KOSGEB Kredisi

Hijyen Belgesi Nereden Nasıl Alınır? İnternetten Başvuru

05.09.2020
Hijyen Belgesi Nereden Nasıl Alınır? İnternetten Başvuru

Hijyen Belgesi belli başlı işyerlerinde çalışan personellere yönelik gerekli kanun çerçevesinde zorunlu hale getirilmiş belgeye sahip olmayan kişi ve işletmelere 2013 yılından bu yana cezai işlem başlatılmıştır. Yapılacak olan cezai işlemi para cezası olup tutarı ise 250 ila 1000 TL arası değişmektedir. Kişi sağlığı için son derece önemli olan hijyen, kanunlar ile zorunlu hale getirilmesiyle başta gıda işletmelerine yönelik olsa da çoğu iş yerlerinde geçerli olmuştur.  Hijyen Belgesi, gıda işletmeleri gibi insan sağlığında hijyenin en üst safhada gözlemlendiği iş kollarında sağlıklı bir ortamı oluşturmak ve müşteri memnuniyetini yakalamak adına yapılan bir düzenlemedir. Hijyen Sertifikasını alabilmek ilgili kurumlar tarafından verilecek eğitimleri tamamlamak ile mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta işletmenin almak zorunlu olduğu hijyen sertifikası o işletmede her statüden çalışanı kapsamaz. İşyerinde işverenin hijyen belgesi kosgebkredisi.com alması zorunlu olduğu gibi aynı işyerinde çalışan kişilerinde her biri için ayrı ayrı belgeye sahip olması gerekmektedir. Aksi halde çalıştığı yere ayrı ve kendine ayrı olmak üzere 250 – 1000 TL para cezası kesilir.

İlgili meslek kollarının almakta zorunlu olduğu hijyen belgesi hakkında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından verilen eğitimler meslek koluna bölünmemiş, her iş kolundan olan herkese hitap etmektedir. Burada alınacak eğitimde üzerine durulması gereken kısım ise; kişinin çalışacağı veya çalışmakta olduğu işyerinde gerçekleşen faaliyetlere ilişkin yaşanacak herhangi bir sorunda nasıl önlem alı nasıl davranacağını bilmesi ve aynı zamanda işletmeye ait tüm süreç ve işlevlere hakim olmasını sağlamaktadır. Altını çizmek gerekirse başta gıda işletmeciliği yapan ve bu sahalarda görev alanlar, yakın temasın söz konusu olduğu kuaför, berber gibi benzeri yerlerde hijyen belgesi olmaması durumunda 1000 TL’ye kadar para cezasının uygulanacak olmasıdır.

Hijyen Belgesinin Zorunlu Meslekler

Sadece işyeri çalışanlarına zorunlu kılınan bir sertifika olmamakla birlikte hem işçi hemde işverende bulunması gereken bir belgedir. Hijyen belgesi kapsamında alması zorunlu olan meslek kollarından bazıları yukarıda ifade edilmiştir. Hijyen sertifikasına sahip olmayan çalışan veya işverene durumun ilgili kurumlar tarafından gerekli inceleme ve raporlama ile tespit edilir. Hijyen Belgesinin zorunlu olduğu işletme ve meslek kolları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

 • Su üretimi yapan yerler,
 • Misafirhaneler ve Konaklama yerleri,
 • Gıda işletmeleri ve Perakende gıda satışı yapan yerler,
 • Toptan satış yapan yerler ile Gıda taşımacılığı veya servisi yapan yerler,
 • Temizlik hizmetleri veren işletmeler,
 • Kuaför ve Berber,
 • Aşçı ve Mutfak,
 • Öğrenci yurtları, ve benzeri yurtlar
 • Hamam, Havuz ve Sauna,
 • Pansiyon, Otel ve Motel,

Hijyen Belgesi Başvurusu

Halk Eğitim Merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile çok az bir ücret talep edilirken özel akademiler tarafından belirli bir miktar karşılığında gerekli eğitimlerin tamamlanması halinde Hijyen belgesi temin edilebilir. Başvuru yapacak kişinin gerekli evraklar ile birlikte belirten kurumlara gitmesi gerekmektedir. Buna göre başvuru sırasında hijyen eğitimi almak isteyen kişinin yanında bulundurması gereken evraklar sırasıyla;

 • Kurstan yararlanacak kişinin T.C Kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Hijyen eğitimine yönelik gerekli kurslardan yararlanacak kişiye verilecek başvuru formunun kursiyer tarafından doldurulması
 • Eğitim alınacağı yer tarafından verilen banka hesap numarasına hijyen eğitimi ücret bedelinin yatırılması üzerine bankadan alınacak dekontun tekrar eğitim alınacak yere verilmesi de ayrıca gerekmektedir.

Online olarak internet üzerinden Hijyen Kursu Başvurusu yapmak için tıklayınız. Ardından aşağıdaki görsel ekrana gelecek ve gerekli bilgileri doldurmanız istenecektir.

Hijyen Belgesinin Zorunlu Meslekler

Hijyen Belgesi Ücreti

Hijyen Belgesi Ücreti 

Hijyen sertifikası eğitimine başvururken, hijyen eğitimi alınacak kurum veya kuruluşa belirli bir miktar ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödemesi kişinin eğitimi alacağı yere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kursu alacak kişinin çalıştığı sektöre bağlı zorunlu olduğu durumlarda gerekli olan hijyen belgesi hakkında yönetmelikte söz konusu hijyen belgesinin ücreti hakkında “Genel müdürlük eğitime katılan kişilerden, eğitim için yapacağı masrafları karşılayabilmek adına ücret talep edebilir. Eğer kurs süresince uygulama yapılması gerekirse, uygulama esnasında ihtiyaç duyulacak olan şahsi malzemelerin kursiyerler tarafından karşılanması gerekir” şeklinde belirtilmiştir.

Hijyen eğitim parası hakkında alınacak hizmete ilişkin genellikle 50 ila 80 TL arası ücret talep edilmektedir. Halk eğitim merkezlerinde 50 TL olduğu söylenmektedir. Ancak diğer kurum ve kuruluşlarda illerin yoğunluğu göre fiyat artışına da gidilebilmektedir. Ortalama olarak belirlenen ücret öncesinde bahsedildiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurumlarda 50-80 Türk Lirası arasında değişebilmektedir.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

MEB Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurumlardan alınabildiği gibi aynı zamanda Hayat Boyu Öğrenme Genle Müdürlüğünden de alınabilir. Hijyen belgesine sahip olmanın diğer bir alternatif yolu ise akademiler olacaktır. Hijyen sertifikası temin edebilen akademilerin faaliyetlerine göre alınabilir. Ancak bunlar ziyade toplumda en çok bilinen kurum ise 81 il de bulunan Halk Eğitim Merkezleri olacaktır. Halk Eğitim Merkezlerine gerekli form ve ücreti verdikten sonra hijyen kursunda kursiyer sıfatında bulunulabilir. Kursiyerlerin hijyen belgesi için tamamlaması gereken eğitimler ise aşağıdaki gibidir;

 • Mikrop tanımı hakkında,
 • Mikrop çeşitleri hakkında,
 • Mikropların bulaşma yollarının çeşitleri,
 • Enfeksiyon zinciri,
 • Sık görülen hastalıkların ne oldukları
 • İşyeri sahiplerine uygulanan yasa ile ilgili,
 • Çalışanlara yönelik yasa ile ilgili,
 • Hastalıkların nasıl bulaştıkları hakkında  şekilde bulaştıkları,
 • Hastalıklara yakalanma riskini azaltma önlemleri,
 • Hastalıklar neden olan mikrop ve virüslerin özellikleri,
 • Hastalıkların kaynaklarının nereden geldiği,
 • Hastalıkların bulaşma yolları hakkında eğitim sağlanmaktadır.

Hijyen eğitim sürecinin tamamlanması ardından kursiyerler aşağıdaki konularda da ayrıca bilgili olabileceklerdir.

 • Kişisel hijyen ve Koruyucu giysi kullanımı
 • El yıkama ve kurulama
 • Hastalık kaynakları ve Hastalıkların bulaşma yolları
 • Hastalıklardan korunma yolları
 • Maske kullanımı, Bone ve önlük kullanımı
 • Tuvalet temizliği ve Tuvalet kullanımı

Hijyen Sertifikası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hijyen belgesi eğitimi için kurumlardan alınan sertifikanın ve kişiye ait diğer tüm sertifikaların bir pencerede görünebilmesi E-Devlet sistemi üzerinden sağlanabilmektedir. E-devlet sistemi ile kişinin bu zamana kadar sahip olduğu tüm sertifikalara erişebilmektedir. Hijyen eğitimine katılan kursiyerler eğitim sürecini başarıyla tamamladıktan sonra sınava girerler. Burada yapılacak sınav çoktan seçmeli olacaktır. Kurumlar tarafından belirlenen puan kriterlerine göre sınırı geçen kursiyerler sertifikaya sahip olabilirler. Kişinin gerekli eğitimleri aldıktan ve gereken ücreti ödedikten sonra hijyen belgesi kişiye elden verilmektedir. E-devlet üzerinden sertifika görüntülemek için; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama hizmet sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!