KOSGEB Kredisi

Küçük İşyerlerine KOSGEB Destekleri (Esnafa Müjde)

Küçük İşyerlerine KOSGEB Destekleri (Esnafa Müjde)

Market, cafe, internet salonu, çiğ köfteci, döner bayiliği, giyim dükkanı, ayakkabıcı açmak isteyenlere KOSGEB DESTEK veriyor. Hibe desteğinin yanı sıra bazı sektörlerde kira desteği de sağlıyor. Beyler, bayanlar, öğrenciler devlet destekli verilen hibe ve faizsiz krediden siz de faydalanmak istemez miydiniz? Kendi işini kurmak isteyen gençler, memurlar, ev hanımları, bayanlar ve ek iş yapmak küçük bir dükkan açıp, ticaret hayatına başlamak isteyen herkese kredi veren kurum ve kuruluşları haberimizde..

İş yeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Kuruluşlar

İşyeri kredileri 3’e ayrılır. İş kurmak için verilmekte olan krediler;

 1. Devlet destekli iş yeri açma kredisi veren kuruluşlar, (KOSGEB)
 2. Bankaların verdiği iş kurma kredileri, (İHTİYAÇ KREDİLERİ)
 3. Kobi’lere sağlanan işyeri açma ve destekleme kredi paketleridir.

Şimdi maddeler halinde, iş kuracak kişiler için iş kurma kredilerini inceleyelim ancak öncesinde dükkan açmak isteyen genç arkadaşlara birkaç  tavsiyemiz olacak.

İş yeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Kuruluşlar

İş yeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Kuruluşlar

Eğer elinizde iş kurmak için hiç paranız yok ise, hevesinizi kırmak gibi olmasın ama, çok iyi hesaplama yapmalısınız. Banka kredisi çekerek dükkan açmak istiyor iseniz, iş yerinizden kazanacağız para ile taksitleri ödemeyi planlıyorsanız, hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu sebeple, bugün açtığınız dükkanı veya işyerini, 3 gün sonra kapatmamak için ilk aylarda iş yerinden gelecek kazançlara güvenerek, işyeri açma kredisi çekmemenizi öneririz.

KOSGEB Dükkan Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının belirlemiş olduğu şartlarda ve şekillere bağlı kalarak, Kosgeb ismi verilen kuruluş tarafından her yıl belirlenmiş bütçe limitleri dahilinde, işyeri açmak isteyenlere hibe (geri ödemesiz) kredi ve 0 faizli (faizsiz) krediler verilmektedir.

Kosgep’ den kredi almak istiyorsanız, öncelikle kurs tarihleri takip ederek Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılmalı, daha sonra sertifika alarak iş planı hazırlamalı ve iş projesi ile destekleme başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu esnada eğitim almış olduğunuz Kosgeb Hizmet Merkezi ile sürekli olarak iletişim halinde olmanız gerekmektedir. 32 saatlik eğitimde KOSGEB desteğinin nasıl alınacağı, daha önce destek alanların tavsiyeleri, desteklenen sektörler, dükkan, mağaza açmak için gerekenler anlatılmaktadır.

KOSGEB Destek Kredisi Şartları

Kosgeb’in verdiği kredilerden faydalanmak için girişimcilerin bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Birtakım evrakları tamamlamaları halinde hibe desteği ve geri ödemeli faizsiz kredi imkanı girişimcilere verilecektir. Sağlanması gereken koşullar aşağıdaki gibidir:

 1. Desteğe başvuru yapacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 2. Girişimcinin 18 yaş ve üzeri olması gereklidir. 18 yaşın altındaki başvuru sahipleri Kosgeb desteklerinden faydalanamamaktadır.
 3. Kosgeb eğitim programlarına katılmış ve belge almış şahıslar bu destekten faydalanabilmektedir.
 4. Herhangi bir sebepten dolayı hapse girmiş mahkumlara da Kosgeb desteği verilmektedir.
 5. Girişimcilerin bu haktan faydalanmaları için daha önceden Kosgeb kredisinden faydalanmamış olmaları gerekmektedir.

İşyeri Açmak İstiyorum Diyenlerin En Çok Tercih Ettikleri Sektörler Hangileridir?

 • Bakkal dükkanı, market, süper market veya gıda satışı yapan işyeri açmak,
 • Manav dükkanı ve organik sebze meyve satan bakkaliye tarzı iş kurmak,
 • Büfe, şarküteri ve sigara satışı yapan dükkan açmak,
 • Lokanta, ev yemekleri salonu, restaurant açmak,
 • Bayan ve erkek giyim mağazası açmak,
 • Bayilik veren firmalara başvurarak özellikle fast food sektöründe bayilik almaktır.


İşyeri Açmak İstiyorum Diyenlerin En Çok Tercih Ettikleri Sektörler Hangileridir

İşyeri Açmak İstiyorum Diyenlerin En Çok Tercih Ettikleri Sektörler Hangileridir?

Kosgeb yeni işyeri açan girişimcileri ve ufak esnafı desteklediği gibi KOBİ projeleri ile KOBİ’lere de destek sağlamakta, iyi bir iş projesi ile başvuruda bulunan herkese yüksek meblağlarda kredi ve destek sağlamaktadır. Buna rağmen esnaf tarafından krediye ihtiyaç duyulduğunda, iş projesi hazırlamanın zor olduğunu düşünerek, birçok esnaf KOSGEB hibe başvurusu yapmamaktadır.

Dükkan Açma Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Nelerdir?

Kosgeb haricinde birçok banka tarafından da girişimcilere özel işyeri açma kredisi verilmektedir. Bu kredilerden bazıları ihtiyaç kredisi paketleri dahilinde verilmekte iken, bazı krediler kişilerin yeni iş kurabilmeleri için özel olarak hazırlanmış ve bu maksatla verilmektedir. Bazı bankalar, Kosgeb ile anlaşmalı olarak, iş projesi onaylananlar belirli oranlarda banka kredisi çekebilmektedirler.

Bankalar tarafından verilen kredinin şartlarına gelince, Kobiler için verilen krediler hakkında ki şartlar saklı kalmak üzere, herhangi bir tüzel kişiliği bulunmayan şahısların iş kurma girişimlerine ihtiyaç kredileri faizleri uygulanarak, ödeme güçlerine ve maaşlarına göre, iş kurma kredisi verilmektedir. Bu uygulama sonucunda Kosgeb’ in önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Benim param olsa KOSGEB’ i ne yapayım?  😆 

Bazı kullanıcılarımız, Kosgeb desteklemelerinin önce harcamanı yap, faturalandır, daha sonra paranı al stratejisinin doğru olmadığını savunarak, KOSGEB’ in yoldan geçen herkese para vermesi gerektiğini savunmaktadırlar. Yok öyle bir şey.

Kobilere İş yeri Kredisi

Kobilere verilen iş kurma kredileri genel anlamda, tüzel kişiliği bulunan ve işyeri sahibi olan esnaf ve sanatkarlar ile Ticaret siciline kayıtlı olan kişilere verilen desteklemelerden ibarettir. Bu kapsamda Kobi kredisinden faydalanmak için tüzel kişi olamak şarttır. Bu durumda, yeni işyeri sahibi olmak isteyenler, Kosgeb işyeri kredisi çekmek isteyenler, henüz işini kurmamış olanlar bu desteklemelerden faydalanamazlar. Yinede KOBİ desteğinden faydalanmak istiyor iseniz, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Halkbank, Şekerbank, İş bankası, TEB, Garanti bankası gibi bankaların KOBİ BANKACILIĞI bölümlerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İş yeri açma kredisi veren KOSGEB in bu imkanlarından faydalanan çokça kişi bulunmaktadır.Sizlere örnek teşkil etmesi bakımından aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Kosgeb 2020 yılında farklı destekler veriyor. Destek tutarlarında artış meydana gelmiştir.

KOSGEB Tarafından Verilen Destek Programları

Kosgeb tarafından KOBİ’lere birçok destek sağlanmaktadır. Sağlanan destek programlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. İşbirliği Güçbirliği,
 2. Girişimcilik,
 3. KOBİ Projesi,
 4. Genel Destek,
 5. Endüstriyel Uygulama,
 6. AR-Ge, İnovasyon,
 7. KOBİGEL- KOBİ Gelişim
 8. Tematik Proje
 9. KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım- KOBİ TEKNOYATIRIM
 10. Tematik Proje
 11. Stratejik Ürün
 12. Kredi Faiz
 13. Laboratuvar Hizmetleri
 14. Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
 15. Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programları hususlarında destekler sağlanmaktadır.

Bir işletme kurmak için yeterli sermayeniz bulunmuyor ise KOSGEB tarafından verilen desteklerden faydalanarak işletmenizi kurabilirsiniz. 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. Bu tarihten sonra Girişimciliği Geliştirme Destek Programına başvurular başlayacak ve yeni destekler bu kapsamda verilecektir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Nur dedi ki:

  Oto kiralama işi açmak istiyorum kosgebten yararlana bilir miyim

 2. Dükkan açmak istiyorum dedi ki:

  Hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorum

 3. YENİDEN İŞ YERİ AÇMAK ROT BALANS dedi ki:

  BAĞKUR EMEKLİSİYİM YENIDEN İŞ YERI ACMAK İSTİYORUM KOSKEB DESTEĞİ NASIL ALABİLİRİM YENİDEN AÇMAYI DÜŞÜNDÜĞÜM KENDİ MESLEĞİM ROT BALANS FAR AYARI JANT DÜZELTME ALT TAKIM TAMİR ONARIM YENİ LASTİK BAYILİGİ DAHA ÖNCE DÜKKANIM VARDI KAPATTIM TAM 10 YL OLDU HİÇ VERGİ BORCUM YOK

 4. Sermaye dedi ki:

  Denizlide dürüm üzerine dükkan sahibi olmak istiyorum ama hiç sermayem yok bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

 5. betül dedi ki:

  bende döner dükkanı actım inananın şu ekonomik durum bizi ciddi etkiledi küçük esnaf dükkan kapatıyo devletten destek bekliyoruz

 6. Asuman pulat dedi ki:

  Ben tuhafiye dükkanı açmak istiyorum 2ablamla birlikte ve ablamın uygulamalı girişimcilik belgesi var.ama hiç sermayemiz yok tuhafiyemizde hazır eşyanın yanında el işi sanatlarından faydalanacağız.mefruşat ve iğne oyaları kurs sertifikalarımız var. Kredi almamız mümkünmü acaba.lütfen bize yardımcı olurmusunuz.

 7. Yasemin Aydoğan dedi ki:

  Bende işyeri için destek istiyorum

 8. Şükran gelibolu dedi ki:

  Ben engelli çocuk annesiyim tuhafiye dükkanı açmak istiyorum çocuğumla birlikte bir iş yapmak hayatımda değişiklik yapmak istiyorum kosgeb in imkanlaından nasıl yararlanırım nasıl imkanlar olur

 9. Büşra Bulut dedi ki:

  KOSGEB sürecini anlatmak Önemli çünkü işin bir noktasında Aslında başlarken KOSGEB her koşulu kabul eden ya da her girişime destek veren bir yapı değil.

 10. KOSGEB (Ayşen Bayar) dedi ki:

  İşin bir noktasında Aslında başlarken KOSGEB her koşulu kabul eden ya da her girişime destek veren bir yapı değil o sebeple de KOSGEB’in bazı ufak hileleri ya da ipuçları var Bundan yararlanmak için bunlar insanlarla paylaşman önemli olduğuna inanıyorum zaten her şeyden önce şunu bilmek gerekiyor KOSGEB desteklerinden yararlanmak için herhangi bir şirkette yüzde 30’dan fazla ortaklığın uzun olması gerekiyor Eğer herhangi bir şirketin yüzde elli yüzde altmış orta alsanız veya sahibiyseniz ve yeni kurduğunuz şirket için KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyorsanız KOSGEB böyle bir olanak sağlamıyor onun yerine diyor ki ben girişimciye destek olacağım diyor başka bir yerde yüzde 30’dan fazla ortağınız olmayacaktı ve en önemlisi KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip olacaksınız diyor işte bu da aslında 2. önemli nokta KOSGEB girişimcilik sertifikası şirket kurulmadan önce sizin sahip ol manız gereken bir şey şirket kurduktan sonra alacağınız KOSGEB girişimcilik sertifikası ile KOSGEB desteklerinden faydalanmanız veya girişimci destekleri ne başvurmanız mümkün değil ama sadece girişimci destekleri özelinde zaten birazdan bahsederim Aslında birçok başka destekte var ama şunu unutmayalım 2 Kural çok önemli herhangi bir şirkette yüzde 30’dan fazla ortaklık bulunmayacak ve siz yeni bir girişim için başvuru yeri olacaksınız ve bunun yanısıra KOSGEB girişimcilik sertifikası da şirketi kurmadan önce sahip olacaksınız önce kursa gidip Sertkaya alıyoruz sonra şirketi kuruyoruz ve desteklere başvuruyoruz Peki başvurduktan sonra bizi neler bekliyor aslında şöyle Ben bizzat kendi tecrübelerimden anlatayım ben bu sertifikaya aldım Şirketi kurdum ve Tamam dedim kosgep girişimci destekleri ne yapacağım diye bu yola çıktım yapmam gerekenler yapmamız gerekiyor.

 11. İnan dedi ki:

  Ben döner üzerine dükkan actim.Kendi imkanlarımla buna ragmen param kalmadı bana bu konuda para destegi cikabilirmi

 12. büfe tarzı açmak istiyorum dedi ki:

  size daha öncede başvurdum yanlız bana geri dönülmedi sizden ricam bana yardımcı olun kendi işimin sahibi olmak istiyorum