KOSGEB Hibeleri

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma (Yeni Faiz)

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma (Yeni Faiz)

Esnaf kefalet kredisi çekmiş olan ve borçlarını ödemekte zorluk çeken esnaflara müjdeli haber geldi. Esnaf kefalet kredi kooperatifi borçlarınızı yapılandırarak size kolaylık sağlıyor. Borçlarının tamamını ödeyen esnafa sıfır faiz oranı uygulanacak, borçlarını 12 ay vade ile ödemek isteyen esnafa %7 faiz oranı uygulanacağı gibi aynı zamanda borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflara ise %8 faiz avantajı uygulanacaktır. Borçları 2020 yılına devreden esnaflar yapılandırmadan yararlanacaktır.

https://kosgebkredisi.com/esnaf-kefalet-kredi-hesaplama-2021/

Geçtiğimiz yıllarda yine Şehit ve Gazi yakınlarına ise 48 ay vade imkanı tanınırken aynı zamanda kredinin faiz oranları silinmişti.. Aynı zamanda esnaf kefaletten kredi çeken ve takibe düşmüş gecikmiş borcu bulunan esnaflara da yapılandırma imkanı getirildi. Tüm bu bilgileri göz önüne alarak Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma adlı başlığımızı değerlendirerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Esnaf Kefalet Kredisinde 2 Milyar Liralık Borç Yapılandırma Geliyor

Esnaf ve kefalet kredisi borcu bulanan vatandaşlarımızın beklemiş olduğu müjdeli haber verilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanımız müjdeli haberi verirken cümlelerini şu şekilde ifade etmiştir. Esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerinden kredi çeken ve borçlarını ödemekte zorlanan esnaflarımızın borçları takipte olanları yapılandırmaya girecek ve ödeme gücünüze göre belirlemeler yapılacaktır. 30 Haziran 202 tarihinden önce kredi borcu takibe düşen esnaf ve sanatkarlarımızın kredi kefalet kooperatifine yazılı olarak başvurmaları ve talepte bulunmaları halinde yeniden yapılandırması mümkün olacaktır.

Bu uygulama hayata geçtiğinde toplamda 220 bin borçlu bulunan esnaf ve sanatkarların ve kefillerinin gecikmiş olan yaklaşık 2 milyar lira borcunda iyileştirme yapılacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle işyeri kirasını bile ödemekte zorlanan esnafların mevcut kredi borçlarını ödemekte gerçekten zorlandığı bu süreçte esnafa yapılandırma müjdesi esnaflar tarafından büyük sevinçle karşılandı. Gecikme faizi olarak yaklaşık 322 milyon lirada  esnaflardan düşürülecektir. Esnaf kredi yapılandırma uygulamasının kredi ve kefalet kooperatifi ortaklarına sağlanacaktır.

Yapılandırma müjdesinin yanında esnaflar birde aynı mektupta yer alan muhtasar, KDV ve gelir vergisi ikinci taksitleri ile SGK primlerinin de ötelenmesine yönelik kararın kısa sürede açıklanması bekliyor.

Diğer seçeneklerde ise yapılandırma talep eden esnaflara;  12 ay ve 24 ay vadede farklı faiz oranları uygulanacaktır. 12 ay vade imkanını seçen esnaf % 7 faiz oranı ile borcunu öderken 24 ay vade ile borcunu ödemek isteyen esnaflarımıza ise %8 faiz oranı uygulanacaktır. Geçtiğimiz yılda 15 temmuz Şehit ve Gazi Yakınları için ise 48 ay vade imkanı sağlanırken borçlarının faiz oranları da ortadan kaldırılmıştı. Tüm bu kolaylıkların ise ne zaman yürürlüğe gireceği merak ediliyor.

Borç Yapılandırma Ne zaman Yürürlüğe Girecektir

Borç yapılandırma kararından 2020 yılında da Esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerinden kredi çeken ve borç yapılandırmasına girecek olan esnaflar bu kararın yürürlüğe girmesini dört gözle beklerken  yapılandırma işlemlerinin de yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Kredi kefalet sistemi için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız eğer lütfen linke TIKLAYINIZ.

Yapılandırma işlemleri ne zaman başlayacaktır?
           Yapılandırma işlemleri ne zaman başlayacak?

Yapılandırma İşlemleri Ne Zaman Başlayacak?

Esnaf ve kefalet borcu bulunan esnaflarımız için müjdeyi veren Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı yapılandırma kararnamesinin yürürlüğe gireceğini belirtirken yapılandırma işlemlerinin hangi tarihte başlayacağına dair bir bilgi vermemiştir.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarın kredi kefalet kooperatifine yazılı olarak başvurmaları gereklidir. Başvuru yapan esnafların yapılandırma başvuruda bulunmaları halinde yeniden yapılandırmadan yararlanacaktır.

Tüm bunların yanı sıra borçların yapılandırılacağına dair bilgiler verdi. Borçlarını yapılandırmak isteyen esnaflar aşağıda bahsetmiş olduğumuz işlemlerden yararlanabileceklerdir.

 • Esnaf ve kooperatif kredilerine kefil olan vatandaşlar ise yapılandırma işlemlerinden yararlanabileceklerdir. Bu sebeple yukarıda belirtmiş olduğumuz tarihe kadar borç yapılandırması için başvuruda bulunmaları gerekecektir.
 • Borçlarını 12 ay vade ile ödemek isteyen esnaflar %7 faiz uygulamasından yararlanacaklardır.
 • Borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflar %8 faiz uygulamasından yararlanacaklardır.
 • Borçlarının ana parasının tamamını ödemek isteyen esnafların ise faiz oranları silinecektir.
 • 15 Temmuz şehit ve gazilerin birinci ve ikinci derece yakınları 48 ay vade ile borçlarını ödeyebilecekler ve faiz uygulamalarına tabi tutulmayacaklardır.
 • Borç yapılandırması için başvuru işlemleri ise ilgili meslek odalarına ve bankalara yapılacaktır.

Esnaf ve Borç yapılandırma işlemleri yapacak olan vatandaşlarımızı kapsadığı için bu tarihten sonra borcu bulunan esnaflar bu uygulamadan yararlanamayacaklardır. Geçmiş olduğumuz yıl yapılandırmaya tabi olan esnaflar borçlarını düzenli ve zamanında ödemiş olduklarında ikinci yapılandırma paketinden yararlanamayacaklardır. Geçtiğimiz yıllarda borçlarını yapılandıran fakat halen ödemekte zorluk çeken esnaflar ise ikinci yapılandırma paketlerinden yararlanabileceklerdir.

Esnaf Kefalet Borçları Yapılandırma Hesapları

Esnaf ve kefalet borcu olan esnaflarımız için ödeme türleri ve faiz oranlarını yukarıdaki paragraflarda siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık fakat bu durumu birde tablo yardımı ile siz okurlarımıza bir kez daha anlatmakta fayda görüyoruz.

Borçları 2020’ye devretmiş olan borçları kapsamak suretiyle düzenlenmiştir.

Toplam Ödenecek TutarYıllık Faiz OranıAylık Faiz OranıAylık Ödenecek TutarToplam Ödenecek TutarVade
20.000 TL%7%0,581.743,03 TL20.916,30 TL12 AY
50.000 TL%7%0,584.357,56 TL52.290,76 TL12 AY
20.000 TL%8%0,66918,33 TL22.039,84 TL24 AY
50.000 TL%8%0,662.295,82 TL55.099,60 TL24 AY

Yukarıda bir tablo yardımı ile bahsetmiş olduğumuz ödeme seçenekleri ve türleri ortalama hesap olarak baz alınmıştır.

Esnaf Kefalet Kredileri

Esnaf ve kefalet borcu yapılandırmasından yararlanan vatandaşlarımızın faizleri anapara tutarına eklenecek ve ilk taksit peşin olarak alınacaktır. Aynı zamanda 2020 yılında esnaf ve kefalet borcu yapılandırmasından yararlanacak olan esnafların başvuru işlemleri önümüzdeki günler içerisinde belirlenecektir. Başvuruları ilgili olduğunuz odalara veya bankalara yapabileceksiniz.

Halk Bankası Esnaf ve Sanatkar Destek Kredileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayınız. Aynı zamanda size en yakın olan Halk Bank şubelerine başvuru yapabilir veya 0850 222 0 401 numaralı KOBİ diyalog hattını arayarak operatörlerden bilgiler alabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi yapmayı unutmayınız!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ahmet Erdoğan dedi ki:

  ben yapılandırmadan faydalanmak için kooperatife gittim. Bana sadece temerrüd faizinin siline bileceğini normal faizin silinmeyeceğini söylediler. Ayrıca benim ipoteğimin satış işlemleri başladığı için borcun %50 sini almadan yapılandırma yapamayacaklarını söylediler. bu doğrumudur acaba.

 2. ali yavuz dedi ki:

  bu yeni çıkan yapılandırmada borç ana para üzerinden mi yoksa faizli bakiye üzerinden mi , ayrıca ana para borç unu ödemek ve kapatmak için ana para borç u kadar kredi alıp kapatma koşulu var mı faiz uygulanmadan lütfen cevaplama şansınız var mı bekliyorum

 3. Soru dedi ki:

  Yapilandirma ne zaman gelecek bilgisi olan varmı acaba

 4. esnaf kredi borcu yapılandırması dedi ki:

  bütün borçlar yapılandırılrken esnaf kredilerine neden yapılandırma gelmedi.yapılandırma istiyoruz.çünkü şu durumda kredi borcumuzu ödeyemiyoruz.

 5. Yeni yapilandirma me zaman dedi ki:

  2019 damn yeni bir yapilandirma var mi

 6. Selim MERT dedi ki:

  Bu yapılandırma süreci nasıl başlayacak isterseniz ondan bahsedelim 29 Eylül 2017 tarihine kadar burcu ile ilgili başvuruda bulunan Esnaf ve Sanatkarlar borçlarına yeniden yapılandırılacak Eğer yapılandırmayı anlatılmış dersiniz detaylı olarak yapılandırmada taksit istemeyen esnafların borçları faizsiz bir şekilde ödenek 12 ay taksit isteyen esnafın ise %8 faizle borcunu ödeyebilecek.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.