KOSGEB Hibeleri

Bakan Açıkladı! Sosyal Yardım Destek Miktarları Artırıldı!

Bakan Açıkladı! Sosyal Yardım Destek Miktarları Artırıldı!

2021 yılı sosyal yardım destek miktarları artırıldı! Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED) yaşlı ve engelli yardımlarına, evde bakım hizmeti ödemeleri, çocuk yardımları, korumalı işyerlerine desteklerin miktarları değişti.

2021 Yılı SED Yardımları Açıklandı

Korumalı iş yerleri, engelli ve yaşlı yardımları, çocuk yardımları, evde bakım hizmetlerinin yeni destek miktarları belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlık olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlar için başlattıkları sosyal destek programlarında ödenen miktarların artırıldığını duyurarak;

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde, ihtiyaç sahiplerine ödenen miktarlarda artışa gittik. Bakanlığımıza verilen görevin bir gereği olarak, hak temelli hizmet anlayışı ile toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal dışlanmadan koruyor ve mağduriyetlerini gideriyoruz. Sunduğumuz hizmet ve yardımların toplumun tüm kesimlerine yayılmasında, artan bütçe kaynaklarımızın rolü büyüktür.

Diyerek açıklamada bulundu.

SED Ödemlerinde Çocuk Parası

Her bir çocuk için 2021 yılında 1.161 TL olarak belirlendi. Bu kapsamda Ocak ayında SED hizmetlerinden yararlanan 131 bin çocuk için 149 milyon TL ödeme yapıldığı belirtildi.

Bakan Selçuk, SED ile çocuklarımızı aile yanında destekleyerek aile bütünlüğünü koruyor ve çocuklarımızın üstün yararını gözetiyoruz diyerek açıklamada bulundu.

Ev Bakım Aylıkları 2021

Bakan Selçuk, engelli bireylerin evde bakımlarının sağlanması için Evde Bakım Yardımı hizmeti verdiklerini bildirerek,

2021 yılında ilk altı aylık dönem için Evde Bakım Yardımı kapsamında kişi başına ödenecek yardımın 1.657 TL olarak belirlendiği açıkladı.

Yaşlı ve Engelli Aylıklarında Artış! 2021 Yılı Engelli Aylıkları…

Selçuk, Yaşlı aylığı, engelli aylığı, engelli yakını ile aylığı ve kronik hastalık yardım miktarında 2021 yılında artırdıklarını belirtti.

 • 2021 yılında ilk altı ay boyunca yaşlı aylıkları kişi başına 763 TL’ye,
 • %40 ile yüzde 69 engelli vatandaşların aylığı 609 TL’ye,
 • %70 ve üzeri engelli vatandaşların aylığı ise 914 TL’ye,
 • Engelli yakını aylığı ise 609 TL’ye,
 • İhtiyaç sahibi tüberküloz ile SSPE hastalarına ödenen nakdi yardım miktarı ise 1.657 TL’ye çıkarıldı.

Selçuk, Silikozis hastalığı olan vatandaşlara yapılan desteklerde de artış yapılacağını bildirdi.

Korumalı İşyerlerine Destek Yükseldi!

Zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların özel sektörde istihdamını desteklemek amacı ile hayata geçirilen ”Korumalı İşyeri” modeli ile iş yerleri için her bir engelli adına ödenen aylık tutar 2021 yılında 914 TL’ye çıkarıldı.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nuray kose dedi ki:

  Sed yardımı nedir kimler nasıl faydalanıyor 2 çocuk okutuyorum da tek basima

  (4/5)
 2. Nuray dedi ki:

  Ses yardımı nedir kimler faydalanıyor 2 çocuğun var okutuyorum tek başıma da

 3. Ali Yigit dedi ki:

  Merhaba bu sed yardımlarını kimlere yapılıyor ve nereye başvurmak gerekiyor

  (5/5)
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.