canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Esnafa 1.000 TL. Hibe 750 ve 500 TL. Kira Desteği Başvuruları Devam Ediyor

Esnafa 1.000 TL. Hibe 750 ve 500 TL. Kira Desteği Başvuruları Devam Ediyor

Esnafa hibe ve kira desteği geldi. Esnafın beklediği kira desteği ile ilgili başvuruların devam ettiği ve 31 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edileceği açıklandı. İşte detaylar….

Esnafa 1.000 TL. Hibe 750 ve 500 TL. Kira Desteği Başvuruları 31 Mayıs’a Kadar Uzatıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gelir ve kira desteği konusunda başvuru detaylarını paylaştı. Açıklamasında; ”Esnafımıza destek olmaya devam ediyoruz. Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere yönelik aylık 1000 lira gelir desteğiyle, büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira olan kira desteği süresi 1 ay daha uzatılmıştır.

Söz konusu destekler için yapılacak başvurular 31 Mayıs saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

TESKOMB aracılığıyla veya doğrudan Halkbank aracılığıyla esnaf ve sanatkara kullandırılan kredilerin taksit ödemeleri 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.” dedi.

31 Mayıs’a kadar başvurular devam edecek

Kira Desteği BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI

Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan tarafından esnafa gelir kaybı nedeniyle verilen kira desteği başvurularını 31 Mayıs 2021 tarihine kadar yeniden alınmaya başlandığını açıklandı.

Başvurular e-devlet üzerinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılabilecek.

Kira desteğinden yararlanacak olan esnafların bazı şartları sağlamaları gerekiyor.

Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık’tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

İşte Yeni Kararlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Yüzde 18’den yüzde 8’e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz. Esnafımıza kira desteği için hazırlıklara başladık.

İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız.

Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden;

 • Taksi,
 • Dolmuş,
 • Servis işletmecisi,
 • Pazarcı,
 • Terzi,
 • Oto tamircisi,
 • Lokantacı,
 • Pastaneci,
 • Kadın ve erkek kuaförü,
 • Pansiyon,
 • Yurt,
 • Kreş,
 • Düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.

Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1.000 lira destek ödemesi yapacağız. Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımıza sunmuş oluyoruz.

Ödemeler de Yeni Kararlar

 • Yüzde 8 inen iş yeri kiralama da KDV oranı %8 olarak devam edilecek.
 • KDV indirim süreleri 1 Haziran’a kadar uzatıldı.
 • Esnafa kira yardımı için çalışmalar başladı.
 • 3 Ay esnafa 1.000 TL hibe yapılacak.
 • Basit usüle tabii olan ve iş yeri kira olanlar Büyükşehirlerde 750 TL ve diğer şehirlerde 500 TL kira desteği verilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sercan yılmaz dedi ki:

  İyi güzel de kardeşim bu çiftçi ne yapacak batı batacak sayın başkanım biz ne yapalım tabi de çifcinizi de düşünüyorsunuz da biraz hızlı olsa yoksa hayvancılık çiftçilik diye bişey kalmicak çiftçi Samandan otan yemden yemeği yemeyi unutuyor arz ederim.

 2. Ali kemal sevinç dedi ki:

  4 çocuğumla kiradayım çocuklarım ikisi öğrenci diğerleri 4 ve 7 yaşındalar kira ve faturalarımı ödeyemiyorum Allah rızası için yardım edin iletim dikkate alınmasını rica ediyorum

  1. Aziz Altaş dedi ki:

   Malulen emekli oldum birde ticari taksim var Fakat felç geçirdiğimde için çalışamıyorum pandemi dolayısı ile işte yokmuş kiraya vermiştim oda dolandırdı bir dünya borca koydu emekli maaşım kreďilere yetmiyor iki kızım var biri KPSS sınavına hazırlanıyor bir kızımda uzaktan Üniversite okumaya çalışıyor bir burs bile çıkmadı leptop ihtiyacı var alamadım hep kredi kullanıyorum ne yapacağımı bilemiyorum teşekkürler

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.