredi açmaktadır. Bankacılıkta bu işleme ise yeniden yapılandırma deniliyor. Kredi borcunun yeniden yapılandırılması refinansman adı ile de karşımıza çıkabiliyor. Önceden kullanılmış kredinin banka tarafından işleme alınıp kapatılmasıyla güncel faiz oranları üzerinden yeni bir krediymiş gibi hesaplama yapılması refinansman işlemleri tanımlanıyor. 2020 yılı konut kredisi transferi yapan bankalar listesi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredilerin faiz oranlarının yüksek olduğu zamanlarda kullanılan konut kredisini, faizlerin düşmesiyle yeniden yapılandırmak bankalar tarafından açıklandığı takdirde mümkün olmaktadır. Fakat şuan kredi borcu yapılandırması hakkında net bir açıklama bulunmamaktadır. Belirtmek gerekirse kullanılan kredi yine aynı banka üzerinden avantajlı oranlar ile kapatılıyorsa refinansman adı, yapılan işlem aynı olmakla beraber bu kez “yeniden yapılandırma” oluyor. Böylelikle müşterinin hem mevcut kredisinin kapatılır hem de faiz ödemelerini düşürülür. Konut kredisinde yapılandırma ile müşterilerin yakaladığı avantajlar ise;

  • Kredi taksit sayısı azalıyor.
  • Düşük faizle kredi ödenebiliyor.
  • Güncel faiz oranlarından yararlanılabiliyor.

Müşterinin kredisinin avantajlı hale getirilmesini amaçlayan refinansman kredisinde faiz indiriminden elde edilen karın yeniden yapılandırma masraflarından daha fazla olması gerekmektedir. Kredi borcu yapılandırmasında yeni bir kredi kullanıldığında yeni masraflarda ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda müşteri, kredi kullandığı banka ile kendisi arasında anlaşma sağlayabildiği takdirde masrafların büyük bir kısmından kurtulabilmektedir.

0.64 – 0.74 Faizli Konut Kredisi Yapılandırması Var mı?

Pandemi sürecinde normalleşmeye girilmesiyle birlikte 3 kamu bankası konut kredisi paketini vatandaşlara duyurdu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın 4 paket halinde sunduğu destek kredileri vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Geçtiğimiz yıllarda yüksek faiz ile konut kredisi çeken vatandaşların faizlerdeki düşüşle beraber kredi yapılandırma beklentisi daha da fazla arttı. Ödenmekte olunan konut kredisinde müşteriler faizler düştüğünde kredisini düşük faizle ödemek isteyebiliyor. Böyle durumlarda bankalar tarafından yapılandırma müjdesi duyurulduğunda ödenmekte olan kredi borcu kapatılıyor ve kredi düşük faiz üzerinden yeniden hesaplanıyor. Kredilerdeki bu işlemlere ise yeniden yapılandırma deniliyor. Yeniden hesaplanan ya da yeniden yapılandırılan krediler refinansman olarak adlandırılıyor. Refinansman, kullanılmış olan kredinin kapatılıp güncel en düşük faiz oranları ile üzerinden yeniden kredi kullanılması işlemi olarak gerçekleştiriliyor.

Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından vatandaşlara kullandırılacak olan sıfır ya da ikinci el konut alımlarında düşük faizli, 1 sene geri ödemesiz dönemli ve 15 yıl (180 ay) vadeli olarak sunulacaktır. 1 Haziran’da açıklanan kredinin başvuruları 5 Haziran tarihinde alınmaya başlanacaktır. Başvurular bankaların şubeleri üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu konut kredisinin faiz oranları ise yüzde 0,64 ve yüzde 0,74 oranı üzerinden hesaplanacaktır. Yüzde 0,64 faiz sıfır konutlar için geçerli olurken, yüzde 0,74 faiz oranı ise ikinci el konutlar için geçerli olacaktır. Oldukça cazip halde müşterilerin kullanımına sunulan düşük faizli konut kredisinden daha öncelerde kredi çeken vatandaşlar konut kredisi yapılandırma müjdesini bekliyorlar. Ancak konut kredisi yapılandırması hakkında bankalardan henüz bir açıklama gelmedi. Ev sahibi olurken düşük faizle ödeme yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça araştırılan konulardan biri de konut kredisi yapılandırması olmaktadır.

Güncel konut kredisi faiz oranları ve ödeme şekli ise;

  • Faiz oranları: % 0,64 – % 0,74
  • Vade sayısı: 15 yıl (180 ay)
  • Geri ödemesiz dönemi: 1 yıl
  • Kredi başvuru tarihi: 5 Haziran

Kredi limiti ise İstanbul, Ankara ve İzmir illeri için azami 750.000 TL, diğer iller için de azami 500.000 TL olmaktadır. Vakıfbank’ın resmi sitesi üzerinden avantajlı konut kredisi hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından vatandaşların kullanımına sunulan konut kredisinin faiz oranları birbirinden farklılık göstermektedir. Yüzde 0,64 ve yüzde 0,74 faiz oranları sıfır ve ikinci el konutlar olarak ayrılmaktadır.

Sıfır konutlar için kredisi oranları; 

Sıfır / birinci el konutlar için azamı 1 yıl geri ödemesiz dönemli 180 aya kadar varan vade seçeneğinde uygulanacak olan faiz oranı % 0,64 olmaktadır.

İkinci el konut kredisi faiz oranları ise;

İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vadeli konut kredisinin faiz oranları ise  %0,74’ten  0,87 ye yükseltildi. Konut kredileri % 0,87 faiz oranları ile vatandaşlara sunulacaktır. Ayrıca kamu bankaları, yeni bir kararla, konut kredilerinde 12 ay geri ödemesiz uygulamayı sıfır konutlar için de kaldırdı.  Konut kredisi başvurular 5 Haziran tarihinde Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank şubelerinden yapılabilecektir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

500.000 TL 10 yıl vadeli konut kredisi alan vatandaşlar için aylık taksit 6.729 TL,  toplam geri ödeme tutarı faizli olarak 305.920 lira olacak. Toplam geri ödeme 805.920 lira olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!