KOSGEB Hibeleri

Mazot Gübre Destekleme Ödemeleri Tarihleri

Mazot Gübre Destekleme Ödemeleri Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS’ ye kayıtlı olan çiftçi ve üreticilere mazot, gübre desteği veriliyor. Verilen tarımsal destekleme ödemelerinin belirlenen takvime göre yapılan ödemelerin tarihleri, ne kadar yapıldığı ve tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

Mazot ve Gübre Parası Ödemeleri 2021 Yılında Verilmeye Devam Edecek

Üreten çiftçiye, alan bazlı destekler kapsamında mazot ve gübre parası desteklemesi Mazot gübre destekleme ödemeleri her yıl olduğu gibi 2021 yılında da yapılacaktır. Bu yazıda, tarımsal destekleme ödemeleri, sorgula işlemi, fındık, buğday, arpa, aromatik bitkiler ve hayvancılık ödemeleri hakkında bilgilere de yer vereceğiz.

Tarım ve  Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Kivi üreticilerine dekara 19 lira mazot ve gübre desteği verildiğini açıkladı.

Tarım Bakanlığı tarafından ÇKS ‘ye yani çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere her yıl olmak üzere tarım destekleri verilmektedir. Alan bazlı tarım destekleri kapsamında ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere toprak analizi yaptırmak şartı ile Mazot ve gübre desteği verilmektedir. Geçen yıl için Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş dekar başına Mazot ve gübre desteği 11 TL olarak belirlenmişti.

Ayrıca Mazot ve gübre desteği ile beraber yapılacak olan tarım destekleme ödemeleri, fındık desteklemesi, İyi tarım uygulamaları desteği, organik tarım desteği, toprak analizi desteği, bitkisel üretim destekleri olarak seracılık desteği, meyve ve sebze desteği ile sertifikalı tohum, fidan, fide destekleri verilmektedir.

Mazot Gübre desteği ile  yem bitkileri destek parası olarak çiftçilere yeni ayrılan bütçeden yüksek rakamlarda ödenerek Yıllık tarımsal desteklerinden %20’si civarında da ödeme yapılacaktır. Sera kuranlara devlet finansal destek sağlıyor.

Mazot gübre desteği
Mazot ve gübre İçin Verilen Desteklerden Yararlanabilirsiniz.

Ayrıca süs bitkileri yağlı tohum bitkileri ve hububat destek ödemeleri aşağıdaki gibidir.

 • Peyzaj ve Süs Bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları desteği; 
 • Gübre Desteği dekar başına 4.75 TL’dir
 • Mazot Desteği dekar başına 3.30 TL,
 • Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze, Meyve Alanları desteği;
  Gübre Desteği dekar başına 6,60 TL
  Mazot Desteği dekar başına 4,85 TL’dir.
 • Yağlı Tohumlu Bitkileri ve Endüstri Bitkileri Alanları bitkileri destekleri;
  Mazot Desteği dekar başına 7.90 TL,
  Gübre Desteği dekar başına 8.25 TL’dir.

Ayrıca Toprak analizi desteği ise dekar başına 2,5 TL’ dir.

Mazot Gübre Destekleme Ödeme Tarihleri

Mazot Gübre Desteği Nasıl Alınır?

Mazot ve gübre desteği alabilmek için Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan 50 dekar ve üzerinde bir tarım arazisine sahip olmak ve mazot ve gübre Destekleme ödemesinden yararlanması için, her 50 dekarlık arazi için Toprak Analizi yaptırmak gereklidir. Tarım desteklemesi alacak olan her çiftçinin ÇKS’ye kayıt olması gereklidir. Toprak analizleri Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan laboratuvarlarda yıl sonuna kadar yaptırılabilmektedir.

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot, gübre ve toprak analizinden yararlanmak isteyen çiftçiler;

 • Mazot gübre desteği alınacak olan üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak veya kayıtlarını güncellemek şartı ile mazot, gübre ve toprak analizinden faydalanmak istediğine dair başvuru dilekçesini çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğu Tarım Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine vermek zorundadırlar.
 • 50 dekar ve üzeri parseli olan çiftçilerimiz bu parselin gübre desteğinden yararlanabilmesi için yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yaptırması zorunludur.
 • Mazot gübre desteği alınacak olan üretim yılında Çks’ de kayıtlı olan ve mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerin tarım desteklerinden yararlanmak için  tebliğin yayımı tarihinden itibaren ÇKS’ de kayıtlı oldukları İl  ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bakanlıktan çiftçilere müjdeli bir haber geldi! Yapılan açıklamaya göre gübre fiyatlarında %15 oranında indirim uygulanacaktır. Hasattan istendiği kadar verim alabilmesi, yapılacak olan uygulamalara bağlıdır. Bunların başında da gübreleme gelmektedir. Ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntıların bir nebze hafiflemesi ve bu durumdan çiftçilerin etkilenmemesi adına gübre fiyatlarında indirime gidilecektir. Yapılan düzenlemeler ile birlikte;

 • Toprak Mahsulleri Ofisi, ürün alım garantisi verecek. 
 • Gübre fiyatlarında, türlere göre değişmekle birlikte %15 indirim uygulanacak. 
 • Örneğin Dap gübresinin ton fiyatı 2 bin 900 TL‘ ye düşürülmüştür. Bu anlamda 350 TL’ lik bir indirim olduğundan söz edebiliriz.
 • Ayrıca, gübre firmalarının fiyatlarını artıran firmalar da Bakanlık tarafından mercek altına alınmıştır.

Bakan Bekir Pakdemirli’ nin yaptığı açıklamalar neticesinde, yalnızca gübre fiyatlarında değil, arpa ve buğday desteklerine de değindi. 5 kuruş olan prim desteği %100 arttı. Hasat zamanlarında çiftçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamalarının önüne geçilecektir. TMO aracılığı ile alımlar yapılmaya devam edecektir.

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Ne Zaman?

27 Mart 2020 Tarihinde 20 ilde 553.326 üreticiye toplamda 1,145 milyar TL Mazot Gübre desteği ödemesinin yapılmıştı.

Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira ödeme yapılacağı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 20 Mart 2020 tarihinde açıklanmıştı. Açıklamada üreticilere Mart ve Nisan aylarında toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira olarak ödeme yapılmıştı.

Mazot gübre devlet desteği Çks’ye kayıtlı olan çiftçilere dekar başına 11 TL mazot ve gübre desteği verilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe Müdürlüklerine başvurarak, tarımsal desteklemeler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. mahmut doğan dedi ki:

  2017 çiftçiye mozot gübre destekleme ödemesi nezaman

  1. Esref demir dedi ki:

   2019 mazot gubre parasi nezaman vereck

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!