KosgebKredisi.com

Hobi Bahçesi Yapma Şartları (2022 Yılı Yasal İzin Koşulları)

01.03.2022
Hobi Bahçesi Yapma Şartları (2022 Yılı Yasal İzin Koşulları)

Hobi bahçeleri insanların kalabalık alanlardan kaçarak kendilerine vakit ayırdıkları yerlerdir. Bununla ilgili hobi bahçesi nedir, avantajları nelerdir, alırken nelere dikkat etmeliyiz, neler yapılabilir, kimler faydalanabilir, şartları, yönetmeliği, yıkılacak olanlar, tarlaya ev yapmak için nereden izin alınır, bağ evi yapmak için gerekli belgeler, imarsız tarlaya ev yapmak, tarla vasfının bahçeye çevrilmesi 2022 için tüm gerekli araştırmaları yaptık.

Hobi Bahçesi Nedir?

Hobi bahçeleri, tamamen hobi amaçlı adlandırdığımız, bu yerlerde sebze ve meyve yetiştiriciliği yaptığımız ucuza, sağlıklı ve ekonomik olarak her kesime hitap eden ve eğlence amaçlı alınan ucuz bahçelerdir. Yani herkes sahip olabilir. Günlük hayatın telaşından kurtulmak ve toprak ile huzurlu bir zaman geçirmek için sizlerde vakit kaybetmeden kendinize bir hobi bahçesi yapabilirsiniz.

Hobi Bahçesinin Avantajları

Hobi bahçelerinin avantajlarına bakarsak;

 • Evinizin tüm ihtiyacını karşılayacak kadar sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz.
 • Bu durumda meyve ve sebze için para ödemek zorunda kalmaz organik yiyecekler tüketebilirsiniz. 🙂
 • Toprak ile temas ederek tüm stresinizi atabilirsiniz.
 • Hayaliniz olan bahçe tasarımını yapabilirsiniz.
 • Uygun fiyata alıp, kısa sürede alıp bir iki katına kadar satabilirsiniz, kazancınızı arttırır.
 • Çocuklarınız ve aileniz için beton yığınlarından bir sürede olsa kurtulup, nefes almanızı sağlayacak kendinize ve ailenize harika bir ortam sağlarsınız.
 • Ağaçlar dikebilirsiniz ve bahçenizi daha değerli bir hale getirebilirsiniz.
 • Kalabalık misafirlerinizi büyük bir mutluluk ve rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

Hobi Bahçelerinde Neler Yapılabilir?

Bu harika doğal bahçelerde gününüzün en keyifli anlarını geçirebilirsiniz. Burada bir çok etkinlik ve ekim işlemi yapabilirsiniz. Bu faaliyetler;

 • Ailecek mangal keyifleri,
 • İstenilen oranda sebze ve meyveleri yetiştirebilir,
 • Dilediğiniz bahçe tasarımını yapabilir,
 • Haftanın istediğiniz bir gününde rahatlıkla zaman geçirebilirsiniz.

Hobi Bahçelerinden Kimler Faydalanabilir?

En çok merak edilen konulardan biride hobi bahçelerden kimlerin faydalanacağıdır. İlk olarak, buralardan faydalanmak için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Belediyelerin kiralanan hobi bahçesinin kira aidatı ödendiği sürece bireyler kaç yaşında olursa olsun herhangi bir sorun olmaz. Yani bu bahçelerden yararlanmak için herhangi bir sınırlama bulunmamakta ve emekli, yaşlı, genç fark etmeden kalabalıktan, şehir yorgunluğunu atmak ve kaçmak isteyen herkes bu bahçeleri tercih edebilir. Peki, alırken nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım.

Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak? 2020 (Yasaklandı mı)
Tarlayı Hobi Bahçesine Çevirmek

Hobi Bahçesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçeleri alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı şeyler vardır. Bunlar hem sizin, hem de kiralık ise sahibi için gerekli durumlardır. Bahçeler genel olarak 500 ile 1000 metre kare büyüklüğe sahip olup, maddi gücünüze göre değişmektedir. En büyük etkeni ise elektrik, yol, su ve güvenlik durumlarıdır. Göz önünde bulunduracağınız şeyleri listeledik;

 • Satış: Dikkat edilecek unsurlardan biri de satın alacağınız arazinin imar durumu önemlidir. Tarla mı, arsası hisse mi, hisse durumunda ise size ait olan bölüm numaralandırılmış mı, yeri belli mi? bunların tümüne dikkat etmeli ve araştırmalısınız.
 • Ulaşım: Bir diğer konu ise, kendi oturduğunuz evinize olan uzaklığıdır. Sürekli olarak oturduğunuz evinize mümkün olduğunca yakın olmalı ve yol masrafı size pahalıya patlamamalıdır. Vakit kaybetmenize sebep olmamalı ve kendinize ait bir otomobiliniz yok ise toplu taşıma aracı ile kolaylıkla gidebileceğiniz bir yer olmalıdır. Bunları göz önünde bulundurmayı unutmayın.
 • Alt Yapı: Size yakın bir mevkide, bütçenize uygun bir yer bulup ekip biçebileceğiniz ve arkadaşlarınız, aileniz ile vakit geçireceğiniz bahçenizde su ve elektrik var mı, hangi yollar ile sağlanmış, resmi aboneliği var mı? gibi tüm konuları dikkate almalısınız. Elektrik ve su bu yerlerde olması gereken en önemli şartlardan biridir. Bir de toprak yapısı hakkında bilgi almayı atlamayın. Aksi takdirde verimli bir ekim sonucu alamayabilirsiniz.
 • Güvenlik: Hobi bahçeniz için en önemli konulardan biri de güvenliktir. Kendinize ait özel bir mülk edindiğinizde size ait olan alanının tel örgüsü, duvar büyüklüğü fiziki şekilde ayrılmış mı, çeşitli yabani hayvan gibi etkenlerden bahçeniz ve siz korunabilecek misiniz, güvenlik kamerası var mı ya da sağlanabilir mi, orada olmadığınızda bitkilerinizi, alanınızı  koruyacak ve bekleyecek bir görevli var mı? bunlara dikkat etmek gerekmektedir. Malzemeleriniz, eşyalarınız ve yetiştireceğiniz bitki, meyve ve sebzelerinizin çalınmaması için bu etkeni de unutmamalısınız.
 • Bir diğer durum ise hissedarı olduğunuz bahçenizin başka bir hissedarı var mı yok mu? araştırın.
 • Bahçenin tapusunu sorgulatın.
 • Yapı şartlarını muhakkak araştırın.
 • Uygunluğunun yasa kuralları içerisinde alındığından emin olun.

Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak? 2022 (Yasaklandı mı)

Hobi bahçeleri yasaklanacak mı? herkesin en çok merak ettiği konulardan biridir. Bununla ilgili yapılan açıklamada, kaçak olan ve havuzlu hobi bahçelerinin yasaklanması belirtilmiştir. Pandemi sebebi ile toprağa artan ilgi nedeni ile tarım arazilerinin noter satışında hisseli olarak satışlarının yapılması, bu alanlar üzerinde izinsiz  ve kurallara uyulmadan hobi bahçelerinin oluşturulduğu görülmektedir. Bahçenin satışında arazilerin değil şirketlerin hisseleri yer almaktadır. Bu noktada ise vatandaşın hissedar olamayacağı aşikar. Bunlara dayanarak, alanların satılması ve bölünmesi engellenecek, dönüm olarak satılan hobi bahçesi sahipleri büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalacak ve kaçak olarak yapılan yerler yıkılarak yapı sahipleri ile yıkımına ve para cezalarına çarptırılacaklardır.

Hobi Bahçeleri Yönetmeliği 2022

Bahçeler için yönetmeliğe bir takım kurallar getirildi. Bunlar ile ilgili yeni yasa ve yönetmelikler bağlı olduğu Belediyeler tarafından paylaşıldı. Yapılan değişiklikleri Belediyelerin yönetmelik açıklamalarından görebilir ve inceleyebilirsiniz. Yönetmelik kararınca, kanun dışında yapılan arazi yapıtlarının 1 ay içinde yıkılması ve yapılmak istenen bahçeler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlemeler yapıldıktan sonra toprağa verimsizlik, yeraltı sularına zarar ve tarımsal faaliyetleri etkilediği görülür ise yıkım yapılacağına karar verilmiştir. Örnek olarak Afyonkarahisar Belediyesinin yayımlamış olduğu yönetmeliği inceleyin.

Hobi Bahçesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bağ Evi Yaptırmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tarlayı Hobi Bahçesine Çevirmek

Tarım arazinizi hobi bahçesine çevirmek yasa gereği amacı dışında kullanıma izin verilmeyen alanlar olarak geçmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar kanunlara göre yeraltı sularını ve yapıyı etkilemektedir. İlaçlar ise arazi üzerine ve toprağa zarar veriyor. Bu durumdan dolayı yasaklandı. Tarlalar üzerinden hobi bahçesi yapmak için imar izni alınmalı ve açık hale getirilmelidir. Toprak koruma ve arazi kullanım kanunu çerçevesinde izin alarak, ev yaptırabilir ve hobi bahçesi yaptırabilirsiniz. Bunları yaparken yine yukarıda belirttiğimiz dikkat edilmesi gereken kuralları gözden kaçırmayınız. Aksi takdirde bu kadar izin boşa gidebilir.

Tarla Vasfının Bahçeye Çevrilmesi

Tarlaların kullanım alanları dışında kullanılması, bahçeye veya imara çevrilmesi için belirli bir yapıya sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde izin verilmeyen alanlar olarak geçmektedir. Bu alanlarda yapılan çalışmalar yeraltı sularını tehdit etmektedir. İlaçlar arazi üzerindeki toprağa zarar vermektedir. Bu durum için devlet tarafınca düzenlemeler getirildi ve tarla üzerine hobi bahçesi yapmak yasaklandı. Ev ve bahçe yaptırmak isteyen kişiler imar izni ve gerekli izinleri alarak yapabilirler. Bunların yanında yapının satış, ulaşım, güvenlik ve alt yapısının da incelenmesi önemli bir unsurdur. Bir de tarlaya imarsız ev yapmak ve bağ evi yapmak için bilgilere değinelim.

Tarlaya Bağ Evi Yapma Şartları 2022

Tarım arazileri, Türkiye genelinde imarsız alanlar olarak kabul edilir. İmar kanunu tarlaların üstüne yapılan ofis, inşaat veya konut gibi yapılara müsaade etmemektedir. Tarla üzerinde ev inşası yapılıyor ancak bunların belli başlı kuralları var. Bu kuralların dışına çıkılırsa hukuka aykırı bir durum olarak geçiyor. Bu kurallar;

 • Yola cephesi olmayan parsellere çeşitli uygulamalar ile yol cephesine çevrilmediği sürece arsanın yapılı bir arsaya dönüştürülmesine izin verilmez,
 • İmarsız arsaya prefabrik yapmak için arsanın cephesinin yola olması gerekir.
 • Alt yapı sorunu ile karşılaşmamak adına belirtilen hususlar, ev yapılmadan önce tüm alt yapı kontrollerinin kesin olarak yapılması gerekmektedir.
 • Arsanın bulunduğu Belediye ile görüşerek arsayı sorgulatmak gerekmektedir.

Gerekli yapı ve şartlara uygun ise izin alınarak yapılabilir.

 Bağ Evi Yaptırmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bağ evinizi imara açık hale getirmek için gerekli belgeler ve esaslar aşağıda belirtilmiştir.

 • 1 adet yatak odası,
 • 1 adet mutfak,
 • 1 adet oturma odası (en az),
 • 1 tane banyo,
 • 1 tane tuvalet,
 • Arazi tapusu,
 • Arazi sahibinin kimlik bilgileri,
 • Arazi yapısının değiştirdiğine dair izin belgesi,
 • Koordinatlı plan örneği,
 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgah,
 • Gayrimenkul bir yapıma uygun olduğuna dair Belediyeden alınan resmi belge.

Bu belgeleri hazırlayarak bulunduğunuz il ve ilçedeki Belediyeye teslim etmeniz gerekir.

Tarla Vasfının Bahçeye Çevrilmesi
Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak için İmar İzni Nasıl ve Nereden Alınır?

Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak için İmar İzni Nasıl ve Nereden Alınır?

Bağ evinizi oluşturmak için öncelikle gerekli şartları ve belgeleri alıp hazırlamanız gerekir. Daha sonra tarlanın kayıtlı olduğu belediyeye giderek, tarlanın bilgileri ve tapusunu, tarla sahibi dışında başka biri ilgileniyor ise vekaletnamesi gerekir. İmar izni maliyeti için ise gerekli bilgi ve belgeler yine Belediyeden alınmaktadır. Yapının bağ evi olması için gerekli şartları ise;

 • Yapı ve inşaat alanı toplamda kesin olarak 250 metre kareyi geçmemelidir.
 • İnşaat alanının kat sayısı %5‘ geçmemeli.
 • Saçak seviyeleri verilen zeminden yüksekliği 6,30 ve 6,50 metreyi geçmemeli 2 katı aşılmamalıdır.
 • Parsel ve yol sınırları 5 metreden fazla yakın olmaması koşulu ile ev inşaatına izin verilir.

İmarsız Tarlaya Ev Yaptırmak 2022

İmarsız tarlaya ev yaptırmak içinde belli başlı kurallar vardır. Ne kadar büyük yeriniz olursa olsun yalnızca 25 metre karelik alanı kullanabilir, yola cephesi olması ve yüksekliğinin 6 ile 6,50 arasında olması, imar izninin olması, 25 metre karelik cephesi olması ve izin verilen kadar yere yapılması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz bağ evi için verilen tüm bilgiler imarsız tarlalar içinde geçerlidir. Ayrıca kat sayısı, verilen metrekarenin dışına çıkılması durumunda ise kaçak sayılacak ve gereken para cezaları ve yıkımlar gerçekleştirilecektir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Melih Büker dedi ki:

  Tarlaya etrafı açık, sadece güneşe karşı koruma sağlayıcı çardak, kamelya yapılabilir mi?

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.