KOSGEB Hibeleri

Genç Girişimcilere Devlet Desteği (370 Bin TL)

Genç Girişimcilere Devlet Desteği (370 Bin TL)

Birçok insan kendi işinin başına geçmek ve kendi kendinin patronu olmak ister. Bunun için gerekli olan tek kriter sermayedir. Bazılarının kendi işletmesini kurmak için yeterli sermayesi bulunurken, bazıları da bankaların verdiği işletme kredilerine başvuru yapar. Bankaların dışında bir de devlet tarafından sağlanan sermayeler bulunmaktadır. İş kurmak için gerekli olan sermayeyi KOSGEB’den temin edebilirsiniz. Kosgeb girişimcilere 2020 yılından itibaren 60 bin lira ve 370 bin lira tamamı hibe desteği sunmaktadır. Kosgeb’in girişimcilere verdiği kredinin şartları ve verilen destek ile ilgili tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Girişimcilere 370 bin TL Hibe Desteği

İş yeri açan girişimciye 370 bin lira kredi parası ve yeterli sermayesi olmayan  ve iş kurmak, dükkan ve veriliyor.  Kosgeb bu kapsamda 60 bin lira hibe 370 bin lira hibe desteği veriyor. Tabi bu destek yeni iş kuranlar için. Genel destek ve KOBİGEL isimli projelerin destekleme oranları daha da yüksek. Devlet parti seçimleri için pek çok parti farklı vaatler verdi. İki yıldan beri kendi iş yerini açarak iş sahibi olmak isteyenler bu destekle buluştu ve yeni girişimciler banka kredisine bulaşmadan artık kendi iş yerlerini açabiliyorlar. Giyimden, tekstile, marketlerden, teknolojiye kadar birçok iş yeri destek almayı başardı.

hibeler

Kosgeb iş yeri açana 370 bin TL hibe desteği sunuyor.

Kosgeb 370 Bin Lira Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

18-30 yaş arasındaki genç girişimcilere iş kurmak şartıyla hibe kredi verilmektedir. Yani 29 yaşı aşmamış olmak gerekmektedir. Bu krediye başvurabilmek için öncelikle KOSGEB’ in anlaşmalı kurumlar ile yapmış olduğu eğitim programı dahilinde kursa başvurmak gerekiyor. Kurs süresi toplamda 32 saat olduğundan kimseyi işinden alıkoymuyor. Ayrıca üniversitelerde bu dersi alan genç girişimciler bu eğitimden muaf tutulmaktadır. Yeni bir protokole göre meslek lisesi mezunu gençlerinde bu eğitimi almaları gerekmiyor. Tabi kendi mesleklerinde bir iş kurmaları gerekiyor. Lise mezunu olan ve kendi işini kuracak gençlere desteğin verilmesi çok iyi bir olay.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi alan ve sertifika sahibi genç girişimciler kabul ettirdikleri iş projeleriyle 60 bin lira hibe kredi almaya hak kazanmış olacaktır. Uygulamalı girişimci eğitimleri ücretsiz olup ayrıca kursiyerlere her gün için belli bir miktar ücret ödenmektedir. Yani hem eğitimini ücretsiz almakta hemde bu süre içinde bir miktar maaş alınmaktadır. Ayrıca bu eğitim sonunda Hibe Krediden faydalanma şansını kazanılmaktadır. Bu eğitimleri tamamlayan kursiyerler belli bir iş planına göre işletmelerini kurmalıdır. Ancak bu şekilde Hibe kredilere başvuru imkanı yakalayabilirler. Bu Hibe Krediden faydalanmak için  kursiyer kurduğu işletmenin ya kurucusu olmalı ya da kurucu ortağı olmalı ve ya en az %30 oranında hisseye sahip olmalıdır. Ayrıca işletme kurulmasının üzerinden 2 sene geçmemiş olması gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda Genç girişimcilere verilen destek kredisinin unsurları, süresi, oranı ve üst limit bilgileri yer almaktadır.

İleri girişimcilere 370 bin liraya kadar hibe desteği veriliyor

İşyeri Açan Girişimciye 60 Bin Lira Kredi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Genç Girişimciler İçin Hibe Krediye başvurmak için  internet sitesinden Veri Tabanı na kayıt olmalı, buradan başvuru kayıt belgeleri, iş planı ve gerekli belgelerle Hizmet Müdürlükleri’ne başvuruda bulunması gerekir. Gerekli inceleme ve onaylardan sonra artık teşvik başvurusu hayata geçmeye hazır hale gelecektir. Kosgeb 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği ile sunulacak olan yeni paket kapsamında eğer proje iş görmeye başlar ve büyüme noktasında mali desteğe ihtiyaç duyarsa yine destek verilecek. Bu sayede Devlet ve genç girişimciler için toplamda 370 bin liraya kadar. Krediye başvuru yapmanız halinde direkt olarak size 60 bin TL verilmeyecektir. İşletme için gerekli olan kurulum eşyalarını alıp faturasını iletmeniz halinde verilen hibenin teslim işlemi gerçekleşecektir. Kosgeb 2020 yılına ait destek programlarını da inceleyebilirsiniz.

Geleneksel girişimcilere 60 bin lira hibe desteği veriliyor

Kosgeb Nace Kodları

Kuracağınız işletmenin Kosgeb’in belirlediği nace kodları içerisinde yer almalıdır. Bu yüzden seçeceğiniz sektör için Kosgeb kredilerinden faydalanırken öncelikle detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Her sektörün ayrı ayrı kodları bulunmaktadır. Nace kodlarının listesini inceleyerek aklınızda tasarladığınız sektörün kodunu inceleyebilirsiniz.  Giyim mağazası iş planı örneği ve nace kodlarını inceleyebilirsiniz.

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar genel anlamda kasap, mobilyacı, terzi, cafe işletmeciliği, bakkal veya market, kuaför, pastahane, çiçekçi gibi sektörleri için girişimde bulunabiliyor. Bu sektörlerin dışında bir de teknolojik sanayi imalatı gibi sektörler de bulunmaktadır. Metal yapı ve malzemelerin imalatı, beton, alçı gibi malzemelerden yapılan ürünlerin imalatlarının işletmeciliğini yapmak için de Kosgeb kredisine başvuruda bulunabilirsiniz.

Kosgeb Kuruluş Amacı

Kosgeb girişimci KOBİ’lerin günümüz piyasasında daha fazla söz hakkı olabilmesi için 1990 yılının Nisan ayında kurulmuştur. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere öncü olarak teşvikler ve faizsiz kredi fırsatları sunmaktadır. Sağlanan hibe ve faizsiz kredilerin bir diğer amacı da iş hayatında rekabet gücünü arttırmaktır.

Kosgeb Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Kosgeb kendi işini kurmak isteyenlere Girişimcilik Destekleri kapsamında 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi vermekteydi. Ancak bu destek 31 Aralık itibari ile son bulacaktır. Destek kapsamında;

Geleneksel Girişimcilere; 60 bin TL‘ye kadar,

İleri Girişimcilere; 360 bin TL‘ye kadar destek sağlanacaktır.

Yeni destek kapsamında 1. ve 2. performans dönemine ait bilgi almak için tıklayınız.

Destek hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayınız.

370 bin lira paranız varsa, KOSGEB ile uğraşmayın. Gidin işinizi kurun. Ancak paranız yoksa yeni iş kurmak için çok iyi bir para veriliyor. Eğitime başvurun. Sizde bu paradan faydalanın. Evrak vb. işlerden korkmayın. Hizmet merkezleri size yardım etmek için hazır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Nurettin dedi ki:

  Buyük baş hayvan çiftliği kurmak için hibe destekli kredi çekmek istiyorum

 2. Erkan Aydemir dedi ki:

  Buyük baş hayvan çiftliği kurmak için hibe destekli kredi çekmek istiyorum

 3. Erkan Aydemir dedi ki:

  Hibe desteği almak istoyorum

 4. Heves ettiriyorlar ama kredi yok dedi ki:

  Vermiyorlar, bir sürü sorun çıkarıyorlar, 250bin tl harcayıp yeri açıyorsun, şuna vermeyiz buna vermeyiz diyorlar,

 5. Mehmet dedi ki:

  Külliyen yalan kosgeb falan hikaye uydurma

 6. güvenlik kamera dedi ki:

  başarılı bir yazı teşekkür ederim. biz wep sitemiz iyamak içni kredi aldık.

 7. tarz dedi ki:

  ben 34 yaşında başvuru yaptım ve hibe desteği aldım. kosgebde yaş sınırı yok.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!