KOSGEB Kredisi

Kobi Nedir? KOSGEB Tanımı Değişti (Resmî Gazete)

Kobi Nedir? KOSGEB Tanımı Değişti (Resmî Gazete)

Sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın vermiş olduğu bir kararname ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımı, nitelikleri ve sınıflandırılması değiştirilmiştir. Hal böyle olunca ilk olarak KOBİ nedir? KOSGEB Tanımı değişti başlıkları dikkatleri çekerken resmi gazetede yayınlanan ve değişikliğe uğrayan maddeleri değerlendirmemize aldık. Ve araştırmalarımız neticesinde Bilim ve sanayi bakanlığının 519 sayılı yazısı üzerine 23/03/2018 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmündeki kararnamenin 28. maddesine göre bakanlar kurulunca kararlar alınmıştır. Ve alınan kararlar neticesinde ise küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımı değiştirilmiştir.

Resmi Gazetede Yayınlanan Maddelerdeki Değişiklikler

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımı, sınıflandırması ve niteliklerinin değiştirilmesi için alınmış olunan kararlar ve yönetmelikte belirtilmiş olan maddeler aşağıda yer alacaktır.

 • Bakanlar kurulu tarafından yürürlüğe konulmuş olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımı, sınıflandırması ve nitelikleri hakkında 19 Ekim 2005 tarihinde düzenlenmiş olan ve 2005/9617 yönetmeliğin 4. maddesinde yer alan birinci fıkrasının (b) bendindeki 40 ibaresi değiştirilmiş ve yeni düzenlemelere göre 25 (yirmibeş) şeklinde belirtilmiştir.
 • Aynı yönetmelikte belirlenmiş olan beşinci maddenin birinci fıkrasında yer alan (a) bendinde geçerli olan bir ibaresi üç şeklinde değiştirilirken aynı şekilde (b) bendinde yer alan sekiz ibaresi yirmibeş şeklinde düzenlenirken yine (c) bendinde yer alan kırk ibaresi yirmibeş şeklinde değiştirilmiştir.
 • Bakanlar kurulu tarafından düzenlenmiş olan 19.10.2005 tarihli yönetmeliğin on ikinci maddesinin üçüncü fıkrasında bulunan yapılır ibaresi değiştirilerek elektronik ortamda da yapılabilir şeklinde düzenlemeye alınmıştır.
Resmi Gazetede Yayınlanan Maddelerdeki Değişiklikler

Resmi Gazetede Yayınlanan Maddelerdeki Değişiklikler

 • Aynı yönetmeliğin onüçüncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan onaylanmamış ibaresinin arkasından gelecek şekilde düzenlemeye alınmış olan işletmeler ile bilanço esasına göre defter tutmayan ibareleri eklenmiş ve aynı fıkrada geçerli olacak şekilde şu cümleler dile getirilmiştir. “Son yıl hesaplarına göre çalışan bulunmadığı taktirde ise cari yıl çalışan sayısı dikkate alınır.”
 • Ve yine aynı yönetmelik içerisinde bulunan on beşinci maddenin dördüncü fıkrasında yer alan yönetmelikte geçen “Bağlı veya ortak işletme ilişkisine sahip bir işletme ile doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olan herhangi bir başka işletmenin” ibaresi değiştirilerek ilgili işletmenin bağlı işletmelerinin” şeklinde değiştirilmiş olup ve yine aynı şekilde üçüncü fıkrada yer alan “varsa” ibaresi “ürettiği ürün veya hizmetle ilgili” ibaresi olarak değiştirilirken dördüncü fıkrada yer alan “ve üçüncü ibaresi” ile birlikte altıncı ve yedinci fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

Binali Yıldırım’ın Açıklaması

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda Sayın Binali YILDIRIM Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığının 1. girişimcilik ödül törenine katılarak yönetmelikte yapılan düzenlemeleri ve değişiklikleri dile getirerek sözlü bir ifade doğrultusunda yapmış olduğu açıklamalarında şu sözleri dile getirmiştir.

“Ülkemiz gelişti kalkındı ama KOBİ tanımı aynı kaldı. Bu durumda işletmelerimizin işi zorlaşıyor ve hal böyle olunca da KOBİ tanımı değişiyor. Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanmaları için küçük ve orta büyüklükteki işletmeler adına 40 milyon lira değerinde bir üst sınır konulmuş destekte. Bu desteği 125 milyon değerine çıkarıyoruz.” diyerek sözlerini tamamlayan Sayın Binali YILDIRIM KOBİ’lere müjdeli haberi veriyor.

Destekten Yararlanacak Olan İşletme Sayısı 3 Bine Ulaştı

Binali Yıldırım 33 yıllık Katma Değer Vergisi Yasasını kökünden değiştiriyoruz diyerek aslında bu bir değişiklik değil bu bir reform diyerek sözlerine devam etmiştir. Yapılan bu değişiklerin içerisinde bulunan noktalar ise aşağıda yer almaktadır.

 • Devletten alacağı birikmiş olan vatandaşın Katma değer vergisi bir takvime göre ödenecektir.
 • Katma değer vergileri üç ay içerisinde ödenmez ise ödenmeyen zaman dilimi için devlet faiz ödemesi yapacaktır.
 • KOBİ gelişim destek programları ile 3 bin işletmeye destek verilecek
 • Bu program sayesinde 1 milyar 300 milyonluk yatırım hacmi oluşacak
 • 5 bin ila 6 bin civarında yeni çalışana aş ve iş imkanı sağlanacaktır.

KOSGEB makine teçhizat desteği başlıyor adlı yazımızı inceleyerek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. sevdiğim işi yapmak istiyorum dedi ki:

  Bir anne olarak çocuklarımızın geleceğine dair güzel bir iş imkanı

 2. sevdiğim işi yapmak istiyorum dedi ki:

  Her kadın denemeli

 3. sevdiğim işi yapmak istiyorum dedi ki:

  Keşke daha önce olsaydı böyle bir girişim

 4. bayan kredisi 2020 dedi ki:

  Yeni iş kurmak ve kendi ayaklarımın üstünde durmak istiyorum oğluma gelecek hazırlamak için

 5. Esra dedi ki:

  Kobinin daha ne olduğunu anlayamadım?

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!