KosgebKredisi.Com

İnstagram İşletme Hesabı Kullanıcılarına Dolandırıcılık Uyarısı

İnstagram’da dolandırıcılığa uğrayanlar hemen yasal yollara başvurmalıdır. Bu durum için instagram işletme hesabı kullanıcılarına dolandırıcılık uyarası geldi. İşte ınstagram dolandırıcılığı ile ilgili detaylar…

İnstagram İşletme Hesabı Kullanıcılarına Dolandırıcılık Uyarısı

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Instagram işletme hesaplarının dolandırıcılık faaliyetine maruz kalması halinde kullanıcıların daha ağır bir manzara ile karşı karşıya kalacağını belirleterek böyle bir durum ile karşılaşan instagram işletme sahipleri, vakit kaybeden konuyu instagram kurumsal iletişiminden instagram yönetimine ve takipçilerine bildirerek savcılığa yada en yakın kolluk birimlerine müracaat etmelerini bildirdi.

İnstagram Kullanıcılarına Uyarı

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Instagram’ın, bireysel kullanıcılara olduğu kadar profesyonel kullanıcılara da farklı imkanlar sunduğunu aktaran Ergün, bu imkanların başında ise instagram işletme hesabının geldiğini belirtti.

Kullanıcıların işletme-ticari hesaplarını platforma taşıyarak hesaplar açtığını ve satışını yaptığı ürünleri tüketicilerle buluşturduğunu bildiren Ergün;

Son dönemde ise dolandırıcılar Instagram işletme hesaplarını hacklemekte ve Derneğimize de bu minvalde çok sayıda mail ve telefon gelmektedir. Bireysel Instagram kullanıcıları dolandırıcılık faaliyetine maruz kaldıkları durumlarda dolandırıcılık faaliyetini gerçekleştirenler Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan ‘bilişim sistemine girme’ ve ‘sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme’ suçundan sorumlu olmakta ve yargılamaları yapılmaktadır.

İfadelerine yer verdi.

İnstagram üzerinden nasıl para kazanılır? hemen öğrenebilir ve sizlerde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ergün, Instagram işletme hesaplarının dolandırıcılık faaliyetine maruz kalması halinde kullanıcıların daha ağır bir manzara ile karşı karşıya kalacağını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti; “Bu yöntem ile ele geçirilen işletme hesaplarında kullanıcılar; ticari faaliyetlerini yerine getirememekte ve ticari itibarları zedelenmektedir. Hesaplarından satış yapamadıkları için para kazanmaktan mahrum kalmaktadır. Bu gibi durumlarda çalınan hesaplardan alışveriş yapmaya devam eden kullanıcılar dolandırıcılık faaliyetinin mağduru olmaktadır.” açıklamasında bulundu.

”Dolandırıcı Hesaplarını Vakit Kaybeden Bildirin”

Dolandırıcılık durumları ile karşılaşan instagram işletme sahiplerinin, vakit kaybetmeden konuyu Instagram kurumsal iletişiminden Instagram yönetimine ve takipçilerine bildirmesi, savcılığa veya en yakın kolluk birimine müracaat etmesi gerektiği belirtildi.

  • Daha sonrasında ise hem ticari itibarlarının zedelenmesi hem de ticari faaliyetlerini yerine getiremedikleri için yoksun kaldıkları karın tespit edilebilmesi için maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.
  • Bu türden dolandırıcılık faaliyetlerine karşın yapabilecekleriniz ise şüpheli bağlantılara tıklamamaktır.
  • Gelen mesajın veya mailin doğruluğunu kontrol etmek için internette kısa bir araştırma yapın.
  • Tıkladığınız sayfa ve bağlantıların URL adreslerini mutlaka dikkatle kontrol edin.
  • Instagram hesabınızda ve mail adresinizde kullandığınız şifrelerin güçlü olmasına özen gösterin.
  • İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini kesinlikle aktif ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
You cannot copy content of this page