KosgebKredisi.com

Pazarda Tezgah Kiralama için Gerekenler 2022 Yeni Kanun!

01.06.2022

Pazar tezgahı açarak kazanç elde eden ve kiralamak isteyen vatandaşlar için pazarda tezgah nasıl açılır, belediyeden pazar yeri kiralama, ve pazarda tezgah fiyatları hakkında bilgi alarak pazarda tezgah açmak için belediye şartları 2022 hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Pazarda Tezgah Kiralama için Gerekenler 2022 Yeni Kanun!

Pazarcılık sektörü en çok tercih edilen iş fikirleri arasında yer almaktadır. Sebze, meyve, giyim üzerine pazarda tezgah açarak para kazanabilirsiniz. İster Belediye’den ister pazar yerinden tezgah pazarlayarak açık yada kapalı olmak üzere satışınızı yapabilirsiniz. Bu içeriğimizde pazar yeri kiraya verilebilir mi, pazarda tezgah kiralamak ne kadar, sosyete pazarı tezgahı kiralama fiyatları, Belediyeden kiralık pazar yeri ve pazarcılık vergisi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Pazarda tezgah açmak için Belediye şartları 2022 ve gerekli evrakları sizler için listeledik.

Pazarda Tezgah Açmanın Şartları Nedir? 2022 Şartları

İster açık pazar, ister kapalı pazar olarak pazarcılık yapıyorsanız yasal olarak bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Giyim yada gıda fark etmez. Bu şartların en başında belediyeden yasal olarak izin almanızdır. Belediyeden izin alarak gerekli evrak ve belgeleri temin edip, teslim etmeniz gerekir. Şartlara uygunsanız tezgah kiralayarak pazarda satış yapabilirsiniz.

Belediyeden Kiralık Pazar Yeri için İstenen Gerekli Belgeler

Belediyeden pazar yeri kiralamak için aşağıdaki evrakları belediyeye teslim etmeniz gerekir. İşletmeniz Sıhhi Müesseseler Sınıfında Yer Alacaktır, buna göre belediyenin kiralık pazar yeri için istediği evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi
 • Vergi levhasının 2 tane fotokopisi
 • Esnaf odası kayıt belgesi
 • Pazar yeri için düzenlenen talep dilekçesi
 • Pazar yerini kiralayacak olan kişiye ait ikametgah adresi
 • Kiralayacağınız pazar yeri kira kontratı
 • Gıda satışı yapıyorsanız portör muayene kartı
 • Ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri

Bu belgeleri belediyeye teslim ederek pazar yerini kiralayabilirsiniz.

Vergi Dairesinden Pazar Tezgahı İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Pazarcılar için vergi adlandırılması Basit Usul vergi yöntemiyle adlandırılır. Bu işlem için vergi dairesinin sizden istediği evrakları tamamlayarak tezgahınızı açabilirsiniz. Vergi dairesi pazar tezgahı açmak için istediği belgeler aşağıdaki gibidir:

 • İşe Başlama Beyannamesi
 • Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 • Varsa ticari faaliyette kullandığınız araç ve araca ait noter satışı, fatura
 • Pazar tezgahının kira kontratı ve pazar yerinin size ait olduğuna dair belediyeden alınan emlak değer belgesi

Bu belgeler ile başvurmanız yeterli olacaktır. İşyeri açmak için gerekli evraklar isimli konudan pazar tezgahı açmak için gerekli evrak listesini inceleyebilirsiniz.

Pazar Yeri Kiraya Verilebilir mi?

Açık Teklif İhale yolu ile 10 yıl süre ile pazar yerleri sebze, meyve, giyim üzerine pazarcılara kiraya verilebilir. Bir kişi en fazla iki satış yeri kiralayabilir.

Belediyeden Pazar Tezgahı Nasıl Kiralanır? 

Pazarda satış yapacaklar için elbette satış yeri ve ürün gerekmektedir. Ama mevzuatın tamamlanması için sadece bunlar yetmemektedir. Satış yapacak kişiler için de gerekli şartlar bulunmaktadır. Belediyeden Pazar Tezgahı kiralama şartları aşağıdaki gibidir:

 • Sebze, meyve ya da belediyece izin verilen diğer gıda veya ihtiyaç gereçlerinin satışı ile uğraşmak,
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmak,
 • Vergi mükellefi olmak,
 • Başvuru tarihinden önceki yıl içinde belediye tarafından hakkında tahsis iptal/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak,
 • Üretici olan satıcılarda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tutulan kayıtlarla ilgili sisteme kayıtlı olmak gerekmektedir.

Pazarda Tezgah Kiralama 2022 Yılı Yöntemi

Satılık veya kiralık pazar tezgahı kiralama için ortalama fiyat listesi aşağıda verilmiştir. Pazarda Tezgah Kiralama 2022 yılı fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Pazar tezgahı kiralama fiyatları 400 TL’den 5.000 TL’ye kadar görülmektedir.
 • Satılık bir pazar tezgahının fiyatı ise küçük çaplı pazarlar veya ilçelerde 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar satışı verilir.
 • Büyükşehirler de pazar tezgahları ise bu fiyatlar daha da artış göstermektedir.
 • Ortalama 20 bin TL’den başlayıp 200 bin TL’ye kadar bu fiyatları görebilirsiniz.
 • Ancak şehirlere ve pazarın çapına göre bu fiyatlar değişiklik gösterir.

Bunlarla beraber bulunduğunuz şehirde pazarda tezgah kiralama 2022 için sahibinden.com ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Sosyete Pazarı Tezgah Kiralama Fiyatları

İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, İzmir ve diğer tüm şehirlerde sosyete pazarları kurulmaktadır. Sizlerde giyim üzerine pazar tezgahı açarak sosyete pazarlarında tezgah kiralayarak satış yapabilirsiniz. Sosyete pazar tezgah kiralama fiyatları semte, güne göre değişiklik gösterir.

 • Hafta içi salı, çarşamba, cuma günü kiralayacağınız sosyete pazar tezgahı fiyatı ortalama olarak 150 TL ile 700 TL arasında,
 • Hafta sonu cumartesi, pazar ve yine cuma günü kiralanan sosyete pazarda tezgah kiralama ortalama 2022 yılında 200 TL ile 1.000 TL arasında değişecektir.

Pazar Yeri Nasıl Kiraya Verilir ?

Bağlı olduğu belediyeye müracaat ederek gerçekleşen kiralama sürecinin ilk şartı pazar yeri bulunan kişinin pazarcılık yapamayacak olmasıdır. Pazarcılık yapamayacak kişilerin pazar yerlerini, belediye tarafından belirtilen ücretler karşılığında esnafa kiraya verebilir. Ancak belediyenin belirlediği ücretle kiralanır kişinin kendi kira ücreti belirlemesi yada belediyenin belirlediği ücretten üstü bir kira bedeli sunacak olması mümkün değildir. Belediye tarafından belirlenecek olan kira bedelini belirleyen etmenler ise pazarın bulunduğu semte, tezgahın pazarın içerisindeki konumuna ve büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Pazar yeri kiralayacak kişiler bakıldığında AVM’lerde dükkan alıp satanlara göre daha avantajlıdır. Çünkü pazar yeri bulunan bir kişi kiraladığı tezgahtan 5-6 yıl içerisinde maliyet ve masraflarını karşılamaktadırlar. Kiraya verecek mülk sahibinin bilmesi gereken pazar yeri kullanım şartları aşağıdaki gibidir:

 • Belediyenin belirlediği saatler dışında mal kabulü olmamaktadır.
 • Pazar tezgahına belediyeden herhangi bir izin almadan ekleme veya en ufak bir değişiklik yapamaz.
 • Bulunduğu tezgah dışında geçiş yollarında mal tanıtımı ve mal satışı yapamaz.
 • Satın alınan tezgahın satın alınan kişinin başında durması ve kullanması gerekmektedir.
 • Pazar yeri hakkında belediyeden temin ettiği tanıtım levhası gözle görülür bir yere konulması gerekmektedir.

Pazarda tezgah açmak isteyen kişinin Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik çerçevesinde belirlenen koşullara uygunluğunun tespiti sonrasında pazar yerini devretme, kiraya verme veya trampa yapma hakkı bulunmaktadır. Ancak kişinin hastalık, kaza geçirme ve vefat etme gibi durumlarda ilgili belediye pazar yerini mirasçılara devretmektedir. İlgili yönetmelikte pazar yeri sahibinin vefat etmesi durumunda pazar yeri devrinin mirasçıların arasında anlaşma yolu ile gerçekleşmektedir. Mirasçı pazar yeri sahibinin vefatı ardından 3 ay içerisinde belediyeye müracaatta bulunması gerekmektedir.

Beş yıl süreyle sahip olunan pazar yerlerinde devir işlemi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Pazarcılık Vergisi Ne Kadar? 2022 Vergilendirme Yılı

Pazarcılık vergisi basit usul vergi üzerinden hesaplanarak belirlenir. Belirlenen vergiye göre ödeme sağlanır. Pazarcılık ile ilgili Mevzuat üzerinden pazarcılık vergisi basit usül üzerinden gerekli şartları görebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Pazarcıların Günlük ve Aylık Kazançları

Pazarcıların günlük kazancı; satılan ürüne, ürünün satıldığı pazarın yer aldığı bölgeye, ürünün maliyetine ve satış oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak yine de en başta genel bir rakam verecek olursak; pazarcıların ortalama 250 TL– 5.000 TL arasında bir günlük gelir elde ettiklerini söyleyebiliriz.

Giyim mağazası açanlara KOSGEB açılış desteği ile sizlerde pazar dışında mağaza açabilir ve girişimci olabilirsiniz.

Pazarda tezgah kiralamak ne kadar?

Pazarda tezgah kiralama fiyatı pazarın kalabalığına göre değişiklik gösterir. Genel itibariyle metresine göre pazar tezgahı fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 2 metre pazar tezgahı fiyatı: 700 TL
 • 4 metre pazar tezgahı fiyatı: 2000 TL
 • 6 metre pazar tezgahı fiyatı: 3500 TL
 • Ön ve arkayı kapatan pazar tezgahı fiyatı: 10.000 TL

Pazar tezgahı fiyatları ortalama olarak belirlenmiştir. Hangi şehirde ve bölgede tezgah kiralayacağınıza bağlı olarak fiyatlarda değişiklik olacaktır. Şehirde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda tezgah kiraları daha fazladır. Pazarın kalabalık olması durumu, kazancınızı artıracağından, tezgah kiralarını da artıracaktır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!