İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi 2023

İşkur Nihai liste nasıl bakılır, sorgulama yöntemi hakkında bilgi almak isteyenler için İşkur Nihai liste görüntüleme nasıl yapılır detayları sizlerle..

İş sahibiyken dikkatimizi çok çekmez ama işimiz düştüğünde her yerde İŞKUR tabelaları karşımıza çıkar. İŞKUR milyonlarca kişiyi iş ile işçiyi buluşturmaya devam ediyor. Son yıllarda kendini sürekli olarak güncelleyen ve sürekli işçi ve memur alımları dahil milyonlarca kişiye ekmek kapısı açan ve işe uygunluğu tespit edilen kişilere istihdam sağlayan aracı kurum olan İŞKUR’a iş başvuru nasıl yapılır, Kamu ilanlarına başvuru süreci, İŞKUR Nihai liste nedir, İŞKUR Nihai liste Nasıl Bakılır, Sorgulama Yöntemi detayları yazımızda..

İşkur Nihai Liste Ne Demek?

Bakanlıkların ve kamu bünyesine sürekli işçi alımı şeklinde açılan ilanlara başvuru yaparak hak kazanan kişilerin isimleri yine İŞKUR Nihai listede açıklandığından İşkur üzerinden memurluğa girmek için başvuru yapanlar açıklanan Nihai liste üzerinden hak kazanıp kazanmadıklarını ve çekilen kura sonuçlarını görüntüleyerek başvuru sonuçlarını bu liste üzerinden görüntüleyebilmektedir. İşkur Nihai liste görüntülemek için ise bazı kısa yollar üzerinden takip edildiğinde oldukça kolay bir işlemdir.

İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır?

Kurumların işe alım ilanlarına başvuranlar, İşkur’un nihai listesi olarak hazırlanan isim listesine bakmak için İŞKUR’un resmi internet sitesi esube.iskur.gov.tr‘ye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler. başvuru yapılan kamu kuruluşunun ilan numarasındaki lot bilgisinin altındaki Nihai Listeye tıklayınız. Genel bültende gönderilen isimlerin listesini görüntüleyerek, nihai liste sonuçlarına bakarak kendi isimlerinin olup olmadığını belirleyebilirler.

İŞKUR üzerinden Nihai Liste nasıl sorgulanır, İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama ve görüntüleme adımlarını içeriğimizin devamında aşama aşama inceleyebilirsiniz.

İşte İŞKUR Nihai Listesine bakmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle Google üzerinden İşkur Giriş araması yapılarak Resmi internet sitesi olan esube.iskur.gov.tr adresine giriş yapınız.
 • İş arayan menüsünden T.C kimlik numaranız ve şifre ile iş arayan girişi yapınız. İşkur şifrenizi unuttuysanız e-devlet ile giriş yapabilirsiniz.
 • İş başvurularım ekranından başvuru yapılan tüm ilanların durumları görüntülenmektedir.
 • Hangi ilana başvuru yapıldıysa o ilanın numarası seçilmelidir.
 • İş İlan Durumu – Statü ve İşveren ilgili tüm bilgiler yazılarak ve başvuru takvimini iş başvurusu yapılan tarihlerdeki hangi ilanın başvuru belgesini görüntülemek istiyorsanız o ilana ait başvuru belgesinin listelendiği kısımda hangi ilana ait Nihai listeye bakılacaksa o ilana ait ”İlan numarasına” tıklanmalıdır.
 • Sonrasında yapılan tüm başvuruların belgeleri listelenecektir.
 • Başvuru bilgilerine tıkladıktan sonra karşınıza başvuru belgesi ekranı linki açılacaktır.
 • Açılan ekranda başvuru yapılan kurumların personel alım ilanları ile ilgili tüm detayları görüntülenmektedir.
 • İş tanımı kısmında yer alan tüm kişisel bilgilerin altında kura bilgilerin altında yer alan Nihai Liste tıklanarak isminizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Nihai liste olarak hazırlanan isim listesini indirmek için biraz beklendikten sonra nihai liste formunu bilgisayarınızda masaüstüne taşıyarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Nihai listede Kuraya tabi olarak kamu bülteninde gönderilenler listesinde isimler listelenmektedir bu isimler arasında kendi isminizi sorgulayabilirsiniz.

İşkur 2023 İş Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Her yıl binlerce kişi İşkur personel alım ilanlarına kayıt olup başvuru yapmaktadır. İşkur üzerinden açılan personel alım ilanları için öncelikle Türkiye İş Kurumu Açık iş ilanlarının linki olan İşkur sayfasına tıklanarak iş arayan girişi yapılması gerekmektedir. İş arayan girişinden T.C kimlik numarası ve şifresi ile açık olan iş ilanları tarandıktan sonra kişiye uygun olan iş ilanı üzerinden başvuru yapılabilir. Başvuru yapılan kamuya yapılan açıklamaların sonuçları İŞKUR Kesin Listesi’nden görüntülenmektedir.

İŞKUR İş Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Ayrıca kamu kurumlarına yaptığınız mevcut başvuruların sonuçlarını online olarak öğrenme imkanına da sahipsiniz. En kolay yollardan biri de e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Başvuruların durumu ve nihai listeler aşağıdaki adımlarla sorgulanabilir ve görüntülenebilir, ayrıca e-Devlet üzerinden iş başvuru sorgulama süreci de yapılabilir.

İŞKUR Kayıt Aşamaları

İş arıyorsanız ve bu kurum bünyesinde tüm ilanlardan haberdar olmak istiyorsanız kayıt olmanız gerekmektedir. Bu sebeple iş arayan olarak kayıtlarınızı tamamlamanız ve işlemlerinizi buna göre gerçekleştirmeniz önemlidir. İki şekilde kayıt olabilirsiniz.

İşkur kayıt aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • İlki, bulunduğunuz il veya ilçelerdeki İŞKUR şubelerine giderek
 • İkincisi ise, internet sitesi üzerinden yeni üye ol veya e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak bu işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

e-Şube İŞKUR Girişi

Yeni üyeliklerde veya mevcut kaydınız varsa aşağıdaki ekrandan giriş yapabilir kurumun güncel ilanlarına ve diğer bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

 • İl defa üye olacaklar için, Resmi internet sitesine girdiğinizde “İnternet Şubesi” sekmesine tıklanır.
 • Burada işveren ve iş arayanlar için iki ayrı bölüm bulunmaktadır.
 • İş arayan bölümünde “Üye ol” sekmesine geçilir.
 • Daha sonra, Üyelik sözleşmesi onaylanır.
 • Açılan sayfada T.C. Kimlik numarası, isim ve soy isim, baba adı, gün/ay/yıl şeklinde doğum tarihi, güvenlik kodu girilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metni de okunduktan sonra, ‘okudum, onaylıyorum’ kutucuğu işaretlenerek ileri denerek üyelik işlemleri tamamlanır.
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız e-Devlet İŞKUR giriş ekranı sayesinde e-Devlet şifreniz ile anında giriş yapabilirsiniz.

İŞKUR e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

Resmi web sayfasındaki iş arayanlar bölümündeki giriş sekmesine tıklayın. Buradan e-Devlet ile Giriş bölümüne giderek mevcut şifreniz ile işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve sayfaya erişebilirsiniz.

İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi 2023Pin
İŞKUR e-Devlet Giriş Ekranı

İşkur Üzerinden Kamu İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle İşkur web sitesine giriş yapıyoruz. Sitenin sağ tarafında bulunan internet şubesi olan esube.iskur.gov.tr ​​linkine tıklayınız. Yukarıda açılan yeni sayfanın solunda bulunan İş arayan başlığı altında bulunan giriş kısmına tıklayınız.

Buradan dilerseniz İşkur şifreniz ve biliyorsanız e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Her türlü giriş için aynı ekran açılacaktır. Bu ekranda soldaki menüler kullanılarak işlemlere devam edilmelidir. Meslek bilgilerinde açılan ilanlarda hangi meslek geçerliyse o meslekte deneyimlediğiniz mesleği eklemeniz gerekmektedir.

Örneğin; Temizlik işçisi başvurusu yapabilmek için temizlik yazıp aramalardan temizlik mesleğini eklemek gerekiyor.

 • Kişisel bilgilerin güncellemeleri yapıldıktan sonra sıra ilana başvurmaya geldi.
 • İşkur ana sayfasına dönüş yaparak ikinci sırada yer alan iş ilanları sayfasını tıklayarak ekranı açın.
 • Açılan sayfada başvuru için yapılacak iki şey vardır.
 • İlk olarak başvuru yapılacak olan ili seçmek,
 • Ardından işyeri türünü de Kamu olarak işaretlemek gereklidir.
İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi 2023Pin
Kamu İlanı Sorgulama ve e-Şube Giriş
 • Bunlar yapıldıktan sonra ekranın sağ altı kısmında bulunan Ara tıklanarak iş ilanlarını isteyebilirsiniz.
 • Kamu ilanları olarak Bakanlıklar tarafından açılan kadrolar bu sayfanın alt kısmında listelenmektedir.
 • İlanın üzerine tıklayarak açılan sayfada yer alan açıklamaları dikkatlice okumak gereklidir.
 • Çünkü bu ekranda ilan hakkında Çalışma adresi, varsa kura bilgileri, eğitim durumu, yaş kriteri ve benzeri her türlü bilgi detaylı olarak yer almaktadır.
 • Her aday ilan edilen kadrolardan yalnızca bir işyeri ve bir mesleğe başvuru yapacaktır.
 • Bununla birlikte, diğer kamu ilanları için ALO 170 numaralı hattı arayabilir başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • İlan incelenip ilanda istenen şartları taşıyanlar sol alt kısımdan şartları taşıdıklarını kabul ettikleri kutucuğu işaretleyerek alt kısımdaki Başvur butonuna basarak başvuruları kabul edilen kişilere başvurunuz kabul edilmiştir.
 • Başvurunuzun durumunu İş başvurularım adımından takip edebilirsiniz
 • Uyarısına Tamam dedikten sonra eğer başvuru ile ilgili herhangi bir olumsuz durum yoksa başvuru tamamlanır ve karşınıza açıklamalar olan ekran açılır.

Kamu ilanları olarak açılan kadrolara yapılan başvurular sonucu oluşturulacak nihai listeleri belirlenen tarihte https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden İş Arayan linkine T.C kimlik Numarası şifre ile giriş yaparak İş Başvurularım Bölümünde yer alan  Talep numarası ve Nihai liste linklerini sırasıyla tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

İş Kurumu tarafından onaylanan nihai listeler de incelenmek üzere işçi alacak kamu kuruluşuna gönderilir. Kamuya açık bir duyuru olduğu için KPSS’ye tabi talepler için kamu kurum ve kuruluşları tarafından sınava girecek adayların kesin listesi puan üstünlüğüne göre açık iş sayısının 4 veya 5 katı oranında oluşturulmaktadır.

Başvurular, kabul edilen kişilerin nihai listede yer alacakları anlamına gelmez.

2023 İŞKUR Kamu Personel İlanları

Sorgulama sayfasına girdiğimizde Yargıtay Birinci Başkanlığı’nın birden fazla duyurusunu görüyoruz. Temizlikçi, aşçı, fırıncı, garson, bahçıvan gibi ilanları buradan görüntüleyebilir ve başvuru koşullarını okuyarak size uygun olup olmadıklarını inceleyebilirsiniz.

2023 itibariyle e-Şube aracılığı ile baktığımız toplamda 27 adet güncel ilan vardır. Son başvuru tarihlerini kontrol ederek Ankara, Fethiye, Bartın, Afyon, Muğla, İzmir, İnönü gibi il ve ilçelerdeki güncel personel alımlarını takip edebilirsiniz.

e-Devlet İşkur Kura Sonuçları (adalet.gov.tr)

İlan edilen kadrolara iş başvurusu yapan adayların kura çekim tarihi ve saati, kura yeri kura sonuçları asıl ve yedek adaylara ilişkin listeler atamaya ilişkin bilgi ve belgeler ile diğer tüm detaylar Bakanlıkların internet sitesi adreslerinde ilan edilecektir.

Başarılı olan adayların kurumlardan istenen şartları sağlaması halinde arşiv araştırması yapılır. Sonuç olarak, sonucu olumlu bulunanlar kurum tarafından adreslerine posta yoluyla gönderilir. Öte yandan bazı Bakanlar tarafından kosgebkredisi.com internet sitesinde ilan edilen adaylara herhangi bir yazılı tebligat yapılmamakta ve yaptıkları duyuru tebligat yerine geçmektedir.

Başarılı olan adayların kendilerine gönderilen bildirimin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde gerekli başvuru belgeleri ile görevlendirildikleri işyerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. Sınavın yeri ve tarihi, nihai listede yer alan adaylara Bakanlıkların internet sitelerinde duyurulur. Açılan kadrolara sınavlarda başarılı olan adaylar atanır.

İşkur Sağlık Bakanlığı Alım İlanları (Nihai Liste)

Korona virüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlara destek amacıyla açılan 32 bin kadroya 14 bin temizlik işçisi, aşçı, güvenlik görevlisi ve klinik destek elemanı alımının yapılacağının açıklanmasının ardından binlerce kişi İŞKUR’ a başvuruda bulundu. 

Randevularının çok hızlı bir şekilde alınacağının açıklanmasının ardından iş başvuru sürecinde başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulamak isteyenler, çekiliş sonuçlarının açıklandığı nihai listeye nasıl bakacaklarını merak ediyor.

14 bin kişinin iş sahibi olacağı ve herkes tarafından beklenen nihai liste de yine yukarıda anlattığımız gibi İŞKUR e-Şube resmi web sitesi üzerinden yapılacaktır.

Nihai Aday Listesi Ne Demek Oluyor?

Nihai liste başvurusu kabul edilmemiş ve elenmiş olan kişilerin saf dışı kaldığı temiz listedir.

Kurada Nihai Liste Ne Demek?

Kuraya katılacakların isimlerinin yer aldığı listedir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1