KOSGEB Hibeleri

Açık Kapı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

Açık Kapı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

Maddi yardımlardan yararlanmak isteyenler Açık kapı maddi yardım başvurularının  nasıl yapıldığını merak ediyor ve Açık kapı üzerinden sosyal yardım alınıp alınmadığını araştırıyor. Bu içeriğimizde de açık kapı nedir, e-devlet girişi yaparak yardım başvurusu nasıl yapılır, başvuru sorgulama nereden yapılır, www.acikkapi.gov.tr başvuru işlem adımlarını ve açık kapı 1.000 TL veriliyor mu, E-Devlet açık kapı bayram harçlığı alınması için neler yapılması gerektiğini tüm merak edilenleri içeriğimizdedir.

Açık Kapı Projesi Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen projenin mobil uygulama sayesinde ülke genelinde tüm vatandaşlar farklı konularda ve başlıklarda seçecekleri istek ve taleplerini doğrudan 81 il Valiliği ve Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletilebilmektedir. Detayları buradan öğrenebilirsiniz. Açık kapı projesi mobil uygulaması sayesinde doğrudan doğruya vatandaşların talepleri ilgili makamlarda ki yetkililere ulaştığından her türlü talep, istek ve öneri de bulunarak talepleri iletmek mümkündür. Hal böyle olunca Kaymakamlıklar tarafından sağlanan sosyal yardımlar için de talepleri Açık kapı üzerinden yapılabilir diye bir algı oluşmuştur.

Açık Kapı 1000 TL. Sosyal Yardım Desteği Veriliyor mu?

Pandemi sürecinde zor durumda kalan vatandaşlara Kaymakamlıklara bağlı SYDV’ler tarafından 3 faz halinde sağlanan  maddi yardımlar için de açık kapı üzerinden başvurular alınmaktadır diye yanlış bilgi sosyal medya da gündemi meşgul etmişti. İlgili makamlar tarafından Açık kapı üzerinden maddi yardım başvurularının alınmadığına dair kamu oyuna bilgilendirme yapılmış ve yanlış anlaşılmalar son bulmuştu. Maddi yardım almak isteyenler peki Açık kapı zerinden talepte bulunamıyorsa bu durumda açık kapı mobil uygulaması üzerinden neler yapılmaktadır halen  merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Sosyal yardım başvuruları açık kapı üzerinden alınmamaktadır!

Devletin muhtaç kişilere pandemi için sağladığı e-Devlet 1000 TL Sosyal Yardım başvuru sayfası üzerinden yapılmaktadır.

Açık Kapı Nedir?

Ülke genelinde 81 il Valiliklerinde ve Ankara, İstanbul,  İzmir illerinin merkez ilçe Kaymakamlıklarında hayata geçirilen, vatandaşları her türlü talep ve önerilerini, konusunda uzman personel
aracılığıyla iletebildikleri, tüm başvuruların elektronik ortamda kaydedilerek ilgili birimlere yönlendirildiği, takip edilerek hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığı yeni bir kamu hizmeti anlayışıdır.

Açık Kapı Hizmetinin Amacı Nedir?

Vatandaşların tüm sorunlarının çözümü için  yeni bir yaklaşım benimseyip isteklere ve başvurulara mobil uygulamalar sayesinde daha pratik, hızlı ve doğru çözümler üretip, hizmetlerde vatandaş memnuniyetini sağlanması için tüm sorunların çözümlenmesinde Devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttırmayı amaçlayan bu yeni hizmet anlayışından kimler yararlanabilir birde bu konuda sorulara cevap verecek olursak;

Açık Kapıdan Kimler Yararlanabilir?

Açık kapı hizmetinden tüm ülke vatandaşları yararlanabilir. Her vatandaşın çeşitli konularda ki talep ve önerilerini değerlendirmek üzere hizmete konulan bu uygulamadan herkes yararlanabilir ve başvuru kanalları üzerinden gerçekleştirilebilir.

Açık Kapı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurular hizmet veren açık kapı birimlerine bizzat giderek, www.acikkapi.gov.tr internet sitesi üzerinden ve mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması app store ve google play kullanılarak başvuru yapılabilir. E-devlet üzerinden de başvurular alınmaktadır.

Açık kapı Birimleri Valiliklerin ve İstanbul, Ankara, İzmir illerindeki merkez ilçe Kaymakamlıklarının girişlerindedir.

Açık Kapı Birimleri İletişim

Başvuruların alınacağı açık kapı birimleri 81 ilde bulunan tüm Valiliklerin ve İstanbul, Ankara, İzmir illerindeki merkez ilçe Kaymakamlıklarının girişlerinde bulunmaktadır. Hizmet birimlerinden çeşitli konularda taleplerinizi iletebilirsiniz. Yine hatırlatmak gerekirse; Bu birimlerden sosyal yardım başvuruları alınmamaktadır!

7 Soruda Açık Kapı

Açık Kapı Broşür tanıtım için tıklayınız.

Başvuru İşlemleri

Açık kapı başvuruları birimlere bizzat gidilerek gerçekleştirilebileceği gibi acıkkapi.gov.tr üzerinden, e-devlet ten başvuru yapılabilmektedir. Acıkkapi.com.tr üzerinden başvurular aşağıdaki görseldeki bilgileri yazdıktan sonra Onay Kodunu göndere tıklayarak gerçekleştirilir.

Bütün alanları doldurduktan sonra ONAY KODU GÖNDER butonuna tıklayınız.

e-Devlet üzerinden açık kapı başvurularını yapmak isteyenler buradan TC kimlik numarasını ve geçerli e-devlet şifresini yazarak taleplerini iletebilirler. E-devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda Hizmet başlıklarından hangisi uygunsa o hizmet başlıklı ve alt başlığı seçilmeli ve açıklama kısmı doldurularak başvuru yap butonuna tıklayarak iletilmelidir.

Açık Kapı Başvuruları Hizmet Başlıkları;

 • Vefa Masası Yardımı
 • Sosyal Hizmetler
 • Valilik Hizmetleri
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 • Çevre ve Şehircilik
 • Din Hizmetleri
 • Eğitim
 • Ekonomi ve Sanayi
 • Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri
 • Enerji
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık
 • Tapu Kadastro
 • Kültür ve Turizm
 • Yerel Yönetimler
 • Orman ve Su İşleri
 • Sağlık
 • Gençlik ve Spor
 • Diğer hizmet başlıklarında alt hizmet başlıklarından konuları seçerek başvuru yapılabilmektedir.

Başvuru elektronik sisteme kaydedilerek, başvuru sahibine SMS yoluyla bir başvuru numarası gönderilir. Başvurular açık kapı sorumluları tarafından sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilir.
Taleplerin durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçilebilir. İlgili birimde başvurular süratle değerlendirilerek en geç 7 gün içerisinde cevaplandırılır.

Başvuru İşlemi Sorgulama

Başvuru sahibine başvurunun sonuçlandığına ilişkin bilgi SMS yoluyla gönderilir. Bu mesaj geldikten sonra Başvuru elektronik sisteme kaydedilerek, başvuru sahibine SMS yoluyla bir başvuru
numarası gönderilir. Başvurular açık kapı sorumluları tarafından sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilir. Taleplerin durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçilebilir. İlgili birimde başvurular süratle değerlendirilerek en geç 7 gün içerisinde cevaplandırılır.

Açık Kapı’ya Başvurduktan sonra başvuru sonucu nasıl öğrenilir? Burada da yine sonuçlar;

 • Açık Kapı birimlerinden,
 • www.acikkapi.gov.tr adresinden veya
 • Açık Kapı mobil uygulamasından başvurunun sonucu öğrenilebilir.

Açık kapı başvuruları sorgulama işlemleri işlemleri e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığının Bilgi Edinme Başvuru sorgulama ekranı buradan da  yapılabilmektedir.

www.acikkapi.gov.tr üzerinden başvuru sorgulama yapmak için tıklayınız.

Başvurunuz sonrası sistem tarafından size verilen numarayı T.C. kimlik numaranız ile birlikte girerek Onay Kodu Gönder butonuna tıklayınız. Kayıt esnasında girdiğiniz cep telefonu numarasına sistem tarafından sms olarak Onay Kodu gönderilecektir. Onay kodunuzu girdikten sonra başvurunuzun detaylarına ulaşabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı Açık Kapı Ne Zaman Sonuçlanır?

İçişleri Bakanlığının e-Devlet kapısı üzerinden sağlanan hizmetlere talepte bulunanlar başvuru sonuçlarının ne zaman sonuçlanacağını merak ediyor. Başvuru ilgili birimlere iletildikten sonra 7 gün içinde değerlendirilip kişiye dönüş yapılmaktadır. e-Devlet kapısı üzerinden İçişleri Bakanlığı sayfasında ki açık kapı başvurularının sorgulaması buradan yapılabilir.

Sosyal medya üzerinden asılsız olarak geçtiğimiz günlerde yayılan “Açık Kapı” hizmeti üzerinden başvurulması durumunda, bayram harçlığı benzeri sosyal yardımların yapılacağını haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Açık Kapı birimleri tarafından vatandaşlara maddi yardım  sosyal destek ödemesi yapılmamaktadır. Sosyal medya üzerinden yayılan bu tür asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiğini konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!