KOSGEB Kredisi

1000 TL. Devlet Maddi Yardımı Evlere Teslim Edilecek

08.09.2020
1000 TL. Devlet Maddi Yardımı Evlere Teslim Edilecek

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında vatandaşlara dağıtılan işsizlik maaşları,kısa çalışma ödeneği ödemelerinin yanı sıra 1000 TL sosyal nakdi yardımın gerçekleştirildiği PTT, fiziki şubelerini kapatarak hizmetlerin online olarak internet üzerinden devam edeceğini bildirildi. Koronavirüs sebebi ile yapılan sosyal yardımlar evlere teslim edilecek. Bu kapsamında, yardım sorgulama, faz ödeme tarihleri, kimlere verildiği, ve başvuru tarihleri ile ilgili tüm detayları buradan alabilirsiniz.

2. Faz Ödemeleri Bugün Başladı

Fiziki temas olmaması adına alınan bu önlemlerin kapsamında ihtiyaç ailelerine yönelik olarak Nisan ayının ilk haftasında dağıtılan sosyal yardım ödeneğinin; 3 fazdan oluşacağını, ilk fazda 2 milyon 111 bin haneye dağıtılan ödeneklerin, 2. fazında 2 milyon 300 bin ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına yatacağını duyurdu. Emekli maaşları dahil tüm maaş ödemeleri ve maddi yardım hak sahiplerinin evlerine PTT memurları tarafından teslim edilecek.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2. faz sosyal yardım ödemelerinin başladığı açıkladı. “Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000’er lira nakdi destek ödemesi bugün başladı.“belirtti. 2. faz ödemeleri de diğer sosyal yardım ödemeler gibi ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim edilecek. PTT  Sosyal yardım dağıtımında yaşanan yoğunluk nedeniyle şubelerini geçici olarak kapattı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile PTT tarafından yapılacak yardım ödemeleri evlere Kolluk kuvvetleri tarafından  ve bekçiler tarafından yapılacak. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destekleme Programı kapsamındaki ödemeler, toplum sağlığını riske atmamak amacıyla PTT şubelerinden yapılmayacak olup, vatandaşlarımızın kendi ikametlerinde yapılacaktır.

3. Faz Ödemeleri İçin Başvuru Tarihleri Açıklandı

3. faz 1000’er TL ödemeleri için başvuruların e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacağını da belirten Bakan Selçuk: “Faz 3 kapsamındaki ödemeler kişi bazlı değil; hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa, bunu tek başvuru olarak değerlendireceğiz.” ifadesinde bulundu. Bakan Selçuk, 3. faz kapsamındaki ödemelere ilişkin tarihleri açıkladı. E- devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek programı başlatılarak Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Formu aracılığıyla yardım başvuruları alınmaya başlanmıştır. Vatandaşların T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre

 • T.C Kimlik numarası son hanesi 0 olan vatandaşlar Pazartesi
 • T.C Kimlik numarası son hanesi 2 olan vatandaşlar Salı
 • T.C Kimlik numarası son hanesi 4 olan vatandaşlar Çarşamba
 • T.C Kimlik numarası son hanesi 6 olan vatandaşlar Perşembe
 • T.C Kimlik numarası son hanesi 8 olan vatandaşlar Cuma günü başvuru yapabilecektir.
 • Cumartesi ve Pazar Günleri sınırlama olmadan tüm Vatandaşların Başvuruları alınabilecektir.

Açıklamalar sonrasında 3. faz sosyal yardım ödemelerinden kimlerin  yararlanamayacağı da belli oldu.

 • Buna göre  daha önceden  SYDV ve 1000 TL Sosyal yardımlardan faydalanmış olanlar yararlanamayacak.
 • Kamu işçileri yararlanamayacak.
 • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar faydalanamayacak.
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.
 • İŞKUR işsizlik ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak.
 • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak.
PTT Şubelerinden 1.000 TL Alımı

Maddi Yardım PTT Görevlileri Tarafından Evlere Teslim Edilecek

Ödemenin zamanı ve şekli değerlendirmeler sonrasında açıklanacaktır.

1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Evlere Teslim Edilecek

Koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından sosyal mesafe uyarıları yapılmıştı. Vatandaşların bu süreçte salgının yayılmasını önlemeleri amacıyla kamuya açık alanlarda 1 metre çapındaki sosyal alanlarda mesafe bırakarak durmaları salgının yayılma hızını kestiğini ve kimseyle yakın temasta bulunulmaması gerektiği vurgulanmıştı. Ancak  Nisan ayı ödemelerine başlanan Sosyal yardımları almak için PTT şubelerine akın eden halkın bu uyarıları dikkate almadıkları gerekçesiyle yaşanan yoğunluk ve yığılmaların olmaması için PTT, fiziki şubelerini salgın riski geçene kadar ara verdi.

Sosyal Yardımlar PTT Görevlileri Tarafından Evlere Teslim Edilecek

İkinci bir açıklamaya kadar PTT ülke genelindeki tüm fiziki şubelerini kapattıklarını bildirdi. PTT yaptığı duyuruda; Sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı sürekli olarak yoğunluk yaşanan şubelerimizi ikinci bir açıklamaya kadar kapatma kararı aldıklarını açıkladı. PTT Baş müdürlüğü tarafından yapıla açıklama ile ödemelerine başlanan 1000 TL sosya yardım paralarının PTT kuryeleri tarafından İl emniyet müdürlükleri ile işbirliği içinde kolluk kuvvetleri ve bekçilerin katılımı ille evlere teslim şeklinde yapılacağını açıkladı. Kapatılmayan şubelerinde gün içinde olası yığılma ve yoğunluk artış oranına göre tedbir sebebi ile kapatılabileceği belirtildi. Toplum sağlığının önemli olduğu bu günlerde tedbirleri artırmaya ve sizin için çalışmaya devam ediyoruz denildi.

PTT Çalışma Saatleri PTT Kapandı mı?

Bankalar koronavirüs salgını tedbirler kapsamında çalışma saatlerini değiştirmişti ancak PTT çalışma saatlerinde herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Bugün alınan PTT şubelerini kapatma kararından önce; hafta için sabah 08:30’dan 12:30′ a kadar açıktı. 1 saatlik öğle yemeği arasının ardından saat 13:30’dan 17:30′ a kadar açık kalır ve 17:30 kapanırdı. Türkiye’nin her yerinde bu çalışma saati sabitti. Koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla kısıtlamaya giden bankalara PTT de eşlik etti. Sosyal yardım ödemeleri sebebiyle şubelerdeki yığılma ve yoğunluğun çok olduğu şubeler kapatıldı. Yoğunluğun yaşanmadığı bazı kapatılmayan şubelerinde gün içinde olası yığılma ve yoğunluk artış oranına göre tedbirler nedeni ile kapatılabileceği belirtildi.

1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

İhtiyaç sahibi aileler için ayrılan 2 Milyar TL kaynak 2 milyon 111 haneye 1 Nisan tarihinden itibaren ödenmeleri PTT aracılığıyla yapılacağı açıklanmıştı. PTT yoğunluk yaşanan şubelerinin kapattığını açıklamasının ardından vatandaşlar sosyal yardımların nası ödeneceğini merak ediyor. 2.faz 1000 TL sosyal yardım ödemeleri de 19 Nisan bugün başlıyor. Ödemeler PTT şubelerinde salgın nedeniyle yoğunluk yaşanmaması için evlere teslim edilecek. İçişleri bakanlığın yardımı ile PTT görevlileri tarafından yapılacak sosyal yardım ödemeleri ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim şeklinde gerçekleştirilecek. PTT şubelerinde oluşacak yoğunluk nedeniyle vatandaşların sağlık güvenliğini riske atmamak için PTT şubelerinde sosyal yardım ödemeleri yapılmayacaktır. Hak sahiplerine yapılacak olan 2 . faz 1000 TL sosyal yardım ödemeleri 19. 04.2020 bugünden itibaren PTT görevlileri bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla kararlaştırılan 5 gün içinde ikametgah adreslerine elden teslim edilecektir.

2. Faz Evden 1000 TL Sosyal Yardım Kimlere Ödenecek?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destekleme Programı kapsamında ihtiyaç sahibi 2 milyon aileye 2 milyar kaynak ayrıldığı açıklanmış bu ailelere 1000 TL sosyal nakit yardım yapılacağı bildirilmişti. Aile çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ödemelerin 1 Nisan 2020 tarihinde başlayacağını ve 5 Nisan’ a kadar tüm ihtiyaç sahiplerine yardımın ulaştırılacağını açıklamıştı. Bakanlık tarafından düzenli olarak 2022 sayılı yardımdan yararlananlara yapılacak olan yardımlar PTT aracılığıyla yapılacaktı. Ödemeler için herhangi bir kuruma başvuru yapılamadan Bakanlık belirlediği kişilere yapılacak olan ödemelerin PTT tarafından hanelere evlerine teslim edileceği açıklamasının yapılmasının ardından vatandaşlar kimlerin bu yardımlardan yararlanacağı kimlerin yararlanmayacağını merak ediyor. 2. faz 1000 TL maddi yardım yardım ödemeleri de Bakanlık tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine evlerine teslim edilecek..

Sosyal Yardım sorgulama ekranı üzerinden e-devlet aracılığıyla maddi yardım alınıp alınmayacağı sorgulanabilir.

e- Devlet üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu

3. Faz Ödemeleri İçin Başvuru Tarihleri Açıklandı

Sosyal Yardımdan yararlanacak olanlar;

Düzenli merkezi sosyal yardımdan yararlanacak olanlar aşağıda verilmiştir.

 • Yaşlı Aylığı,
 • Engelli Aylığı,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Silikozis Aylığı,
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Şartlı Sağlık Yardımı
 • Çoklu Doğum Yardımı
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı

düzenli olarak bu yardımları alanlara 1000 TL Sosyal yardım yapılacak. Bu yardımları alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme  PTT görevlileri ve İçişleri görevlileri tarafından ikametgah adreslerine yapılacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Benim kira param bin lira birikti eşimin maaşını kesiyorlar bukış soğukta nasıl yapıcaz evdahibi para istiyor zordurumdayım bize yardım edin hem anne olarak hemde insan olarak istiyorum

 2. Zeynep dedi ki:

  Başvuruşların yaptım değerlendirmedeyim benim 4yaşında oğlumvar bize maddi destek yardımcı olurmusunuz ev hanımıyım mesleğimi yapamıyorum oğluma bakanyok eşimin maaşı yarısı kesiliyor sobalalıev
  Deyim ihtiyaç kredisi bile vermiyorlar

 3. Meryem dedi ki:

  Bana da yardımcı olursanız sevinirim durumum yok

 4. Kanaat dedi ki:

  Basvuru yardimi yaptim yardim gelmedi daha cocuklrim var yardim bekliyorum

 5. Sezen dedi ki:

  Bendw istiyorum yardimi benimde durumum yok

 6. Yusuf doğan anruz dedi ki:

  Bizim çok ihtiyaçimiz var istiyoruz çok maduruz

 7. Volkan dedi ki:

  Bende yardimdan faydalanmak istiyorum

 8. ŞÜKRÜ DURMUŞ dedi ki:

  Bende yardımdan yararlanmak istiyorun

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!