KOSGEB Hibeleri

İcralık Olanlar Kredi Çekebilir mi?

İcralık Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Koronavirüs salgın nedeniyle binlerce vatandaş mağdur olmuş olup bankaların geçmiş dönem borçları yüzünden kara listede olup, aynı zamanda sicili bozuk olanlar ve haklarında yasal takip kararı alınarak icralık ve avukatlık olanlar nasıl kredi çekebilir? Yoksul vatandaşlara yönelik olarak kamu bankaları tarafından Ekonomik istikrar kalkanı paketi ile devreye alınan bireysel temel ihtiyaç kredisinden sicili bozuk olan vatandaşların da kullanabileceğinin açıklamasın ardından icralık olanlar kredi çekebilir mi soruları da gündem geldi.

Bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi alarak ödeme tarihlerini aksatıp hiç ödeme yapamayan, zamanında ödemediği kredi borçları yüzünden banka tarafından tüketicinin kredi notu düşürülmesi gibi nedenlerle kara listeye alınanlar ve yasal takip sonucu icralık, avukatlık olan kişilere kredi verilir mi, icralık olanlara kredi veren bankalr, finansman kuruluşlarından kredi nasıl alabilir? Bu konu için tüm detaylar yazımızın devamında…

İcralık ve Avukatlık Olanlara Kredi Verilir mi?

Kara listede olup, sicili bozuk olanlar bankalardan normal şartlarda yeni bir kredi talebinde bulunamazlar. Mevcut kredi borçlarını ödeyebilmeleri için başka bankadan kredi talebinde bulunduklarında da genellikle kredi cevaplarına onay alamazlar. İcralık olarak avukata borcu yasal takibe düşen tüketicilerin bu durumdan kurtulabilmek için başvurdukları finansman kuruluşları genellikle bankalar değil de yasal olarak veya yasa dışı kredi veren kurumlar olmaktadır. Kara listede adı geçen, sicili bozuk olan ve  kötü sicile sahip olan tüketiciler bankalardan kredi alamadıkları için genellikle bu durumlarından faydalanmak isteyen yerlerden kredi almak zorunda  kaldıklarından, senetle, yüksek komisyonlar ve faiz oranları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Yüksek faiz oranları ile istedikleri limitlerde ve vadelerde kredi veren bu gibi kuruluşlardan kredi talebinde bulunmadan önce yani mağduriyet yaşamamanız adına ilk olarak icralık ve avukatlık olan kişilerin mutlaka borçlarının bulundukları banka ile görüşmeli ve durumunu banka yetkililerine izah etmeleri bu durumlarından yararlanmak isteyen kişiler ile görüşmeden kendi çalıştıkları banka ile görüşerek bankaya borç yapılandırma talebini iletmeleri daha akıllıca olacaktır.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar (Yasal Takip-Avukatlık) hakkında bilgi edinin!

İcralık Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Bankalardan ihtiyaç, otomobil ve konut kredisi alarak veya kredi kartının borcunu ödemeyen kişiler bankalar tarafından ilk olarak uyarı alırlar. Bu uyarılara rağmen borcunu zamanında ödemeyen tüketicilerin borçları temerrüde düşerek borç sahibine yasal takip işlemi başlatılır. Borç sahibine veya kefile başlatılan yasal takip işleminde öncelikle borcun tahsili için kişi avukata verilir ve borç alacağını artık avukat ile halledilmesi gereklidir. Bu durumda olan kişiler icralık olurlar ve icra takibine düşen kişiler halen borcunu ödemezse bu durumda artık icra işlemi başlatılır. Yasal takibe alınan ve borcu dolayısıyla mal varlığına el koyulacak olan yani icralık olan kişilerin durumları öncelikle banka tarafından avukatlara iletilir.

Banka avukatları tarafından icra mahkemesine yapılan müracaat ile borç sahibine veya kefile icra emri gönderilerek mal varlığına el koyulması ile borcun tahsil işlemi bu şekilde sonlandırılır. İcralık olan kişilerin bu durumları bankalar tarafından açıkça görülmektedir. Bu nedenle bankalardan kredi başvurusunda bulunan icralık ve avukatlık olanlara bankalar kredi vermezler ve hiçbir şekilde kredi taleplerine onay çıkarmazlar. Bunun nedeni ise bankalar kredi alan kişinin ödeme gücünün olmadığını açıkça gördüklerinden kredi vermekten çekinirler hiç bir bağlayıcı dayanağı olmayan bu durumdaki kişilere verilen kredinin geri ödemesinin yapılamaması gibi bir durumu var olduğundan bu kişilere bankalar tarafından hiçbir şekilde kredi verilmez.

Borcundan dolayı bankanın yasal takibine düşen ve icralık olan kişilerin yapması gereken ilk işlemi mutlaka mevcut borcunun bulunduğu banka ile irtibata geçmek  olacaktır. Borcunuzun yapılandırması için borç yapılandırma talebinde bulunarak borcunuzu belirlenen vadelerde günü gününe ödeyerek kapata yolunu tercih etmek en akıllı işlerden birisi olacaktır. Bankaya olan kredi ve kredi kartı borcunuzu bankanın belirlediği vadelere yayarak belirli faiz oranları ile taksitlendirme yaparak borcunuzu belirlenen vadelerde taksitler halinde ödeyerek borcunuzdan bu şekilde kurtulabilirsiniz. Banka ile irtibata geçen ve borç yapılandırma talebinde bulunan ve borç ödeme gayreti içindeki kişilerin icra emri kaldırılarak icralık  ve avukatlık durumlarından kurtulabileceklerdir.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar ile görüşürseniz, puanınız düşük olsa da, kredi çekebilirsiniz.

Borç ödeme gayreti içinde olan tüketicilerin her ne sebeple olursa olsun borcunu zamanında ödeyememesi gibi durumlarda icra emri gönderilmesi bankanın alacağını tahsil etme yöntemlerinden ilki olduğundan tüketicilerin bu gibi durumlara maruz kalmaları halinde yapmaları gereken ilk işleri mutlaka banka ile irtibata geçmek olmalıdır. İcralık olanlar bu şekilde bir tavırla banka ile borçlarını ödemek üzere görüştüklerinde mutlaka zaman içinde kara listeden de çıkarılarak sicili temizleyebilecektir.

İcralık Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar İcralık Olan Banka Müşterilerine Müjde!
İcralık ve Avukatlık Olanlara Kredi Verilir mi?

İcralık durumdan çıkmanın ilk yöntemi banka ile görüşüp borç yapılandırması talebinde bulunmak, ikinci yöntemi ise borcunu tek bankada birleştirme olmalıdır. Uzun vadeli kredi alarak, borcunuzu tek bankadan birleştirmek için borç kapatma kredisi adı altında verilen kredi ürünlerine başvuru yaparak icralık durumunuzdan bu şekilde kurtulabilirsiniz. Eğer kara listedeyseniz, bankalardan borç kapatma kredisi alarak borcunuzu kapatabilirsiniz. Bankalar ise borç kapatma kredisi adı altında verdikleri krediler için kredi talebinde bulunan kişilerden teminat, kefil ve rehin gibi bazı şartları yerine getirmeleri halinde kredi vermektedir. Sağlam bir kefil, taşınmaz arsa, tarla, ev gibi ipotek göstereceğiniz mal varlığınızı bankaya teminat olarak gösterip, borç kapatma kredi alarak icralık durumunuzdan bu yolla kurtulabilirsiniz.

İcralık Olan Banka Müşterilerine Müjde!

Kredi başvurusunda bulunan banka müşterilerinin genellikle ilk olarak kredi not ortalaması değerlendirmeye alınırken aynı zamanda banka sicilleri de kontrol edilmektedir. Kredi notu düşük olan bankaların kara listesinde olan ve banka borcundan dolayı icralık olan müşterilere bir şans daha verilerek sicil affı kanunu gündeme getirilmiş ve yeniden yapılandırma imkanı doğmuştur.

Yeni düzenlemeler ile sicil affı yasası gündeme getirilmiş ve bu sayede bankalara borcu bulunan hatta icralık olan banka müşterileri icra listesinden çıkarılmakta ve tekrar refinansman imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede ise çok sayıda icralık vatandaşlarımız yeniden kredi çekme imkanına sahip olmuşlardır.

Bu düzenlemelerden yararlanan çok sayıda vatandaşımız olduğu gibi bu yasadan yararlanamayan çok sayıda vatandaşımız da bulunmaktadır. Sicil affından yararlanamayan vatandaşlarımız daha önceki kredi işlemlerinde veya kredi kartı borcu işlemlerin de ödemelerini aksatmış ise veya üst üste ödeme yapmayıp borcunun üstüne borç eklenmiş ise bu vatandaşlarımızın kredi notu anında düşecek ve bankaların kara listelerine girmelerinde hiç bir engel olmayacaktır. Bu vatandaşlarımız sicil affından yararlanamadıkları taktirde hiç bir bankanın kredi işlemlerinden faydalanamayacak ve kara listede olmaya devam edeceklerdir.

İcra Borcunu Kapatmak İsteyen Vatandaşlarımız Ne Yapmalı?

Bu yıl çok sayıda banka müşterisi korona salgını nedeniyle yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılardan dolayı maddi açıdan oldukça sıkıntıya düşmüş ve kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir. Bu durumda ise bir çok vatandaşımız için kredi erteleme müjdesi geldi ancak icra takibi başlatılan ve kredi hesaplarına ve aynı zamanda kredi işlemlerine bloke konulan vatandaşlar da bulunmaktadır. Hakkında icra takibi başlatılan şahıslar hiç bir banka üzerinden kredi çekemeyecek başvuru işlemleri olumsuz olarak taraflarına bildirilecektir. Fakat tüm bu durumlar göz önüne alınmış olduğunda zaten mağdur olan vatandaşımızı daha çok mağdur etmemek adına borç kapatma kredi imkanları tanınmış ve diğer bankalar sayesinde aşacağınız kredi imkanları sunulmuş ve bu kredi imkanları sayesinde mevcut borçlarınızı kapatma imkanına sahip olabilirsiniz. Veya bir diğer işlem olarak banka kredisine olan borcunuzu kapatmak adına müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek yapılandırma işlemlerinden yararlanmak istediğinizi dile getirebilir ve borcunuzu yapılandırarak icra takibi işlemlerinizi kaldırabilir ve bu sayede banka tarafından belirlenmiş olan borcunuzun taksit miktarını düzenli bir şekilde ödeyerek mevcut olan borcunuzu kapatabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin yanı sıra bankalara olan borçlarınızı kapatmak adına kefil veya gösterebileceğiniz bir ipotek karşılığında çekeceğiniz kredi oranı ile borcunuzu kapatabilir ve yeni taksitlendirme dönemine tabi tutularak bütçeniz doğrultusunda belirlenmiş olan kredi taksit miktarlarınızı düzenli olarak ödeyebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

İlk olarak icra takibine düşmüş olan, avukatlık olan durumlarda kredi veren bankalar var mıdır? Diye soracak olursanız. Evet vardır. Ama bu bankalar güncel bildiğimiz bankalar değil yeni kurulmuş ya da adını fazla duyuramamış olan bankalardır. BBDK tarafından lisanslı ve resim olan bu bankaları sıraladık. İnceleyebilirsiniz.

Kredi Veren Bankalar
Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Tavsiyeler!

Bankaların kredi imkanlarından yararlanmış olduğunuzda veya kredi kartı imkanlarını değerlendirmiş olduğunuzda düzenli olarak borç ödeme işlemlerinizi yapmanızı öneririz. Eğer taksit miktarı size yüksek geliyor ise o ay ödeyebileceğiniz asgari miktarı mutlaka yatırmalısınız. Bankalar borçlarınızın asgari oranını ödemiş olduğunuzda borcunuza karşılık belirli bir oranda faiz eklemesi yapacaktır. Fakat bu durum icra takibi başlatılmasından çok daha iyi oldu için az da olsa bir ödeme yapmanızı şiddetle öneririz. Feraha ermiş olduğunuzda ise aylık taksitlerinizi düzenli olarak ödeyerek borcunuzu kapatmanızı tavsiye ederiz: Ayrıca banka kredisinden faydalanırken uzun vade imkanlarından yararlanmadan en kısa sürede borcunuzu kapmanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Ayrıca bunların yanı sıra borcunuzu kapatmak için aşağıdaki maddelere dikkat ediniz.

 • Tefecilerden uzak durmalısınız.
 • Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.
 • Özel finans kuruluşlarına gitmeyi tercih ederek borçlarınızı kapatmayı deneyebilirsiniz.
 • Eş, dost ve akrabalarınıza giderek destek isteyebilir ve bu sayede borcunuzu kapatmayı deneyebilirsiniz.
 • Bankaların yapılandırma işlemlerine başvuruda bulunmalısınız.
 • Herhangi başka bir banka üzerinden kredi çekmeyi denemelisiniz.
 • Borç kapatma, Borç transfer kredilerinden faydalanabilirsiniz.
 • Kara listeye borç veren danışmanlık firmalarına müracaat edebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığını kullanarak gelir belgesiz kredi çekebilir ve bu işlemleri değerlendirebilirsiniz.( ING  E- Kredi, Cepteteb, Nkolay, Akbank direk kredi gibi)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelerin dışında diğer alternatif yolları değerlendirebilir ve acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yolları değerlendirebilirsiniz. Bu yöntemler arasında faktoring şirketleri değerlendirmeye alabileceğiniz gibi aynı zamanda senet karşılığında altın satışı yapan kuyumcular, senet karşılığında telefon satan firmalar, senet karşılığında elektronik eşya satışı yapan firmaların sunmuş olduğu finansman desteğini değerlendirmeye alarak borcunuzu kurtarabilir ve icralık olmadan sıkıntınızı giderebilirsiniz. Komisyon karşılığı kredi çıkaranlar hakkında bilgi edinin.

Geçtiğimiz yılda ve bu yılda verilen kredi sicil affının torba yasa ile meclisten geçti ve Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sicil affının yeniden devam etmesi halinde tüm bilgileri sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 49 YORUM
 1. tuncay dedi ki:

  acil 20bin tl ye ihtiyacım var icralık oldum yardımcı olursanız sevınırım

 2. Komisyomnla kredi veren arıyorıum dedi ki:

  Nasıl iletişim kurabiliriz o beyefendiyle ?

  1. Ozanyakut dedi ki:

   20tl ihdiyacım var

 3. Komisyonlu kredi Çeken Var mı? dedi ki:

  Devlet memuruyu.Öğretmenim16 senedir.Emekli sandığına bağlıyım.borcum var.sicilim bozuk.Komisyonla kredi çeken birilerini rıyorum Acil arayın lütfen

 4. kredi dedi ki:

  acil 20 bin tl ihtiyacım var icralık oldum yardımcı olursanız mınnettar olurum

 5. aslı dedi ki:

  10 bin tl kredimi 2 günde halleden beye teşekkür ederim. beni büyük bir yükten kurtardınız.

  1. iletişim dedi ki:

   bu beyin ismi iletişim numarası varmı nasıl ulaşabiliriz

 6. Enes dedi ki:

  Acil kredi

 7. 4.000 TL MAAŞ ALIYORUM İCRALIK OLDUM. dedi ki:

  4.000 TL maaş alıyorum icralık ve avukatlık oldum devlet maaşımın üçte birine el koyuyor toplamda 16 bin TL verdiğimde icralarımm bitiyor. Devlet aylık 1200 TL kesiyor ayda 2000 TL gibi bir meblağ ödeyip kredi almak istiyorum nereden temin ederim nasıl oluyor bu işler hiç bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz. Saygılarımla teşekkür ederim Bir umuttur dedim yorum attım öyle

 8. İsmet KORU dedi ki:

  benim başıma bir kere icra gelmişti. 2 evimi birden aldılar. Ama şuanda da kredi kartımı yenileyeceğim yenileyebilir miyim? yani herhangi bir sıkıntı olur mu?

 9. Sezgin YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba, çalıştığım işyerinin 1 yıllık ödemesi yapı kredi bankasında bulunan hesap ile gerçekleştirilmesine rağmen istediğim kredi olan 1.500 tl yi vermiyorlar. Bunu bu kadar gözlerinde büyütecek borcum da olmamasına rağmen kredi vermek istemiyorlar. 6 ay sonra tekrar başvurun o zaman kredi çıkar dediler ancak 1 yıl oldu hala vermiyorlar. Sebebi nedir acaba?

 10. Cihan dedi ki:

  BDDK denen kurum piyaların kötü olmasına küçük işletmelerin çıkmaza girmelerine sebep sizsiniz.Esnaf icralık oldu diye ödemeleri düzensiz diye kredi vermeyen bankalar,sizede tek kelime allah gözünüzü doyursun.Kaldırın kardeşim şu abuk zübük kurallarınızı piyasayı hareketlenirim Siz böyle yaparsanız bu 300 bin işletme yarın 700 bin olur.Aklımızı başınıza alın

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!