KOSGEB Kredisi

Tatil İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar

22.05.2020
Tatil İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan coronavirüs  salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik alınan tedbirler ve önlemler kapsamında, kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçilmiş bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis ve komite üyelerinin katılımıyla turizm sektörü ile alakalı görüşlerini dile getirdi. Korona virüs sebebiyle sosyal hayatın durma noktasına gelmesine karşın alınan önlem ve tedbirler ile 15 gün ve üçüncüsü gerçekleşen şehirler arası kısıtlamanın ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, turizm sektörüne ilişkin normalleşmenin mümkün olacağını belirtti. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda ayrıca restoranlar ile ilgili düzenlemenin bugün yayımlandığını, sosyal mesafe kurallarının önemini vurgulandı. Konu ile ilgili detaylar içeriğimizde..

Tatil İzin Belgesi (Koronavirüs)

Koronavirüs salgınına karşın alınan tedbirler kapsamında kontrollü normalleşmenin ilk adımları İZTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmıştır. Bakan Mehmet Nuri Ersoy konu ile ilgili olarak; “Çok yoğun süren çalışmaların ardından yayınlanan bu genelge, örnek teşkil edecek nitelikte ve kapsamdadır.” dedi.  Ramazan Bayramı bitiminde kosgebkredisi.com İstanbul’dan çıkışlar için tatil amaçlı özel izin belgesi verileceğini belirten Bakan Ersoy, “Haziran başı itibarıyla geçerli olacak bu izin belgesiyle 3-4 Haziran gibi İzmir yolcu almaya başlar.” diye de ayrıca ekledi. Ülke genelinin salgından dolayı etkilenen insan sağlığı ve vatandaşların maddi sorunları içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli yeni paketlerin devreye alınacağına toplantıda belirtildi. 3 ve 4 Haziran gibi turizmde normalleşmenin görüleceğini belirten Bakan Ersoy hava trafiği hakkında ise virüsün en başında yurt dışı kaynaklı olduğu üzere yurtdışı seyahatleri için erken olduğunu ifade etti. Ancak hava trafiğinin açılması gerektiğini de vurguladı. İZTO Başkanı Mahmut Özgener ise konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Yaşadığımız süreç, bize sağlığa olduğu kadar seyahat özgürlüğüne, güvenli ve hijyenik gıda, konaklama ve turizm sektörüne yapılan yatırımların ne kadar önemli ve öncelikli olduğunu gösterdi. Bu dönem, turizmde bir kriz oluştuğunda bununla nasıl mücadele edebileceğimize yönelik olarak ışık tutuyor. Tüm dünyaya hayalleri pazarlayan turizm sektöründe, toplum sağlığı gözetilerek güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir çerçevede turizm deneyiminin yaşanması önem arz ediyor.” 

Tatil İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Mart ayı başından bu yana görülmekte olan koronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamından biri olan 15 günlük seyahat giriş – çıkış yasağı geçtiğimiz günlerde üçüncüsü verildi. Bu kapsama konu olan iller Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere 15 ile kısıtlama gelmiştir. Koronavirüs süresince şehirler arası seyahat edebilmek adına izin belgesi gerekmektedir. İzin Belgesini alabilmek için kişinin belirlenen koşulları taşıması gerekmektedir. İnsanların akıllarında hemen hemen tatil için izin belgesi olup olmadığı sorusu gelmektedir. Bu soruya açıklık getirebilmek adına araştırmalara yer verdik..

Tatil İzin Belgesi Şartları Nelerdir?

Seyahat İzin Belgesi alarak tatil yapmak mümkün ancak araçta belirli bir kişi sınırlaması olması gerekmektedir. Koronavirüs mücadelesinde verilen can kayıpları ve yoğun gözlemlenen vaka sayılarında yaşanan düşüş sebebiyle kontrollü normalleşme kosgebkredisi.com sürecinin ilk adımları Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan geldi. Video konferans ile yaptığı toplantıda öncesinde belirtildiği gibi 3-4 Haziran gibi sezonun açılmasında normalleşmenin izleneceği üzere seyahat izin belgesi ile şehir değişikliği yapacaklar için gereken şartlar şu şekilde sıralanmış idi.

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.

– Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.

– İZİN BELGESİ ÖZEL ARAÇLAR İÇİN YOLCU SAYISININ SINIRLI OLMASI KOŞULU İLE VERİLMEKTEDİR.

– Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

– Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

– Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar.”

İzin Belgesi Örneği;

Tatil İzin Belgesi Başvurusu Nereye Yapılır ?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat İzin Belgesi’nin bundan böyle e-Devlet’ten de alınabileceğini öncesinde kamuoyuna duyurmuştu. Tatil amaçlı izin belgesi alacak olanlar içinde yolcu sayısı sınırlı tutulacaktır. Kaymakamlara müracaat edilerek alınan başvurunun e-devlet kapısından da mümkün olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığının sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda; “Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında” ifadeleri kullanıldı.

E-devlet üzerinden yapılacak izin belgesi başvurusu için gerekli yönlendirme aşağıdaki gibidir;

  • e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılması gerekmektedir.
  • E-devlet hizmetlerinden İçişleri Bakanlığı hizmetlerine tıklanmalıdır.
  • Açılır pencerede E-Başvuru görüntülenmektedir.
  • Şahıs adına gerekli bilgiler doldurulmalıdır.
  • Başvurunun tamamlanması ardından başvuru değerlendirmeye alınacaktır.
  • Başvurunun onaylanması halinde başvuru sahibine olumlu veya olumsuz dönüş SMS üzerinden yapılacaktır.

Sağlıklı Turizm Belgesi Programı

Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü koronavirüs salgın sürecinde normalleşme adımlarından dünyada ilk kez  “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı”  yayınlandı. Program gereğince Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un 3-4 Haziran gibi Bayram sonrası tatil yapılacağının ve tatil yerlerinin uygun koşullarda denetlenebilmesi her türlü korona virüs önlem ve tedbirlerine uygun olması amaçlanmıştır. Belgeyi verecek TÜRKAK onaylı akreditasyon kurumları ile belgenin alım şartları kamuoyu ile paylaşıldı. Kontrollü normalleşme için geçtiğimiz aylardan bu aylara yapılan çalışmalar neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulamaya konan “Sağlıklı Turizm Belgesi”, turistlere tatillerini gönül rahatlığıyla geçirebilecekleri güvenli bir tatil hizmeti sunmayı amaçlamaktadır.

Havanın ısınması ve yaz ayların gelmesi ile birlikte geçerli olacak tatil izin belgesinin ilgili Bakanlıkların ve diğer ilgili kurumlar tarafından uygulanacağı belirtilmiştir. Bahsedilen ilgili kurumların TÜROFED, TÜROB ve TÜRYİD olduğunu belirten Bakan Ersoy, tatil izin belgesi ile turizm adı altında her şeyin uluslararası standartlarla değerlendirileceğini de ayrıca belirtti. “Sağlıklı Turizm Belgesi”ni verecek kuruluşların yetkinlikleri bakımından aynı zamanda Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından da onaylanmış durumda olduğunu belirten Bakan Ersoy, bugün itibarıyla Sağlıklı Turizm Belgesi’ni verecek TÜRKAK onaylı kuruluşların www.tga.gov.tr internet adresinden duyurulacağına belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!