KosgebKredisi.com

Cafe Açmak Kârlı Bir İş mi? 2022 Maliyet Hesaplaması Güncel!

01.03.2022

Cafe açmak isteyenler için, aylık giderler, cafe ruhsat fiyatı, cafe kar marjı, dekorasyon maliyeti, cafe açmak için gerekli olan malzemeler ve fiyatları ile ilgili tüm merak edilenleri araştırdık. Cafe ne kadar kazandırır? diye merak ediyorsanız içeriğimizde yer alan tüm maliyet hesaplamalarını inceleyebilir, aylık giderlerinizi ve kar oranlarınızı belirleyebilirsiniz.

Cafe Açmak Kârlı Bir İş mi? 2022 Maliyet Hesaplaması Güncel!

Cafe açmak karlı bir iş mi? Cafe Açma Maliyeti ne kadar? Hayallerinizdeki cafenin dekorasyonu ve konseptine uygun olarak açacağınız bir cafenin açılışı düşündüğünüz gibi kolay olmamaktadır. Bu işe girerken bilmeniz gereken bir sürü etken vardır. Sıfırdan cafe açma maliyeti, ruhsat fiyatı, dükkan maliyeti, cafe giderleri, cafe dekorasyon maliyeti gibi pek çok şeyi hesap edip bu şekilde işe girmelisiniz. Ardından yapmanız gereken ne üzerine cafe açmak istediğiniz olmalı. Nargile cafe, pasta malzemelerinin de bulunduğu pastahane tarzı cafe, oyun salonu cafe ve konsept cafe açmak gibi birçok seçenekten hangisini istediğinize karar vermelisiniz. Konsepte karar verenler cafe açmak için gerekli malzemeler ve fiyatları nelerdir, aylık giderleri ne kadar, dekorasyon maliyeti ile birlikte cafe kar marjı hesaplaması nasıl yapılır, cafe ne kadar kazandırır? bilgi alabilir ve sizler için hazırladığımız cafe açma adımlarını inceleyebilirsiniz.

Cafe Açmak İstiyorum Diyenler Ne Yapmalı?

Cafe işletmeciliğinde tutunmak için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Cafe açmak kârlı bir iş mi? karar vermeden önce dükkan açmanın tüm detaylarını incelemeniz gerekmektedir. Cafe açmak istiyorum diyenler için işte tüm ipuçları!

Uygun Sermayeyi Bulmak: Küçük veya büyük fark etmeksizin bir cafenin maliyeti her zaman fazladır. Elinizde bulunan sermaye var ise bu işe yatırım yapmak için bilgili kişilerden fikir almalısınız. Sermayeniz yok ise bankalara başvurabilir kredi çekebilirsiniz. Unutmayın cafe maliyeti sandığınız kadar az olmayacaktır.

Bir iş Planı Oluşturmak: Açacağınız cafeyi kafanızda belirlemeli ve atacağınız her adımı hesaplamalısınız. Açacağınız dükkan boyutunu, insanlara sunacağınız ürün çeşidini, finans durumunu, sağlayacağı geliri, insanlara sağlayabileceğiniz hizmeti, yapacağınız reklamları ve kampanyaları, cafe ismini, tabela seçeneklerini, oluşturacağınız menünün renklerini, dükkan iç renklerini, dekorasyonu unsurlarını tek tek düşünmelisiniz.

Seçilecek Mekanlar: Kazancınızın güzel olmasını, işletmenizin zarar görmesini ve yatırdığınız sermayeyi geri kazanmayı hedefliyorsanız, dükkan seçiminizi en güzel şekilde yapmalısınız. İnsan trafiğinin çok olduğu bölgelerde cafe açmanız gerekmektedir. Köşe ve ücra yerlerde cafe açarsanız kimse sizin varlığınızdan haberdar olmayabilir ve kazancınız düşebilir. Daha önceden cafe olan bir yeri almanız size olumlu sonuçlar verebilir. Çünkü insanlar buranın bilincindedir müşteri kazanmanız bir tık daha kolaylaşabilir. Maliyet açısından da var olan bir şeyin üzerine çalışmak her zaman daha düşüktür.

Yasal İşlemler: Bu işin bir de yasal boyutu bulunmaktadır. Açacağınız dükkan için belediye, vergi dairesi ve esnaf odalarından almanız gereken belgeler bulunmaktadır. Kendinize bir muhasebeci seçerek gerekli diğer evrak bilgilerini oradan isteyebilirsiniz.

Tabela ve Dekorasyonlar: Dükkan kurulumunu tamamen hayal dünyanıza ve zevkinize göre tasarlayabilirsiniz. Hayalinizdeki dükkan için renk uyumuna ve tabelaya dikkat etmelisiniz. Dükkan iç dekorasyonlarında duvar renkleri, masalar, sandalyeler hatta tabaklar ve bardaklar bile birbirini tamamlayıcı olmalıdır. Kendi kafanızda renk uyumunu, oluşturacağınız cafe konseptine göre yapabilirsiniz. Devir işlemlerinde bu biraz daha farklı olabilir. Var olan bir cafeyi devir alırsanız değişiklik yapmadığınız sürece aynı şekilde devam edersiniz.

Reklamlar ve Açılışlar: Cafenizi açtığınızda mutlaka bir açılış yapıp adınızı duyurmanız gerekmektedir. İnsanların sizin varlığınızdan haberdar olmalarını sağlamalısınız. İlgi çekici bir afiş hazırlayarak açılışınızı duyurmalısınız. Açılış gününe özel kampanyalar yapabilir, müşteri toplayabilirsiniz.

Menü Oluşturma: Cafenin konseptine karar verdiyseniz geriye bir tek menüler kalıyor. Ürün çeşitleri hakkında insanları ağızdan bilgilendirmek yerine menüler yapmak her zaman insanların daha çok hoşuna gider. Çünkü bir şeyin fiyatını sürekli sormak insanları zora sokar. Bütün ürün çeşitlerini ve fiyatlarını menü yapmalısınız. Menünüzü dükkan renklerine ve isimlerine göre tasarlayabilirsiniz.

Ürün Tedariği: İnsanlara sunacağınız ürünler için kendinize bir tedarikçi bulmalısınız. Tedarikçiler ve distribütörlerle aranızı iyi tutmalısınız. Ürün tedariğinde uygun fiyata yüksek kalite aramalısınız.

Çalışan Eğitimi: Mutfakta, tezgahta, garson olarak veya barista elemanlarını işe almalı ve çalışma koşullarını anlatarak eğitim vermelisiniz. Mutfak elemanlarının insanlara en güzel şekilde hitap edecek yiyecekleri hazırlamalarını sağlayın. Tezgahta, kasada veya garson olarak çalışan kişilere de insanlar ile nasıl iletişim kurabileceği hakkında bilgiler edinmesini sağlayın.

Müşteri Yönelik Çalışmalar Yapın: İlk açılışta sabit ve çok fazla müşteriniz olmayacaktır. Mevcut müşteri kitlesini kendi kendinize oluşturacaksınız. Bu işte sabırlı olmak bu yönde çok önemlidir. İnsanların ilgisini çekebilecek, öğrencilere ve gençlere yönelik kampanyalar yaparak kendinize çekebilirsiniz. Rakiplerinizin bu tarz programlarını takip etmeli ve önde olmak istiyorsanız her zaman merdiveni bir adım daha hızlı çıkmanız gerekmektedir.

Araştırmacı Olun: Rakiplerinizin ne gibi kampanyalar yaptığını, insanlara yönelik olarak nasıl çalıştığını araştırın. İşletmenizi geliştirmek için sürekli araştırın. Bir ürün daha fazla eklemek için ne gerekiyorsa yapın. Başarı sağlamak için gözünüz ve kulağınızı sürekli açık tutun. Cafe açmak için girişimcide bulunması gereken özellikler, cafe sahibi olmak sandığınız kadar kolay bir iş olmayacaktır. Çünkü cafe açan ve bu işte ilerlemeyi hedefleyen birçok girişimci bulunmaktadır. Rakip sayınız fazla olduğu için işte atacağınız her adıma dikkat etmelisiniz. Yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle iyi bir girişimci olup olmadığınız konusunda kendinizi test etmelisiniz.
 • İnsanlara ve çalışanlara karşı sabırlı ve iyi niyetli olmalısınız.
 • Açacağınız cafenin ne üzerine olduğunu bu işe girmeden belirlemeli ve bu konuda bilgiler edinmelisiniz.
 • Örneğin; nargile üzerine bir cafe açmanız halinde, nargilenin nasıl kurulduğunu bilmelisiniz. Çünkü en başında çalışanlarınıza bu işi sizden başka öğretecek kimse olmayacak. Belki de en başında kendinizi ve işinizi toparlayana kadar eleman bile alamayacaksınız.
 • Bir girişimcide bulunması gereken; öz güven, doğru zamanlama, dakik olma, işinde hırslı olma, açacağınız iş yeri hakkında her türlü bilgiye sahip olma, araştırmacı olma, sabırlı olma gibi özellikleri taşımanız gerekmektedir.
 • Zorluklara karşı hemen pes etmemelisiniz.
 • Her şeyin istediğiniz gibi gitmediği durumlarda hemen bıkmamalı ve işinize sahip çıkmalısınız.
 • Konunun finansal kısmı ile tamamen bilgili olmalı, hesaplarınızı planlı bir şekilde yapmalısınız.
 • Bu işi bilen birileri ile de çalışabilirsiniz. Giren para ve giderlerin kontrolünü elden bırakmamalısınız.
 • İşinizin gerekirse saatlerce, gerekirse sabaha kadar başında durmalı, işleyişi takipte kalmalısınız. En azından tutununcaya ve bir şeyler rayına oturuncaya kadar.
 • Tamamen planlı çalışmalısınız. “Aman ucunda ölüm yok ya, ne olursa olsun artık” cümlesini kafanızdan atmalısınız. Aksi taktirde bu iş için yatırdığınız sermayeyi çöp etmiş olursunuz.

Cafe açmak kârlı bir iş mi? araştırmamızda şimdi de açılabilecek cafe seçeneklerinden ve dekorasyon örneklerinden bahsedelim. Ardından maliyet hesaplaması yaparak, cafe açmanın karlı bir iş olup olmadığının kararını verelim.

Açılabilecek Cafe Seçenekleri, Dekorasyon Örnekleri

Cafe açmak isteyenler için, açabilecekleri cafe seçeneklerinden, dekorasyon örneklerinden, bulunması gereken lokasyon ve mevki bilgisinden bahsedeceğiz. Vereceğimiz fikirler ile rakiplerinize karşı işinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Açılabilecek cafe seçeneklerine ve dekorasyon örneklerine bakalım.

Küçük ve Sevimli Bir Mahalle Cafesi

 • Bu cafe seçeneği size fazla bir para kazandırmaz.
 • Çünkü mahalle aralarındaki cafeleri genellikle sadece mahalle sakinleri akşam oturmasında veya kahvaltılarda tercih edebilir.
 • Ancak popüler bir cafe haline gelebilir ve ürün çeşitliliğini fazla yapıp, kalitenizi asla unutulmayacak kadar yüksek tutarsanız bu işten gelir sağlayabilirsiniz.

İnsanların Sürekli Olarak Kullandığı İşlek Caddelerde Bir Cafe Açmak

 • Tamamen göz önünde bulunacaksınız diye popüler olacaksınız diye bir kural bulunmuyor maalesef.
 • Bu cafenin işleyişi için de müşteri çekmek zorundasınız.
 • Unutmayın rakip çok ve sizi onlardan farklı kılacak bir durum olmalı.
 • Eğer popüler bir cadde cafesi olursanız çok yüksek miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Nargile Üzerine Bir Cafe

 • Nargile insanların çok aradığı özellikle de gençler arasında son zamanlarda çok popüler olan bir çeşittir.
 • Çünkü bir çay evde demleniyor yada bir kola marketten alıp içilebiliyor fakat nargile her zaman yapılamıyor.
 • Bu yüzden insanların görebileceği ve adınızı kolayca duyurabileceğiniz bir yere dükkan açmalı ve bu konuda tamamen bilgi sahibi olmalısınız.
 • Zira artık diğer gıda sektörü tarzında olan cafelerde de nargile bulunmakta.
 • Bir adım öne geçmek için çok çalışmalısınız.

Yiyecek ve İçecek Tarzında Cafeler

 • Bu tarz bir cafe çoğu zaman çok tercih edilir.
 • Çünkü insanlar hem karnını doyurup hem de arkadaşları ile vakit geçirebilecekleri bir yeri tercih ederler.
 • Genellikle öğrencilerin çok bulunduğu yerlerde çok kazanır.
 • Öğrenci için farklı indirimler yapabilir, müşteri çekebilir ve fark yaratabilirsiniz.

Oyun Salonu Bulunan Cafeler

 • Bu tarz cafeler ailelerin de çok tercih edebileceği şekilde olduğundan kazançları oldukça yüksek olacaktır.
 • Çünkü aileler çocuklarını oralara bırakıp keyifli zaman geçirmek isteyecekleri yerleri genellikle tercih ederler.
 • Küçük çocuklar için top havuzları küçük trenler veya daha büyükler için odalı bir dükkan temin ederek Playstation salonu yapıp iki üç yerden para kazanmanız ve yüksek gelirler elde etmeniz mümkün olacaktır.

Nostalji Cafe Açmak

 • Cafe açmak ve bununla ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olan ancak henüz konsept belirlemiş olan girişimlere nostalji cafe konsepti önerebiliriz.
 • İster her şeyi nostaljik olarak tasarlayabilir isterseniz nostalji cafe bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.

Konsept Cafe Açmak

 • Görünüş, düzen ve tarz anlamlarına gelen konsept ile iç mekanlarınızı süsleyebilir ve orijinal bir düzen oluşturabilirsiniz.
 • Özellikle cafe açmak isteyenlerin konsept seçimi konusundan daha hassas davranması gerekecektir.
 • Hangi kitleye hitap edeceğinize karar verdikten sonra, konseptinizi belirlemeli ve kafenizi dizayn etmelisiniz.
 • Yenilikçi, modern, işlevsel, klasik, ikonik, rustik, etnik gibi pek çok konsept seçeneği bulunmaktadır.
Cafe Açmak Kârlı Bir İş mi? 2022 Maliyet Hesaplaması Güncel!
Konsept Cafe
 • Konsept cafe açmak için; minder, mandala desenli yastıklar, modern duvar halılar, makrome detaylı ürünler, işlemeli kırlentiler, renkli ve canlı koltuklar, antika aksesuarlar, antika ya da ikinci el ürünler, tavan süsleri, avizeler ve lambirler sizin yardımcınız olacaktır.
 • İç ve dış mekanda rahatlıkla kullanabileceğiniz ekipmanlar ile kendi tarzınızı ve duruşunuzu yansıtabilirsiniz.

Üniversitede Cafe Açmak

 • İster küçük ister büyük bir şehirde olsun üniversitede cafe açmak her zaman kazandırmıştır.
 • Çoğunluğunun öğrencilerden oluşması, yakın çevrede başka bir cafenin bulunmaması sizin mekanınızı vazgeçilmez kılacaktır.
 • Ders çıkışı arkadaşları ile birlikte keyifli zaman geçirmek isteyen öğrencilerin birçoğu uzak mekanları tercih etmek yerine üniversitelere daha yakın cafeleri tercih etmektedirler.
 • Diğer mekanlara göre dizayn ve dekorasyonunuzu daha çok

Açacağınız cafenizin ismi de dekorasyonu kadar önemli olacaktır. Cafe isminin konsept ile uyumlu olması mekanınızı daha modern, şık ve anlamlı gösterecektir. Örneğin: nostaljik bir mekan isminin ”Rock” olması beklenemez. Bu nedenle cafe dekorasyonunuza ve konseptinize karar verirken aynı zaman daha önce hiç duyulmamış En Popüler Cafe İsimlerini de inceleyebilirsiniz.

Cafe Açma Maliyeti Ne Kadar?

Cafe açma maliyeti küçük işletmeler için 45.000 TL, büyük işletmeler için 250.000 TL civarında olacaktır. Ortalama bir butik kafe açma maliyeti belgeler ve demirbaş malzemeler ile birlikte 2022 yılı için 60.000-65.000 lira gibi bir maliyete ulaşırken, nargile kafe ve internet kafe gibi özel konseptlerde, bütçenizin 100.000 lira ve üstüne çıkabilir.

Cafe dekorasyon maliyetini hesaplamadan önce girişimcilerin açacakları dükkan için konsepte karar vermeleri gerekmektedir. Her yaş grubuna hitap eden ve her kesimden ziyaretçi alan cafeler her zaman kazandıracağından daha fazla tercih edilmektedir. Bu konsepte uygun olarak yapılacak olan dekorasyon çalışması dekorasyon maliyetinden en belirleyici etkendir. Kullanılacak olan malzemeler, araç, gereç ve ekipmanlar maliyete etki edecektir.

Bu maliyet rakamları daha düşük olabileceği gibi konseptinize bağlı olarak ciddi rakamlara da ulaşabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konu tamamen konsept tercihinize bağlı olarak değişecektir!

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Fiyatları 2022

Cafe açmak için gerekli malzemeler ve fiyatları kafe konseptinize göre değişiklik göstermektedir. Ne yazık ki bir cafe yalnızca masa ve sandalye ile kurulmuyor. Gerekli olan malzemeler ve cafe giderleri kime ne şekilde hizmet verdiğinize göre de değişiklik gösterecektir. Şöyle ki:

Yiyecek ve içecek sektörünün birlikte bulunduğu mekanlarda; dondurucu, fritöz, fırın, kahve makineleri, bulaşık makinesi, çay makineleri, tencere, bitki çayları ve filtre kahveler için french press, tost makinesi, ocak, buz makinesi, blender, mikser, sunum tabakları, fincanlar, tepsiler, çeşitli bardaklar, mevsimine göre dondurma satışı yapmak için dondurma dolabı, kola, ayran, meyve suyu gibi soğuk durması gereken içecekler için içecek dolapları, masa dizaynı için; peçetelik, masa numarası, masa menüsü, sosluk, kasa için; POS cihazı, yazar kasa, adisyon fatura.

Oyun salonu bulunan cafelerde; çocuklara yönelik; kaydıraklı top havuzları, küçük raylı trenler, yerinde sabit hareket eden arabalar ve uçaklar gereklidir. Daha büyük yaş grupları için playstation salonunda; Playstation makineleri, LCD ekran televizyon, ses sistemleri, oyun konsolları, rahat koltuklar gibi ürünler gereklidir.

Nargile salonları için; Yalnızca tek seçenek nargile veremeyeceğiniz için yine çay ve kahve makineleri, nargile için tütün, sipsi, nargile kömürü, marpuç, folyo, lüle, nargile tepsisi gereklidir.

Cafe açmak için gerekli malzemeler ve fiyatları ortalama olarak şu şekildedir:

 • Sandalye: 200 TL-300 TL (adet başı)
 • Masa: 700 TL-1000 TL (adet)
 • Masa sandalye takımları: 1.000 TL1.200 TL
 • Çay Makinesi: 1.000 TL-1.200 TL
 • Kahve Makinesi: 1.000 TL-1.500 TL
 • Espresso kahve makinesi 2450 €
 • Buzdolabı: 3.500 TL-5.000 TL
 • Dondurucu 2.500 TL-3.500 TL
 • Tost Makinesi: 700 TL-1.000 TL
 • Bulaşık Makinesi: 3.000 TL-4.000 TL
 • Fritöz: 800 TL-1.000 TL
 • Fırın: 3.500 TL-4.000 TL
 • Bir masa için masa üstü malzemeleri: 200 TL-250 TL
 • Bir masa için çatal, kaşık, bıçak, tabak setleri: 50 TL-100 TL
 • Yazar kasa: 1.500 TL-2.000 TL
 • Mutfak için gerekli ana malzemeler: 2.000 TL-2.500 TL
 • Kasa için masa: 1.000 TL-1.500 TL
 • Dekorasyon: 30.000 TL-50.000 TL

Gerekli olan malzeme fiyatları ortalama olarak verilmiştir. Yaşadığınız bölgeye ve malzemenin kalitesine göre fiyatlar değişiklik gösterebilir! En net fiyat bilgisi için satış yapılan noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Online satış mağazalarını ve daha az maliyetli olması adına 2. el cafe malzemeleri için TIKLAYINIZ!

Sıfırdan Cafe Açma Maliyeti Ne Kadar?

Sıfırdan cafe açma maliyeti tüm giderleri topladığımızda 65.000 TL ile 100.000 TL aralığında olacaktır. Maliyet hesaplamasına cafe giderlerini de dahil etmeniz gerekmektedir. Ayrıca her dekorasyon türü, dükkanın büyüklüğü ve küçüklüğü de maliyeti etkileyecektir.

Nargile cafe açma maliyetini fiyatlarını listelediğimiz ürünlere, nargile takımı, elektrikli ocak, sipsi ve folyo gibi ihtiyacınız olacak ekipmanların fiyatları da eklendiğinde nargile kafe maliyetini ortalama olarak hesaplayabilirsiniz. Hayalinizdeki cafe için yeterli sermayeniz yok ise cafe bayiliği veren firmalara başvurabilirsiniz.

Örneğin; Küçük bir dükkan tutmanız durumunda dekorasyon için satın alacağınız masa ve sandalye gibi ürünlerin sayısı büyük mekanlara oranla daha az olacaktır. Aynı zamanda küçük mekanın kirası da daha düşük olacağından maliyet oranınız minimum seviyeye gelecektir.

Bilmeniz gerekiyor ki, dükkan açma maliyeti sandığınız kadar ucuz değil. Seçtiğiniz ürünlerin kalitesine, boyutlarına ve çeşitlerine göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Tedarikçilerden ve toptancılardan en kaliteli ve en düşük maliyetli ürünleri seçmeniz durumunda cafe açma maliyetiniz biraz da olsa düşecektir.

Örneğin; Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi adını duyurmuş ve sabit müşteri yoğunluğu olan bir firmadır. Bayiliğini alarak siz de Osmanlı ailesine katılabilirsiniz. Bu kapsamda sitemizde yer alan Bayilik Veren Firmalar kategorisinden diğer cafe bayiliklerini de inceleyebilirsiniz.

Cafe Kar Marjı Nedir?

Cafe kar marjı için ortalama olarak bir oran söyleyecek olursak, küçük çaplı bir cafenin aylık geliri 5.000 TL ile 10.000 TL aralığında, büyük çaplı kafenin ise 30.000 TL ile 70.000 TL aralığında olacaktır. Cafe karlılık oranını hesapladığımızda ise dükkanınız size %100 ile %300 aralığında bir kazanç sağlayacaktır. Açmış olduğunuz kafenin, konum bilgisi, konsepti, dekorasyonu, yapmış olduğunuz müzik seçiminiz, hitap ettiğiniz veya edeceğiniz kitle, hangi ürünlerde daha başarılı olduğunuz kar oranınızı belirleyen etmenler arasında yer almaktadır. Bir girişimci ve işletmeci olarak bu noktalara dikkat edip, atacağınız her adımda kar oranınızı arttırmış olacaksınız.

Ne kadar kazanç ve kar sağlayacağınız aslında tamamen sizin elinizdedir! İşin özünde kafeye ne kadar sermeye yatırıldığından ziyade, cafenin işleyiş sürecidir. En az maliyetle kurulan kafeler, birkaç yılda kendini geliştirerek tahmin edemeyecekleri cirolara sahip olabilir. Cafe açmadan önce, ara ara dizayn değiştirilmesi gerektiği bilinmelidir. Stabil ve sıradan olmak her zaman müşteri kaybı demektir. Örneğin her altı ayda bir konseptte, dizaynda veya boya renginde bile olsa yapılacak ufak değişiklikler müşterilerinizi dinamik tutacak ve cafenizin kalitesini arttıracaktır.

Cafenizi ne kadar geliştirir ve büyütürseniz, devretme şansınız da o kadar fazla olacaktır. Menülerinizde yaptığınız zenginlik ve kalite ne kadar iyi olursa, kafenizi devren satın almak isteyen işletme sahipleri de o oranda fazla olacaktır. Cafe açmak karlı mı? diye düşünenler için, hiç düşünmeden evet diyebiliriz. Cafenize yapmış olduğunuz yatırımın neredeyse 5 katına satarak, satışından da kar elde edebilirsiniz.

Küçük ve Büyük Çaplı Bir Cafe Ne Kadar Kazandırır?

Konuma, kaliteye ve metre kareye göre bir cafenin ortalama olarak kazandıracağı fiyatı söyleyecek olursak yıllık olarak 75.000 TL ile 1 Milyon aralığındadır. Cafenizi açtıktan sonra ilk günden kar elde etmeyi beklememelisiniz. Büyük veya küçük oranda sermaye ile kuracağınız kafenin, birkaç yıl işlemesi gerekecektir. Yatırmış olduğunuz sermayeye cafe aylık giderleri de eklenince, ilk günlerde kar marjı beklenmemesi gerekecektir.

Uzun soluklu olabilmek için, kafenize müşteri çekmeniz ve memnuniyet sağlamanız şart. Her müşteriye ayrı ayrı ilgi göstererek bir daha gelmesini sağlamalısınız. Müşteri oranınızı belirleyen pek çok etmen olabilir. Örneğin kafenizin hangi ilde, ilçede, mahallede yer aldığı en büyük etmendir. Nüfusun yoğun olduğu, kavşak noktalar her zaman daha fazla kişi tarafından tercih edilecektir.

Eğer başlangıç için sermayesiz yok ise KOSGEB desteği için başvuru yapabilirsiniz.

Cafe aylık giderleri hesaplanmadan önce aylık ve yıllık kazanç ve kar oranının belirlenmesi gerekecektir. Kullanılan ürün kalitesi ve oranı, vergi tutarı, çalışan eleman sayısı aylık ve yıllık giderlerinizi belirleyecektir. Bu oranlar her cafe için değişik olacağından net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.

Cafe Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cafe açmak karlı mı, giderleri ne kadar, aylık ne kadar kazandırır? bilgi alıp cafe açmaya karar verdiğinizde başvuru için bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Peki belgeleri hazırladığınızda Cafe açmak için nereye başvurulur? biliyor musunuz? Belgelerin bazıları bulunduğunuz belediye kurumlarına bazıları ise esnaf ve kefalet odalarına teslim edilmelidir. Ayrıca cafe açmak için vergi levhanızı da vergi dairelerinden almanız gerekmektedir. Şimdi gelelim cafe açmak için gerekli olan belgelere.

Cafe açmak için gerekli evraklar şu şekildedir:

Dükkan Ruhsatı İçin:

 • Tuttuğunuz dükkanı sıfır olarak değil de devir aldıysanız devir dilekçesi,
 • İki tane yapının kullanılabilir olduğunu gösteren izin belgesi fotokopisi
 • İki tane tapu fotokopisi
 • İki tane vesikalık fotoğraf
 • Tuttuğunuz dükkan kiralık ise kira sözleşmesi
 • Hangi odaya kayıtlı iseniz bunu gösteren kayıt belgesi
 • Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi
 • İtfaiyeden alınmış bir rapor
 • Halk eğitimden kurs ile alınması gereken hijyen belgesi
 • Gerçek olmayan tüzel kişiler için imza sirküleri fotokopisi
 • Tapuda konut olarak görülen yerler için katta yaşayanların oy birliğini gösteren dilekçe
 • Çalıştıracağınız elemanların kimlik bilgileri, adli sicil kayıtları ve sağlık raporları
 • Tapuda iş yeri olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy çokluğunu gösteren dilekçe

Vergi Süreci ve Vergi Levhası İçin:  

 • Tuttuğunuz dükkan kira ise kira sözleşmesi
 • İşe başlayan şahsın imza sirküleri
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Bilgileri doldurulmuş işe başlama formu
 • Vergi dairelerinde doldurulacak olan bildiri formu

Bulunduğunuz yerdeki belediyelerde istenecek olan evraklar ya da belgeler farklılık gösterdiği gibi aynı şekilde cafe ruhsat fiyatı oranında da değişiklik olabilir. Başvuru yapacağınız belediyelerden, ruhsat fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.