KOSGEB Kredisi

50 Bin Kişiye 300 Bin Gıda Kolisi Dağıtılacak

14.04.2020
50 Bin Kişiye 300 Bin Gıda Kolisi Dağıtılacak

İstanbul’da Covid-19 tedbirleri kapsamında 22 Mart 2020 tarihinde başlatılan sokağa çıkma yasağı uygulanan, evlerinden çıkamayan ve maddi durumu yetersiz olan 50 bin 65 yaş ve üstü vatandaşa gıda yardımı yapılacak.

İstanbul’ da 65 Yaş üstü Yaşlılara 6 Hafta Boyunca Gıda Yardımı Başlıyor

İstanbul’ da Sosyal Vefa Projesi kapsamında 50 bin ihtiyaç sahibine 6 hafta boyunca gıda yardımı yapılacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul ilinde sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş üstü , kronik rahatsızlığı bulunan yaklaşık 50 bin yaşlıya 6 hafta boyunca gıda yardımı yapılacak.

Durumu olmayana Coronovirüs Maddi yardımı yazımızdan diğer yardımlar ile ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

65 yaş üstü yaklaşık 50 bin vatandaşımıza 6 hafta boyunca gıda kolisi desteği desteğinden yararlanacak olan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenecek olup, Sosyal Vefa projesi kapsamında hayırsever vatandaşların desteği ile hazırlanan 300 bin gıda kolisi 50 bine yakın 65 yaş ve üstü maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara düzenli olarak 6 hafta boyunca düzenli olarak  ulaştırılacak.

Bu amaçla, hayırseverlerimizin desteğiyle pazartesi günüden itibaren 300 bin gıda kolisi dağıtılmaya başlanacak.

Teslimatlar GETİR ile Yapılacak

Gıda kolilerinin mobil uygulama Getir tarafından evlere ücretsiz bir şekilde teslim edilecek.

Ali Yerlikaya; Yeni tip coronavirüs salgınla mücadelede 65 yaş ve üstü vatandaşlara gelen sokağa çıkma yasağı kapsamında evinden çıkamayan yaşlılara yönelik olarak yapılacak gıda yardımı kronik hastalığı bulunanlar ve yaşlılara virüs bulaşmasını önlemenin tek yolunun, vatandaşların gönüllü olarak kendilerine karantina uygulamaları, yani mecbur kalmadıkça evden dışarıya çıkmamaları olduğunu kaydetti.

50 Bin Kişiye 300 Bin Gıda Kolisi Dağıtılacak

Sosyal vefa projesi devreye alındığı tarihten bu güne kadar 39 bin 614 vatandaşın çağrısına yanıt verildi.

65 yaş ve üstündeki maddi durumu iyi olmayan, kronik rahatsızlığı bulunan, evlerinde ihtiyaçlarını karşılayacak yakınları bulunmayan vatandaşların sokağa çıkmadan temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla il ve ilçelerde “Vefa Sosyal Destek Grupları” kurulduğunu hatırlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

112, 155 ve 156’ya sizlerden gelen çağrı ve talepleri yerine getirmek için kaymakamlarımızın koordinasyonunda 39 ilçemizdeki Vefa İletişim Merkezlerimizde görevli polis, jandarma, belediye, AFAD, Kızılay ve sivil toplum kuruluşlarımızın ekipleri yoğun bir gayret gösteriyor. Uygulamanın başladığı 22 Mart Pazar günü saat 13.00’ten bugün sabaha kadar Vefa çalışmaları kapsamında İstanbul genelinde toplam 39 bin 614 vatandaşımızın çağrısına cevap verildi. 36 bin 301 vatandaşımızın temel ihtiyaçları ile ilgili talepleri alındı ve yerine getirildi. 3 bin 313 vatandaşımızın ise bilgi edinme amaçlı çağrısına cevap verildi. Valiliğimiz koordinasyonunda, Vefa Sosyal Destek çalışmalarımızın en güzel şekilde gerçekleşmesi için bütün kurum ve kuruluşlarımız arasında güzel bir yardımlaşma ve dayanışma sergileniyor. “dedi.

300 bin gıda kolilerin temininde katkı sağlayan hayırseverlere, ücretsiz teslim görevini üstlenen Getir görevlilerine teşekkür eden Ali YERLİKAYA  bu mücadeleye destek için #evinde kal İstanbul diyerek konuşmasını tamamladı.

 Vefa İstanbul Sosyal Destek Grubu Gıda Kolileri tamamen hayırseverlerin bağışlarıyla hazırlandı ve 6 hafta boyunca dağıtılması planlanan gıda yardım koliler 39 ilçede eşzamanlı olarak dağıtılmaya başlandı.

Kaymakamlarımızın koordinasyonuyla, vefa sosyal destek grupları ve onların yönetiminde Vefa İletişim Merkezleri, 115, 156 çağrı merkezlerimizce harekete geçen bu merkezde, yerel yönetimler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçemizin görevlileri var. Kızılay, AFAD ve gönlü hayırdan yana yer alan STK’larımızdan, o masada bulunması uygun görülen hepsine yer verdik. 22 Mart saat 13.00’ten bu yana yaklaşık 73 bin çağrı aldık. Ve 65 bin üzerinde büyüklerimizin ricalarını, talimatlarını yerine getirdik. Aradaki 7-8 bin kişilik rakam da bilgi edinme hususundaydı. Sokağa çıkma yasağı devam ettikçe, bu hizmet de devam edecek. Bu çağrılarla anbean büyüklerimizin emrindeyiz ama yetmez, biz her hafta onların evlerine bir gıda yardım kolisi takdim edeceğiz. dedi

Nisan ayının ilk haftası yani bu hafta dağıtılacak olan 50 bin gıda kolisinin hayırseveri Kalyon Holding, Cemal Kalyoncu Bey.

İkinci hafta Limak Holding, Nihat Özdemir Bey.

Üçüncü hafta Cengiz Holding, Mehmet Cengiz Bey.

Dördüncü hafta MNG Holding Mehmet Nazif Günal Bey.

Beşinci hafta Demirören Holding, Yıldırım Demirören Bey.

Ali Koç Fenerbahçe Spor Kulübü’nün tüm futbolcularının 33 bin kolisini mutlaka verirseniz biz minnettar oluruz’ dedi. Ben de milletimiz adına kabul ettim ve 333 bin koli oldu. dedi.

İstanbul Valiliği Açıklama Bulundu 30 Nisan 2020 Tarihine Kadar Başvurular Alınacak

Ali Yerlikaya koronavirüs etkilerinin azaltılmasına yönelik “Acil Çözüm Sunan” projeleri desteklemek için 51 Milyon lira kaynak tahsis etti. Kalkınma Ajansları projelere; 200 bin liradan, 2 milyon liraya kadar destek verileceği açıklandı.

Yönetim Kurulu Başkanlığını İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yürüttüğü İSTKA, program kapsamında üç öncelik için 51 milyon TL kaynak tahsis etti. Bu amaçla yapılacak projeler için 51 Milyon TL kaynak tahsis edilen programa, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar ile kâr amacı güden işletmeler 30 Nisan 2020 tarihine kadar başvurabileceğini,

Başvuru sahipleri son başvuru tarihini bekle­meden Korona virüs ile Mücadele ve Dayanıklılık Programına başvuru­da bulunabilecek. Proje başvuruları sadece online ortamda Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden kabul edilecek belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fadime dedi ki:

    Peki biz ucretsiz izne ayrilanlar ne yapacak cocuk coluk ne yiyip icecek ev kira offf

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!