KosgebKredisi.com

KOSGEB 1 ve 2 Performans Dönemi Nedir? 2022

KOSGEB 1 ve 2 Performans Dönemi Nedir? 2022

KOSGEB 2022 yılında da girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Girişimcilik destek programı adı altında verilen desteklerin yıl sonunda bitecek olması sebebi ile yeni yılda girişimciler için uygulamaya konulacak olan destek programı Girişimcilik Geliştirme Destek Programı adını almıştır. Verilen bu desteklerin tutarları değişiklik göstermekte ve hazırlanan mevzuata göre verilen destek konuları farklılık arz etmektedir. KOSGEB tarafından verilecek olan yeni destekler 1 ve 2 performans dönemlerine göre ayrılmıştır.  Performans desteği kapsamında verilecek olan destek tutarları da belirlenmiştir. İçeriğimiz de yeni dönemde verilecek destekler ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Yatırım yapmak ve kendi işinin patronu olmak isteyenleri finansman anlamında destekleyen kurumların başında KOSGEB gelmektedir. Kurum tarafından pek çok konuda destek sağlanmaktadır. Bu desteklerin başında girişimciler için özel olarak hazırlanmış destek programları gelmektedir. Bu anlamda verilecek olan desteklerin tutarları 2020 yılında 370 bin liraya kadar destek verdi. Destek alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ ne katılmak gerekiyordu.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı 
Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ nın amacı, girişimci ve yatırımcıların iş kurmalarının ve kendi işlerinin patronu olmalarının sağlanması, bunun yanı sıra kendilerini bilgi ve beceri konusunda geliştirmeleri, iş planları ve örnek iş modelleri oluşturmalarının sağlanması, sektörde bulunan diğer firmalar ile rekabetin var olması ve bu rekabet şartlarında işletmelerinin varlıklarına devam edebilmeleri, yeni kuruldukları ve kar elde etmeleri bir yana hayata tutunmalarının  bile zor olduğu dönemlerde varlıklarına devam etmelerinin sağlanmasıdır. Bu anlamda sürdürülebilirliği artırmak amacı ile yeni işletmelerin kurulmasına öncülük edilmektedir. Bu başlık altında girişimcilere ödenen destek başlıkları ve tutarları değişiklik göstermektedir.

Geleneksel girişimcilere 60 bin TL, ileri girişimcilere ise 360 bin TL destekleme ödemesi verilecektir. KOSGEB tarafından hazırlanan programda verilecek olan desteklemelerin hangi alanlarda kullanılacağı belirlenmiştir. Kuruluş desteği, performans desteği, danışmanlık ve destek koçluğu gibi  başlıklar altında tutarları değişen destekler verilmektedir. İçeriğimizde performans desteği ile ilgili detaylara değineceğiz. Verilecek olan performans desteği de dönemlere göre değişiklik arz etmektedir. KOSGEB geçen sene 300 bin TL hibe vereceği sektörleri açıklamıştır.

1 ve 2 Performans Dönemleri

KOSGEB tarafından verilecek olan desteklerin alt başlıkları arasında performans destekleri gelmektedir. Dönemler göre destek tutarları da değişiklik gösterecektir. Aşağıdaki tabloda performans dönemlerine ait olarak verilecek olan destek tutarları gösterilmektedir.

performans desteği
Performans Desteği

Tabloda İleri girişimci ve geleneksel girişimci desteklerinin ikisinde de bu başlığa değinilmektedir. Verilecek olan performans desteği işletmelerin kuruluş ve kuruluş aşamasından sonra performanslarına göre verilecek olan destekleri ifade etmektedir. Geleneksel ve ileri girişimciler için verilecek olan kuruluş desteği 5 bin TL olurken, sermaye şirketi statüsünde faaliyet göstermekte olan işletmeler için verilecek olan destek tutarı 10 bin TL olmaktadır. 

 • 1.performans dönemi olarak tabir edilen durum, verilecek olan destek programının başlangıç tarihi esas olmak üzere 1. yılın sonuna kadar geçen süreyi kapsamaktadır. 
 • 2.performans dönemi ise birinci performans döneminin bitiş tarihi esas alınmak sureti ile ikinci yılın sonuna kadar olan süreyi kapsamaktadır. Verilecek olan destek tutarları prim günlerine göre belirlenmektedir. Ayrıca en az prim günü olan 180 güne ulaşan işletme sahiplerinin 1. dereceden şehit yakını, engelli, kadın, gazi ya da genç olmaları durumunda verilecek olan performans desteklerine ek olarak 5 bin TL daha verilmektedir.

Prim günleri baz alınmak sureti ile ilk dönem için verilecek olan azami performans destek tutarı 20 bin TL olmaktadır. Asgari tutar ise 5 bin TL’ dir. Şayet yukarıda saydığımız vasıflara sahip olunması durumunda asgari prim gününe sahip olanlara verilecek olan 5 bin TL girişimci desteğine 5 bin TL daha eklenecek ve destek tutarı 10 bin TL olacaktır.

Performans Dönemi Destek Tutarları

KOSGEB tarafından geleneksel ve ileri düzey girişimcilere verilecek olan performans destek tutarları geri ödemesiz yani hibe olarak verilmektedir. Verilecek olan hibe tutarları primlere göre verilmektedir.

Performans Dönemi Destek Tutarları
Performans Dönemi Destek Tutarları

1.dönem için verilen destek tutarları aşağıdaki gibidir;

 • Prim günü 180 ila 539 olan işletmelere  5 bin TL
 • Prim günü 540 ila 1079 olan işletmelere  10 bin TL
 • Prim günü 1080 ve daha fazla olan işletmelere ise 20 bin TL hibe verilmektedir.

2.dönem için verilen destek tutarları aşağıdaki gibidir;  

 • Prim günü 360 ila 1079 olan işletmelere 5 bin TL
 • Prim günü 1080 ila 1439 olan işletmelere 15 bin TL
 • Prim günü 1440 ve daha fazla olan işletmelere ise 20 bin TL hibe verilmektedir.

Mevzuatta bu prim günleri için verilecek olan hibe tutarları ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Prim gün sayılarının hesaplanmasında performans dönemlerinin başladığı günler de hesaplama dahilinde olmaktadır. Ancak performans dönemine ait olarak verilecek hibe desteklerinde son güne denk gelen ay hesaplamaya dahil edilmeyecektir.  

Performans destekleri için kurum tarafından aşağıdaki ödeme evrakları talep edilmektedir. 

 • İşletmeye ait olan Sosyal Güvenlik Kurumu’ na herhangi bir borç olmadığını gösteren yazı
 • Destek için kurumdan da temin edilebilecek olan ödeme talep formu 
 • Destek alınmak için başvurulacak olan performans dönemine ait olan Sosyal Güvenlik Kurumu tahakkuk fişleri
 • Ayrıca uygulama birimi tarafından alınacak olan işletmenin herhangi bir borcu olmadığını gösteren yazı gerekmektedir.

KOSGEB Diğer Destek Unsurları

Geleneksel girişimci programı dahilinde verilecek olan destekler yine gerçek kişi ve sermaye şirketi statüsünde olarak kurulan işletmelere göre değişiklik göstermektedir. Gerçek kişi statüsü ile kurulan işletmelere verilecek olan hibe tutarı 5 bin TL olurken, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmelere verilecek olan destek tutarı ise 10 bin TL olmaktadır. Bu anlamda girişimcilere verilecek olan destek tutarları 40 bin TL olurken, engelli, genç, yaşlı, şehit yakınları vs. olanlara verilecek olan 40 bin TL desteğin yerine 10 bin TL daha verilecektir. Böylece bu şahısların alacakları destek tutarları azami olarak 50 bin TL olabilecektir.

 • Kosgeb orta düzey destekleme tutarları 100 bin TL 
 • Kosgeb orta düzey destekleme  tutarları 200 bin TL 
 • Kosgeb yüksek düzey destekleme tutarları 300 bin TL olmaktadır.
KOSGEB Diğer Destek Unsurları
KOSGEB Diğer Destek Unsurları

İleri girişimci programı dahilinde verilecek olan destekler çerçevesinde ise, sanayi faaliyetlerinde makineleşmenin sağlanması, dijitalleşme vb. faaliyetlerin uygulanması hedeflenmektedir. Yukarıdaki girişimci desteklerine ek olarak verilen desteklerin yanında şahıslara yazılım, makine ve teçhizat alımları gibi konularda da destek verilecektir. Lisanslı olarak yapılacak olan yazılım için 100 bin TL, teknolojiyi hat safhada kullanan işletmeler için 200 bin TL, ayrıca yine yüksek teknoloji çerçevesinde faaliyet göstermekte olan işletmelere verilecek olan hibe tutarı ise 300 bin TL olmaktadır. Danışmanlık ve işletme koçluğu, makine ve teçhizat, yazılım desteği adı altında verilecek olan destek oranları yüzde 75 olmaktadır. 

KOSGEB tarafından girişimciler ve kobiler çeşitli başlıklar altında desteklenmeye devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.