İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi 2022

İşkur Nihai liste nasıl bakılır, sorgulama yöntemi hakkında bilgi almak isteyenler için İşkur Nihai liste görüntüleme nasıl yapılır detayları sizlerle..

İş sahibiyken dikkatimizi çok çekmez ama işimiz düştüğünde her yerde İŞKUR tabelaları karşımıza çıkar.. İŞKUR milyonlarca kişiyi iş ile işçiyi buluşturmaya devam ediyor. Son yıllarda kendini sürekli olarak güncelleyen ve sürekli işçi ve memur alımları dahil milyonlarca kişiye ekmek kapısı açan ve işe uygunluğu tespit edilen kişilere istihdam sağlayan aracı kurum olan İŞKUR’a iş başvuru nasıl yapılır, Kamu ilanlarına başvuru süreci, İŞKUR Nihai liste nedir, İŞKUR Nihai liste Nasıl Bakılır, Sorgulama Yöntemi detayları yazımızda..

İşkur İş Başvuru Süreci 2022

İşkur personel alım ilanlarına her yıl binlerce kişi kayıt oluyor ve başvuru yapıyor. İşkur üzerinden açılan personel alım ilanlarına öncelikle, Türkiye İş kurumu Açık iş ilanları linki olan İşkur sayfasına tıklanarak iş arayan girişi yapmak gerekiyor. İş arayan girişinden kimlik numarası ve şifre ile açık iş ilanlarının taraması yapıldıktan sonra kişiye uygun olan iş ilanı üzerinden başvuru yapılabiliyor. Başvuru yapılan kamu ilanlarının sonuçlarına ise İşkur Nihai listeden bakılıyor.

İŞKUR İş Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Güncel olarak Kamu kurumlarına yaptığınız başvurularınızın sonuçlarını da yine online olarak anında öğrenebilme imkanınız vardır. En kolay yollarından biri e-devlet üzerinden sorgulama işlemidir. Başvuruların durumları ve nihai listeler aşağıdaki aşamalarla sorgulanıp görüntülenebildiği gibi e-devlet üzerinden de İş başvurusu sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

İşkur Nihai Liste Ne Demek?

Bakanlıkların ve kamu bünyesine sürekli işçi alımı şeklinde açılan ilanlara başvuru yaparak hak kazanan kişilerin isimleri yine İŞKUR Nihai listede açıklandığından İşkur üzerinden memurluğa girmek için başvuru yapanlar açıklanan Nihai liste üzerinden hak kazanıp kazanmadıklarını ve çekilen kura sonuçlarını görüntüleyerek başvuru sonuçlarını bu liste üzerinden görüntüleyebilmektedir. İşkur Nihai liste görüntülemek için ise bazı kısa yollar üzerinden takip edildiğinde oldukça kolay bir işlemdir.

İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır?

Kurumların alım ilanlarına başvuru yapanlar İşkur nihai listesi olarak hazırlanan isim listesine bakmak için İşkur resmi internet sitesi olan esube.iskur.gov.tr adresine kullanıcı adı şifre ile giriş yaparak başvuru yapılan kamu kurumunun ilan numarasıda kura bilgilerin altında yer alan Nihai Listesine tıklayarak Kuraya tabi olarak kamu bülteninde gönderilenler isim listesine görüntüleyerek nihai liste sonuçlarına bakarak kendi isimlerinin olup olmadığını tespit edebilirler.

İŞKUR üzerinden Nihai Liste nasıl sorgulanır, İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? isterseniz sorgulama ve görüntüleme adım adım anlatalım. Bu aşamaları takip ederek nihai liste sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

İşte İŞKUR Nihai Listesine bakmak için:

 • Öncelikle Google üzerinden İşkur Giriş araması yapılarak Resmi internet sitesi olan esube.iskur.gov.tr adresine giriş yapınız.
 • İş arayan menüsünden T.C kimlik numaranız ve şifre ile iş arayan girişi yapınız. İşkur şifrenizi unuttuysanız e-devlet ile giriş yapabilirsiniz.
 • İş başvurularım ekranından başvuru yapılan tüm ilanların durumları görüntülenmektedir.
 • Hangi ilana başvuru yapıldıysa o ilanın numarası seçilmelidir.
 • İş İlan Durumu – Statü ve İşveren ilgili tüm bilgiler yazılarak ve başvuru takvimini iş başvurusu yapılan tarihlerdeki hangi ilanın başvuru belgesini görüntülemek istiyorsanız o ilana ait başvuru belgesinin listelendiği kısımda hangi ilana ait Nihai listeye bakılacaksa o ilana ait ”İlan numarasına” tıklanmalıdır.
 • Sonrasında yapılan tüm başvuruların belgeleri listelenecektir.
 • Başvuru bilgilerine tıkladıktan sonra karşınıza başvuru belgesi ekranı linki açılacaktır.
 • Açılan ekranda başvuru yapılan kurumların personel alım ilanları ile ilgili tüm detayları görüntülenmektedir.
 • İş tanımı kısmında yer alan tüm kişisel bilgilerin altında kura bilgilerin altında yer alan Nihai Liste tıklanarak isminizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Nihai liste olarak hazırlanan isim listesini indirmek için biraz beklendikten sonra nihai liste formunu bilgisayarınızda masaüstüne taşıyarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Nihai listede Kuraya tabi olarak kamu bülteninde gönderilenler listesinde isimler listelenmektedir bu isimler arasında kendi isminizi sorgulayabilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Aşamaları

İş arıyorsanız ve bu kurum bünyesinde tüm ilanlardan haberdar olmak istiyorsanız kayıt olmanız gerekmektedir. Bu sebeple iş arayan olarak kayıtlarınızı tamamlamanız ve işlemlerinizi buna göre gerçekleştirmeniz önemlidir. İki şekilde kayıt olabilirsiniz.

 • İlki, bulunduğunuz il veya ilçelerdeki İŞKUR şubelerine giderek,
 • İkincisi ise, internet sitesi üzerinden yeni üye ol veya e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak bu işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

e-Şube İŞKUR Girişi

Yeni üyeliklerde veya mevcut kaydınız varsa aşağıdaki ekrandan giriş yapabilir kurumun güncel ilanlarına ve diğer bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

 • İl defa üye olacaklar için, Resmi internet sitesine girdiğinizde ‘İnternet Şubesi’ sekmesine tıklanır.
 • Burada işveren ve iş arayanlar için iki ayrı bölüm bulunmaktadır.
 • İş arayan bölümünde ‘Üye ol’ sekmesine geçilir.
 • Daha sonra, Üyelik sözleşmesi onaylanır.
 • Açılan sayfada T.C. Kimlik numarası, isim ve soy isim, baba adı, gün/ay/yıl şeklinde doğum tarihi, güvenlik kodu girilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metni de okunduktan sonra, ‘okudum, onaylıyorum’ kutucuğu işaretlenerek ileri denerek üyelik işlemleri tamamlanır.
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız e-Devlet İŞKUR giriş ekranı sayesinde e-Devlet şifreniz ile anında giriş yapabilirsiniz.

İŞKUR e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

Resmi web sayfasına üzerinden iş arayan bölümünde giriş yap sekmesine tıklanır. Burada e-Devlet ile Giriş bölümüne geçilerek mevcut şifreniz ile işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve sayfaya ulaşabilirsiniz.

İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi 2022Pin
İŞKUR e-Devlet Giriş Ekranı

İşkur Üzerinden Kamu İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle işkur internet sitesine giriş yapıyoruz. Sitenin sağ tarafından yer alan internet şubesi olan esube.iskur.gov.tr linkine tıklanır. Yukarıda açılan yeni sayfanın solunda yer alan İş arayan başlığı altındaki giriş kısmına tıklanır. Burada isterseniz ve biliyorsanız İşkur şifreniz ile isterseniz de e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Her türlü girişte de aynı ekran açılacaktır. Bu ekranda sol taraftaki menüleri kullanarak işlemlere devam edilmelidir. Meslek bilgilerinden açılan ilanlardaki hangi meslek geçerli ise o konuda tecrübe ettiğiniz mesleğini eklemeniz gereklidir.

Örneğin; temizlik işçisine başvuruda bulunabilmek için  temizlik yazıp aramalardan temizlik mesleği eklemesini yapmak gereklidir.

 • Kişisel bilgilerin güncellemeleri yapıldıktan sonra sıra ilana başvurmaya geldi.
 • İşkur ana sayfasına dönüş yaparak ikinci sırada yer alan iş ilanları sayfasını tıklayarak ekranı açın.
 • Açılan sayfada başvuru için yapılacak iki şey vardır.
 • İlk olarak başvuru yapılacak olan ili seçmek,
 • Ardından işyeri türünü de Kamu olarak işaretlemek gereklidir.
İŞKUR Nihai Liste Nasıl Bakılır? Sorgulama Yöntemi 2022Pin
Kamu İlanı Sorgulama ve e-Şube Giriş
 • Bunlar yapıldıktan sonra ekranın sağ altı kısmında bulunan Ara tıklanarak iş ilanlarını isteyebilirsiniz.
 • Kamu ilanları olarak Bakanlıklar tarafından açılan kadrolar bu sayfanın alt kısmında listelenmektedir.
 • İlanın üzerine tıklayarak açılan sayfada yer alan açıklamaları dikkatlice okumak gereklidir.
 • Çünkü bu ekranda ilan hakkında Çalışma adresi, varsa kura bilgileri, eğitim durumu, yaş kriteri ve benzeri her türlü bilgi detaylı olarak yer almaktadır.
 • Her aday ilan edilen kadrolardan yalnızca bir işyeri ve bir mesleğe başvuru yapacaktır.
 • Bununla birlikte, diğer kamu ilanları için ALO 170 numaralı hattı arayabilir başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • İlan incelenip ilanda istenen şartları taşıyanlar sol alt kısımdan şartları taşıdıklarını kabul ettikleri kutucuğu işaretleyerek alt kısımdaki Başvur butonuna basarak başvuruları kabul edilen kişilere başvurunuz kabul edilmiştir.
 • Başvurunuzun durumunu İş başvurularım adımından takip edebilirsiniz
 • Uyarısına Tamam dedikten sonra eğer başvuru ile ilgili herhangi bir olumsuz durum yoksa başvuru tamamlanır ve karşınıza açıklamalar olan ekran açılır.

Kamu ilanları olarak açılan kadrolara yapılan başvurular sonucu oluşturulacak nihai listeleri belirlenen tarihte https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden İş Arayan linkine TC kimlik Numarası şifre ile giriş yaparak İş Başvurularım Bölümünde yer alan  Talep numarası ve Nihai liste linklerini sırasıyla tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

İş kur tarafından onaylanan nihai listeler ayrıca sınav yapılmak üzere işçi alımını yapacak olan kamu kurum kuruluşuna gönderilir. Kamu ilanı olduğundan KPSS’ ye tabi taleplerde kamu kurum ve kuruluşları tarafından sınava alınacak olan adayların yer aldığı nihai liste puan üstünlüğüne göre açık iş sayısının 4 yada 5 katı oranında oluşturulur.

Başvurular, kabul edilen kişilerin nihai listede yer alacakları anlamına gelmez.

2022 İŞKUR Kamu Personel İlanları

Sorgulama sayfasında girdiğimizde T.C. Yargıtay Başkanlığı Birinci Başkanlığı’nın birden fazla ilanını görmekteyiz. Temizlik görevlisi, aşçı, fırıncı ustası, garson bahçıvan gibi ilanları buradan inceleyebilir ve başvuru koşullarını okuyraka size uygu olup olmadığına bakabilirsiniz.

2022 itibariyle e-Şube aracılığı ile baktığımız toplamda 27 adet güncel ilan vardır. Son başvuru tarihlerini kontrol ederek Ankara, Fethiye, Bartın, Afyon, Muğla, İzmir, İnönü gibi il ve ilçelerdeki güncel personel alımlarını takip edebilirsiniz.

e-Devlet İşkur Kura Sonuçları (adalet.gov.tr)

İlan edilen kadrolara iş başvurusu yapan adayların kura çekim tarihi ve saati, kura yeri kura sonuçları asıl ve yedek adaylara ilişkin listeler atamaya ilişkin bilgi ve belgeler ile diğer tüm detaylar Bakanlıkların internet sitesi adreslerinde ilan edilecektir.

Asıl olarak başarılı olan adaylar kurumlardan istenen şartları taşımaları halinde arşiv araştırması yapılır. Bunun sonucunda da sonuçları olumlu görülenlere kurum tarafından işe başlama tebligatı adreslerine posta yoluyla gönderilmektedir. Bazı Bakanların ise internet sitesi üzerinden ilan ettikleri adaylara herhangi bir yazılı tebligat yapılmamakta kosgebkredisi.com ve yaptıkları ilan tebligat yerine geçmektedir. Başarılı olan adayların, kendilerine gönderilen tebligatın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde atandıkları işyerine gerekli başvuru belgeleri ile birlikte şahsen müracaat etmeleri gereklidir. Nihai listede yer alan adaylara sınav yeri ve tarihi yine Bakanlıkların İnternet sitelerinden duyurulur. Sınavlardan başarılı olan adaylar açılan kadrolara atamaları gerçekleştirilir.

İşkur Sağlık Bakanlığı Alım İlanları (Nihai Liste)

Korona virüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlara destek amacıyla açılan 32 bin kadroya 14 bin temizlik işçisi, aşçı, güvenlik görevlisi ve klinik destek elemanı alımının yapılacağının açıklanmasının ardından binlerce kişi İŞKUR’ a başvuruda bulundu. Atamalarının ise büyük bir hızla yapılacağının açıklanmasının ardından iş başvuru sürecinde başvurularının kabul edilip edilmediklerini sorgulamak isteyen kişilerde kura sonuçlarının açıklandığı nihai listeye nasıl bakacaklarını merak ediyor.

14 bin kişinin iş sahibi olacağı ve herkes tarafından beklenen nihai liste de yine yukarıda anlattığımız gibi İŞKUR e-Şube resmi web sitesi üzerinden yapılacaktır.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1