KOSGEB Kredisi

Esnafa (100.000 TL.) En Çabuk Kredi Veren Bankalar ve Şartları

15.03.2020
Esnafa (100.000 TL.) En Çabuk Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Esnaflığa yeni adım atmışsanız veya işletmenizi geliştirmek için yeterli finansal desteği alamıyorsanız endişelenmeyin. Kamu bankaları ve özel bankalar her yıl olduğu gibi 2020 yılında da esnafın yanında olarak kredi vermeye devam edecek. Ziraat Bankası, Halkbank, Denizbank, TEB gibi bankalar esnaf kredisi vermektedir. Biz de bu yazımızda sizler için 10 bankanın faizsiz esnaf kredisi şartlarını, esnafa verilen işyeri kredilerini ve esnaf kredi hesaplamalarını inceleyeceğiz. Esnaf kredisi hakkında tüm detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kredisi Şartları

Özel ve kamu bankaları işletmelerin finansal ihtiyaçlarını gidermeleri adına uygun faiz oranları ve vadeler ile kredi desteği sağlamaktadır. Bunların yanı sıra bankaların ürün ve hizmetlerinden indirimli fiyatlar ile faydalanma avantajları, ihtiyaç, konut, taşıt gibi kredi çeşitlerinde esnafa özel faiz oranları verebiliyorlar. Ancak esnafların bankalar tarafından verilen bu kredilerden yararlanabilmeleri için bazı koşulları sağlamaları gereklidir;

 • Esnaf ve sanatkar olmanız birinci koşuldur.
 • Bir odaya bağlı bulunmak gereklidir.
 • Bağlı bulunduğunuz esnaf ve sanatkar odasında 6 ay süreli olarak üyeliğinizin aktif olması gerekmektedir.
 • Bankalardan ticari olarak alınan kredilerde kefil şartı bankadan bankaya göre değişiklik gösterecektir.
 • Kredi başvurusunda bulunulduğunda bankalar sizden çekeceğiniz kredi tutarına göre ipotek talep edebilecektir.
 • İşletme sahibinin krediye şahsen başvuru yapması gerekecektir.
 • Bankaya güncel bir beyanname vermeniz gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan esnafın hem kendinin hem de işletmenin kredi notu da kredi almasında önemli bir etken olacaktır.

Bankalar tarafından talep edilen en önemli husus, talep edilen kredi miktarı ile orantılı bir iş yapıyor olmaktır. Yeni esnaf iseniz bu konuda çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. İşletmenizi yeni kuracağınız için herhangi bir gelir durumunu beyan edemeyeceğiniz için başlangıçta ticari kredi almanız mümkün olmayacaktır. Bunun yerine bankaların verdiği ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İşletme sahibinin ve varsa ortakların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının da yer aldığı nüfus cüzdanı fotokopileri,

 1. Hangi odaya bağlı ise o odadan alınacak kayıt belgesi,
 2. İşletmenin adına kayıtlı vergi levhası fotokopisi,
 3. 3 yıllık bilanço ve gelir tablosu,
 4. Ticaret Sicil Gazetesi,
 5. İmza sirküleri,
 6. Son olarak da var ise ortaklara ve şirkete ait mal varlığı dökümü gereklidir.

Esnafa Kredi Veren Bankalar

Esnafa kredi veren bankaları, kredi limitlerini, faiz oranlarını ve vadelerini tek tek açıklayalım..

1-) Garanti Bankası Esnaf Kredisi

Garanti yeni destek paketi ile kendi işini kurmak isteyen esnaf ve sanatkarlara destek sağlıyor. Banka tarafından verilen Esnaf Destek Paketi ile işletmenizin finansman ihtiyacını karşılayabilir, ödemelerinizi ve tahsilat işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. ayrıca temel bankacılık hizmetlerinden de pek çok avantaj fırsatından da yararlanabilirsiniz. Her türlü işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaçları için bankanın Esnaf Destek Kredisine başvurabilirsiniz. Kredinin özellikleri;

 • Krediye uygulanacak olan maksimum vade 24 ay olarak belirlenmiştir.
 • Bankadan şirket kredi kartı, POS, çek karnesi, gibi bankanın ürünlerinden kullanmanız halinde faiz indirim avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Banka işletme kredilerinin haricinde Ticari Araç Kredileri de vermektedir. Uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile ticari araç alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankanın anlaşmalı olduğu markalardan yapılan alışverişlerde kişiye özel indirimler ve faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.
Garanti Bankası Esnaf Kredisi

Garanti Bankası Esnaf Kredisi veriyor.

Başvuru için en yakın Garanti Bankasını ziyaret edebilirsiniz. 

2-) TEB Esnaf Kredisi

TEB esnaflara özel 10 ayrı kredi paketi sunmaktadır. Her bir pakette ayrı imkanlar sağlayan bankadan finans desteği alarak işletmenizin tüm ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. TEB esnaf kredi paketleri aşağıdaki gibidir;

 1. Nakdi Krediler ile işletmenizi ihtiyacı olan tüm nakdi desteği bankadan karşılayabilirsiniz.
 2. Gayrinakdi Kredilerinde teminat mektupları ev akreditiflerle ithalat ve ihracat işlemlerinizi halledebilirsiniz.
 3. AFD Enerji Kredisi
 4. Arena Sıfır Faizli Teknoloji Kredisi
 5. Hazine Müsteşarlığı Destekleri
 6. Kosgeb Destekli Krediler
 7. Kredi Garanti Fonu İşbirliği Kredileri
 8. KGF İşbirliği

Esnaflar için hazırlanmış olan bu kredi paketlerinden yararlanmak ve işletmeniz için geçerli finansman desteğini TEB Bankasından karşılamak istiyorsanız en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz.

3- Halkbank

Halkbank diğer bankalara göre esnaflara en büyük desteği sağlayan bankadır. Gerek faizsiz kredileri ile gerekse düşük faiz oranları ile verdiği krediler ile esnafın en büyük finansman kaynağı diyebiliriz. Banka tarafından verilen sıfır faizli kredilerin 2020 yılında da devam edeceği geçtiğimiz yılın Resmi Gazete kararı ile netleşmiş bulunmaktadır. 2020 yılında Halkbank tarafından esnaflara uygun faiz oranlarıyla verilmeye devam edilecektir.

Faizsiz kredi ile ilgili Resmi Gazete kararı için linke tıklayabilirsiniz. Banka sıfır faizli kredinin yanı sıra Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile iş birliği içerisinde verdiği krediler bulunmaktadır. Yüzde 4’ten başlayan faiz oranları, 60 aya varan vadeler ve 3 aylık, 6 aylık ödeme seçenekleri ile 200 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir. Kredi için uygulanan faiz oranları;

 1. Kredi vadesi 1 yıla kadar olması halinde yüzde 4,5
 2. Kredi vadesi 1 yıldan fazla olması halinde yine yüzde 4,5 olarak uygulanmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi şartları ve detaylı bilgi almak için linke tıklayınız.

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank Esnaf Kredisi veriyor.

4- Vakıfbank

Vakıfbank esnaflara özel 36 aya varan vadeler, uygun faiz oranları ile birlikte 50 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor. Aynı zamanda banka 3 farklı ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Kredinizin taksitlerini; sabit taksitli ödeme planı ile, değişken taksitli ödeme planı ile ve taksit ertelemeli ödeme planı yaptırarak kolaylıkla geri ödeyebilirsiniz. Başvuru için en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret edebilirsiniz. Ya da “Hemen Başvur” seçeneği ile internet üzerinden online başvuru yapabilirsiniz.

5- Yapı Kredi Bankası

Yapıkredi Bankası nakit destek kredisi ile esnaf ve sanatkarlara ofis ekipmanı, işletme sermayesi, makine yatırımı, fuar ve sergi faaliyetleri gibi bütün alanlar için finansman desteği sağlıyor. Banka tarafından talep edilen teminatların yerine getirilmesi halinde maksimum 36 aya varan vadeler ile kredi imkanı sağlıyor. Üstelik kredinin ödemelerini; eşit taksitler halinde 3 ayda, 6 ayda bir veya 6 aya varan ödemesiz dönem seçenekleri ile yapabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca nakit destek kredisi için herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.

Hesaplama aracına linke tıklayarak ulaşabilir, kredi tutarınızı ve vadeyi kendinize göre belirleyebilirsiniz. Kredi faiz oranları müşteriye özel belirlenebilmektedir. Verdiğimiz hesaplama tablosu örnek olup kredi kullanım esnasında faiz oranlarında değişiklik olabilir. En sağlıklı bilgiyi almak için en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz.

Kredi başvurusu için linke tıklayınız.

6- ING Bank

ING Bank ihtiyaç sahibi esnaflara Nakdi ve Gayrinakdi olmak üzere iki şekilde kredi imkanı sağlamaktadır. Hızlı Kredi ile şahsi işletmelere destek olan banka 100 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlıyor. Evrak hazırlama veya kefil derdi ile uğraşmadan kredi limitini anında öğrenmek ve başvuru yapmak için ING Mobil üzerinden, ING resmi internet sayfasından veya en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz. Kredinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Kredinin minimum limiti 3 bin TL, üst limiti 100 bin TL, maksimum vadesi ise 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Kredi için tahsis ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Hızlı Kredi için teminat vermeye gerek yoktur. Banka başvuru sahiplerinden kefil talep etmemektedir.
ING Bank Esnaf Kredisi

ING Bank Esnaf Kredisi

Diğer krediler hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayınız.

7- İş Bankası

Esnafa destekleyen bir diğer banka da İş Bankası’dır. İşletmelerin küçük ihtiyaçları için kredi imkanı sağlayan banka 250 bin TL’ye kadar nakit desteği veriyor. Krediden faydalanmak için esnafların, Esnaf ve Sanatkar Odaları’na üye olmaları gereklidir. Esnaf odalarına üye olanlara maksimum 36 ay vade ile 250 bin TL’ye kadar eşit taksit ödemeli ve indirimli faiz oranları ile kredi verilecektir.

Online başvuru için linke tıklayınız.

8- Ziraat Bankası

Ziraat Bankası esnaflara özel nakdi krediler ve destek kredileri vermektedir. Nakdi Kredi kapsamında; Rotatif Kredi, Gün İçi Kredisi, Taksitli Krediler, Döviz Kredileri, İskonto Kredisi, Nakit Yönetimi Kredisi, Kredili Mevduat Hesabı verirken, Destek Paketi kapsamında; Turizm Destek Paketi, Kadın Girişimci Destek Paketi, KOBİ Destek Kredisi, Engelsiz Destek Kredisi, Eczane Destek Kredisi vermektedir. Desteklerin içerikleri hakkında detaylı bilgi için Ziraat Bankası esnaf kredisi yazımızı inceleyerek esnaflara verilen krediler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

9- Denizbank

Denizbank esnafların finansal ihtiyaçlarını gidermeleri için 100 bin TL’ye kadar nakit desteği sağlıyor. İster Taksitli Ticari Kredi, ister günlük ve acil ihtiyaç kredisi olarak kullanabilirsiniz. Kredi başvurunuzu;

 • İnternet sitesine girerek “Hemen Başvur” butonundan,
 • İnternet Bankacılığından,
 • Denizbank ATM’lerinden,
 • SMS Bankacılığından yapabilirsiniz. SMS için; “ESNAF” yazıp bir boşluk bırakarak “TC. kimlik numaranızı” yazıp “3280”e kısa mesaj gönderebilirsiniz.
Denizbank Esnaf Kredisi

Denizbank Esnaf Kredisi

10- QNB Finansbank

Finansbank esnaflara yıllık 14,5 faiz oranları ile 36 ay vade ile ilk 3 ay ödemesiz kredi imkanı sağlıyor. Üstelik kredi için maksimum 120 aya varan vadeler veriyor. İşletmenizin finans ihtiyacını Finansbank üzerinden karşılayarak uygun  faiz oranları ve esnek ödeme koşulları ile geri ödeyebilirsiniz. Başvuru için linke tıklayabilir ve online başvuru yapabilir veya en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz. Size en cazip gelen bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!