KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor? Hibe Ödeme Süreci 2022

KOSGEB Parayı ne zaman ödüyor diye soruyor iseniz, muhtemelen proje konularından birine başvuru yapmış ve sonuçlandırmayı beklemektesiniz. Peşin, taksitle, elden, ödeme gibi bir KOSGEB’in para ödeme teknikleri bulunmayıp, projenin sonuçlandırılması neticesinde ödeme yapılmaktadır. Lafı fazla gevelemeden ne zaman ödediğinin cevabını verelim.

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor? En Çabuk Nasıl Alınır?

Aktif halde olan 14 farklı KOSGEB programından birine başvurdunuz. Bu program verilmesi muhtemel olan sıfır faizli esnaf kredisi de olabilir. Bu kredinin ödeneceği tarih ile 60 bin liralık hibe ödemesi yapılan girişimci destek programının tarihi aynı olmayacaktır.  Çünkü her iki desteğin başvuru prosedürleri ve gerekli şartları birbirine göre farklıdır. Özellikle KOSGEB geçen yıllarda ortaya koyduğu bir avans uygulaması sayesinde, program tamamlanmadan avans niteliğinde ödeme de yapmaktadır. Bu ödemeyi KOSGEB Başkanı sayın açıklamıştı. Peki kosgeb ödemeleri nasıl oluyor?

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor En Çabuk Nasıl AlınırPin
KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor En Çabuk Nasıl Alınır?

KOSGEB Ödeme Oluru Nedir?

KOSGEB’den destek almak için özellikle de Geleneksel Girişimci Desteği ( 60 bin Tl. hibe), İleri girişimci desteği (370 bin hibe) almak için yapmanız gerekenleri sıfırdan anlatmayacağız. Bu konuda bilgi istiyorsanız eğer KOSGEB kredisi nasıl alınır isimli yazımı okuyun. Burada tek tek anlattık. Bu bölümde yapmanız gereken her şeyi yaptınız. Son olarak danışmanınız size ödeme oluru verecek. Ancak bu noktada size bugüne kadar yaptıklarınızın tümünün kağıt ve evrak üzerinde olduğunu, bundan sonra ise yerinde görerek onay vermesi gerektiğini söyleyecek.

Bu sefer danışmandan randevu alacaksınız. Danışmanınız randevu tarihinde işletmenizi ziyaret edecek.

Elinde bugüne kadar teslim ettiğiniz tüm faturalar olacak. Faturalarda yazılı olan tüm dokümanlar, ödeme belgeleri ve alınan ürünler birebir kontrol edilecek. Bunun sonunda KOSGEB paranızı ödeyecek mi? Hayır halen bitmedi…

Danışman sunduğunuz tüm belgelerle aldığınız tüm ürünleri, teçhizatları, işletmeyi tek tek inceleyecek. Hatta danışman tüm alınanları seri numaralarına kadar inceleyecek.

Eğer danışmanınız tüm belgeleri teyit eder ve onay verirse, ödeme oluru süreci başlar. Bu işlem danışmanınız tarafından başlatılır.

Girişimci esnafımız bu işlemi E-KOBİ ekranından takip edebilir. Peki danışman ödeme oluru işlemini başlatınca KOSGEB’den parayı alabiliyor muyuz? Hayır.. daha bitmedi.

KOSGEB Ödeme Oluruna Onay Verecek

Başlatılan işlemi E-kobi ekranından takip edeceksiniz ve KOSGEB merkezinden ödeme oluruna onay verilecek. Bu işlem ortalama 1-2 hafta ve daha fazla sürebilmektedir. Bunun sonrasında girişimcinin ödemesi yapılabilmektedir.

Bazı sitelerde KOSGEB parayı 1-2 hafta sonra verir, hemen ödemez, faturalandırın hemen parayı alırsınız gibi saçma bilgileri unutun!

Bu aşamaları yaşan bir kobi, kuruluşun yeni girişimci desteği haricinde bir çok farklı destek paketi olduğunu ve bu paketlere de başvuru yapabileceğini görecektir. Arge, nitelikli personel ve benzeri birçok farklı programa başvuru yapılabilir.

KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programına başvuran ve Projem kabul edildiği zaman destek ödemeleri nasıl yapılmaktadır? diye soru soran girişimcilere yanıt vermek gerekirse; Proje başlangıç tarihinden itibaren dörder aylık dönemlerde işletmeden sorumlu personel işletmeyi ziyaret ederek Dönemsel İzleme Formu düzenler. İzleme ziyaretinde uygun görülen ve forma işlenen giderler için işletme tarafından KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden Ödeme Talep Formu doldurulur ve eki ödeme belgeleri yüklenerek ödeme talep edilir.

KOSGEB tarafından geri ödemeli (hibe) destek ödemesinin yapılabilmesi için de destek ödemesinden önce işletmeden destek tutarı kadar teminat alınır. Geri ödemeli destekler, proje süresinin bitiş tarihinden sonra 12 ayı ödemesiz olmak üzere, dörder aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte geri ödenir.

Kosgeb Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak 2022

İmalat sektöründe ki Kobilere sağlanacak Hızlı Destek programı kapsamında ki 3 yıl geri ödemesiz 75 bin lira faizsiz kredini ödeme takvimi aşağıdaki gibidir:

  • İşletme program başvurusu son tarihi: 31 Mart 2022
  • KOSGEB ilk kontrol süreci için son tarih: En geç: 5 Nisan 2022
  • Varsa bildirilen eksik ve hataların işletme tarafından giderilebileceği son tarih: 11 Nisan 2022
  • KOSGEB son kontrol süreci sonu Bütçe kapsamında GEÇİCİ ONAY**): En geç: 14 Nisan 2022

Yeni personelin işe alınabileceği son ay:
(Ayrılması durumunda, şartları karşılayan başka bir personel destek süreci içinde istihdam edilebilir) Nisan, 2022
(SGK kayıtlarına en az 10 prim günü yansımış olmalıdır)
Ödeme Talep Formunun işletme tarafından onaylanabileceği son tarih: 25 Mayıs 2022 saat 23:59 KOSGEB Uygulama Birimleri ödeme onayı için son tarih: (Bütçe kapsamında KESİN ONAY) 27 Mayıs 2022

Başvuruların tamamlanmasının ardından kısa sürede değerlendirme ve onay işlemleri sonuçlandırılacak ve başvurusu onaylananlar için destek ödemeleri başlatılacaktır.

Ödeme talebi, ilgili ay veya aylar tamamlandıktan sonra işletme tarafından www.kosgeb.gov.tr adresinde “E-Hizmetler” menüsünden “Ödeme Başvurularının Alınması” alt menüsü kullanılarak yapılabilecektir.

Destek Geri Ödeme Süreci

Destek geri ödeme süreci ise kullanılan destek, MKİ’ler tarafından 3 yılı ödemesiz dönemi takip eden 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte (toplam 5 yıl vade) geri ödenecektir.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1