KOSGEB Kredisi

Esnaf KOSGEB Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

Esnaf KOSGEB Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

Kosgeb Kobi Kaydı

Kosgeb veri tabanına işletmesin kaydettirmeyen esnaf ve Kobiler desteklerden yararlandırılmaz. Desteklerden yararlanmak için şart olan Esnaf KOSGEB Kobi kaydı nasıl yapılır? Kosgeb veri tabanına Kobi kaydı nasıl yapılır merak edenler için tüm ayrıntılar yazımızda.

Kosgeb Destekleri İçin Başvuru Şartları

Kosgeb kurulacak küçük işletmelere Kosgeb girişimcilik destekleri vermektedir. Bu destek kapsamında 60 bin lira ve 370 bin liraya kadar tamamı hibe desteği verilmektedir. Hibeyi hatırlatmak gerekirse hibe geri ödemesiz olarak işyeri ekipman, demirbaş araç gereç alımları için 60 bin lira tutarında girişimciler için verilen paradır. Yani Kosgeb den toplamda alınan desteklerde kesinlikle hiçbir şekilde geri ödenmiyor şirket açıldıktan sonra girişimci de kalıyor.

kosgeb-kobi-kaydı

Sizde girişimcilik destek imkanından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Kosgeb ile işbirliği içerisinde olan bankalardan ticari kredi veya kobi kredisi gibi çeşitli finansman desteği almak için veya Ar-Ge çalışmalarınızda Devlet ve Kosgeb tarafından girişimcilere sunulan desteklerden yararlanmak için açılan ve varolan işletmenin( 24 aylık) Kosgeb veri tabanına kobi kayıt işleminin yapılması gereklidir. Ayrıca esnaflara ve Kobilere verilen hibe desteğinden yararlanmak için Kosgeb Kobi kaydının yapılaması gereklidir.

Açılacak olan işletmelere sağlanacak Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için açılan işletmeye ait genel bilgilerin Kosgeb veritabanına kayıt edilmesi gerekiyor. Bilgi girişlerinde zaman aşımı olmaması için 15 dakika için işletmeye ait tüm bilgilerin girilmesi tekrar tekrar işlem yapmamanız için önemlidir.

Kısaca İşletmenin Kosgeb desteklerinden yararlanabilmesi için öncelikle KOSGEB Veri Tabanı’na kayıt olma zorunluluğu vardır sonrasında işletmenin mutlaka KOSGEB’ in KOBİ tanımına uyması gereklidir. Sonrasında kayıt için gerekli olan;

 1. Kosgeb Kobi Beyannamesi
 2. Kobi Bilgi Dökümanının çıktısı
 3. Açılan işletmenin bağlı olduğu sektörün Oda Faaliyet Belgesi
 4. Ticaret/Esnaf Sicil Gazetesi
 5. İşletmeye Ait İmza Sirküleri, İmza Beyannamesi gibi belgelerin KOSGEB İl/İlçe Müdürlüğüne ilgili evrakları teslim etmeniz gerekir,

Kobi Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

Küçük işletmelerin Kosgeb KOBİ kaydını yapmaları destek almaları için önemlidir demiştik. Peki Esnaf Kosgeb Kobi kaydı nasıl yapılır? Öncelikle işletme sahipleri Kosgeb Veri tabanına kayıt olacak işletme, işletici kuruluş, girişimciler Kosgeb resmi internet sitesi üzerinden yani www.kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ çevrimiçi işlem merkezi bölümündeki KOSGEB’e ilk Kayıt linkinden işletmenin kaydı tamamlanmalıdır. Bu bölümde çıkacak kobi kayıt formunu işletme bilgileri ile doldurarak yönergeler takip ederek kayıt olunmaktadır.

İşletme kayıt formu dolduran esnaf ve Kobiler tüm bu işlemlerden sonra İşletmeye ait Kullanıcı adı ve Şifresini alarak işlemlere devam edecektir. Şifre ve Kullanıcı adının unutulmaması gereklidir. Siteye üyelik ücretsiz olup kayıtlarda herhangi bir belge istenmemektedir.

Desteklerden yararlanmak için Kosgeb Birimine sunulan gerekli belgeler için de Kosgeb veri tabanına kayıt olunduktan sonraki doldurulması gereken Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanının çıktısının temin edilmesi gereklidir.

Kobi Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur

Kobi Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

Yani Kosgeb veri tabanına kaydını yaptığınız işletmenizin Kobi niteliğini taşıyıp taşımadığının belirlenmesi için KOBİ Beyannamesinin doldurulması gereklidir.

Kobi ve küçük işletmelerin Kosgeb veri tabanına yapacakları kayıtlarda ve sonrasında girişimcilerin ve kobilerin veri tabanından çıkarılmasında Kosgeb Başkanlığını kararı ile bu işlemler yapılmaktadır. Ayrıca işletmesini kaydeden girişimci ve Kobilerin KOSGEB’e verdikleri beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmeye aittir Kosgeb sorumlu tutulamaz.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi  Kosgeb Veri tabanı’na kayıt ve ilk başvuru yapacak olan girişimci ve işletme ve KOBİ’ler kayıt için istenilen belgeleri Kosgeb Başkanlığına belirtilen süre içerisinde teslim etmeleri gereklidir.

Kosgeb Veri Tabanına Kayıt ve Kobi bilgi beyannamesi doldurulması aşamalarında 444 1 567 numaralı çağrı merkezini arayıp teknik destekte alabilirsiniz.

Arge Endüstriyel Uygulama Programı girişimcilerinin Veri kaydı

AR-GE  Endüstriyel Uygulama Programı desteklerine başvuracak girişimcilerin kayıtları bağlı oldukları ilde bulunan Kosgeb Hizmet Merkezi Müdürlükleri tarafından yapılması gereklidir.

Kosgeb desteklerinden faydalanmak için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz. Kosgeb tarafından verilen desteklerde olacak güncellemeleri linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. FİLİZ BALCI dedi ki:

  işletmemde bina iç ve dış tadilat gerekmekte.Çatılar onarılmalı. banyo mutfak aksamı yenilenmeli.otomatik kalorifer kazanı ,bodrum kata profesyonel kuru temizleme çamaşırhane koymak istiyorum.klimamın olmaması özellikle yurt dışından gelenlerin hoşnut olmadığı bir sürece sebep oluyor.Güneş panelleri ile kendi elektriğimi üretmek yağmur suyunu depolayacak sistemle bahçe sulamamı yapmak istiyorum.merkezi sistem su arıtma sistemive eşyalarımı yenilemek ,bahçemi dizayn etmek otantik bahçe malzemeleri kamelyalar mangal alanı taş fırın süs havuzu çocuk yüzme havuzu bahçe mobilyaları çocuk oyun alanı yapmak istiorum işletmemi avrupa normlarında bir yer olması için gökçeadada parlayan bir yıldız olmasını istiyorum.kamerave güvenlik resepsiyon oda telefonları 24 saat kesintisiz hizmet vermek dünya normlarına uygun hazırlanmış bir tesis bunun inter üzerinden tanıtımı fuarlara katılabilme olanağı için bana destek verebilirmisiniz .şimdiden teşekküe ederim saygılarımla

 2. Hayvancılık dedi ki:

  Ben askerliğimi Yen’i bitirdim ve hayvancılık yapmak istiyorum ailemle birlikte ama nakit sıkıntısı cekııorum yardımcı olmanızı istiyorum

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!