KOSGEB Kredisi

Erzak Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? (Korona Virüs)

Erzak Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? (Korona Virüs)

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar her geçen gün bir yenisi eklenerek devam ediliyor. Korona virüs sebebiyle vatandaşların mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla hem hükümet, hem il yönetimleri farklı çözüm yolları üretmeye çalışıyor. Belediyeler tarafından yapılan yardımlar özellikle gıda ve erzak yardımlarına başvuruların sayılarının artmış olduğu ve belediyelerin diğer ne gibi destekler var soruları sıklıkla araştırılıyor.

Sosyal medya zerinden yapılan paylaşımlarda birçok insanın mağdur olduğu ve işsiz kalan vatandaşların devletten yardım bekledikleri görülüyor. Binlerce vatandaşın yardım taleplerini inceleyerek geri dönüşlerin sağlandığı belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; dar gelirli ailelere yapılacak desteklerin verilmeye devam edileceğini açıkladı. Albayrak 2 milyon 111 bin haneye verilen sosyal yardımların yanında şimdide 2 milyon bin haneye 1000 liralık yardımların başlatıldığını açıkladı. Toplamda 4.4 milyon haneye verilecek olan sosyal yardımların ödemelerine ise bu ay içinde başlanarak tamamlanacağı belirtti. Sosyal yardımlar nakit olarak verilmektedir. Bu sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenler için de herhangi bir kuruma başvuru yapılması gerekmemektedir. Bakanlık tarafından tespit edilen ihtiyaç sahiplerine 3 fazda ödenecek sosyal yardımlar devletin her zaman vatandaşa yardım elini uzattığını göstermektedir. Hükümet tarafından çalışmaları tamamlanan yardımlar haricinde ise il yönetimleri de ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar ile gıda kolisi ve erzak yardımlarında bulunacaklarını açıklamıştı.

 İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan ve Ankara Büyükşehir belediyesinin de eşlik ettiği yardım kampanyaları kapsamında milyonlarca vatandaşa nakit ve erzak gıda kolisi yardımları yapılmaya başlanmış ve dağıtımlarına halen devam edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Kolisi Ve Erzak Yardım Başvuruları

Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılarak büyük bir ivedilikle hayata geçirilen yardım kampanyasın başvurular İBB resmi internet sitesi üzerinde yer alan ekran üzerinden başvuru formlarını doldurmak suretiyle yapılacaktır. İBB  gıda erzak yardım başvurularında bulunmak isteyen vatandaşlar kişisel bilgilerini, adres bilgilerini, iletişim bilgilerini, sosyal inceleme bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak buradan başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Birlikte başaracağız sloganıyla başlattığı yardım kampanyasında hayırseverlerden toplanan yardımlar ve paralar ihtiyaç sahibi kesime, yaşlı vatandaşlara, sağlık çalışanlarına ve hastalara dağıtılacak.

Belediye toplu taşıma araçlarına maskesiz binmek yasaklanınca tüm duraklarda ücretsiz maske dağıtımı da yapıyor.. İBB tarafında 30 bin öğrenciye 3200 TL burs verileceği duyuruldu. Ayrıca evde kalarak karantinada olan halka  bu süreçte  psikolojik destek sağlanması destek hattı da kuruldu.

300 Bin Gıda Kolisi Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

İstanbul Valisi Ali Yerli Kaya tarafından başlatılan 300 bin gıda kolisi dağıtımlarına da başlandı. İstanbul Valisi Ali Yerli Kaya’nın kampanyasına başvurmak için 112, 155 ve 156 çağrı merkezlerini aramanız gerekiyor.  Tamamı hayırsevere vatandaşlar tarafından hazırlanan gıda kolileri ise başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelere Getir uygulaması ile ücretsiz bir şekilde adreslere teslim ediliyor. Ayrıca Ali Yerlikaya  65 yaş üstü ve maddi durumu iyi olmayanlara gıda yardımı yapılacağını açıkladı.

300 Bin Gıda Kolisi Başvuruları: 112, 155 ve 156 çağrı merkezlerinden alınıyor.

İstanbul Valisi Yerlikaya yaptığı açıklamada; Sosyal vefa gıda yardım kolilerinin 6 hafta boyunca her hafta 50 bin adrese dağıtılacağını kolilerin hazırlanmasında emeği geçen tüm hayırseverlere teşekkür etti.

”Yaklaşık 73 bin çağrı aldık ve 65 binin biraz üzerinde büyüklerimizin talimatlarını yerine getirdik. Aradaki diğer rakam da 7-8 bin civarında rakam da bilgi edinmek için sunduğu husustu. Bu sokağa çıkma yasağı onlarla devam ettiği müddetçe bu hizmet devam edecek

 • Sosyal Vefa Destek: 0-212 293 20 39
 • Evde Sağlık Hizmetleri: 444 38 33
 • Nakdi Yardım Başvuruları için: 0-212 256 48-34 ve 0-212 256 43 91
 • Sosyal Yardım hattı: 144
 • Kriz nedeni ile işten çıkarılanlar: 0-212 444 75 87
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı: 0-212 256 48 34
 • Seyahat Yol izin belgesi için: 155– 199- 0 212 238 10 18

Gıda Yardımları Kimlere Yapılıyor? Şartları Neler?

İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından verilecek olan gıda kolisi ve erzak yardımı alabilmek gereken şartların en önemlisi; belli bir gelirin altında gelir sahibi olabilmektir. Gıda erzak yardımına başvuruda bulunan kişilerin belediyelerin verdiği fakirlik belgesinden almanız gerekiyor. Bu belgeyi alan kişilere devletdestekli.com başvuruda bulundukları belediyenin ilgili belediye ekipleri incelemeye gelerek yapılan incelemeler sonrasında muhtaçlık durumlarının onaylanması halinde aile erzak yardımı alınabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardım Başvuruları

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli ailelere verilmek üzere gıda ve nakit yardım kampanyası başlatılmıştı. Mansur Yavaş tarafından başlatılan gıda erzak ve nakit yardımlarına başvurular Ankara Büyükşehir belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden Dayanışma Platformunda yer alan formların doldurulması ile başvurular alınacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Erzak Yardım Başvuruları

İzmir Büyükşehir belediyesi başkanı Tunç Soyer tarafından başlatılan gıda nakit yardımları kapsamında 40 bin aileye 400 TL yardım yapılacağı açıklanmıştı. Desteğin birinci tam 15 bin 576 ailenin hesabına 400’er lira yatırıldı. 10 gün içinde yardımların tüm ailelere ulaştırılacağı açıklandı. İzmir belediyesi tarafından yapılan diğer maddi destekleri için tıklayınız.

Belediye tarafından verilen gıda ve nakit yardımları ile birlikte Süt Kuzusu projesine ara verilmişti ancak süt dağıtımına koronavirüs salgını nedeniyle insanların evlerine çekilmesi nedeniyle tekrar devreye alındı. İzmir Büyükşehir belediyesi gıda ve erzak yardımlarına başvurular ise bizdevarız adresinde yer alan yardım talep formu doldurularak yapılacaktır. Yapılacak yardımlar vatandaşların ikamet adreslerine teslim edilecek bunda dolayı ikamet adresi İzmir’ de bulunmayanlar destek faaliyetlerinden faydalanamayacaklardır.

Gıda Erzak Yardımı Yapan Belediyelere Başvuru

Gıda erzak yardım kampanyası başlatarak yardımlarda bulunan belediyelerin başvuru kanalları ve şartları aşağıda anlatılmıştır.

Sakarya Belediyesi Gıda Erzak Yardımları

Koronavirüs salgını nedeniyle gelirleri azalarak mağdur olan ailelere Sakarya Valiliği tarafından hazırlanan gıda ve erzak yardımları kosgebkredisi.com veriliyor. 25 bin adet gıda kolilerine 25 bin adet ürün verirken sağlık çalışanlarına özel 500 koli ile destek olundu.

Kahramankazan Belediyesi Gıda Erzak Yardımı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında  Kahramankazan Belediyesi 55 bin nüfuslu ilçede vatandaşlara ücretsiz olarak 30 bin maske, 10 bin hijyen paketi, 6 bin gıda kolisi yardımında bulundu.

Kahramankazan Belediyesi  bu kapsamda hazırladığı 6 bin gıda kolisini vatandaşlara dağıtmaya başladı. Gıda kolilerinin içerisinde salçadan makarnaya, şekerden yağa kadar erzaktan oluşuyor.  Korona nedeniyle salgının başladığı günden itibaren başlanan gıda kolisi yardımı dağıtma kapsamında 1000 haneye bu gıda kolileri ulaştırıldı. Gıda erzak yardımlarına başvuruda bulunmak için belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor.

Kastamonu Taşköprü Belediyesi Gıda Erzak Yardımı

Kastamonu’nun Taşköprü Belediyesi de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını yüzünden iş yerlerinin kapanması nedeniyle zor durumda kalanlar için Valilik izniyle “Gıda Kolisi” yardımı kampanyası başlattı. Gıda erzak yardım kampanyası kapsamında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere evlerine teslim edildi.

Kocaeli Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Kocaelinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan gıda erzak yardım kampanyası kapsamında dar gelirli aileler için 105 bin gıda kolisi hazırlandı ve kosgebkredisi.com belediye ekipleri ihtiyaç sahibi aileler ve esnaflara dağıtmaya başladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek olan gıda yardımlarına başvurular ise; resmi internet sitesi üzerinden aldıkları yardım talepleri doğrultusunda veriliyor. Dar gelirli olan ve korona nedeniyle mağdur olan vatandaşların esnafların evlerine yardım kolilerini ulaştırıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle karantina sürecindeki evde kalmak zorunda olan 42 bin eve yardımları teslim etti.  Yine Belediyenin verdiği 15 bin adet de  hijyen paketleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gıda Erzak Yardım Başvuruları

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin ve Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan kampanya ile 21 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı yapıldı. Gıda ve erzak yardım kampanyası kapsamında belediye çalışanlarının günlük yevmiyelerinin 33 TL+ ikramiye olarak vereceğini açıkladı. Ayrıca toplu taşıma kullanan vatandaşlar ücretsiz maske devletdestekli.com dağıtımlarına ise devam ediliyor. Gaziantep belediyesi gıda erzak yardım başvuruları ise buradan yapılabilir.

Diyarbakır Belediyesi Gıda Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, korona virüs salgını nedeniyle işini ve gelirini kaybeden mağdur durumda olan 10.000 ihtiyaç sahibi aileye bu süreç boyunca her ay 1000 TL yardımda bulunacaklarını, 10 bin aileye erzak ve 10 bin aileye de hijyen malzemesi dağıtılacağını açıkladı. Başvuru için tıklayınız.

Adana, Mersin, Antalya, Konya, Edirne, Bursa, Eskişehir gibi belediyelerinde gıda yardımları devam ediyor. Başvurular için belediyelerin resmi internet siteleri üzerinden başvuru formlarını doldurarak müracaat edebilirsiniz.

] }
Yorumlar
 1. Zeynep dedi ki:

  Kiraciyim esim 4 aydir issiz sigortasi yok kucuk bebegim var bez alicak durumum yok lutfen yardimci olun

 2. Necla dengiz dedi ki:

  3 cocuk annesiyim ev hanımıyım eşim çalışmıyor 4 aydır evimiz kira yeşil kartliyiz çok zor durumdayız lütfen bize yardım edermisiniz

 3. Seher dedi ki:

  5 melek annesiyim yardıma ihtiyacım var yardım ci olun lütven

 4. Senem Gülcan dedi ki:

  Erzak yardımı istiyorum çocuklarım perişan durumda

 5. Hacer sırma dedi ki:

  Eşim virüsten dolayı çalışmıyor kıredi ödüyörum 3cocugum var 5 aylık oğlum tıronugisefali hastası yeni ameliyat oldu zor durumdayız bez mama süt madi yardım istiyoruz hangisi olursa olur

 6. Hakim baysu dedi ki:

  Calisamiyorum bu hastalik cikti cilalı ve evdeyim garsonluk yapiyordum simdi calismiyorum durumum cok kotu ne kuru yiyecek var nede faturalarını yatiriyorum alhha rizasi icin biri el atsin

 7. Adile dedi ki:

  Hande 6 kişi yaşıyoruz 4 çoçugum var 2 engellim var eşim korona viris nedeniyle çalışmıyo kiracyım yardımınıza ihtiyacım var

 8. Salih akca dedi ki:

  Hayırlı Geceler ben salih akça biz kocaeli gebze ilçesinde ikamet etmekteyiz korana virusden dolayı evde karantina altındayız ailecek ancak hiç bir gelirimiz yok sizden maddi manavi destek istiyorum çok özür diliyorum rahatsız ettiğimiz için eşimin şeker tansiyon hastası evimiz kira elektrik suyu doğalgazı ödeyemedim 2 kızım var ellerinizden öper malum önümüz bayram çocuklarıma kıyafette almaya paramız yok saygılarımla

 9. Abdullah korkutan dedi ki:

  Meb ben yeni askerden geldim 1 cocugum var iş yok cok zor durumdayım çocuğumun bez mama vb ihtiyaçlarını karsilayamiyorum cocugum 6 aylik lütfen bana yardımcı olun

 10. Murat BİRSİN dedi ki:

  Merhabalar ismim Murat koruna vürüsten dolayı işsiz kaldım eşim hasta bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 11. Mehmet ali ÖZDEN dedi ki:

  Selam aleykum  ben kendim engeliyim babam 70 yaşında annem kronik hasta çatı katında yaşıyoruz gelip bakarsaniz halimizi gorurseniz sesimize kulak verirseniz duacinizim her zaman 3 tane ogrenci kız kardeslerim var bizlere yardimci olur musunuz Allah rizasi icin zor geciniyoruz bu zor bizede yardim edin erzak para yardimi ne olursa allah razi olsun sizlerden yardim ederseniz duaciniz oluruz faturalar geldi daha ödeyemedik bir tanesi tarihi gecti

 12. Handan dedi ki:

  Eşim 5 aydır çalışmıyor inşaat işçisi 2 çocuğum var virüsten dolayı mağduruz yardımlarınızı bekliyoruz

 13. Elif davarcı dedi ki:

  İGıda ve nakit yardımı istiyorum ilgilenirseniz sevinirim çalışmıyorum ev hanımıyım

 14. Özkan dedi ki:

  Zor durumda olduğumdan dolayı sizden yardım istiyorum.

  1. Hediye dedi ki:

   Adim hediye iki çocuk annesiyim ésim çalışmıyor hasta yatağında kirazıyım ve durumum hiç yok yemin ederim çocuğuma bebek bezi bile alamıyorum evde aciz yemek vakitleri gelince çocuğumu alıp komşularıma götürüyorum siff orda yemek yesin diye bana buyur dediklerinde ben tokum bana bekin çocuk yer diyorum işte durumum bu arkadaşlar yardim eli öztop ve katmayan herkesten razı olsu allah yar ve yardımcınız olsun

 15. erdoğan yaman dedi ki:

  yüzde 92 engelli birisiyim böbrek ve MESANE kanseriyim tedavim devam ediyor eşim bana böbreğini verdiği için çalışamıyor 1 kızım var üniversiteye gidiyor ama EMF hastası ailecek KRONİK hastayız ERZAK YARDIMI yaparsanız ALLAHrazı olsun

 16. Celal dedi ki:

  Merhaba bende inssat iscisiyim virusden dolayi calisamiyoruz emeklilik yok bisey yok yardim yapilmasini rica ediyirum

 17. Kenan aslan dedi ki:

  Merhabalar ismim kenan ben inşaat işçisiyim şuan çalışmıyorum 4 küçük çocuğum var kirada oturuyorum çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılaamıyorum desteklerinizi bekliyorum

 18. Arife dedi ki:

  Merhaba ben kirada oturuyorum kiramı ödeyemiyor um maddi durum sıkıntısı çekiyorum eşim asgari ücretle çalışıyor 2 tane çocuğum var birisi doğuştan hemofili hastası iğneye ihtiyacımız var sizden gıda ve para yardımında bulunmanızı istiyorum………

 19. Hasibe dedi ki:

  Eşim çalışmıyor 7aydir evde bende yardımlardan faydalanmak istiyorum hiçbi gelirim yok 1 çocuğun var

 20. fatma parlak dedi ki:

  Esim calismiyor uc cocugum var sizden gida yardimi bide para yardimi istiyorum zor durumdayim

 21. hakan öngör dedi ki:

  istanbul Büyükşehir erzak koli yardımı istiyorum

 22. Melek dedi ki:

  Melek kuyu.. bende engelliyim devletin 1000 tl yardımın dan bende yararlanmak istiyorum. Birde Gıda yardımı yaparsanız iyi olur eşim virüs ten dolayı evde çalışmıyor. İstanbul