KOSGEB Kredisi

İŞKUR Nihai liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi

12.05.2020
İŞKUR Nihai liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi

İş sahibiyken dikkatimizi çok çekmez ama işimiz düştüğünde heryerde İşkur tabelaları karşımıza çıkar.. İşkur 2020 yılında da milyonlarca kişiyi iş ile işçiyi buluşturmaya devam ediyor. Son yıllarda kendini sürekli olarak güncelleyen ve sürekli işçi ve memur alımları dahil milyonlarca kişiye ekmek kapısı açan ve işe uygunluğu tespit edilen kişilere istihdam sağlayan aracı kurum olan İşkura iş başvuru süreci nasıl yapılır? Kamu ilanlarına başvuru süreci, İŞKUR Nihai liste nedir? İŞKUR Nihai liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi detayları yazımızda..

İşkur İş Başvuru Süreci

İşkur üzerinden açılan personel alım ilanlarına öncelikle google üzerinden Türkiye İş kurumu Açık iş ilanları linki olan https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx tıklanarak iş rayan girişi yapmak gerekiyor. İş arayan girişinden kimlik numarası ve şifre ile açık iş ilanlarının taraması yapıldıktan sonra kişiye uygun olan  iş ilanı üzerinden başvuru yapılabiliyor.

İşkur Üzerinden Kamu İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle işkur internet sitesine giriş yapıyoruz. Sitenin sağ tarafından yer alan internet şubesi olan esube.iskur.gov.tr linkine tıklanır. Yukarıda açılan yeni sayfanın solunda yer alan İşarayan başlığı altındaki giriş kısmına tıklanır. Burada isterseniz ve biliyorsanız İşkur şifreniz ile isterseniz de e-devlet şirenizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Her türlü girişte de aynı ekran açılacaktır. Bu ekranda sol taraftaki menüleri kullanarak işlemlere devam edilmelidir. Meslek bilgilerinden açılan ilanlardaki hangi meslek geçerli ise o konuda tecrübe ettiğniiz mesleğini eklemeniz gereklidir. Örneğin; temizlik işçisine başvuruda bulunabilmek için  temizlik yazıp aramalardan temizlik mesleği eklemesini yapmak gereklidir. Kişisel bilgilerin güncellemeleri yapıldıktan sonra sıra ilana başvurmaya geldi. İşkur ana sayfasına dönüş yaparak ikinci sırada yer alan iş ilanları sayfasını tıklayarak ekranı açın. Açılan sayfada başvuru için yapılacak iki şey vardır. İlk olarak başvuru yapılacak olan ili seçmek, ardından işyeri türünü de Kamu olarak işaretlemek gereklidir. Bunlar yapıldıktan sonra ekranın sağ altı kısmında bulunan Ara tıklanarak iş ilanlarını listeyebilirsiniz. Kamu ilanları olarak Bakanlıklar tarafından açılan kadrolar bu sayfanın alt kısmında listelenmektedir. İlanın üzerine tıklayarak açılan sayfada yer alan açıklamaları dikkatlice okumak gereklidir. Bu ekran çok önemlidir. Çünkü bu ekranda ilan hakkında Çalışma adresi, varsa kura bilgileri, eğitim durumu, yaş kriteri v.b her türlü detaylı olarak yer almaktadır. Her aday ilan edilen kardolardan yalnızca bir işyeri ve bir mesleğe başvuru yapacaktır. İlan inceleneip ilanda istenen şartları taşıyanlar sol alt kısımdan şartları taşıdıklarını kabul ettikleri kutucuğu işaretleyerek alt kısımdaki Başvur butonuna basarak başvuruları kabul edilen kişilere başvurunuz kabul edilmiştir. Başvurunuzun durumunu İş başvurularım adımından takip edebilirsiniz uyarısına Tamam dedikten sonra eğer başvuru ile ilgili herhangi bir olumsuz durum yoksa başvuru tamamlanır ve karşınıza açıklamalar olan ekran açılır.

Kamu ilanları olarak açılan kadrolara yapılan başvurular sonucu oluşturulacak nihai listeleri belirlenen tarihte https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden İş Arayan linkine TC kimlik Numarası şifre ile giriş yaparak İş Başvurularım Bölümünde yer alan  Talep numarası ve Nihai liste linklerini sırasıyla tıklayarak görüntüleyebilrisiniz. İş kur tarafından onaylanan nihai listeler  ayrıca sınav yapılmak üzere işçi alımını yapacak olan kamu kurum kuruluşuna gönderilir. Kamu ilanı olduğundan  KPSS’ ye tabi taleplerde kamu kurum ve kuruluşları tarafından sınava alınacak olan adayların yer aldığı nihai liste puan üstünlüğüne göre açık iş sayısının 4 yada 5 katı oranında oluşturulur. Başvurular kabul edilen kişilerin nihai listede yer alacakları anlamına gelmez

İlan edilen kadrolara iş başvurusu yapan adayların kura çekim tarihi ve saati, kura yeri kura sonuçları asıl ve yedek adaylara ilişkin listeler atamaya ilişkinkosgebkredisi.com  bilgi ve belgeler ile diğer tüm detaylar Bakanlıkların internet sitesi adreslerinde ilan edilecektir.

İşkur işsizlik maaşı başvurusu için tıklayınız.

Asıl olarak başarılı olan adaylar kurumlardan istenen şartları taşımaları halinde yapılacak arşiv araştırmasında da olumlu sonuçları olumlu neticelendirilenlere kurum tarafından işe başlama tebligatı adreslerine posta yoluya gönderilmektedir. Bazı Bakanların ise internet sitesi üzerinden ilan ettikleri adaylara herhangi bir yazılı tebligat yapılmamaktadır ve yaptıkları ilan tebligat yerine geçmektedir. Başarılı olan adaylara gönderilen tebligatın kendilerine tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde atandıkları işyerine gerekli başvuru belgeleri ile birlikte şahsen müracaat etmeleri gereklidir. Nihai listede yer alan adaylara sınav yeri ve tarihi yine Bakanlıkların İnternet sitelerinden duyurulur. Sınavlardan başarılı olan adaylar açılan kadrolara atamaları gerçekleştirilir.

İşkur Sağlık Bakanlığı Alım İlanları 2020

Korona virüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlara destek amacıyla açılan 32 bin kadroya 14 bin temizlik işçisi, aşçı, güvenlik görevlisi ve klinik destek elemanı alımının yapılacağının açıklanmasının aradından binlerce kişi İşkur’ a başvuruda bulundu. Atamalarının ise büyük bir hızla yapılacağının açıklanmasının ardından iş başvuru sürecinde başvurularının kabul edilip edilmediklerini sorgulamak isteyen kişilerde kura sonuçlarının açıklandığı nihai listeye nasıl bakacaklarını merak ediyor.

14 bin kişinin iş sahibi olacağı ve herkes tarafından beklenen nihai liste de yine yukarıda anlattığımız gibi esube.işkur resmi web sitesi üzerinden yapılacaktır.

İşkur Nihai Liste Nedir?

İşkur personel alım ilanlarına her yıl binlerce kişi kayıt oluyor ve başvuru yapıyor. Bakanlıkların bünyesine sürekli işçi alımı şeklinde açılan ilanlara başvuru yaparak hak kazanan kişilerin isimleri yine İşkur Nihai listede açıklanıyor. İşkur Nihai liste sorgulama yöntemi hakkında bilgi almak isteyenler için  İşkur Nihai liste görüntüleme nasıl yapılır detayları sizlerle..

İşkur üzerinden memurluğa girmek için başvuru yapanlar İşkur Nihai liste üzerinden hak kazanıp kazanmadıklarını ve çekilen kura sonuçlarını görüntüleyerek başvuru sonuçlarını bu liste üzerinden görüntüleyebilmektedir. İşkur Nihai liste görüntülemek için ise bazı kısa yollar üzerinden takip edildiğinde oldukça kolay bir işlemdir.

İşkur Nihai Liste Görüntüleme

İşkur üzerinden Nihai Liste nasıl sorgulanır, nihai listeye nasıl bakılır isterseniz sorgulama ve görüntüleme adım adım anlatalım.

 • Öncelikle Google üzerinden İşkur Giriş araması yapılarak  Resmi internet sitesi olan esube.iskur.gov.tr adresine giriş yapınız.
 • İş arayan menüsünden T.C kimlik numaranız ve şifre ile iş arayan girişi yapınız. İşkur şifrenizi unuttuysanız e-devlet ile giriş yapabilirsiniz.
 • İş başvurularım ekranından başvuru yapılan tüm ilanların durumları görüntülenmektedir.
 • Hangi ilana başvuru yapıldıysa o ilanın numarası seçilmelidir.
 • İş İlan Durumu – Statü ve İşveren ilgili tüm bilgiler yazılarak ve başvuru takvimini iş başvurusu yapılan tarihlerdeki hangi ilanın başvuru belgesini görüntülemek istiyorsanız o ilana ait başvuru belgesinin listelendiği kısımda hangi ilana ait Nihai listeye bakılacaksa o ilana ait ”İlan numarasına” tıklanmalıdır.
 • Sonrasında yapılan tüm başvuruların belgeleri listelenecektir.
 • Başvuru bilgilerine tıkladıktan sonra karşınıza başvuru belgesi ekranı olan https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanDetay linki açılacaktır.
 • Açılan ekranda başvuru yapılan kurumların personel alım ilanları ile ilgili tüm detayları görüntülenmektedir.
 • İş tanımı kısmında yer alan tüm kişisel bilgilerin altında kura bilgilerin altında yer alan Nihai Liste tıklanarak isminizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Nihai liste olarak hazırlanan isim listesi https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/NihaiListe/Form kısmında Rapor olarak pdf. formatında bilgisayara indirilmelidir.
 • İndirme işlemi için biraz beklendikten sonra nihai liste formunu bilgisayarınızda masaüstüne taşıyarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Nihai listede Kuraya tabi olarak kamu bülteninde gönderilenler listesinde isimler listelenmektedir bu isimler arasında kendi isminizi sorgulayabilirsiniz.

Başvuruların durumları ve nihai listeler bu şekilde sorgulanıp görüntülenebildiği gibi e-devlet üzerinden de İşbaşvurusu sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!