Devlet Destekleri

Köyde Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar (İnşaat Desteği)

Köyde Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar (İnşaat Desteği)

Köyde Ev Yapmak İçin Kredi

Köyde ev yapmak için kredi almak isteyenler; yeni bir ev sahibi olmak için, köye dönüş yaparak, prefabrik veya normal ev yapabilmek için konut kredisi, mortgage ve inşaat kredisi veren bankalar ile köyde ev kredisinden ve köye dönüş projesinden bahsedeceğiz.

Köyde Ev Yapma Şartları

Köyde inşaat yapmak, ilçe veya şehir merkezlerinde olduğundan daha farklıdır. Köyde ev yapmak için kredi almak istiyor iseniz, öncelikle köyde ev yapma şartları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Köyde ev yapmak isteyenler için yönetmelik maddeleri aşağıda belirtilmiştir.

Köy Evi Bina Cephe ve İstikametleri; Madde 46 – Bina cephe ve istikametlerinin, köy ve mezraların mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tesbitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.

Köy Evi Komşu Mesafeleri; Madde 47 – Komşu mesafeleri, civarın yapı düzeni ve karakterine, yapılacak binaların münferit konut veya tarımsal işletme birimi (ahır, samanlık, arabalık v.b.) oluşuna göre Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.

Köy Evi Binalara kot verilmesi; Madde 48 – Binalara parselin yüz aldığı yolun;

1) Bordür taşı konulmuş ise, binanın ön cephe hattı ortası hizasındaki bordür taşı üst seviyesinden,
2) Yol kaplaması yapılmış, bordür taşı konulmamış ise, bina ön cephe hattı ortası hizasındaki yol kaplamasının en üst seviyesinden,
3) Yol kaplaması yapılmamış, bordür taşı konulmamış ise, yolun halihazır başlangıç ve bitiş noktaları arasında geçirilecek bir kırmızı hatta göre bina ön cephe ortası hizasından, kot verilir.
Yapı Şartları ; Madde 49 – Parsel büyüklükleri hakkındaki hükümlere uymayan parsellerde, uygun hale getirilmedikçe yeni yapı ve ilave yapı yapılmasına izin verilmez.

Köyde ev yapma şartları hakkında internet ortamında daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Sizlere köye ev yapmak için kredi veren bankalardan bahsetmek istiyoruz.

Köyde Ev Yapmak için Gerekli Belgeler ve Evraklar

1- Başvuru dilekçesi,
2- Arsa tapusu,
3- Koordinatlı plan örneği (Kadastro müdürlüğünden temin edilecek.),
4- Nüfus cüzdanı,
5- İkametgah senedi
6- Yapılacak köy evinin yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti kararı evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

Kosgeb Ev İnşaat Kredisi

Kosgeb tarafından, ev yapmak isteyenlere, inşaat kredisi veya konut kredisi desteği gibi bir destek paketi bulunmamaktadır. Yalnız iş kurmak isteyenler ve bu iş ile ilgili, bina yapımı ve tadilat işleri için hazırlanan iş planı doğrultusunda KOSGEB ev yapma kredisi alınabilir.

Köyde Ev Yapmak İçin Kredi Nasıl Alınır?

 • Ziraat bankası köyde ev yapma kredisi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Halkbank köyde ev yapanlar için kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Akbank ihtiyaç kredisi ile köydeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 • Garanti bankası inşaat kredisi ile tüm inşaat masraflarınızı ve ev yapmak için giderlerinizi finansman edebilirsiniz.
 • TEB inşaat yapanlar ve ev yapmak için paraya ihtiyaç duyanlara kredi vermektedir.

Köyde Ev Yapanlara Hibe ve Destek Kredileri

Köyde ev yaparak köye yerleşenlere, devlet tarafından çeşitli hibe ve destekleme kredileri verilmektedir. Köye dönüş kredisi bu projelerden biri olup, köye kesin dönüş yapanlara 30 bin lira hibe kredi verilecektir. Bunun yanında çiftçilere Kosgeb tarım kredisi de verilebilmektedir.

Köye dönüş proje ve desteği ile köyde inşaat ve köyde ev yapmak için kredi almak için Devlet Destekleri ve en uygun kredi veren bankalara başvurabilirsiniz.

Ayrıca  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı köyüne yerleşip ev yapana 2 yıl geri ödemesiz %1  faiz oranıyla 10 yılda ve 10 eşit taksitte ödeme seçeneği ile kredi verecek. Ayrıca konutunu yöresel bir stilde yapanlara Resmi Gazetede yayınlanan hükümlere göre faiz indirimi uygulanacak. Amaç yöresel mimariyi artırarak köylere de estetik kazandırmaktır. Ayrıca borçlarını ödeyemeyecek durumda olanlara da yapılandırma müjdesi verildi.

Peşinatsız konut kredisi veren bankaları incelemek için tıklayınız.

Köyde ev yapmak istiyorsanız bankaların arasından en uygun vade ve makul faiz oranları ile kredi imkanı sağlayan İş Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Akbank’a müracaat edebilirsiniz.

] }
Yorumlar
 1. Memet letif akbaba dedi ki:

  Ben Erzurum Pasinler de oturuyordum . Bursa ya evi getirdim,1 yıl oldu geri dönersem ev yapımı nasıl olacak, hayvancılık yapacam

 2. Adem yılmaz dedi ki:

  Selam köye dönüş yapmak istiyorum 30. 000 kredi desteğinden faydalanmak istiyorum

 3. Köye dönüş desteği dedi ki:

  Merhaba köyde ev yaparak hayvancilik ve çifçilik ile uğraşmak istiyorum bu konuda destek alabilirmiyim

 4. köye dönüş pironesinden yararlanmak istiyorum dedi ki:

  köye dönmek istiyorum tamamen köye dönüş projesinden yararlanmak istiyorum 30000 bin tl hibe devletin verdiği desteği nasıl alabilirim ev almak için

 5. Tesvik alcam koye donus dedi ki:

  Tesvik Alan varmi arkadaslar aranizda

 6. Köyde ev yapma kredisi dedi ki:

  Emekli oldum giresun piraźiz cayir koyune tasinacagim su an koye ev yaptiriyorum en uygun kredi nasil kullana bilirim ve devlet destegi var mi saygilarimla.

 7. Köyde ev yapmak dedi ki:

  Merhaba ben köyde ev yapmak istiyorum yada vanda ev almak istiyorum kira ödemekten sıkıldım bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz

 8. İsmail dedi ki:

  Merhabalar benim ne SSK nede bankaya borcum var sicilim bürün bankalarda temizdir şü anda koyde ev yapıyorum Kosgeb ten ne gibi bi destek alabilirim tşkler

 9. ali karadayı dedi ki:

  Balıkesir-Savaştepe İlçesi soğucak köyü nde uygun bir yer var onu alıp üzerine ev yapmak istiyorum…Arıcılık yapıyorum…9 aydır soğucak köyünde yaşıyorum…kiralık bir ev bulup gelmiştik ancak ev sahibi evi sattı…Aci olarak köye kesin dönüş kredisi nasıl kullanabilirim..??

  Bilgi verebilirseniz sevinirim..

  İyi günler dilerim….

  Saygılarımla,

  Ali Karadayı

 10. Mantar yetistirmek istiyorum dedi ki:

  Köyde ev yapıyorum herhangi bir güvencem yok inşaat malzemesi yardımı istiyorum nerden alabilirim

 11. köye.ev dedi ki:

  köye dönmek.isdiyorum.tamamen.ve.kalıcı. lütfen.açıklarmısınız.ne.yapmam.gerekir.nasıl.devlet.den.yardım.alabilirim.yardımcı.olurmusunuz.teşekür.ederim.

 12. islam dedi ki:

  Şuan köydeyim ev yaptrıcam ama kredi nerden alabilirim

 13. MUSTAFA YILDIZ dedi ki:

  köyümde ev başlattım şuanda istanbulda oturuyorum. ama tamamen köyüme dönmek istiyorum 30.000 TL devletin vereceği krediden yararlanmak istiyorum gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ediyorum.

 14. KEMAL KAYGISIZ dedi ki:

  KÖYE DAŞINACAM 30.000 TLKIREDİ İSTİYORUM ev YAPACAM

 15. MUZAFFER SEVGİLİ dedi ki:

  Köye ev yapmak istiyorum
  Devlet destekli kredi almak istiyorum
  Ben istanbuldan orduya taşındım bu konuda benim 40.000 TL(KIRK BİN TL)’ye ihtiyacım var
  TEL:

 16. kosgebkredisi dedi ki:

  Köyde ev yapma kredisi veren bankalar,
  İnşaat kredisi

  1. Ertuğrulv dedi ki:

   *Bankalar nezdinde siciliniz temiz ve herhangi bir icra borcunuz yoksa bu kredilerden faydalanabilirsiniz.
   *Vergi borcu, Bağkur veya Sgk borcunuz varsa kosgeb den hibe teşvikleri alamazsınız.