canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Devlet Mazot Desteği (Yarısı Devletten)

Devlet Mazot Desteği (Yarısı Devletten)

Mazotun yarısı devletten. Devlet mazot desteği almak isteyen çiftçilerimiz için Devlet mazot desteği verilecek olan mazot desteğini kaleme aldık. Çiftçilerimizin gübre analiz, yem, tarla parası ve mazot desteği alması için Milli Tarım Projesine göre başvuru yapması gerekmektedir.

Havza bazlı üretime geçişin hızlandırılmasını ve havza bazlı üretimin desteklenerek hemen üretime geçilmesini sağlamak amacıyla çiftçilere mazot müjdesi geldi. Ülkemizde tek tek incelenen havzaların yerleri tespit edilerek çalışmalarının belirlendiğini ve havza bazlı üretimin yapılmasının önünde engel kalmadığını ve ürünlerin havzalara uygun olarak hangi ürün hangi havzada yetiştirilecekse ona göre yapılmasının gerektiğini ve çiftçilerin her konuda destekleneceğini belirten Bakanlık ülkemizde tespit edilen ve her yerin bu üretime olanak sağlayacak özellikte toprak yapısına sahip olduğunu ve ülkemizde yer alan 941 havza da yetiştirilmesi gereken ürünlerin desteklenmesi için çiftçilerinde mazot sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini ve artık  mazot desteğinin verilmesinin şart olduğunu ve desteklerin verileceğini açıkladı.

Mazot Gübre Desteklemesi Başvurusu nasıl yapılır? hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çiftçinin Mazotuna % 50 Destek

Söz konusu destek ile hem çiftçinin hem de devletin kazanmasının yolunun mazot desteği ile açıldığını ve akıllı tarım ve planlı üretime geçişte mazot derdine devletin artık çare olacağını bundan sonraki üretimlerde  çiftçiler tarafından 100 liralık mazot kullanıldıysa bunun 50 lirasının devletten, 50 lirasının da çiftçiden karşılanarak istikrarlı ve düzenli yapılan işin karşılığının böylece alınabileceğini vurguladı.

100 Liralık Mazotun 50 Lirası Devletten 50 Lirası Çiftçiden

Hükumet geçen yıl havza bazlı üretim yapan çiftçilerin mazotlarının yarısının devlet tarafından karşılanacağını ve mazot sıkıntısını çiftçilere yansıtmak istemediklerini açıkladı. Çiftçilerin emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alabilmeleri için çiftçiye verilen mazotun ne kadar kullanıldığı ve nereden alındığının tespit edilmesi ile piyasadaki mazot fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların istikrar kazandırılıp çiftçiye o fiyattan verileceğinin açıklamasını yaptığı yazımızda sizlere sunulmaktadır.

Son 14 yılda her alanda olduğu gibi tarımda da çiftçiye desteklerini esirgemediklerini bildiren devletimiz; bu yıl içinde yaşanması muhtemel kuraklık veya verimsizlik durumlarında derhal Tarım ve Orman Bakanının devreye gireceğini ve çiftçileri mağdur etmeyecekleri gereken önemlerin alınacağını 2023 yılına kadar ise 150 milyar dolarlık üretime ulaşmayı hedeflediklerini ve çiftçilere verilecek destekler sayesinde ilerleyen senelerde de çiftçilere desteklerin verilmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Havza Bazlı Doğru Ürünü Doğru Yerde Eken Çiftçiye Tam Destek

Devlet tarafından yılda çiftçilere 2 defa mazot desteğinin verilmesinin açıklamasını yaparken artık desteklerin gerçek ve ihtiyacı olan kişilerin yararlanabileceği ve gerçekten bu desteklerden istifade edebileceği hale getirilmesi gerektiğinin boş yere umut verilmemesinin altını çizdi. Havza bazlı üretim modeline geçişte Tarım bakanlığının gerekli çalışmaları yaparak Bakanlık tarafından belirlenen bölgeler için yetiştirilmesi gereken ürünleri yetiştiren çiftçilerin desteklenerek mazotlarının yarısının devletten karşılanacağı belirtildi.

Doğru alan ve yerde doğru ürünlerin üretimin desteklenmesi ve havza bazlı üretimin ilk şartlarından olan doğru alanda doğru ürünün yetiştiriciliğinin yapılması ile söz konusu desteğin verilmesi sadece yetiştirilecek ürünlerin belirlenen bölgelerde ve havzalarda yetiştirilmesi şartıyla verileceğini doğru olmayan yerlerde örneğin sulak olmayan arazilerde yapılan çeltik yetiştiriciliğinin destekten mahrum kalacağını, ülkemizin buğday ve yem bitkilerinin yetiştiriciliğinde ülkemizin tüm topraklarının bu ürünlerin yetiştiriciliğine olanak tanıdığını ve buğday ve yem bitkisi yetiştirenlere ve  havzalar için belirlenen ürünleri yetiştiren çiftçilere % 50 mazot desteğinin TAM olarak verileceğini ve bölgelerin Tarım bakanlığının iznini alan çiftçilere sağlanacağı belirtilmiştir.

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Tarım da verimi sağlayan en önemli iki etmenlerden birisi olan gübrede % 23 indirimin sağlandığını 100 liralık gübrenin 23 lirasının devletten ve geriye kalan mazot konusunun da böylelikle çözüme kavuşturularak yarısının devlet tarafından karşılanacağını destek verileceğini belirten Bakan’ ın açıklamalarının ardından destekle ilgili akla ilk olarak destek zamanlarının ne zaman çiftçiye sağlanacağı merak konusu oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesine göre geçen yıl için çiftçiye %50  mazot desteği verilecek.

Devlet mazot desteği ödemeleri yapılmaya başladı.

Ekim ve Hasat Zamanında Yılda 2 Kere % 50 Mazot Desteği

Çiftçinin kullandığı mazotun yarısının kendinden yarısının devletten olacağını ve çiftçilere verilecek olan mazot desteğinin yılda sadece iki defa verileceği ve bir daha desteğin söz konusu olmayarak verilmeyeceğini, desteklerin verilmesinin zamanlarının ise bir ekim bir de hasat zamanında çiftçilere yetişeceğinin müjdesini duyan çiftçilerin yüzünü nihayet azda olsa güldü. İlk defa verilecek desteğin üretimin başladığı ekim zamanı olan Nisan ve Mayıs ayında ikinci olarak verilmesi planlanan desteğinde hasat zamanı yani eylül ve ekim ayında verileceğini açıklayan çiftçilerin aldıkları paranın hayrını görmek istediklerini de belirtti.

Devletten Mazotun Yarısı Bizden Kampanyası

Çiftçiler için mazot müjdesi AKP hükumeti tarafından duyuruldu. Devlet Mazot Desteği geçen yıl üretim yapan çiftçiler için güzel bir yıl olacağından şüpheniz olmasın. Daha önceden, tarım ve hayvancılık sektörüne destek verme amacı ile genç girişimcilere hibe krediler veren devlet, şimdi ise havza bazlı üretim yapanlara destek verme amacı ile üretim yapan çiftçinin mazotunun yarısı bizden kampanyasını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan konuşmalar da merak edilen tüm soruları yanıtladı sayfamız da yayınladığımız video ve yazılar da, bu kampanyadan kimlerin yararlanabileceğini, nasıl yapılacağını, şartların neler olduğunu ve kimlerin bu kampanyadan yararlanabileceğini açıkladı.

Devlet Mazot Desteği

Tarım bakanlığı ile yapılan çalışmalar sonucun da bu kampanya için aranan ilk ve en önemli şartı “Doğru Alanda Üretim” başta geldiğini altını çizerek belirtildi. Bu açıklamaya örneklemesi, çeltik üretimi için sulak gerektiği için ürünün sadece sulak alan olması gerektiğini ve bu üretim yerine uymayan yer sahipleri kesinlikle bu kampanyadan yararlanamayacağını belirtti. Ayrıca Mazot Desteği belirlenen ürün ve belirlenen bölgeler için geçerli olacağının da açıklamasını yaptı. Bu yüzden bu şartlara uyan kişilerin başvuru yapmalarını ve sadece bu kişilerin mazot desteği alabileceğini defalarca ve önem ile belirtti.

Buğday Ve Yem Bitkisi Yetiştirenlere Devletten Tam Destek!

Hükumet, buğday üretimi ve yem bitkisi yetiştirenlere Devlet Mazot Desteği kampanyasından Türkiye’nin her neresinde olursa olsun herkesin yararlanabileceğini açıkladı. Buğday ve yem yetiştirmenin Türkiye’nin her alanında uygun alanların olduğunu ve rahatlık ile üretimin sağlanabileceğinden bahsedildi.

Doğru Ürünü Doğru Toprakta Yetiştirmeyenlere Devlet Mazot Desteği Yok!

Bu konuda en hassas noktanın doğru ürün, doğru toprak olduğunu belirtildi. Doğru ürün doğru toprakta yetiştirilirse zaten vereceği verim de az olacağından yapılan yatırımların mantıksız olacağından herkes emin. En çok sorulardan birisi, peki ben bu ürünü toprağımda yetiştirmek istiyorum yetiştiremeyecek miyim? Tabii, herkes toprağında ürün yetiştirebilir fakat toprağa uygun olmayan ve ürünü yetiştiren çiftçiler Devlet Mazot Desteği kampanyasından yararlanamazlar. Bunun sebebi ise, devletin bu kampanya dahilinde lüzumsuz bir şekilde devleti zarara sokacağından ve bu yüzden çiftçiye verilecek destekte hükümetin kampanya dahilinde zarar yemesinden kaçınmasıdır.

Üretilecek Ürün ve Üretim Alanına Göre Destek!

Bu konu hakkında üretim yapmadan önce çiftçinin üretim alanı ve üretim yapılacak olan ürünlere göre planlanması ve projelendirmesinin iyi olmasını belirtildi. Amacının, üretim çeşitliliğinin arttırılmasının olduğunu ve çiftçinin her yıl aynı şeyi üretmesini değil, farklı üretim ürünlerinin de kullanılmasının önemli  olduğunu belirtildi. Örnek olarak; önceki yıllar da buğdaydan çok kazanıldığını gören çiftçiler tekrar buğday ekmeye karar vermesi gibi dedi. Yani geçen yıllar da buğday çok kazandırdığında sonra ki üretim zamanında herkes tekrardan buğday ekiyor ve bu şekilde olduğun da çok fazla buğday üretimi olmuş oluyor ve zararına satışlar gerçekleşiyor.

Bu şekil de olduğunda Türkiye’nin dışarıdan ithal etmesi gerektiği ürünler olduğunu ve dışarıdan ithal edilen ürünlerinde devlet bütçesine zarar verdiğini açıkladı.  Çiftçilerin üretimde en çok ihtiyacı olan gübre ve mazot için indirimler olacağını ve bu indirimlerin de Gübre %23 ve Mazot %50 olarak indirim sağlanacağını söyledi. Yani kısaca örnek verildiğinde, 200 TL’lik mazot 100 TL’si devlet yardımı ile alınıyor. 200 TL’lik bir gübrede ise 46 TL gübre yardımı alınmış oluyor.

Devlet Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Haberin yayınlanması ile birlikte tüm çiftçilerimiz bu sorunun cevabını çok merak ediyor. Yılda iki kez yapılacağını belirtilen mazot desteği ödemelerinin tarihleri bir kısmı üretilirken bir kısmı ise hasat zamanında olacağı söyledi. Devlet Mazot Desteği ayı olarak Nisan ve Mayıs, ikinci desteği ise Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşeceğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, buğday ve arpada gübre desteğini %100 artırarak 8 TL’den 16 TL’ye çıkaracaklarını müjdeledi.

 • 2015 yılından önce gübre desteklemesi 6 lira olarak ödenmekteydi.
 • 2016 yılında gübre desteklemesi mazot desteklemesi ile birleştirildi.
 • 2017 yılında bu iki destekleme 4 liraya düşürüldü.
 • 2018 yılında Tarım ve Orman Bakanımız tarafından desteklemenin %100 arttırılacağı müjdesi verildi.
 • 2021 yılında gübre desteği ni buğday ve arpada 16 yeniden yükseltildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Sivasım dedi ki:

  Çks yoksa kusura bakma sen çiftçi değilsin. Destekde alamazsın. Kafadan para dağıtma yok. Kimse kusura bakmasın.

 2. Cavit Çalışkan dedi ki:

  Bu lafta kaldı mazot ve gübre desteği sadece dönüme 10 tl alıyoruz.

 3. Remzi dedi ki:

  Yine godamanlara yarar adalet yok yıllık ben 600 dekar yer ekıyom fakat tapu yok çks yok bş bok alamıyoruz yani herifin oglu pulluk nasıl bişiy desek oney ki der fakat her türlü desteği o alır böyle adelet olmaz olsun.

 4. Ramadan dedi ki:

  Yalan atmayin yuzde 50 mazot desteği diye bir şey yok

  1. Sibel dedi ki:

   Cumhurbaşkanına sor.

 5. samet uyar dedi ki:

  6000 liralık mazot yaktım bu seneki mazot desteğım 200 lira bile değil hani nerde %50 lik devlet desteği sizin yapacağınız işin ellerinizden öperim

  1. Alper dedi ki:

   İlk defa verilecek desteğin üretimin başladığı ekim zamanı olan Nisan ve Mayıs ayında ikinci olarak verilmesi planlanan desteğinde hasat zamanı yani eylül ve ekim ayında verileceğini açıklandı.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.