KOSGEB Kredisi

Akbank KOSGEB Kredisi

Akbank KOSGEB Kredisi

Akbank KOSGEB Anlaşması

Akbank ve KOSGEB arasında imzalanan protokol gereğince, Akbank tarafından girişimcilere uygun kredi ve finans imkanları sunulmaktadır. Protokol hükümlerine göre, KOSGEB’den destek almaya hak kazanan vatandaşlar, Akbank şubelerine de kredi için başvuru yapabilirler.

KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği

KOSGEB ve Akbank arasında imzalanan protokol gereğince 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi verilebilecektir. Kredi her işletmeye en fazla 50 bin lira olarak verilecektir. Toplamda 36 ay vadeli olup, ilk yıl ödemesiz dönemdir. Toplamda 8 taksitle 3 er ay arayla ödenecektir.

Kosgeb beyannamesi güncel olan veritabanına kayıtlı KOBİ’ler faizsiz esnaf kredisi olanaklarından yararlanabilir. Ön onay sonrasında Akbank 50 bin lira faizsiz KOSGEB kredisi başvurusu yapabilir.

Esnaf tarafından veritabanı kayıt işlemi yapılır. Bu işlemin nasıl yapılacağı bu sayfada anlatılmıştır.

İşletme KOBİ kaydını yaptığına göre artık beyanneme doldurmalıdır. Daha önceden kayıtlı olan işyerleri de kobi beyanname güncelleme işlemi yapmalıdır. Burada KOSGEB beyanname güncelleme işlemi detaylı anlatılmaktadır.

Akbank 50 bin lira faizsiz KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bu destek, Akbank haricinde 8 banka tarafından daha verilmektedir. Asıl önemli olan protokol içeriğine göre, esnafların kredi çekmeye müsait olup olmamaları durumudur. Bu kapsamda başvuru yapacak adayların KOSGEB ÖN ONAY aşamasından geçmesi gereklidir. Başvuru aşamaları aşağıda maddeler halinde anlatılmıştır.

BAŞVURU FORMUNU DOLDURUN! Öncelikle başvuru sahibi,  faizsiz kredi başvuru formunu doldurmalıdır. kredi.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılır ve form doldurulur.

KOSGEB’ DEN ÖN ONAY ALIN! Formun doldurulması sonrasında, Kosgeb Müdürlükleri tarafından onay aşaması başlayacaktır.

AKBANK FAİZSİZ KREDİ BAŞVURUSU YAPIN! Ön onay alan firmalara, sistemden çıktı alacağı başvuru formu ile Akbank kosgeb kredi başvurusu yapabilecek, bu başvuru neticesinde bankadan onay alması durumunda da, 50 bin lira sıfır faizli KOSGEB kredisi çekebilecektir.

akbank kosgeb faizsiz esnaf kredisi

KOSGEB’den ön onay almış olmanız, Akbank tarafından 50 bin faizsiz kredinizin onaylanacağı anlamına gelmez. Bu kapsamda bankadan onay alabilmek için protokol içeriğinde belirtilen şartları taşıyor olmanız ve bankanın uygun görmesi gerekmektedir.

Kosgeb Programı Düzenlemesi

2018 yılına kadar verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredilerde değişiklik söz konusu oluyor. Kosgeb Girişimcilik Destek Programı yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bırakıyor. Yeni düzenlemeye göre verilen desteklerde Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye, İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek verilecek.

Geleneksel Girişimci ve İleri Girişimci Desteği İçin; 

İşletmesini son bir yıl içinde kurmuş gerçek kişilere verilecek geri ödemesiz 5 bin TL kurulum desteği, tüzel kişi statüsünde var olan kişilere ise 10 bin TL‘ye varan kurulum desteği sağlanacaktır.

Performans desteği ise işletme sahibinin ödediği prim gününe göre belirlenmektedir. İşletme sahibi 1. performans döneminde 180 ile 539 gün prim yatırmış ise 5 bin TL, 540 gün ile 1079 gün yatırmış ise 10 bin TL, 1080 ve üzerinde prim yatırılmış ise 20 bin TL destek sağlanmaktadır.

İkinci performans döneminde ise 360 ile 1079 gün prim yatırılmış ise 5 bin TL, 1080 ile 1439 prim günü yatırılmış ise 15 bin TL, 1440 ve üzeri gün prim yatırılmış ise 20 bin TL destek verilmektedir.

Performans dönemlerinde prim günlerine göre verilen desteklemeler de şehidin birinci derece yakınlarına, gazilere, kadınlara, gençlere ve engelliler için işletmelere 5 bin TL daha destek verilmektedir.

İleri Girişimciler için makine ve teçhizat desteği olarak düşük- orta teknoloji için 100 bin TL, orta-yüksek teknoloji için 200 bin TL, yüksek teknoloji için ise 300 bin TL destek sağlanmakta olup bu destekler %75 oranında verilmektedir.

İleri Girişimciler için bir de Mentörlük, İşletme Koçluğu ve Danışmanlık desteği olarak %75 oranında 10 bin TL destek sağlanmaktadır.

Destek ile tüm detaylara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu desteğe kayıtlar 2020 yılında da başlayacaktır. Akbank tarafından verilen Kosgeb kredileri şu an için verilmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. samet dedi ki:

    bu şekilde mi yardımcı oluyorsunuz 2 aydır mağazayı açtım hiçbir destek yada kredi almadan genç girişimciyim ama şimdi zor durumdayım virüs sebebiyle işlerim durdu. ödemelerim geldi yalnız ödeme yapamıyorum. şuan mağazayı kapatma durumuna geldim. bankalar bana kredi vermiyor sizlerden yardım rica ediyorum LÜTFEN…

  2. Mehmet Tokdemir dedi ki:

    Hic param yok mutahitlik yapmak istiyorum bu nedenle kredi amabilirmiyim

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!