KOSGEB Kredisi

Lise Mezunlarına KOSGEB Kredisi (Üniversite Hariç)

Lise Mezunlarına KOSGEB Kredisi (Üniversite Hariç)

Kosgeb tarafından lise mezunlarına Kosgeb desteği veriliyor. Eğitim desteği, kira desteği, nitelikli eleman desteği, yurtdışı işyeri açma desteği verilmektedir. İçeriğimiz de sizlere Kosgeb kredilerini, girişimcilik desteğinin nasıl alınacağı gibi hususlarda bilgiler vereceğiz. Detaylar içeriğimiz de.

Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb’den Yeni İşyeri Açma Kredisi

Kosgeb 2015-2016 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ile KOSGEB arasında uygulanan işbirliği protokolü kapsamında Liseden mezun olacak binlerce öğrenci işyeri açma kredisi alabilmek için verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası almaya hak kazanacak. Bu uygulama ile elektrikçi, elektrik bakım ve tesisat dükkanı açabilecek iken, kaynakçılar için kaynak atölyeleri, her ustanın uzmanlık alanına göre 150 bin lira Kosgeb destekli işyerleri açılacak. Meslek lisesi öğrencilerine kosgeb kredisi verilmesi girişimcilik teşvik edilmesi adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Kosgeb kısa bir süre önce girişimcilik kursunu 72 saatten 32 saate düşürmüştü. 72 saatten, 32 saate düşürülen eğitimlerin artık MEB ile yapılan anlaşma neticesinde KOSGEB, Meslek lisesinden mezun olan öğrencilere ücretsiz olarak verecek.

Kosgeb başkanı sayın Recep BİÇER MEB Başkanı Osman Nuri GÜLAY ile protokolü imzalaması neticesinde yapmış olduğu açıklamada Diplomalarını alan öğrencilerin 50 bin lira geri ödemesiz işyeri açma kredisi ile 50 bin lira yetmediğinden ilaveten verilen 100 bin lira 0 faizli krediyle birlikte toplamda 150 bin lira yeni girişimci desteğine kavuşacaklarını ifade etti.

Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb'den Yeni İşyeri Açma Kredisi

Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb’den Yeni İşyeri Açma Kredisi

Kosgeb İşyeri Açma Hibe Kredisi Alacak Meslek Lisesi Bölümleri

Uçak bakımı, Raylı sistemler, elektrik-elektronik, adalet, denizcilik, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri, elektronik haberleşme, biyomedikal cihaz teknolojisi, mekatronik, radyo televizyon tekniği, otomotiv, endüstriyel elektronik, biyomedikal cihaz, matbaa ve bilişim, adalet, hemşirelik, radyoloji, adalet, Hemşirelik, anestezi teknisyenliği dalı, ortopedik protez ve ortez, radyoloji teknisyenliği, tıbbi laboratuvar, uçak bakımı, denizcilik, matbaa, Kalıp, Lastik Teknolojisi, Cilt Ve Serigrafi, Makine, Çay Teknolojisi, Makine Ressamlığı, Çinicilik Ve Seramik (Dekorlama), Matbaa, Çinicilik Ve Seramik (Şekillendirme), Mermer Teknolojisi (Süsleme Taşcılığı), Dekoratif Sanatlar, Metal İşleri, Deri Konfeksiyon, Mikroteknik, Deri Teknolojisi, Mobilya Ve Dekorasyon, Dizgi, Model, Dokuma, Motor Kimya, Bilgisayar (Yazılım), Konfeksiyon Mak. Bakım Ve Onarım, Bilgisayar (Donanım), Konfeksiyon, Baskı (Tipo-Ofset), Döküm, Örme Teknolojisi, Proses, Elektronik, Reprodüksiyon Ve Klişe,Döşemecilik, Plastik İşleme, Elektrik, Elektro Mekanik Taşıyıcılar, Restorasyon, Su Ürünleri, Harita Ve Kadastro, Yapı, İzabe, Grafik, Telekomünikasyon, Hidrolik Pnomatik Teknolojisi, Endüstriyel Elektronik, Tesisat Teknolojisi ( Isıtma-Doğalgaz), Sanayi Boya. Uygulama Tekno., Gıda Teknolojisi, Soğutma Ve İklimlendirme, İnşaat (Üst Yapı), Tesisat Teknolojisi ( Isıtma-Sıhhi Tesisat), İplik, Tesviye, İş Makinaları ( Bakım Onarım),  Tıp Elektroniği, İş Makinaları ( Operatörlük), Yapı Ressamlığı, Ayakkabıcılık, Kontrol Ve Enstümantasyon Tekno., Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (Cnc), Kuyumculuk, Boya-Apre, Kütüphanecilik, Boya Teknolojisidir.

Lise Öğrencilerine İş Kurma Dükkan Açma Kredi Desteği

Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüklerinden mezun olan Lise mezunlarının önce mezun oldukları alanda iş kurmalarına öncelik verilecek. Hangi bölüm mezunu ise o bölümde iş kurmak isteyen liseliye 150 bin liraya kadar Devlet destekli teşvik verilecek.

Üstelik destek alan öğrenciler hem işlerini kurup, hemde üniversite eğitimlerine devam edebilecekler. Kendilerinin kursa gitmeleri mümkün olmayan ebeveynler de, çocukları sayesinde, iş kurma fırsatı bulabilecekler.

Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb'den Yeni İşyeri Açma Kredisi

Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb’den Yeni İşyeri Açma Kredisi

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ KOSGEB KURSU KATILIM BELGESİ linkinden öğrencilere verilecek belgeyi görebilirsiniz.

Öte yandan bazı esnaf kollarınca, Kosgeb tarafından verilen teşviklerin, gerçek kişilere, ihtiyacı olanlara, paraya ihtiyaç duyan kişilere verilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Mesleki ve Teknik Liselerden Mezun Olan Öğrenciler Kosgeb’den 150 Bin Lira Hibe

Ülkemiz de yıllar hizmet vermekte olan kuruluş, yüzlerce girişimciye ve ev hanımının ekmek kapısı açmasına vesile oldu. Lokanta, restaurant, terzi, giyim mağazası, deneysel ürünler gibi birçok işyeri Kosgeb desteği aldı. Halende almaya devam ediyor. Bu uygulama ile Elektrik, elektronik, torna tesviye, makine ressamlığı, bilgisayar, seramik gibi alanlarda eğitim görmekte olan lise mezunu öğrencilerin iş kurması amaçlanıyor.

KOSGEB-MEB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNE BU ADRESTEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Türkiye’ de şuan itibariyle eğitim seviyesi olarak en düşük derece ortalamasında Meslek Liseleri bulunuyor. Aileler çocuklarını en son çare olarak meslek liselerine göndermek istiyor. Çünkü artık eski yıllarda olduğu gibi, meslek ve sanat sahipleri istedikleri, gerek organize sanayi bölgelerinde, gerekse fabrikalarda mesleklerinin karşılığını almaları gereken ücreti alamıyorlar. Kosgeb tarafından başlatılan liselilere karne hediyesi değerinde 150 bin lira iş kurma teşvik kredisinin, okula olan ilgiyi az da olsa arttıracağı değerlendiriliyor.

32 saate düşürülen eğitime katılması gerekmeyen liselilerin, bu uygulama sayesinde işsiz kalmamaları hedefleniyor. Umarım bu uygulama herkes için hayırlı olur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Nesip dedi ki:

  Turizm meslek lise mezunları için geçerli mi bide bu kredi yardım amaçlı mı yoksa geri ödemeli mi olacak

 2. is yeri acma dedi ki:

  ben plastik kalip dalindan mezunum nasil yapiliyor yardimci olabilirmisin

 3. İbrahim dedi ki:

  Meslek lisesi mezunuyum mimari yapi teknik ressamligi dalim insaat yani 50 bin tl lik hibe kredisinden yararlanabiliyorum mu veyahut 150 bin olarak ikisindende bilgilendiirirseniz seviniyorum

 4. Mehmet Emin Gün dedi ki:

  Bende lise mezunuyum anadolu lisesindeydim acaba anadolu lisesi mezunlarına 150 bin tl hibe desteği veriliyor mu?

  1. Murat dedi ki:

   Meslek lisesi mezunlarında geçerli