canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Mazot Gübre Destekleme Ödemeleri Tarihleri

Mazot Gübre Destekleme Ödemeleri Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS’ ye kayıtlı olan çiftçi ve üreticilere mazot, gübre desteği veriliyor. Verilen tarımsal destekleme ödemelerinin belirlenen takvime göre yapılan ödemelerin tarihleri, ne kadar yapıldığı ve tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

Mazot ve Gübre Parası Ödemeleri 2021 Yılında Verilmeye Devam Edecek

Üreten çiftçiye, alan bazlı destekler kapsamında mazot ve gübre parası desteklemesi Mazot gübre destekleme ödemeleri her yıl olduğu gibi 2021 yılında da yapılacaktır. Bu yazıda, tarımsal destekleme ödemeleri, sorgula işlemi, fındık, buğday, arpa, aromatik bitkiler ve hayvancılık ödemeleri hakkında bilgilere de yer vereceğiz.

Tarım ve  Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Kivi üreticilerine dekara 19 lira mazot ve gübre desteği verildiğini açıkladı.

Tarım Bakanlığı tarafından ÇKS ‘ye yani çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere her yıl olmak üzere tarım destekleri verilmektedir. Alan bazlı tarım destekleri kapsamında ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere toprak analizi yaptırmak şartı ile Mazot ve gübre desteği verilmektedir. Geçen yıl için Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş dekar başına Mazot ve gübre desteği Yayımlanan yeni tebliğ ile belirlenmişti.

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Bugün Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilere destek ödemelerinin bu akşam itibarıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Mazot gübre desteği kapsamında; 130 milyon 510 bin 158 TL ödenecek. Ödemeler 21 Mayıs bugün saat 18:00 itibariyle üreticilerin hesaplarına aktarılacak.

Destek ödemeleri hem çiftçilerimize hem de hükümetimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Mazot gübre desteği açıklama yaptı. Geçtiğimiz yıl üreticilere Mart ve Nisan aylarında toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira olarak ödeme yapılmıştı. Bu yıl mazot gübre desteği ödemelerini tarihleri 26 Mart 2021 başlatıldı.

 • 🚜 6-8 olanlara : TC kimlik numaralarının son hanesi 8 ve 6 olanlar ve vergi kimlik numaralarının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9 olanla 26 MART 2021
 • 🚜 4 olanlara : 2 Nisan’da 18.00’den sonra,
 • 🚜 0 olanlara /2 olanlara 9 Nisan saat 18.00’den sonra ödemelerini alacaklar.
 • 26 Mart tarihi itibarıyla ülke çapında ödemeler başladı. Toplamda 2 milyonu aşkın çiftçinin faydalanacağı destek ödemeleri ile ilgili saat 18.00 itibariyle ödemeler yapılacaktır.

“26 Mart itibariyle 81 ilde ödemeye başlanacak olan mazot gübre desteği ile Toplam 2 milyon 103 bin 884 çiftçimize, 4 milyar 79 milyon 656 bin 503 lira destek ödemesi yapılacak.

Mazot gübre devlet desteği Çks’ye kayıtlı olan çiftçilere dekar başına 20 TL mazot ve gübre desteği verilmektedir.

Ayrıca Mazot ve gübre desteği ile beraber yapılacak olan tarım destekleme ödemeleri, fındık desteklemesi, İyi tarım uygulamaları desteği, organik tarım desteği, toprak analizi desteği, bitkisel üretim destekleri olarak seracılık desteği, meyve ve sebze desteği ile sertifikalı tohum, fidan, fide destekleri verilmektedir.

Mazot Gübre desteği ile yem bitkileri destek parası olarak çiftçilere yeni ayrılan bütçeden yüksek rakamlarda ödenerek Yıllık tarımsal desteklerinden %20’si civarında da ödeme yapılacaktır. Sera kuranlara devlet finansal destek sağlıyor.

Mazot gübre desteği
Mazot ve gübre İçin Verilen Desteklerden Yararlanabilirsiniz.

Ayrıca süs bitkileri yağlı tohum bitkileri ve hububat destek ödemeleri aşağıdaki gibidir.

 • Peyzaj ve Süs Bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları desteği; 
 • Gübre Desteği dekar başına 4.75 TL’dir
 • Mazot Desteği dekar başına 3.30 TL,
 • Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze, Meyve Alanları desteği;
  Gübre Desteği dekar başına 6,60 TL
  Mazot Desteği dekar başına 4,85 TL’dir.
 • Yağlı Tohumlu Bitkileri ve Endüstri Bitkileri Alanları bitkileri destekleri;
  Mazot Desteği dekar başına 7.90 TL,
  Gübre Desteği dekar başına 8.25 TL’dir.

Ayrıca, Toprak analizi desteği ise dekar başına 2,5 TL’ dir.

Sıra NumarasıÜrünlerMazot DeteğiGübre DesteğiToplam Tutar
1Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale19 TL16TL35 TL
2Çeltik, pamuk62 TL8 TL70 TL
3Nohut, mercimek, kuru fasulye22 TL8 TL30 TL
4Patates27 TL8 TL35 TL
5Zeytin15 TL8 TL23 TL
6Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi26 TL8TL34 TL
7Kanola, sağan, yaş çay, fındık, yem bitkileri17 TL8 TL25 TL
8Nadas8 TL8 TL
9Diğer Ürünler15 TL8 TL23 TL
Mazot Gübre Desteği

Mazot Gübre Desteği Nasıl Alınır?

Mazot ve gübre desteği alabilmek için Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan 50 dekar ve üzerinde bir tarım arazisine sahip olmak ve mazot ve gübre Destekleme ödemesinden yararlanması için, her 50 dekarlık arazi için Toprak Analizi yaptırmak gereklidir. Tarım desteklemesi alacak olan her çiftçinin ÇKS’ye kayıt olması gereklidir. Toprak analizleri Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan laboratuvarlarda yıl sonuna kadar yaptırılabilmektedir.

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot, gübre ve toprak analizinden yararlanmak isteyen çiftçiler;

 • Mazot gübre desteği alınacak olan üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak veya kayıtlarını güncellemek şartı ile mazot, gübre ve toprak analizinden faydalanmak istediğine dair başvuru dilekçesini çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğu Tarım Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine vermek zorundadırlar.
 • 50 dekar ve üzeri parseli olan çiftçilerimiz bu parselin gübre desteğinden yararlanabilmesi için yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yaptırması zorunludur.
 • Mazot gübre desteği alınacak olan üretim yılında Çks’ de kayıtlı olan ve mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerin tarım desteklerinden yararlanmak için  tebliğin yayımı tarihinden itibaren ÇKS’ de kayıtlı oldukları İl  ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bakanlıktan çiftçilere müjdeli bir haber geldi! Yapılan açıklamaya göre gübre fiyatlarında %15 oranında indirim uygulanacaktır. Hasattan istendiği kadar verim alabilmesi, yapılacak olan uygulamalara bağlıdır. Bunların başında da gübreleme gelmektedir. Ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntıların bir nebze hafiflemesi ve bu durumdan çiftçilerin etkilenmemesi adına gübre fiyatlarında indirime gidilecektir. Yapılan düzenlemeler ile birlikte;

 • Toprak Mahsulleri Ofisi, ürün alım garantisi verecek. 
 • Gübre fiyatlarında, türlere göre değişmekle birlikte %15 indirim uygulanacak. 
 • Örneğin Dap gübresinin ton fiyatı 2 bin 900 TL‘ ye düşürülmüştür. Bu anlamda 350 TL’ lik bir indirim olduğundan söz edebiliriz.
 • Ayrıca, gübre firmalarının fiyatlarını artıran firmalar da Bakanlık tarafından mercek altına alınmıştır.

Bakan Bekir Pakdemirli’ nin yaptığı açıklamalar neticesinde, yalnızca gübre fiyatlarında değil, arpa ve buğday desteklerine de değindi. 5 kuruş olan Buğday arpa prim desteği %100 arttı 10 kuruş olarak yapılacak. Hasat zamanlarında çiftçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamalarının önüne geçilecektir. TMO aracılığı ile alımlar yapılmaya devam edecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe Müdürlüklerine başvurarak, tarımsal desteklemeler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Gulten kayis dedi ki:

  Küçük çiftçiye daha çok verilmesi gerekirken tarla dölum 50 ve üstte ne gübre ve mazot desteği var az tarlası olana yok

 2. mahmut doğan dedi ki:

  2017 çiftçiye mozot gübre destekleme ödemesi nezaman

  1. Esref demir dedi ki:

   2019 mazot gubre parasi nezaman vereck

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.