KosgebKredisi.com

Ev Hanımlarına KOSGEB Hibe Kredisi 2022

01.08.2022

Kosgeb iş kuran bayanlara ayrıcalık tanımaya devam ediyor. Bayanlara sunulan Kosgeb Hibesi sayesinde artık kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımları Kosgeb hibe destek kredisi alarak hayallerini kısa bir süre içinde tamamen geri ödemesiz hibe destekleri ile kurabilecekler. Devletin ev hanımlarına yardımı 2022 yılında neler oldu, Kosgeb tarafından verilen hibe kredi ve teşvikleri ne kadar veriliyor, bayanlara iş yeri kurma desteği, şartları, kimlere bu desteği verdiğini, kadınlar hangi kursa katılmalı konularında hibe destekleri ile ilgili ev hanımlarına kosgeb hibe kredisini araştırdık.

Ev Hanımlarına KOSGEB Hibe Kredisi 2022

Ev Hanımlarına KOSGEB Hibe Kredisi 2022 yılında devam ediyor. KOSGEB 2022 yılında geleneksel girişimci desteği aracılığı ile kendi işini kuran kadın girişimcilere sağladığı pozitif ayrımcılık sayesinde en az 10 bin TL’lik hibe desteği sağlamaktadır. Kendi işini kuran ev hanımlarına sağlanan bu program kapsamında kadınların alabileceği en yüksek yardım ise 60 bin TL’dir. Kurum kurulduğu günden bugüne kadar birçok ev hanımı, bayanlara sağlanan bu hibe destekleri sayesinde KOSGEB hibe kredisi ile kendi işini kurdu.

Ev hanımlarına verilen Kosgeb hibe kredisi olarak 60 bin lira kosgeb hibesi ve kredi teşviklerini nasıl alındığını, şartlarını ve detayların neler olduğunu içeriğimizde verdiğimiz bilgileri inceleyerek öğrenebilir ve sizde iş kurmak için kuruma başvuru yaparak hibe destekleri ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

Öncelikle Devletin Ev Hanımlarına Yardım İmkanı Neler? konusuna göz atalım.

KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe 2022 İmkanları Nelerdir?

Son yıllarda Kosgeb’e başvuran ev hanımlarının sayısı artmıştır. Devlet destekli hibe krediden yararlanarak ev hanımları da kendi işin patronu olabilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen Ev hanımlarına maddi destek 2022 yılında hibe olarak sağlayan tek Kurum Kosgeb’tir. Her yıl 5 bin kişinin iş kurmasının hedeflendiği Kosgeb destek kredisi ile son 2 yılda verilen eğitimler ve maddi destek sonrasında 2 bin beş yüz kadın olmak üzere 5 bin girişimci kendi işini kurmuştur.

Yeni bir iş yeri kuracaksanız bunu KOSGEB üzerinden başlayıp hayata geçirmek sizin için en doğru yol olacaktır. Erkek girişimcilerin yerlerinde olsak kendine ait iş fikirlerini ev hanımı eşlerinin üzerinden yapmalarını tavsiye ederiz. Bunun nedeni ise Devletimizin kadın girişimcilere sağlamış olduğu büyük maddi avantajdır. KOSGEB 2022 yılında girişimcilik desteklerini ciddi anlamda değiştirmiş olsa bile ev hanımlarına halen 10.000 TL fazladan hibe imkanı sağlamaktadır.

Kosgeb ve İşkur’un ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 60 bin lira hibe verilmektedir. Destek unsurlarında sağlanan kuruluş desteği ve performans desteğine ilave olarak Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklendiği görülmektedir.

Bu şekilde her bir performans desteği için alınacak 10 bin lira fazladan hibe desteği nasıl alınır? inceleyelim.

Ev Hanımlarına Hibe Desteği 2022 Devam Ediyor

Devletten kadınlara geri ödemesiz kredi imkanı sunuyor. KOSGEB 2022 yılında önceki yıllarda sağlamış olduğu girişimcilik desteklerini ciddi anlamda değiştirdi. Ancak, Ev hanımlarına destek 2022 senesinde de 10.000 TL fazladan hibe imkanı sağlanmaya devam ediyor.

Kosgeb ev hanımlarına destek oranını %70 den %80’e çıkarmıştır. Bu kapsamda ev hanımları %80 destek ile kendi işini kurmaktadır. Kosgeb girişimcilikte cinsiyet ayrımı yapmaksızın ev hanımlarına da hibe kredi imkanları sunmaktadır. Bulunduğu bölge ve şartların da göz önüne alınarak destek verildiği Kosgeb ile ev hanımlarına %20 oranında daha avantajlı şartlar ile işini kurmak isteyen ev hanımlarına iş yeri kurmak için kredi imkanı verilmektedir.

Girişimciler işini kurduktan 1 yıl sonra eğer işlerini büyütmek isterlerse faizsiz kredi imkanlarından da yararlanabilecektir. Faizsiz Kosgeb kredisi desteklerinden yararlanma isteyen kadınlar 3 Eylül tarihine kadar başvuruları yaparak 3 yıl geri ödemesiz 75 bin liraya kadar olan hızlı destek kredisinden yararlanabileceklerdir.

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği 2022 Ne Kadar?

Kosgeb’ e başvuran ve ev hanımlarına hibe kursunu başarı ile bitirip sertifika alan ve iş planı ve projesini kabul ettiren ev hanımları Kosgeb’den %20 daha avantajlı şartlarda destek kredisi alarak kendi işinin finansal desteğini sağlayabilmektedir.

Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL verilir. Kosgeb Girişimci Destekleri olarak girişimcilerin kadın olması halinde ise 5 bin lira ilave kuruluş desteği vermektedir.

Kadınlara hibe desteği 2022 yılında ne kadar ödeniyor merak ediyorsanız; sağlanan bu ilave destekler sayesinde, KOSGEB kadın girişimcilere 2022 için kuruluş desteği olarak 10 bin TL hibe verilmektedir.

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları online uygulamalı girişimcilik kursu sonunda hazırladıkları iş planı ile sağlanan 60 bin TL hibe ve 370 bin lira hibe imkanından yararlanabilirler.

Bu oran 30 yaş üzeri erkekler için ise 5 bin TL olmaktadır. 2 yıl süren geleneksel girişimcilik desteği programıyla da en fazla 65 bin TL kadar hibe almaktadır.

Sizlerde ev hanımı iseniz ve iş fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız 60 bin TL hibe ve  370 bin lira hibe olarak sağlanan bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Ev Hanımlarına İş İmkanı KOSGEB Hibe Destekleri Başvuru

Kosgeb destek kredisi ile ev hanımları da dahil her yıl 5 bin kişiye kendi işini kurdurmak hedeflenmektedir.

KOSGEB desteğiyle kendi işinin patronu olan ev hanımları tekstilden turizme, çiçekçilikten otomotiv yan sanayine, oyuncakçıdan tıp ve süt ürünlerine kadar çeşitli sektörlerde çalışmalara imza attı. Bu eğitimi alan 2 bin 500’ü kadın olmak üzere 5 bin girişimci, devletten aldığı destek ile kendi işini kurdu.

Kadın girişimciler genelde moda, pastahane ve lokanta gibi işlerde kullanmak üzere kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Haberlere de konu olan kadın patronlar hayallerinin peşinden koşarak devletin de sağlamış olduğu Hibe kredisi ile işletmelerinin finansal desteğini karşılayabilmektedir.

 • Kosgeb’in 60 bin lira hibe kredisini işletme giderlerinin faturalandırılması halinde geri ödemesi olmamaktadır.
 • Bu da kadın girişimcileri hibe kredisini almak için daha cazip duruma getirmektedir.
 • Faizsiz 100 bin TL olan sıfır faizli  kredinin geri ödemesi 30 ay sonra başlamakta ve 24 ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi gerekmektedir.

Ev Hanımlarına KOSGEB Hibe Kredisi 2022 Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev hanımları ve bayanlar için hibe kredi verilmeye devam ediyor. Üstelik ev hanımı ayrımı da yapılmıyor. Sadece, kredi almak isteyen kişilerin, Kosgeb kredi planlarında bahsedilen hususları yerine getirmesi yeterli olacaktır.

Bu kapsamda iş kurmak isteyen bayanların aşağıda belirtilen hususları yerine getirmeleri gerekiyor.

 • TC vatandaşı olmak ve TC‘de ikamet etmek gereklidir.
 • Ev hanımlarının 18 yaş üstü olması gerekmektedir. 30 yaşından gün almamış olmak gereklidir.
 • 60.000 TL tutarında sağlanan hibe kredisi alabilmek için Kosgeb e-başvurusunda bulunmak gereklidir.

2022 yılında Kosgeb işletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilen geleneksel girişimci eğitimi tamamlama şartı getirmiştir.

 • İş kurmak isteyen kadın girişimci UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK KURSUNA katılmak zorundadır.
 • Kosgeb kredisi almak isteyen ev hanımlarının ve bayanların Kosgeb tarafından online uzaktan eğitim formatında verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaları ve sertifika almaları zorunludur
 • İlk olarak iş kurmadan önce mutlaka girişimcilik kursunu tamamlanmalıdır. Bu eğitim online olarak verilmekte olup, eğitim ile ayrıntılı bilgiyi sitemizden öğrenebilirsiniz. Eğitime katılmak için, uygulamalı girişimcilik eğitimi başvuru formunu e-devlet üzerinden doldurup başvurmanız gerekmektedir.

Kursa katılan bayan girişimci, artık hangi işlere kredi verildiğini nasıl kredi alabileceğini, hangi alanda iş kurması gerektiğini artık bilmektedir. Bu kapsamda kadın girişimciye eğitimin sonunda sertifika verilmektedir.

Kadın girişimci kredisi şartları arasında iş planı hazırlamak şartı aranmaktadır. Bayan girişimci bu sertifika ile kurs sonunda bir iş projesi hazırlamalıdır. Kadın girişimcilerin, tercih ettikleri popüler kosgeb iş planı örnekleri aşağıda yer almaktadır.

 • Kadın girişimcilere salça üretim tesisi,
 • Bayanlar için fason tekstil firması,
 • İş kurmak isteyen bayanlar için toptan kumaş üretimi iş projesi,
 • Bayan giyim mağazası,

Bu örnekler daha da, çoğaltılabilir.

Diğer gerekli şartların neler olduğuna devam edelim.

 • Kosgeb desteklenen sektörler içerisinde bir sektör seçin ve bu sektörde iyi bir iş planı hazırlayın.
 • Kosgeb kredisi alan bayanların ve ev hanımlarının bir çoğu Kosgeb tarafından daha kolay onay verilen ve desteklenen sektörlerde iş planı işe başvurarak kesin onaylı iş planları ile hibe desteklerinden yararlandı.
 • Kosgeb kredisi alan bayanların ve ev hanımlarının bir çoğu Kosgeb tarafından daha kolay onay verilen ve desteklenen sektörler de iş planı işe başvurarak kesin onaylı iş planları ile hibe desteklerinden yararlandı.
 • Sitemiz üzerinden bayan girişimcilerin kredi aldığı birçok alanda boş iş planı örneği bulabilirsiniz.
 • Hazırlamış olduğunuz proje son aşamada sunulur ve onaylanması gerekmektedir
 • Kosgeb’ e sunduğunuz iş projeniz onay aldığına göre artık size “hayırlı olsun” diyebiliriz. En zor aşamayı atlatmış bulunmaktasınız.
 • İş proje onayının sonrasında, kadın girişimci tarafından işyeri açılır.
 • Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Vergi Dairesi, Belediye ve ilgili esnaf odalarına başvurarak, İş Yeri Açılış Bildirimi yapılır ve resmi olarak işyeri açılışı yapılır.
 • Son adımda, işyerini açan bayan girişimci, yapmış olduğu tüm harcamaları faturalandırır. Devlet desteği alabilmek için tüm giderleri faturalandırmak şarttır. Bayan girişimci bu adımda, işini kurmuş, dükkanı için gerekli olan malzemeleri ve ekipmanları satın almıştır. 
 • Destek aldığı HİZMET MÜDÜRLÜĞÜNE başvurarak, faturalı tüm giderlerinin parasını alabilir.
 • Hibe desteği alan kadınların daha avantajlı olduğunu söylemiştik. Bu kapsamda yaptığınız harcamaların başvuru yaptığınız bölgeye göre belirli oranlarda karşılığını alırsınız.
 • Sizde örnek iş planları içeriğimizde ki iş projelerinden esinlenerek kendi işinize uygun bir iş planı hazırlayarak kuruma sunumunu yapın.

Girişimcilik kursunda bahsedildiği şekilde ve örnek bir iş projesi üzerinden kendi iş planınızı hazırlayarak bu krediye başvuru yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Hibe Destek 2022 Avantajları Neler?

KOSGEB Kadınlara 60 Bin TL. Girişimci Hibesi desteği sağlıyor, bayanlara iş kurmak için destek veriyor. Kosgeb tarafından verilen kosgeb kadın girişimci hibe desteği 2022 yılında birçok avantaj sağlıyor.

Bunlar;

 • Ev hanımları, Lokanta, ütü evi, parfümeri, kozmetik mağazası, giyim dükkanı kursun diye kosgeb hibe dağıtıyor.
 • Bayanlara Kosgeb Hibesi ile kendi işini kurmak isteyen ev hanımları hibe kredisine başvurabilir kendi işini kurabilirler.
 • Bayanlara verilen Kosgeb kredisi erkeklere nazaran %20 avantajlı olarak sunulmaktadır.
 • Bu kapsamda iş kurmak isteyen bazı erkekler, başvuruların bayanlar tarafından yapılmasını tercih ederek, Kosgeb kursuna eşlerinin gitmesini sağlayarak, kredi başvurusunu da eşlerinin üzerinden yapmayı tercih etmektedir.
 • Bu kredi sadece bayanlara değil, erkeklere de veriliyor ancak, bayanlar erkeklere göre %10 daha avantajlı.
 • Bunun nedeni ise Devlet kadın girişimcilerin iş hayatında ilerlemesi yönünde teşvik ve destek sağlıyor.
 • Üstelik bayan vatandaşlara erkeklere oranla daha az kesinti yapıyor.
 • Bayan girişimciler için erkeklere nazaran özel bir şartı yoktur. Erkek girişimciler nasıl kredi alıyorlar ise, kadın girişimciler de aynı şartlarda kosgeb kredisi çekebilirler.

Bayanlara KOSGEB Hibe Kredisi 2022 yılında verilirken aynı zamanda Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredilerde bulunmaktadır. Bu içeriğimizde devletin ev hanımlarına yardımı nelerdir, ev hanımlarına 15 bin TL kredi şartları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadın girişimcilere kredi destekleri nelerdir, Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi başvuruları nasıl yapılır, ev hanımlarına hibe desteği ile ilgili tüm merak edilen konuları da araştırdık.

Ev Hanımlarına 1000 TL Mikro Kredi İmkanı

İş hayatına 1.000 TL-2.000 TL gibi bir miktar mikro kredi kullanarak kullanarak başlayan kadın girişimciler, iyi bir iş planı hazırlamaları durumunda, Kosgeb’ den 370 bin liraya kadar devlet desteği alabiliyorlar. Ev hanımları, evde çalışarak para kazanan bayanlar, aklında bir iş fikri olmasına rağmen, parası olmadığı için hayata geçiremeyenler, banka kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle iş kurmak için özel banka kredisi çekmek istemeyenler, Kosgeb’e başvuruyor ve istediği krediyi alabiliyor.

Bu video da, kredi çekerek, kadayıfçı dükkanı açan bir bayanın hikayesi yer almaktadır. Bayan, destekler sayesinde kendi işini kurmuş ve ticaret hayatına Devlet desteği ile başlamıştır.

Bayanlara KOSGEB Hibesi haricinde devletten kadınlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kadın girişimcilere kredi veriliyor.

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığının Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

Kendi işini kurmak isteyen ve geliştirmiş oldukları bir projesi bulunan kadınlar Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığına ve vakıflara başvuru yapabilirler. Projeleri kapsamında onay alan ev hanımları 2 yıl ödeme yapmadan 6 yıl geri ödemeli kredi kullanabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı vakıflara iş yeri açma kredisi imkanlarından faydalanmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sonucu girişimcinin talebi vakıflar tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Bakanlık tarafından almak istenilen kredi için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak ve başvuru için değer görecek bir projeye sahip olmak gerekmektedir.

Bakanlık kredi vereceği kişinin düzenli bir gelire sahip olmasını ve daha önce hibe desteklerinden yararlanmamış olmasını istemektedir.

Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi veriliyor. Kendi işini kurarak girişimci olmak isteyen kadınlar kaymakamlık tarafından destek olmak amacı ile verilen 15.000 TL geri ÖDEMESİZ hibe fırsatından faydalanabilirler.

Girişimci kadınlara destek olmak için sağlanan 15 bin TL faizsiz kredi için herhangi bir masraf gerekmemektedir. Ev hanımlarının yada kadınların iş kurmak istemeleri ve bu kapsamada sosyal yardımlaşma kurumlarına başvuru yapmaları yeterlidir.

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi Şartları

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı aracılığı ile sağlanan kaymakamlık desteği girişimci kadınları ve ev hanımlarını kapsamaktadır. Ev hanımları destekten yararlanmak için öncelikle aranan şartları sağlaması gerekiyor.

 • Girişimci kadınların ikamet ettikleri ildeki vakıflara giderek başvuru yapması gerekiyor.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında bulunan heyet tarafından incelemeler yapıldıktan sonra kurumlar tarafından uygun görülen projeler onaylanmaktadır.
 • 15.000 TL kredi toplamda 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 2 yıl taksit ertelemesi yapılmaktadır.
 • Girişimci kadınlara KOSGEB’in çeşitli destek kredileri veriliyor ve bu desteklerden yararlanacak olan kişiler proje geliştirme ve bu proje ile birlikte başvuru yapması şartları bulunuyor.
 • Kadın girişimciler faaliyet gösterecekleri sektör üzerinde proje hazırlamalı ve projeleri kapsamında gerekli olacak tüm malzemelerin listesini çıkarması ve en az üç firmadan fiyat teklifi alması gerekmektedir.
 • Krediden faydalanacak olan kişiler esnaf olarak çalışacaksa eğer yapacakları işle ilgili mevcut belgeleri ve sertifikaları hazırlaması gerekiyor.

Bu şartları sağlayan kişiler kaymakamlık desteği için başvuru yapabilirler.

3/5 - (4 votes)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hülya dedi ki:

  merhabalar,

  53 yaşında emekli bir bayanım.evde elsanatları ile uğraşıyorum ayrıca çok lezzetli kurabiler yaptığım söyleniyor.bu yetenek ve kabiliyetimden gelir elde etmek istiyorum faturasız olan bu ürün satışı ve yardım destekleri konusunda bilgi alabilirmiyim ?
  çok teşeklür ederim .
  iyi çalışmalar
  hülya damgacı

 2. Filiz gökbaşi dedi ki:

  Tavuk çiftliği almak istiyorum bu işi yapmak için ne kadar kredi verilir bu süreç hızlı olurmu nereye başvurmam gerek

  1. Seher Demir dedi ki:

   https://kosgebkredisi.com/tavuk-ciftligi-kredisi/ yazıdan detaylı bilgi alabilirsiniz

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.