canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

Çiftçi Borçlarına Kurumsal Ödeme Kolaylığı

Çiftçi Borçlarına Kurumsal Ödeme Kolaylığı

Çiftçilerimizin borçlarına kurumsal ödeme kolaylığı sağlanıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları Aralık ayında gündeme gelen borç yapılandırma yasası kapsamında değerlendirilmedi. Bu kapsamda birçok çiftçimiz taleplerini dile getirmek için Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Sayın Fahrettin POYRAZ ile görüştüler. Sayın Poyraz görüşme sonrasında kanun kapsamında değerlendirilemeyen tarım kredi borçları için çiftçiler için kurumsal ödeme kolaylığı sağlandığını ifade etti.

Yapılandırmaya Girmeyen Tarım Kredi Borçlarına Ödeme Kolaylığı

Çiftçilerimizce tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile Ziraat Bankasından çekilen Tarım ve Hayvancılık kredileri yürürlüğe giren yapılandırma kanunu kapsamına alınmadı. Bu kapsamda çiftçilerimiz kamuoyunda ve sosyal medyada yapılandırma olmaması nedeniyle traktörü ve tarımsal ürünlerine haciz tedbiri uygulandığı şeklinde paylaşımda bulundular. Yine çiftçilerimiz Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin POYRAZ ile görüştüler. Görüşme neticesinde ortaya çıkan notlar şöyle;

  • Tarım kredi kooperatifi borçları yapılandırmaya girmese de kooperatifler kurumsal imkanlarla ödeme kolaylıkları sağlamaktadır.
  • Vade tarihi 31 ARALIK 2019 tarihi olan yatırım kredileri için %10 peşinat ödenirse, 3 sene taksit yapılabiliyor.
  • 2019 yılında kabul edilen 7166 sayılı yapılandırma kanunu ile yapılandırmaya esas tutarın ilk taksitinin 31 Ekim 2019 tarihine kadar yatırılarak, kanunca belirlenmiş olan borçların faizlerinin önemli bir kısmı silinmiş, üreticinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 10 olarak belirlenmiş ve borçlarına 5 yıl taksitlendirme imkanı getirilmiştir.

7 Yıl Vadeli 2 Sene Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ödeme Kolaylığı Sağlıyoruz

Öte yandan kanun kapsamına girmeyen veya yapılandırma müracaat süresini geçirmiş olan ortaklarla ilgili olarak kurumsal ödeme kolaylıkları sağladıklarına işaret eden Poyraz, “Bu kapsamda vade tarihi 31.12.2019 olan yatırım kredilerinde yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 3 yıl taksit imkânı getirdik. Aynı zamanda icrada bulunan tüm ortaklar, icra taahhüdü ile borçlarının durumuna göre asgari yüzde 25’ini ödemek kaydıyla, kalan borç tutarını bir yıl içinde ödeme imkânına sahip bulunuyor. Hali hazırda bu ortaklar müracaatları halinde, kapsamdaki borçları için mezkur ödeme kolaylığından yararlanma imkanına sahipler. Mevcut durumda Tarım Kredi Kooperatif ortaklarından sadece yüzde 1,4’ü icra takibinde” dedi.

Tarım Kredisi Veren Bankalar En Düşük Faiz Oranları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sermayemiz çiftçilerimize ait

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin sermayesinin tamamının 806 bin çiftçi tarafından ödenen ortaklık paylarından oluştuğunu ifade eden Poyraz, “Tarım Kredi’nin sahibi çiftçilerdir. Bizim görevimiz ortaklarımızın oluşturduğu kaynağı yine çiftçilerimize kullandırmaktır. Ortaklarımızın üzerinde olan kooperatif alacaklarının tahsili, kooperatif ortağı olan ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapan bütün ortaklarımızın, haklarını savunma ve diğer yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmenin gereğidir. Çünkü kullandırılan kaynak ortaklarımız olan çiftçilerimize aittir. Biz tüm ortaklarımızın hakkını korumak adına gerekli çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yönetim dedi ki:

    Yapılandırma kapsamına alınmayan Tarım Kredi Borçları 2020.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.