KOSGEB Kredisi

Sera Kurmak için Devlet Desteği ve Teşvikler (Güncel)

Sera Kurmak için Devlet Desteği ve Teşvikler (Güncel)

Örtüaltı tarım için geri ödemesiz teşvikler veriliyor. Ancak bunlardan yararlanmak için seracılık ile bir fiil uğraşmak şart koşuluyor. Sera kurmak için devlet desteği  ile  sera kurmak için teşvik ve hibe kredileri, domates, biber, patlıcan, salatalık yetiştirmek için örtü altı tarım serası kurulumu devlet desteği ve örtüaltı yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği

Devlet, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında köye dönüş hibesi olarak verdiği 30 bin TL hibe alacak olan çiftçilerin başvuru aşamasında uygulamakta zorunlu olduğu sera projelerinden en az 1.000 m2’ ik alanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü örtü altı tesisinde  sebze veya muz yetiştiriciliği projelerinde devlet destekli 30 bin lira hibe kredi vermektedir.  Hibe projelerinin bütçeleri KDV hariç hesaplanacak olup, 81 ilde 20 binin altındaki yerleşim alanında yaşayarak tarım ile uğraşmak isteyen çiftçilere sera kuracak olanlara verilecektir.

sera

Sera kurmak isteyenlere devlet destek veriyor.

Yerli üretimi desteklemek amacıyla seracılık ile uğraşmak isteyen çiftçilere, üreticilere ve sera kurmak için devlet desteği almak isteyenlere Ziraat bankası tarafından, Kosgeb tarafından ve çiftçi projesi destek hibesi olarak devlet destek vermektedir.

Devlet destekleri çiftçilerin ve üreticilerin yapacağı işin büyüklüğüne, türüne ve süresine göre değişmektedir. Seralar için uygulanan iki farklı devlet desteği vardır. Bunlardan biri sıfırdan sera kurmak isteyen çiftçilere verilen destekleme ödemeleridir. Diğeri ise zaten halihazırda serası olup bu seraları yenilemek isteyenler için verilen desteklerdir. Yeni sera kurmak isteyenlerden talep edilecek evraklar çiftçi kayıt belgesi, sera için hazırlanan projenin bir örneği, yapılacak harcamaların tahmini tutarlarını gösteren belgelerdir. Bu belgeleri ilgili müdürlüğe ibraz etmek gerekiyor. Ayrıca ikinci destekten faydalanmak için kurulmuş bir seranızın olması gerekir. Yenilemek ve yeni yatırımlar yapmak için bu desteklere başvurabilirsiniz.

Destekleme Ödemesinden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kurulum aşamasında %25 ve % 50 oranlarında indirimli sera kredileri kullandırılmaktadır. Ancak bu kredileri almak için belli kriterlerin sağlanması gerekmektedir.

 • Arazi büyüklüğünün 1 dekardan fazla olması gerekmektedir.
 • Sera olarak kullanılacak olan arazinin Örtüaltı kayıt sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Krediye başvuracak olan kişinin daha önce hiçbir surette ve hiçbir kurumdan destekleme ödemesi almamış olması gerekmektedir.
 • Şayet serada domates üretimi yapılacaksa, güve için kullanılan kimyasal ilaçların 1 dekar için 4 tane kullanılması gerekmektedir.
 • Kimyasal gübre kullanımı kesin surette yasaklanmıştır. Bu nedenle kullanılacak gübrenin biyolojik olmasına dikkat edilecektir.


Bu şartlar dahilinde seranızı kurabilirsiniz. Bulunduğunuz bölge ile üretimini yapacağınız ürünün örtüşmesine özen gösterin. Yoksa ekstradan ısınma maliyeti ödemek zorunda kalırsınız. Uzmanlar genel olarak İç Anadolu bölgesinin seracılığa yönlendirilmesini istiyorlar. Özellikle Sakarya nehri kenarındaki illerin seracılık için elverişli olduğu dile getiriliyor. Eskişehir, Sakarya, Bilecik gibi illerde seracılık faaliyetlerin gelişmesi ve yaygınlaşması için uygulanan çeşitli projeler vardır. Bu bağlamda bu bölgelerde olanların seracılığa yönlendirilmesi ve devlet tarafından gerekli desteklerin sağlanması gerekmektedir.

Kosgeb Seralara Destek Veriyor mu?

Sera kurmak için devlet desteği veren kurumlardan biri olan Kosgeb Çiftçilere verdiği 50 bin lira hibe kredi, 100 bin lira 0 faizli hibe krediler ile sera kurmak isteyenlere devlet desteği vermektedir. Kosgeb sera kredisi başvurusu yapmak için, Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalı, sertifika almalı ve bu sertifika ile iş planı hazırlayarak Kosgeb’e başvurmalısınız. Çiftçilere verilen hibe krediler ile işletme faaliyetlerinde kullanılacak olan ekipman ve demirbaş alımlarında kullanılacaktır. Verilen 150 bin TL hibe ve destek kredisi için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul görmeyecektir. 2020 yılında Kosgeb tarafından yeni destekler verilmeye başlanacaktır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası sera kurmak için devlet desteği veren bankalar arasındadır. Ziraat bankası sera kurmak isteyen çiftçilerden en az 1 dekar büyüklüğündeki seralarda kontrollü örtüaltı üretim  yapma standartları dahilinde üretim yapan çiftçilere ve üreticilere ve ÖKS’ye kayıtlı sera üretim işletmelerine Sera kurmak için devlet desteği vermektedir.tarafından sağlanmaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen tarım kredi ürünlerinden Seracılık kredileri şunlardır; Bitkisel Üretim Kredileri, Seracılık Kredileri, İyi Tarım Uygulamaları Kredileri, Organik Tarım Kredileri, Modern Basınçlı Sulama Kredileri, Tarım Makinaları Kredileri, Hasat ve Pazarlama Kredileri, Arazi Alım Kredileri, Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Üretim Kredileri, Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Kullanım Kredileri, Çok Yıllık Yem Bitkisi Üretim Kredisidir.

Sizde Sera kurmak için devlet desteği başvurarak, sera kurabilir, seracılık ile ilgili tarımsal yatırımınızı yapabilir, Sera kurmak için devlet destekli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Seracılık işi ile uğraşmak istiyorsanız devlet tarafından 2020 yılında da devam edecek olan hibe ve destek kredilerinden yararlanabilirsiniz. Başvuru koşullarında veya destek limitlerinde değişiklik söz konusu olduğunda sizleri sayfamız üzerinden bilgilendireceğiz.

Yorumlar
 1. konyalı dedi ki:

  bu numaradan sera kurulum fiyatı alabilirsiniz

 2. Kosgep dedi ki:

  Merhaba bende 1780 metre karelik bi tarlam var muz serasi kurmak istiyorum.destek veriliyormu tesekkurlr

  1. Ortak sera yapalım dedi ki:

   Selamünaleyküm Antalya kumluca da 20 dönüm tarlam var. Yer benden kurulum ortaktan olmak üzere %50-50 ortak arıyorum.

   1. Sera dedi ki:

    Ben ortak olurum sana

 3. aydın kün dedi ki:

  muz serası kurmak için bilgi

 4. sera kurmak dedi ki:

  nevşehir ili gülşehir ilçesinde 25000 metrekare arazim üzerinde sera yapacak veya salma tavuk kaz çiftliği kurmak isteyen kişi veya kurumlara kiralamak veya ortak yatırım için samimi ciddi ortak arayışı içerisindeyim. bu konuda ciddi düşünen yatırımcılar arıyorum

 5. Oktay dedi ki:

  Iyi günler Ayşe gül hanim,bende 5000.,metrekare,ile,10,000,m2.lik Sera kurmak,istiyorum,yer Denizli veMuğlada,yerime, var,!,,nasil,başlayaycağimi,bilmiyorum,!??bana ,yardimci olabilirrseniz,Çok sevinjrim, memnun,kalirim.,selamlar,belki Yorum, Cevabinizi.!!!

  1. Bilgi edinme dedi ki:

   Amasyada 7 dekar yer aldım 21 yasındayım seracılık yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.

 6. Özcan gürbüz dedi ki:

  17 dekar sera kurmak istiyorum devlet desdeğiğle nasıl yardım almalıyız bilgi almak istiyoruz

 7. şaban dedi ki:

  sera naylonum yıprandı değiştirmek için devlet desteği varmı

 8. Ümit ÇELİK dedi ki:

  Van’da ‘0 Dönüm sulak arazimiz var, sera kurmak istiyoruz. nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 9. Refika dedi ki:

  İyi aksamlar ben sera kurmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz kurs belgem var arazim var ama destegw ihtiyacim var biz çiftçilik yapıyoruz bana koskeb desteği istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Bu konuda size yardımcı ve destek olabiliriz. dedi ki:

   Selamlar.
   Sorularınız ve arayışlarınızla ilgili olarak size yardımcı olabilir, teknik ve mühendislik desteği de dahil olmak üzere, her türlü danışmanlık hizmetini sağlayabiliriz. Teşvik başvuru dosyalarının hazırlanması, sürecin takip edilmesi ve sonuçlandırılıncaya kadar her aşamada danışmanlık sürecimiz devam eder. Dosyanın onaylandıktan sonra da ilgili sera projelerin hazırlanması konusunda hizmet vermeye devam edebiliriz. Yaklaşık 15 yıldır sera teknolojileri ile uğraşan bir firmayız.

   1. İsmail dedi ki:

    Merhaba bursa hamamlıkızık köyünde 2,5 dönüm arazi de 1 dönümlük hidroponik dikey tarım yapmak istiyorum. Çiftçilik belgesi ile kredi alabilirim.

   2. Bilgi edinme dedi ki:

    Web sitenizin linkini atar mısınız? Bende de belge var ve arazi var. Şu an araştırma aşamasındayım firmanizi incelemek isterim teşekkürler.

 10. Mükerrem Yaman dedi ki:

  Ben sivasta domates biber patlıcan gibi sebze serası kurmak istiyorum,
  Bana nasıl yardımcı olursunuz,
  Ayrıca bu işin eğitimini almak istiyorum nereye müracaat etmem gerekir tşk ederim.

 11. ORÇUN YILMAZ dedi ki:

  5 DÖNÜM ARSA DA SERA KURMAK İSTİYORUM.
  MALİYETİ VE NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM,
  BİLGİ VERİRMİSİNİZ

 12. Hüseyin dedi ki:

  1158 m2 ( 33 m en(5,5m×6 ara) x 36m.derinlik ) 7 yıl önce kendi imkanlarımla kurduğum ve süs bitkileri üretimi yaptığım seram var ancak 2 yıl önceki karda üst yaylar zarar gördü. tekrar tamir edip yenilenme vakti gelen naylonları yaptırmayı düşünüyorum, arazim 10 dönüm. 1-2 dönüm daha ilave sera kurup ısıtma ve otomatik sulama ayrıca köklendirme serası yapmak istiyorum. daha önce destekleme almadım. destek ve kalanıda varsa faizsiz kredi ile yapmak istiyorum. proje ve destek konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Ayvaz kılınç dedi ki:

   Hüseyin bey sizin le tanışmak isterim

  2. İsmail ÖZÇELİK dedi ki:

   Hüseyin bey sera ile ilgili sorunlarınız çözüme kavuşturamadıysanız sizinle iletişime geçmek istiyorum. İsmail

 13. Mahmut basibeyaz dedi ki:

  Ben şanlıurfa da 2 dönüm arazi üzerine sera kurmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz devlet en nasıl destek alabilirim

 14. Sevde Gülünç dedi ki:

  sera kurmak istiyorum ne yapmalıyım başvuruyu nereye yapmalıyım?

 15. Erva dedi ki:

  Merhaba ben seracılık yapmak istiyorum yer Balıkesir merkez tarla kiralayıp yapmayi düşünüyorum seracılık eğitimi almam sartmi bu işi yapmak için birde destek almak istiyorum teşekkür ederim.

 16. bekir ge dedi ki:

  2 dönüm tapulu arazim var 2000 adet pitaya ( ejder meyvesi ) fidesi yetiştirdim. fidelerime 2 dönüm sera kurmak istiyorum.

 17. cahit yaşarbaş dedi ki:

  15 dönüm tapulu arazim var seracılık yapmak istiyorum bu konuda bilgilendirilirsem sevinirim destek alabilirmiyim Erzurum yakutiye sınırları içindeyim selamlar

 18. MURAT dedi ki:

  kesme çicekçilik işiyle ugraşmaktayım şuan 7.5 dönüm arazi işletiyorum işimi büyütmek istiyorum 5 veya 10 dönüm sera yapmak istiyorum devletimizin bana ön görecegi kredi ne olur acaba

  1. ali dedi ki:

   merhaba çiçekçilik ile uğraşmak istiyorum bu işi yapan birisiyle konuşmak istiyorum

  2. Ayvaz kılınç dedi ki:

   Murat bey şanlıurfa birecikte olurmu

 19. SEMRA ERGEN dedi ki:

  merhaba 5 dönüm civarı yerim var. devlet destekli sera kurmak istiyorum. henüz hiç bir yere kaydım yok. nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 20. MUHASEBECİ dedi ki:

  MRH TOPRAKSİZ TARİM YAPİP İC VE DİS PAZARDA SATİSA SUNMAK İSTİYORUM FAKAT HİC SERMAYEM YOK TOPRAKSİZ TARİM İCİN EN AZ KAC M2 YER GEREKLİ SİFİR SERMAYE İLE NASİL YAPABİLİRİM

 21. olcay yaman dedi ki:

  AYŞEGÜL HANIM KOLAY GELSİN 3000 M2 SERA KURMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ?

 22. SELİM dedi ki:

  ayşegül hanım sera kurmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz tlf

 23. ilknur dedi ki:

  Kosgeb tarimsal girisimlere ve sera kurmaya destek vermiyor ki.. Yaniltici bir yazi olmus

 24. seracılık dedi ki:

  her turlu sera projeli ve projesiz sera yapımı ve kurumu yapılır şanlıurfa merjkez

 25. oktay dedi ki:

  ben afyon.sandıklı ilçesine maliyeti 5 milyon olan jeotermal kurmak için
  projeleri hazırladım.yeni sera kurmak isteyenlere %70 e varan hibe
  desteği nasıl oluyor acaba

 26. murat durgunöz dedi ki:

  ayşegül hanım bende devlet destekli anahtar teslimi sera kurmak istiyorum banada yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılarımla.

 27. Durmus dedi ki:

  Sera kurmak istiyorum

 28. Murathan dedi ki:

  Ben 450000 m2 sera yapmak istiyorum isitmali bana ulasirsaniz sevinirim
  Projelerim hazir 25 milyon ihtiyacim var

  1. Rustem Senol dedi ki:

   Iyi gunler,

   sitede sera yaptirmak istediginizi gordum. Benim turkiyede fabrikam var ve hollandali profesyonel sera sirketleriyle calisiyorum. Size sera kurmak konusunda yardimci olmak isterim.

   bana mail yazabilirsiniz.

   iyi calismalar,

   Rustem Senol

   1. Turgut dedi ki:

    Ben sera kurmak istiyorum samsun bafradayim 10 bin m2 arazim war destek istiyorum we pazarda sıkıntım olmasın istiyorum we ne gerekirse titiz bi şekilde üretmek istiyorum RABBİM in izniyle Numaram ulaşmanızı ve destekleserek iyi bir şekilde büyümek icin çalışmak istiyorum ilgilenlerle görüşmek istiyorum

  2. huseyin kızılsu dedi ki:

   güneş ve biyogazla hibrit ısıtma yapabiliriz.

 29. Abdullah dedi ki:

  3000 m2 içinde dalgıç pompa bulunan arazide yüksek gelir elde etmeyi öngördüğüm bir projenin finansmanını. manisa akhisar ilçesinde. sermayesi olupta belli noktakarda kendini yetersiz gören iş ortakları aranmaktadır

 30. Solucan gobresi yetistiriciligi dedi ki:

  10 dunum yuksek seram var d bakir cermik 50 dunum sulu ve kumlu arazim var fakat solucan gobresi oretmek istiyorum şartlar çok kolay fakat deneyimli ortak arıyorum hayvan gobresi çok fazla ve beleş benimle iletişime gecin

  1. Hakan dedi ki:

   Merhaba.
   Solucan gubresi konusunda yardimci olabilirim.

 31. organik sera dedi ki:

  iyi günler bende organik besinler üzerine seracılık yapmayı düşünüyorum bu konuda bilenlerden yardım bekliyorum

 32. yeni projeler uzerinde calismak dedi ki:

  Merhabalar, yurt disinda yasiyorum.Turkiyede 450.000 m2 arazim var.en kucuk 40.000 m2 den basliyor en buyuk parca 120.000 m2.uzun yillardir kiraya vermistim 15.07.2017 tarihinde søzlesme bitiyor, ve yeni is uzerinde projeler veya ortakliklar dusunuyorum.buraya yazmamin sebebi yeni ortaklik edinmek dusunce paylasmak, tanismamizda fayda olur diye dusundum.hibe felan istemiyorum,tesekkurler.

  1. seracılık dedi ki:

   araziler hangi ilde???

  2. Ortaklik dedi ki:

   Merhaba ismim fahri zipkin yüksek ziraat mühendisiyim arazilerinizde sulama imkanı varmı varsa ortak tarım üretimi organik salma tavukçuluk hayvancılık seracılık gibi birçok piroje yapabiliriz otuzsenelik tecrubemvar danışmanlık bayilik üretim sertifikalarimvar aşılama bakteri hastalıklar üzerine uzmanlık belgem var bitki koruma ege uni mezunuyum canakaleliyim teslim bana ulaşabilirsiniz anlasabilirsek beraber çalışırız karşılıklı birgorusmemiz menfatlerimize saygılarımla yük ziraat müh fahri zipkin

  3. sera dedi ki:

   merhaba bnde sera yatırımı yapmak düsüncesindeyim

  4. Yeni proje dedi ki:

   Tekirdağ da holstein inek besi danasi ve organik tavuk işi yapmaktayım sizin arazimiz ile birlikte Türkiye’de olmayan getirisi fazla olan metreküp fiyatı 200/450 dolar arası olan dünyanın en hızlı büyüyen ağacı üzerinde yaklaşık 5 yıldır çalışmaktayım eğer düşünürseniz araziniz degerlendirebiliriz 2 farklı proje uygulamak istiyorum
   Selam ve saygılarımla

  5. Mustafa örnek dedi ki:

   Merhaba gurbetçi hemşerim. Isparta’da 200 dekar kayısı ve elma yetiştiriyoruz. Sizinle Yen’i iş ve yatırım içim irtibata geçmek isterim.

  6. Evren dedi ki:

   Merhaba adim evren kendim ziraat muhendisiyim (zeotekni) bolumunden mezunum uzun yinllardir hayvancilik sektorundeyim hala devam etmekte olan isletmemiz mevcuttur tecrube konusunda herhangi bi problem yasamayim sadece finassal anlamda sikinti yasiyoruz eger mumukunse sizinle irtibata gecelim saygilar

  7. Ferah ozkan dedi ki:

   Merhaba yeni gördüm paylasiminizi,şuan durumunuz nedir tekrar yerlerinizi kiraya verdiniz mi. Ve arazileriniz nerede hangi şehir de bölgede
   Tarımda yeni is fikirleri var topraksiz tarım gibi ,v.s
   Ulaşmak isterseniz size meil adresimi vereyim buradan görüşebiliriz.

 33. sera kurmak dedi ki:

  çanakkale yenice tarafındayım. saygılarımla.

 34. sera kurmak dedi ki:

  arkadaşlar ben devletin bu konuyla ilgilenen kurumlarını arıyorum dağdan tepeden su aşır gel diyorlar icar sözleşmem var 2.5 dönm yardımcı olun bizim burada sadece domates yapılıyor en düşük fiyat 1 tl söğüt kasabası burdur

 35. recep simsek dedi ki:

  3 bin m2 tarla kiralayıp sera kurmak istiyorum antalya devlet hibeli kredi nasil alabilirim
  iletisim

  1. Sera dedi ki:

   Recep Bey Merhaba, Ben de benzer konuda arayış içerisindeyim. Siz seranızı kurdunuz mu? Hangi ürünü yetiştirmeyi düşünüyorsunuz? Maliyetler ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Sera kuran firmaya referans olur musunuz? Teşekkürler.

  2. Onut dedi ki:

   Gelisme kaydettiniz mi saygilar

 36. Zeynel imrak dedi ki:

  Mrab ben ş urfa siverek bu tesisi kurmak istiyorum ama imkanlar kısıklığı var bana 30 bin hibe çıkmış bana pırojeyi ve tesisi kurmak için bilenlerden yardım istiyorum

 37. HASAN ÖZTÜRK dedi ki:

  Ayşegül hanım size nasıl ulaşabiliriz

 38. hasan sever dedi ki:

  benimde 10.000 m2 arazim var ve sera kurmak istiyorum banada bilgi verebilirmisiniz acaba aydında kurmak istiyorum

 39. AYŞEGÜL dedi ki:

  YENİ SERA KURDURMAK İSTEYEN ÇİFTCİLERE % 70′ E VARAN HİBE DESTEĞİ, TARIMSAL HİBE DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN ULAŞIM SAĞLAYABİLİRSİNİZ. UYGUN FİYATLARLA PROJE ÇİZİMİ VE UYGULAMA DESTEĞİ İLE SİZLERE HİZMET VERİYORUZ.

  1. cem tolga dedi ki:

   Ayşegül kılıç hanım mailimden veya telefon numaranzı iletirseniz telefonal irtibat kuralım.

  2. sera dedi ki:

   sera kurmak istiyorum

  3. seracılık dedi ki:

   mrb ayşegul hanım erzurum da seracılık cok geriden geliyor ve mevsin nedenlerinden dolayı olmayacagını düşündüklerinden kimse yakın görmüyor ama ben erzurum da seracılıgın cok uygun olacagını dusunuyorum ve araştırmalarıma görede seracılık aslında erzurum gibi kısıtlı mevsimi olan yerler için oldugunu duşunuyorum su arazi sıkıntım yok sadece devlet destekli bir proşeye dahil olmak tan yanayım fazla gücüm olmadıgından hibeleri araştırıyorum şayet bu yıl içerisinde bir destek alamazsam kendime küçük çaplı bir sera kurup denemeler yapmayı düşünüyorum bana bu konu hakkında bilgi vere bilirmisiniz devletten destek ala bilir miyim?

  4. Cenap Nuh Fırat dedi ki:

   Ben sera kurmak istiyorum

  5. Levent Levent dedi ki:

   Ayşegül hanım merhaba burdur il sınırları içersinde 60 dönüm le 100 dönüm arası sera yapmayı planladık danışmanlık konusunda nasıl iletişim kira biliriz. Saygılar…

  6. Murathan dedi ki:

   Aysegul hanim 450000 m2 arazim var ve hepsini sera yapmak istiyorum nano teklonojik bir sera buna destek cikabilecek bi butceniz varmi

  7. Kemal dedi ki:

   Sera kurmak istiyorum fikirlerinizi duymak isterim

  8. Selçuk polat dedi ki:

   Ayşegül hanım bnde Seracılık işine girmek istiyorum bana yardımcı olurmusun buram Gaziantep

  9. paşa arınmış dedi ki:

   Aysegul hanım ulasabilirseniz sevinirim

  10. Hüseyin dedi ki:

   Ayşegül hanım benim antalya gazipasada 25 dönüm arazim var bu hibelerden yararlanmak icin bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.

  11. aysun kocabıyık dedi ki:

   sera kurmay planlıyoruz benimle iletişime geçebilirmisiniz?

  12. Gozde dedi ki:

   Merhaba bana ulaşabilir misiniz topraksiz tarim yapmak istiyorum.

  13. ibrahim dedi ki:

   bana ulaşırsanız sevinirim

  14. Abdullah dedi ki:

   Ulasirmisiniz

 40. osman akdeniz dedi ki:

  2.000m2 cam sera kurmak istiyorum antalyada sera teklifi aldım son sistem güzel bir proje maliyet olarak 700 bin tl para gerekiyor arsam var
  krediyi nereden alablirim ?

  1. AYŞEGÜL dedi ki:

   osman bey bi irtibat numarası verirmisiniz,
   konuyla ilgili görüşme sağlıyalım.

   1. sera dedi ki:

    aysegul hanım bana ulasın sera yapmak istiyorum 546

   2. Sera dedi ki:

    merhaba aysegül hanim ,
    ben almanyadan ariyorum .kirsehir savcili kasabasinda .kizilirmak nehri kenarinda organik sera kurmak istiyorum. Almanyadan dönecem .bu konuda görüsme sansimiz varmidir.
    tesekür ederim .

   3. sera kurmak dedi ki:

    ayşegül hanım iyi günler ben sera kurmak istiyorum desteklerden nasıl faydalanabilirim

   4. Sera dedi ki:

    Ayşegül hanım bende sera kurmak istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

    1. harun oğuz dedi ki:

     bende domates seracılığı yapmak istiyorum

   5. Veysi dedi ki:

    Mer.aysegul hanim sera isine girmek istiyorum 5dönumluk arazim var isler iyi olursa 10 dobume cikara bilirim bilgi ala bilirsem sizden