KOSGEB Kredisi

HGS Cezası Nereye Ödenir? Nasıl Sorgulanır?

18.09.2020
HGS Cezası Nereye Ödenir? Nasıl Sorgulanır?

Araç sahipleri tarafından sıklıkla araştırılan konular arasında HGS Cezası Nereye Ödenir sorgulama nasıl yapılır yer alıyor.  Ceza kesilip kesilmediğini merak eden ve köprü geçişlerinde bakiye sıkıntısı yaşamak istemeyen vatandaşlar için HGS nedir? E-devlet üzerinden HGS ve HGS cezası ile ilgili tüm işlemler, HGS cezası nereye nasıl ödenir? sorularının yanıtları sizlerle..

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi olan HGS İzmir-Çeşme Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu,  Boğaz Köprüleri, Avrupa Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki ücret toplama istasyonlarında PTT Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınan bir sistemdir. Otoyollar üzerinden araç sahiplerinin araç sınıflarına göre ayrılan şeritler üzerinden otomatik ödeme sistemi olan Hgs ekonomik ve uzun ömürlü olan, çalışma enerjisini radyo frekans teknolojisinden alan, pilsiz kart ve etiketleridir. Hgs nereden temin edilir? Şimdi isterseniz bu sorunun cevabına geçelim..

HGS Bakiye Yükleme 2020

Ekonomik ve uzun ömürlü olan, çalışma enerjisini radyo frekans teknolojisinden alan, pilsiz Hızlı Geçiş Sistemleri kart ve etiketleri PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalar tarafından temin edilebilmektedir.

Ayrıca HGS abonesi olan-olmayan kişiler otoyollardan belli bir ücret ödeyerek aracın ön camına yapıştırılan HGS etiketini alabilirler. Bu etiket sahibi araçlardan, ücretli gişelerden geçerken ön cama yapıştırılmış olan etiketin okunması ile hızlı geçiş sistemi ücretini bakiyelerinden ödemektedirler. Bakiyelerini düzenli olarak sistem üzerinden kontrol edilmediğinde, gişelerden geçtiklerinde bakiyenin yetersizliliği nedeniyle geçiş ihlali söz konusu olur, yani diğer bir tabirle otobanda kaçak geçiş yapmış olunur. Bu durumda ise araç sahiplerine cezası uygulanmaktadır. HGS cezası kesilen araç sahiplerinin cezaları nereye ödenir?  HGS ceza ödeme işlemleri ve otaban kaçak geçiş ihlali cezası sorgulama işlemleri detayları. Hangi bankalara ödenebilir? HGS cezası ödeme noktaları, bankalardan bu borç ödeme yapılır mı? İşte merak ettiğiniz bu soruların cevapları..

HGS Cezası

Sisteme abone olan sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS etiketini kullanmaları gerekmektedir. Araçlarının sınıf uyumsuzluğu bulunan ve sınıflarına uygun olmayan sürücülerin bu durumları süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları kara listeye girmektedir.

HGS Borcu Nasıl Ödenir?

Hızlı Geçiş Sistemi üzerinden borcu olan vatandaşlar cezalarını ödemek için öncelikle HGS kartlarına bakiye yüklemesi yaptırmalıdır. Bakiye ve para yüklemek için ise HGS‘ nin anlaşmalı olduğu bankalardan, PTT şubelerinden yada, internet üzerinden gerçekleştirebilirler.

HGS Cezası Nereye Ödenir?

HGS bakiyesi yetersiz olan, etiketi olmadan kaçak geçiş yapan araç sahiplerine HGS cezasının gelmesi durumunda ceza ödemesini anlaşmalı olan bankalara yada PTT kurumlarına başvuruda bulunarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca borcunuzu kredi kartı ile ödemek isteyenler İnternet bankacılığından da yapabilirler.

e- PTT Bakiye Yükle

E-PTT online HGS Yükleme platformu internet sitesi üzerinden HGS Bakiye Yükleme, trafik cezası ödeme, hasar sorgulama, araç km. sorgulama yapılabilir.

İnternet üzerinden PTT müşterileri  resmi sitesi üzerinden yükleme yapılmaktadır. HGS bakiye yükleme işlemini de buradan gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki görseldeki gibi sadece ptt kanalı ile satışı gerçekleştirilen HGS ürünlerinde bakiye yükleme yapmak isteyenler HGS etiketi için sorgulama türünü seçerek Plaka numarası, T.C. kimlik numarası vergi numarası ve pasaport numarası ve hgs ürün numarası yazılarak  sorgulama yapılabilir.

Ayrıca kredi kartlarına PTT işyerlerinden otomatik talimat vererek bakiye yükleme derdinden kurtulabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermek isteyenler PTT şubesine giderek HGS otomatik talimat için verilen formu eksiksiz ve yanlışsız olarak doldurarak form üzerinde kredi kartınızdan hızlı geçişlerde kullanılacak olan en alt ve en üst miktarı belirleyerek gerçekleştirebilirler.

HGS KGM ve PTT Sorgulama İşlemleri

HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

HGS Bakiye İadesi 2020

Hızlı Geçiş Sistemi Nedir?

HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi ve sorularınızı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve geçiş ihlal cezalarına,

 • İnternet sitesi üzerinden,
 • e-mail adresi olan hgs@kgm.gov.tr  üzerinden
 • 0 312 801 04 04-0 312 801 05 05-0 312 801 06 06 numaralı fakslara

0 850 460 60 60 Çağrı Merkezi numarasına başvurulması gerekmektedir.

Geçiş ihlal cezaları yukarıda vermiş olduğumuz internet sitesi üzerinden ödenebiliyor. Bu sayfa üzerinden geçiş ihlali sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Karayolları Genel Müdürlüğü Geçiş İhlal Sorgulama

Otoyollarda ihlal cezalarına, www.kgm.gov.tr isimli resmi internet sayfası üzerinden Karayolları İhlalli Geçiş Sorgulama butonundan aracın plakası yazılarak yapılabilir.

HGS-PTT Geçiş İhlali Sorgulama

Ayrıca Ptt’nin HGS resmi sitesi olan Hgs müşteri hizmetleri üzerinden vermiş olduğumuz linkden üzerinden plaka yazılarak sorgulama yapılabilir.

KGM İhlalli Geçiş Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Otoyollarda ihlalli geçiş ödeme sorgulama işlemi  internet sitesi üzerinden yine ödeme sorgulamadan plaka ve ödeme numarası yazılarak yapılabilir.

HGS Kaçak Geçiş Cezası

Hızlı Geçiş Sisteminden kaçak geçiş yapılması durumunda geçiş ihlali  tespit edilen plaka üzerine 15 gün içinde sisteme abonesi olunması veya mevcut hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

KGM’e bağlı otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğine göre HGS’ ye ait ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri kullanmaları gerekmektedir. Otoyollarda geçiş sistemleri ayrı ayrı olup, her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması zorunludur. Abonelerin kendi şeridinden geçiş yapmamaları halinde aboneye 5 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

PTT Üzerinden HGS Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT işyerlerinden ve internet üzerinden mevcut olan cezanızı ödeyebilmek mümkündür. Yine PTT iş yerlerinden HGS kartınıza bakiye yükleme işlemini de gerçekleştirebilmek mümkündür.

Hgs ile Anlaşmalı Bankalar 2020

Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili işlemlerin yapılabilmesi için, karayollarının anlaşma yapmış olduğu bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • TEB
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

 şubelerinden, ATM’lerden, internet bankacılığı üzerinden ve mobil uygulamalar üzerinden ve kredi kartı ile gerçekleştirilebilir.

HGS Borcu Ödenmezse Ne Olur?

HGS borcu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün doğrudan devlete bağlı bir kurum olmasından dolayı borç, devlet borcu olarak hesaplanmaktadır.. Bu cezayı ödemeyenlerin hesaplarına yada mal varlıklarınıza haciz gelebilir.

HGS Bakiye İadesi 2020

Hgs kart bakiyesi iadesi almak isteyen vatandaşlar kalan bakiyeyi 30 gün içinde iade olarak alabilirler. HGS iptal işlemi yapılarak verilecek makbuz ile iade işlemi gerçekleştirilir. Kişiye bununla ilgili olarak bilgi verilecektir iptal işleminin bir ay sonrasında iade için de PTT şubesine giderek ücreti tahsil edebilirsiniz.

HGS Bakiyesi Geri Ödeme

Hızlı Geçiş Sistemi Gişelerinin Tabelaları

E-devlet HSG Hesap Bilgileri Sorgulama

Araç sahipleri hgs ile ilgili tüm hesap bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulama ekranından, TC kimlik numaraları ile şifrelerini yazarak görüntüleyebilirler. Ayrıca e-devlet üzerinden;

 • (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama
 • TÜVTURK Muayene Randevu Listeleme
 • Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)
 • TÜVTURK Muayene Randevu İptal gibi işlemleri de sorgulamasını yapabilirsiniz.

HGS sıkça sorulan sorular hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!