Devlet Destekleri

Tapu Senedi İle Kredi Çekilir mi?

Tapu Senedi İle Kredi Çekilir mi?

Hisseli Tapuyla Kredi Alınabilir mi?

Hisseli tapu bir gayri menkul üzerinde birden fazla şahsın hak sahibi olması ile alakalı olmaktadır. Hisseli tapu üzerinden kredi talebinde bulunan vatandaşlarımız için bir çok banka kredi imkanı sağlamamaktadır. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Tapu Senedi İle Kredi Çekilir mi? Kat Mülkiyeti Tapu Senedi Nedir? Hisseli tapu üzerinden kredi alınabilir mi? Tapu senedi ile kredi veren bankalar? Tapu harçları ve döner sermaye ücretleri ne kadardır?

tapu

Tapu Senedi İle Kredi Çekilir mi?

Tapu Senedi İle Kredi Çekilir mi?

Son zamanlarda konut ve arsa kredileri üzerinde karşımıza en çok çıkan soruların başında Tapu Senedi İle Kredi Çekilir mi? adlı konu başlığı yer almaktadır. Bu sebeple konuyu ele alarak değerlendirmek istedik. Bir çok banka tapu senedi ile kredi çekmek isteyen müşterilerine kredi imkanı tanırken aynı zamanda belirli şartlara da uyum sağlıyor olmasını istemektedirler. Bankalar kredi talebinde bulunmuş olduğunuz anda ilk olarak ipotek olarak göstereceğiz tapunun üzerinde hissenin olup olmadığını sorgulayacaktır. Eğer tapunun üzerinde sizden başkasının hakkı yok ise kredi talebiniz değerlendirmeye alınacaktır.

Kat Mülkiyeti Tapu Senedi Nedir?

Kat mülkiyeti tapu senedinin halk arasında yaygın olarak bilinen bir diğer adı ise kırmızı tapu senedidir. İki farklı renkte tapu türü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kırmızı tapu olurken bir diğeri ise mavi renkte olan tapu türü olmaktadır. Kırmızı renkte olan tapu türü söz konusu olan mülkün projesinde bağımsız bölümlerin olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kullanım alanlarını ve hisselerinin tespit edildiğini de simgelemektedir. Mavi renkte olan tapular ise mülkün bir arsaya ait olduğunu göstermektedir. Mavi renkli tapular arsanın hiç bir kat mülkiyetine geçmediğini işaret etmektedir.

Hisseli tapu üzerinden kredi alınabilir mi?

       Hisseli tapu üzerinden kredi alınabilir mi?

Hisseli Tapu Üzerinden Kredi Alınabilir mi?

Hisseli tapu üzerinden kredi almak isteyen vatandaşlarımız banka başvuruları sırasında olumsuz cevap alabilmektedirler. Bir çok banka hisseli tapu üzerine kredi çekmek isteyen müşterilerine olumsuz cevap verirken bazı bankalar belirli şartlar karşılığında hisseli tapu üzerine kredi imkanı sunmaktadırlar. Bankaların kredi talebinde bulunan müşterisinden istemiş olduğu şartlar ise aşağıdaki parağrafımız da maddeler halinde yer alacaktır.

 • Bankalar hisseli tapu üzerinde kredi imkanı sağlayacağı müşterisinden öncelikle diğer tüm hissedarların kefaletini isteyecektir. Bu durumu ise şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Çekilen kredinin ödenmemesi veya sıkıntılı bir hal alması durumunda yerin satışını kolaylaştırmak için tapu üzerinde bulunan tüm hak sahiplerinin rızasının olması gerektiğini dile getirmektedirler.
 • Kredi talebinde bulunan müşterinin hisseli tapusunu tek tapu hale getirmesi istenecektir. Diğer hak sahipleri ile konuşulup haklarını devretmeleri gerektiği konusunda ikna etmeniz ve aynı zamanda tapunun bulunduğu alanın tamamının size ait olduğunu göstermiş olduğunuz durumda bankalar size kredi imkanı tanıyacaklardır.

Tapu Senedi İle Kredi Veren Bankalar

Tapu senedi ve hisseli tapu senetleri hakkında yukarıda vermiş olduğumuz kısa bilgilerin ardından tapu senedi ile kredi imkanı sağlayan bankaların listesini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Ing bank
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası

Saymış olduğumuz bu bankalar tapu üzerinden kredi imkanı sağlamaktadır. Fakat bankalara başvuru yapmadan önce kredi türlerini, kredi faiz oranlarını, masraflarını iyice araştırmalı ve size en uygun fırsatı sunan banka ile çalışmaya başlamalısınız.

Tapu Harçları Ve Döner Sermaye Ücretleri Ne kadardır?

Tapu harçları ve döner sermaye ücretlerinde değişikliklerin meydana geleceği konuşulmaktaydı. Fakat girmiş olduğumuz yılda tapu harçları üzerinde bir değişiklik meydana getirilmemiştir. Tapu müdürlüklerine bildirilen satış işlemi harç oranları %2 satıcı ve %2 alıcı olamak üzere toplamda %4 oranında olmaktadır. Tapu müdürlüklerine ödenecek olan döner sermaye ücretleri 2015 yılında 82,50 Türk Lirası olarak bilinirken 2016 yılı için ise 87,25 Türk Lirası olarak bilinmektedir. Döner sermayeler hizmet müdürlüklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Döner sermaye ücretleri tapu müdürlüklerinin belirlemiş olduğu kat sayı ve hizmet bedelinin çarpımı ile ortaya çıkmaktadır. Bu duruma bir örnek ile açıklama getirmek gerekirse konu aşağıdaki gibi incelenmektedir. Tapu Müdürlüklerinin kat sayıları ise; 0,5-1, 1-1,5, 1,5-2 olarak bilinmektedir. Bu oranlar ise müdürlüklere göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin; Çankaya Tapu Müdürlüğünün Kat sayısı 2,5 Türk Lirası olurken Döner Sermaye Hizmet bedeli ise 87,25 Türk Lirasıdır. 87,25 * 2,5 = 218,125 Türk Lirası olmaktadır.

Kira kontratı ile kredi çekilir mi adlı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Tapu harçları ve döner sermaye ücretleri bu şekilde belirlenmiştir. 2020 yılına ait harçlar ve ücretler belirlenmemiş olup net bilgiler elimize ulaştığında sizleri bilgilendireceğiz.

] }
Yorumlar
 1. Hakan dedi ki:

  116 metrekarelik bir arsa tapusu var üzerimde kendime ait imara açık Elektrik su İnternet altyapısı var bu tapu üzerine kredi kullanmak istiyorum bana yardımcı olabilecek kimse yok mu

 2. Emre GÖZ dedi ki:

  Tapu senedi ile kredi çekmek için en uygun banka hangisi sizce?