KOSGEB Kredisi

Durumu Olmayana Maddi Yardımlar 2020 (CORONO VİRÜS)

Durumu Olmayana Maddi Yardımlar 2020 (CORONO VİRÜS)

Devlet tarafından koronovirüs için ülke çapında birçok ekonomik önlem alınmaya devam ediyor. Maalesef bu virüs nedeniyle birçok esnaf, çiftçi, fabrikalar ve çalışanlar ekonomik yönden zarar gördü. Bu kapsamda Devlet üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeye devam ediyor. Faizsiz krediler, yapılandırmalar, kredi ertelemeleri, durumu olmayanlara yapılan maddi yardımlar da bunlardan bazıları arasında yer alıyor. Emekliye, esnafa ve çiftçiye yapılacak yardımlar gün ve gün devam ediyor. Bu kosgebkredisi.com kapsamda virüs nedeniyle çalışamayan, kirasını ve faturalarını ödeyemeyen tüm vatandaşlar için ekstra önlemler almaya devam ediyor. Emekli promosyonları, tarım ve hayvancılığa verilen destekleme ödemeleri bunlardan bazıları arasında yer alıyor. Yine Devlet son günlerde fiyatları oldukça artan maske ve kolonya gibi kişisel koruyucu ürünler içinde bir çok farklı program gerçekleştiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 65 yaş üstünde ki vatandaşlarımıza ücretsiz olarak kolonya ve maske dağıtılacağını bildirmişti.

Korona Virüs Nedeniyle Yapılan Maddi Yardım Var mı?

Devlet tarafından koronavirüs nedeniyle durumu olmayan ailelere ve başvuru yapanlara verdiği özel bir maddi nakdi yardım paketi bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde Aile ve Çalışma Bakanımız tarafından her aileye 1.000 TL. yardım yapılacağı bildirilmişti. Bazı platformlarda bu yardım durumu olmayan herkese verileceği yönünde haberler yapılmış ise de, bu destek sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vasıtasıyla dağıtılmakta olan gelir testi sonucunda yardıma ihtiyaç duyan ve vakfın yardım kriterlerini taşıyan vatandaşa verileceği açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında düzenli sosyal yardımlardan faydalanan 2 milyon haneye 1000’er lira nakdi destek sağlanacağını da bildirmişti.

Destekten 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kriterleri karşılayan, halihazırda düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanacak. Destekten yararlanmak için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak, ödemeler ay sonunda başlatılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan 1.000 TL’lik maddi yardım 1 Nisan ve 5 Nisan tarihleri aralığında ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya üzerinden paylaştığı videoda gündeme ilişkin konuşma yaptı. Konuşmasında sosyal yardıma değinen Albayrak, 2 milyon 111 bin aileye yapılan 1.000 TL’lik maddi yardımın bununla sınırlı kalmayacağını, 2 milyon 300 bin aileye daha maddi destekte bulunacağı belirtildi. 1. faz 1.000 TL’lik maddi destek 5 Nisan tarihinde tamamlanmış olup 2. faz ödemelerde 19 Nisan tarihinde başlatılarak tamamlandı ve 3. faz yardımlarının korona virüs sürecinde yapılacağı bildirildi.

2. faz yardımında daha önceden sosyal yardım alan fakat 1. faz yardımından yararlanamayan ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin hane yararlandı. 3 . FAZ 1000 TL  Maddi yardım tarihi ise açıklandı..

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 1.000 TL’lik 3. faz yardımları hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Daha önce sosyal yardımlardan yararlanmayan fakat korona virüs nedeniyle nakit akışı bozulan ailelere 3. faz yardımı yapılacağını kamuoyuna duyurdu. 3. faz yardım tarihleri hakkında henüz bir tarih belirtilmedi. Fakat 1. ve 2. fazda başvuru yapılmasına gerek yok iken 3. faz maddi yardımda ise başvurular alınacaktır. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılacağı da ayrıca belirtilmiştir. Bakan Selçuk konu hakkında şu ifadelere yer verdi:

“3. Faz sosyal yardımdan, daha önce bu yardımdan faydalanmamış haneler faydalanacak ve söz konusu başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Corona virüs tedbirlerinden olumsuz etkilenmiş, ihtiyaç sahibi tüm kesimlere el uzatacağız” dedi.

3. faz Sosyal Yardım Başvuru Tarihleri Belli OLDU

Başvurular e- devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkinden yapılacak olup sosyal yardım almayan ve geliri olmayan herkes bu yardımlardan yararlanabilecektir.

İstanbul’ da 65 Yaş üstü Yaşlılara 6 Hafta Boyunca Gıda Yardımı Başlıyor

Sosyal Vefa Projesi İstanbul’ da hayata geçiyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ dan gelen son dakika açıklamasına göre İstanbul ilinde sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş üstü , kronik rahatsızlığı bulunan yaklaşık 50 bin yaşlıya 6 hafta boyunca gıda yardımı yapılacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenecek 50 bine yakın 65 yaş ve üstü maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara düzenli olarak 6 hafta boyunca gıda kolisi ulaştırılacak. Pazartesi günüden itibaren ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. 22 mart pazar günü saat 13:00′ den bu zamana kadar Vefa çalışmaları  kapsamında 39 6214 çağrısına cevap verildi.

Bu amaçla, hayırseverlerimizin desteğiyle pazartesi günüden itibaren 300 bin gıda kolisi dağıtılmaya başlanacak.

Gıda kolilerinin mobil uygulama Getir tarafından evlere teslim edilecek. Gıda kolilerin temininde katkı sağlayan hayırseverlere, ücretsiz teslim görevini üstlenen Getir görevlilerine teşekkür eden Ali YERLİKAYA  bu mücadeleye destek için #evinde kal İstanbul diyerek konuşmasını tamamladı.

Devlet’ten Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza para yardımı yapmaktadır.  Bakanlığın yardımları sadece para olmamakla beraber aşağıda yapılan tüm yardımlar alt ve ana kategoriler halinde belirtilmiştir.

 1. Aile yardımı
  1. Gıda Yardımları
  2. Barınma Yardımları
  3. Sosyal Konut
  4. Yakacak Yardımları
  5. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım
  6. Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar
  7. Öksüz ve Yetim Yardımı
  8. Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
  9. Doğum Yardımı
  10. Elektrik parası yardımı
 2. Eğitim Yardımları
  1. Eğitim Materyali Yardımı
  2. Şartlı Eğitim Yardımı
  3. Öğle Yemeği Yardımı
  4. Ücretsiz Ders Kitabı
  5. Öğrenci Taşıma Barınma ve İaşe Yardımı
  6. Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması
  7. Yurt Yapımı
 3. Sağlık Yardımları
  1. Şartlı Sağlık Yardımı (Sağlık ve Gebelik)
  2. Engelli İhtiyaç Yardımı
  3. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri
  4. Genel Sağlık Sigortası Katılım Payı Ödemesi
  5. Kronik Hastalara Yönelik Yardım Programı
  6. Çoklu Doğum Yardımı
  7. Kronik Hastalığı Nedeniyle Cihaza Bağımlı Olan Hastalara Elektrik Fatura Bedeli ve Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği
 4.  Özel Amaçlarla Yapılan Yardımlar
  1. Aşevleri tarafından yemek yardımı
  2. Afet/Acil Durum Yardımları
  3. Terör Zararı Yardımları
  4. Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Programı
  5. Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Programı
 5. Yaşlılarımızı ve engellilerimize yapılan yardımlar
  1. Yaşlılık maaşı,
  2. Engelli maaşı,
  3. Engelli Yakını Aylığı (18 Yaşından küçük engelliler için)
  4. Engelli Yakını Aylığı (18 Yaşından küçük engelliler

Şimdi yukarıda yer alan 5 yardım kategorisinden önemli olanları ve nasıl alınabileceğini ve nereye başvurmak gerektiğini paylaşacağım.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı içerik tek kategoriye ait olup bu içerikte ilk öğretimden üniversiteye kadar tüm destekler mevcuttur.

HANEDE İKAMET EDEN 18 YAŞINDAN BÜYÜK KİŞİLERİN AYLIK GELİR HESAPLAMASI 2020 YILI İÇİN 701,32 TL.dir. 

GIDA YARDIMI NASIL ALINIR? Hanede kişi başı 18 yaşından büyükler için aylık gelir yukarıda belirtilen rakamda az ise yardım yapılır. Genelde Ramazan ve Kurban Bayramlarında yapılan yardımdır ancak Bakanlık tarafından şartlar değiştirilebilir. Başvuru Vakıflara yapılır.

BARINMA YARDIMI NEDİR? KİMLER YARARLANABİLİR? Vatandaşın evi eski bakımsız ve sağlıksız ise bakım onarım betonarme ev yapma veya profebrik ev yapmak için yardım yapılabilir. Bu yardım ev eşyası almak için de verilebilir. Şartlar yine ailenin gelirinin yukarıda kırmızı ile belirtilen miktardan az olması durumunda verilir. Yapılan yardımın tutarı ise 20 bin lira ile 25 bin lira arasındadır.

EV YARDIMI (SOSYAL KONUT) Fakir ve Muhtaç durumda olan vatandaşlara TOKİ tarafından yapılan evlerdir. Ev yardımı hibe olarak değil, geri ödemelidir. Bu yardımda da yine aylık hane başına gelir miktarı esas alınır.  Geri ödeme 270 ayda tamamlanır. 1+1’ler için 100, 2+1’er için 130 TL. geri ödeme yapılır. Yeni başvuru şuan alınmıyor.

YAKACAK KÖMÜR YARDIMI; Durumu olmayan aylık geliri belirtilen tutardan az olan ailelere yapılan yarım ton (500 KG.) kömür yardımıdır. Senede bir kez kış döneminde

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA YARDIM; Sigortası olmayan, fakir olan ve Resmi Nikahı olan eşi vefat eden (resmi nikah şarttır) kadınlara yapılan destektir. Aylık 2020 yılı için 275 TL. ödenmektedir. 2 Ayda bir olmak üzere ödeme PTT tarafında yapılmaktadır.

Kurumlarca yapılan tüm yardımların yer aldığı Fakirlere Yardım Eden Kurumlar ve Başvuru Yolları isimli içeriğimizden de bilgi edinebilirsiniz.

MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YARDIM;  Eşi, oğlu veya yakını askere gitmiş olanlara yapılan yardım. Burada önemli husus eğer asker evli ise yardım eşine yapılır. Ancak evli değilse yardım ailesine yapılır. Vakfın verdiği miktar 2 ayda bir 275 TL.dir. PTT tarafından ödeme yapılır.

ÖKSÜZ VE YETİMLERE YARDIM; Annesi veya babası vefat eden, muhtaç durumda olan 18 yaşından küçük olan çocuklara yapılan para yardımıdır. Anne ölmüş ise babaya, baba ölmüş ise anneye para verilir. Eğer her ikisi de ölmüş ise para çocuğa bakana verilir. 100 TL. ödenmektedir. Yardım 2 ayda bir kez yapılmaktadır.

ASKER ÇOCUKLARINA YARDIM; Babasının vatanı görevde olması nedeniyle 2 ayda bir kez yapılan yardımdır. 100 TL. olarak yapılır.

DEVLET DOĞUM YARDIMI; 15 MAYIS 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için verilmektedir. 1. çocuk için 300, 2 çocuk için 400, 3 ve sonrası için 600 TL. tek sefer ödeme yapılır. Aylık yapılan bir yardım değildir. Devlet memurları için bu yardım kurumlarınca yapılmaktadır.

ELEKTRİK YARDIMI; Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından sabit yardım alan vatandaşlara yapılmaktadır. Başvuru yapmak gerekmez. Vakıf tarafından her ay BSYB adı verilen sistem üzerinden hazırlanır. Yararlanmak isteyen vatandaş kimlik kartıyla ve faturası ile birlikte PTT müdürlüğüne başvuru yapması yeterlidir. Ödenen tutarlar ise şöyledir; 1-2 kişi yaşıyor ise aylık aylık 75 kWh, 3 kişi için aylık 100 kWh, 4 kişiye 125 kWh, 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı bir hane ise her ay 150 kWh karşılığında tekabül eden elektrik faturası yardımı yapılmaktadır. Eğer vatandaşa elektrik yardımı çıkmamış ise bunun için Vakıflardan bilgi alabilir.

EĞİTİM MATERYALİ YARDIMI; Maddi durumu olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yapılır. Vakıf tarafından yapılan bu yardımda yukarıda kırmızı yazı ile belirtilen aylık asgari ücretin 1/3 hesaplaması yapılır. Yapılacak yardım miktarları vakıf tarafından bütçeye göre belirlenmektedir.

EĞİTİME ŞARTLI YARDIM; Sigortası olmayan ve maddi durumu olmayan vatandaşın çocukları için yapılan okul yardımıdır. Çocuğun ilk veya orta dereceli bir okula gitmesi durumunda verilmektedir. Erkek öğrenciye 35, kız öğrenciye 40 TL. verilir. 9 aylık bir ödeme olup, 2 ayda bir kez olmak üzere toplu olarak verilmektedir.

ÖĞLE YEMEĞİ YARDIMI; Taşımalı eğitim için verilmektedir. Bu yardımı alabilmek için taşımalı eğitimden faydalanıyor olmak şarttır.

ÜCRETSİZ DERS KİTABI YARDIMLARI; Orta öğrenim ve ilk öğrenimde ki öğrencilere ders kitapları ücretsiz olarak verilmektedir.

YAŞLILIK MAAŞI NASIL ALINIR? Yukarıda belirtilen hane başı gelir hesabından az geliri olanlar ve sigortasız 65 yaş üstünde olan vatandaşlara aylık 672,81 TL. maaş verilmektedir.

ENGELLİ MAAŞI NASIL ALINIR? Sigortası olmayan  aylık geliri yine kırmızı ile belirttiğimiz rakamdan az olan engellilere ödenmektedir. En az aylık %40 ve üstü engel olması gereklidir. Engel oranları %40-69 arasına aylık 537,09 TL, %70 ve üstüne ise aylık 805,62 TL. ödeme yapılır. Sağlık raporu ve kimlik ile başvuru yapmak gerekmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI; Evde bakıma muhtaç durumda olan vatandaşlarımıza verilen yardımdır. 2020 yılı itibariyle 1461 TL. olarak ödenmektedir. Başvuru için rapor ve diğer evraklar için Vakıflara başvurmak gereklidir. Korona virüs nedeniyle evde bakım maaşı alan vatandaşlarımızın rapor süreleri MAYIS ayına kadar uzatılmıştır.

 • Korona virüs salgınının olağan üstü bir salgın olması nedeniyle Devlet tarafından verilen ekonomik yardımlardan bazıları ise şunlardır;
 • Emeklilerin bayram ikramiyelerinin erken ödenmesi, (diğerleri için bknz: Emekliye Korona Yardımları)
 • İşçisini istihdama devam eden işverenler için maaşların %60’ının Devlet tarafından ödenmesi,
 • Halkbank’tan kredi çeken esnafın kredilerinin 3 ay süreyle ertelenmesi,

Devlet tarafından yapılacak olan diğer yardımlar için sayfamızı takip etmeye devam edin.

] }
Yorumlar
 1. Menderes kargi dedi ki:

  Ben mahkumum covid19 surecinde izne ciktim bir gelirim yoktur su an calisamiyom yardimlarinizi talep ediyorum

 2. emine dedi ki:

  kiraciyim eşim çalışmıyor iki öğrencim var yüzde 96 engeli kızım var

 3. Gamze dedi ki:

  Esim kronik rahatsiz iki cocugumda ozel egitim cocugu evden cikamiyoruz iki senedir kira odeyemiyoruz ev sahibi icraya vermis bosaltmamiz gerekiyormus evi cok zordayiz şu an napicmaizi nereye gidicemizi bilemiyorum artik buraya yazmak zorunda kaldim

 4. Ibrahim ekitaş dedi ki:

  Maddi durumum yok harhangi bir gelirim yok yardımınızı bekliyorum

  1. ümit dedi ki:

   dedek

 5. ŞÜKRÜ DURMUŞ dedi ki:

  Işsizim belfıtığı hastasıyım çalışamıyorum evim kira 3 çocuğum var hınç gelirim yok devletin yardımını bekliyorum

 6. Duygu dedi ki:

  Merhablar şuan işsizim iki çocuğum var on aylık çocuğumun dahi bezini almakta sıkıntı çekiyorum keza gıda alışverişi o zaten yok ev kira faturalar birikti devlet evden çıkmayın diyor ama yardımlarda nedense bizlere verilmiyor ben yılardır devletimi yanında oldum ben saygılar.

  1. Merhaba dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuruda bulundunuz mu? Bulunmanız gerekiyor Duygu hanım.

 7. Fatma dedi ki:

  4 çocukla kiradayiz faturalar duruyo kirami ödeyemiyoruz çok zor durumdayim yardim edin ne olur gida yardimi en azindan

 8. neslihan dedi ki:

  annem ve ben duluz annem hasta bir gelirimiz yok allh rızası icin yardıme edermisiniz zor durumdayız 2 cocugum var lütfen

 9. serpil dedi ki:

  serpil simsek ben bir kızım var bakıcıda sunda ve benm işyerim kapandı madur durumdayım sun anda polis koruması altındfayım vede can güvenligmden dolayı korunmakdayımm sizlerden su viruz geceinceye kladar yardım alrınızı beklemekdeyim

 10. mınel ilayda yapıcı dedi ki:

  ismim minl ilayda yapıcı ilayda yavuz yapıcıda olma serap yapıcıdan dogma engelli bir vatandasım babanm icerdeydi ve denetimlkden dolayı viruden dolayuı dısaruı cıkdı suanda denetimkilk den faydalanıyor ama i,ş yok benim aldıgım engelli maasım biryere kadar sizden ricam su viruz gecinceye kadar desteginmizi ars ederim saygılarımla annem serap yapıcı bana bakmaktadaır bir kardesim lise 3 okuyor bende lise 3 okuyorum bize gereken destegimi ricamdır tesekküelr saygılarımla minel ilayda yapıcı 0541

 11. DİLORAM KARAKUŞ dedi ki:

  hiçbir gelirimiz yok gida yardimi alabilirmiyiz