Hobi Bahçesi Yapma Şartları (2023 Yılı Yasal İzin Koşulları)

Hobi bahçesi nedir, avantajları nelerdir, alırken nelere dikkat etmeliyiz, neler yapılabilir, kimler yararlanabilir, şartlar, düzenlemeler, ne yıkılacak, İstanbul’da ev yapma izni nereden alınır? tarla, bağ evi yapmak için gerekli belgeler, imarsız tarla üzerine ev yapmak, tarlanın doğası ve bahçeye yapılması 2023 için gerekli tüm araştırmaları yaptık.

Hobi Bahçesi Nedir?

Hobi bahçeleri insanların kalabalık alanlardan kaçarak toprakla başbaşa vakit geçirdikleri yerlerdir.

Hobi bahçeleri, tamamen hobi amaçlı dediğimiz, bu mekanlarda sebze ve meyve yetiştirdiğimiz, toplumun her kesimine hitap eden ve eğlence amaçlı satın alınan ucuz, sağlıklı ve ekonomik bahçelerdir. Yani herkes sahip olabilir. Günlük hayatın koşuşturmacasından kurtulmak ve toprakla huzurlu vakit geçirmek için vakit kaybetmeden kendinize bir hobi bahçesi yapabilirsiniz.

Hobi Bahçesinin Avantajları

Hobi bahçelerinin avantajlarına bakacak olursak;

 • Evinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz.
 • Bu durumda meyve ve sebze için para ödemenize gerek kalmaz, organik gıda tüketebilirsiniz.
 • Toprak ile temas ederek tüm stresinizi atabilirsiniz.
 • Hayaliniz olan bahçe tasarımını yapabilirsiniz.
 • Uygun fiyata alıp kısa sürede alıp iki katına kadar satabilirsiniz, karınızı arttırır.
 • Çocuklarınız ve aileniz için beton yığınlarından bir süreliğine kurtulabilir, kendinize ve ailenize nefes almanızı sağlayacak harika bir ortam sağlayabilirsiniz.
 • Ağaç dikebilir ve bahçenizi daha değerli hale getirebilirsiniz.
 • Kalabalık misafirlerinizi büyük bir mutluluk ve rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

Hobi Bahçelerinde Neler Yapılabilir?

Bu harika doğal bahçelerde günün en keyifli anlarını geçirebilirsiniz. Burada birçok aktivite ve ekim işlemi yapabilirsiniz. Bu faaliyetler;

 • Ailecek mangal keyifleri
 • İstenilen oranda sebze ve meyve yetiştirebilir.
 • Dilediğiniz bahçeyi tasarlayabilirsiniz.
 • Haftanın istediğiniz günü rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

Hobi Bahçelerinden Kimler Faydalanabilir?

En çok merak edilen konulardan biri de hobi bahçelerinden kimler yararlanacak. Birincisi, bunlardan yararlanmak için yaş sınırı yoktur. Belediyeler tarafından kiralanan hobi bahçesinin kira bedeli ödendiği sürece bireylerin yaşı kaç olursa olsun sorun olmayacaktır.

Yani bu bahçelerden yararlanmanın herhangi bir kısıtlaması yoktur ve kalabalıktan kaçmak isteyen emekli, yaşlı, genç herkes bu bahçeleri tercih edebilir. Peki, satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak? 2020 (Yasaklandı mı)Pin
Tarlayı Hobi Bahçesine Çevirmek

Hobi Bahçesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçe satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar kiralanmışsa hem sizin hem de mal sahibi için gerekli şartlardır. Bahçeler genellikle 500 ile 1000 metrekare arasında değişen büyüklüklerde olup maddi gücünüze göre değişiklik göstermektedir. En büyük etken elektrik, yol, su ve güvenlik durumlarıdır.

Dikkate alınması gerekenleri listeledik:

 • Satış: Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de satın alacağınız arsanın imar durumudur. Tarla mı, arsa pay mı, pay olması durumunda size ait olan bölüm numaralandırılmış ve yeri biliniyor mu? Hepsine dikkat etmeli ve araştırmalısın.
 • Ulaşım: Diğer bir konu da kendi evinizden uzaklığıdır. Daimi evinize mümkün olduğunca yakın olmalı ve seyahat masrafları size pahalıya mal olmamalıdır. Zaman kaybetmenize neden olmamalı ve kendinize ait bir arabanız yoksa toplu taşıma ile rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer olmalıdır. Bunları dikkate almayı unutmayın.
 • Alt Yapı: Bütçenize uygun bir yer bulabileceğiniz, arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirebileceğiniz, size yakın bir lokasyonda bahçenizde su ve elektrik var mı, resmi aboneliği var mı? Elektrik ve su gibi tüm konuların bu mekanlarda olması gereken en önemli şartlardan biri olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca toprak yapısı hakkında bilgi almayı da ihmal etmeyin. Aksi takdirde verimli bir ekim sonucu alamayabilirsiniz.
 • Güvenlik: Hobi bahçeniz için en önemli konulardan biri güvenliktir. Kendinize ait özel bir mülk edindiğinizde, size ait olan alanın çiti, duvarın büyüklüğü fiziksel olarak ayrılmış mı, siz ve bahçeniz çeşitli vahşi hayvanlar gibi etkenlerden korunabiliyor mu, güvenlik kamerası var mı veya sağlanabilir mi? Var? bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Malzemeleriniz, eşyalarınız ve yetiştireceğiniz bitki, meyve ve sebzelerin çalınmaması için bu faktörü unutmamalısınız.
 • Bir diğer durum ise hissedarı olduğunuz bahçenizin başka bir hissedarı var mı yok mu? araştırın.
 • Bahçenin tapusunu sorun.
 • Bina koşullarını kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Uyumunun hukuk kuralları çerçevesinde alındığından emin olun.

Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak? 2023 (Yasaklandı mı)

Hobi bahçeleri yasaklanacak mı? Herkesin en çok merak ettiği konulardan biridir. Bununla ilgili yapılan açıklamada, yasa dışı havuzlu hobi bahçelerinin yasaklanması gerektiği belirtildi. Pandemi nedeniyle toprağa olan ilginin artması nedeniyle tarım arazilerinin noter satışında pay olarak satıldığı ve bu alanlarda izinsiz ve kurallara uyulmadan hobi bahçeleri oluşturulduğu görülüyor. Bahçe satışına arsalar değil şirketlerin hisseleri dahildir.

Bu noktada vatandaşın pay sahibi olamayacağı açıktır. Bunlara istinaden alanların satışı ve bölünmesi engellenecek, dönüm olarak satılan hobi bahçelerinin sahipleri büyük para cezaları ile karşı karşıya kalacak, kaçak yapılan yerler yıkılacak ve bina sahipleri yıkımlarından dolayı ceza ve para cezaları.

Hobi Bahçeleri Yönetmeliği 2023

Bahçelerle ilgili yönetmeliğe bir takım kurallar getirilmiştir. Bunlara ilişkin yeni kanun ve yönetmelikler bağlı oldukları belediyeler tarafından paylaşıldı. Belediyelerin yönetmeliklerinde yapılan değişiklikleri görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Yönetmelik kararınca, kanun dışında yapılan arazi yapıtlarının 1 ay içinde yıkılması ve yapılmak istenen bahçeler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlemeler yapıldıktan sonra toprağa verimsizlik, yeraltı sularına zarar ve tarımsal faaliyetleri etkilediği görülür ise yıkım yapılacağına karar verilmiştir.

Örnek olarak Afyonkarahisar Belediyesinin yayımlamış olduğu yönetmeliği inceleyin.

Hobi Bahçesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Pin
Bağ Evi Yaptırmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tarlayı Hobi Bahçesine Çevirmek

Tarım arazinizin hobi bahçesine dönüştürülmesi, kanun gereği amacı dışında kullanılmasına izin verilmeyen alanlar olarak değerlendirilir. Bu alanda yapılan çalışmalar yeraltı sularını ve yapısını yasalara göre etkilemektedir. Öte yandan, pestisitler toprağa ve toprağa zarar verir. Bu sebeple yasaklanmıştır.

Tarlalara hobi bahçesi kurulabilmesi için imar izni alınması ve kullanıma açılması gerekmektedir. Toprak koruma ve arazi kullanım kanunu çerçevesinde izin alarak ev ve hobi bahçesi yapabilirsiniz. Bunları yaparken yukarıda belirttiğimiz kuralları göz ardı etmeyin. Aksi takdirde, tüm bu izinler boşa gidebilir.

Tarla Vasfının Bahçeye Çevrilmesi

Tarlaların kullanım alanları dışında kullanılabilmesi ve bahçe veya imar haline getirilebilmesi için belirli bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, izin verilmeyen alanlar olarak kabul edilirler. Bu alanlarda yapılan çalışmalar yeraltı sularını tehdit etmektedir. Pestisitler arazideki toprağa zarar verir.

Bu durum için devlet tarafından yönetmelikler getirilmiş ve sahaya hobi bahçesi yapılması yasaklanmıştır. Ev ve bahçe yapmak isteyenler imar izni ve gerekli izinleri alarak bunu yapabilirler. Bunlara ek olarak binanın satış, ulaşım, güvenlik ve altyapısının incelenmesi önemli bir unsurdur. Ayrıca arsada imarsız ev ve bağ evi yapımı hakkında bilgilerden de bahsedelim.

Tarlaya Bağ Evi Yapma Şartları 2023

Türkiye genelinde tarım arazileri imarsız alanlar olarak kabul edilmektedir. İmar kanunu, arsalar üzerinde ofis, inşaat, konut gibi yapıların yapılmasına izin vermemektedir. Araziye evler yapılıyor ama belli kuralları var. Bu kurallar ihlal edilirse, yasa dışı kabul edilir.

Bu kurallar;

 • Yola cephesi olmayan parsellere çeşitli uygulamalar ile yol cephesine çevrilmediği sürece arsanın yapılı bir arsaya dönüştürülmesine izin verilmez,
 • İmarsız arsaya prefabrik yapmak için arsanın cephesinin yola olması gerekir.
 • Alt yapı sorunu ile karşılaşmamak adına belirtilen hususlar, ev yapılmadan önce tüm alt yapı kontrollerinin kesin olarak yapılması gerekmektedir.
 • Arsanın bulunduğu Belediye ile görüşerek arsayı sorgulatmak gerekmektedir.

Gerekli yapı ve şartlara uygun ise izin alınarak yapılabilir.

 Bağ Evi Yaptırmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bağ evinizin gelişime açık olması için gereken belge ve ilkeler aşağıda sıralanmıştır.

 • 1 adet yatak odası
 • 1 adet mutfak
 • 1 adet oturma odası (en az)
 • 1 tane banyo
 • 1 tane tuvalet
 • Arazi tapusu
 • Arazi sahibinin kimlik bilgileri
 • Arazi yapısının değiştirdiğine dair izin belgesi
 • Koordinatlı plan örneği
 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah
 • Taşınmazın inşaata uygun olduğuna dair Belediyeden resmi belge.

Bu belgeleri hazırlayarak il ve ilçe belediyesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Tarla Vasfının Bahçeye ÇevrilmesiPin
Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak için İmar İzni Nasıl ve Nereden Alınır?

Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak için İmar İzni Nasıl ve Nereden Alınır?

Bağ evinizi oluşturabilmeniz için öncelikle gerekli şartları ve belgeleri temin edip hazırlamanız gerekmektedir. Daha sonra arazinin kayıtlı olduğu belediyeye gidilerek arazinin bilgi ve tapusu, arazi sahibinden başkası ilgileniyorsa vekaletname istenir. İmar izni bedeli için gerekli bilgi ve belgeler Belediyeden temin edilir.

Yapının bağ evi olması için gerekli şartları ise;

 • Yapı ve inşaat alanı toplamda kesin olarak 250 metre kareyi geçmemelidir.
 • İnşaat alanının kat sayısı %5‘ geçmemeli.
 • Saçak seviyeleri verilen zeminden yüksekliği 6,30 ve 6,50 metreyi geçmemeli 2 katı aşılmamalıdır.
 • Parsel ve yol sınırları 5 metreden fazla yakın olmaması koşulu ile ev inşaatına izin verilir.

İmarsız Tarlaya Ev Yaptırmak 2023

İmarsız bir alanda bir ev inşa etmek için belirli kurallar vardır. Yeriniz ne kadar büyük olursa olsun, sadece 25 metrekare kullanabilir, yola cepheli ve 6 ile 6,50 arası yükseklikte olmalı, imar izni olmalı, 25 metrekare cepheye sahip olmalı ve istenildiği kadar üzerine yapılabilmektedir. izin verilen yerler.

Yukarıda bahsettiğimiz bağ evi için verilen tüm bilgiler imarsız alanlar için geçerlidir. Ayrıca kat sayısının verilen metrekareyi aşması halinde kaçak sayılacak ve gerekli ceza ve yıkım işlemleri gerçekleştirilecektir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Hobi Bahçesi Yapma Şartları (2023 Yılı Yasal İzin Koşulları)” üzerine bir yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1