canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

E-Devlet Çalışma İzin Belgesi Nasıl Alınır? (KOLAY YÖNTEM)

E-Devlet Çalışma İzin Belgesi Nasıl Alınır? (KOLAY YÖNTEM)

Tam kapanma dün başladı ve 17 Mayıs tarihine kadar sürecek. Tam kapanma genelgesinde muaf kişiler ve yerler listesinde yer alan sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler, çalışma belgesi olmadan işe gidemeyecekleri için çalışma belgesi nasıl alınacak, başvurular nereye yapılacak, izin belgesi alma ile ilgili tüm detaylarda araştırma konusu haline geldi.

16 milyon kişi işe gidebilmek için çalışma belgesi almadan sokağa çıkamayacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Tam kapanma sürecinde kolluk kuvvetleri dahil polis ve görevli personellerin işinin başında olacağını ve vatandaşların sıkı denetimlere tabi tutulacağını açıklaması yaptı.

Sokağa çıkma yasağında çalışma izin belgesi nasıl alınır? (e-Devlet çalışma izin belgesi alma işlemi)

17 günlük tam kapanma süresince İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre muaf listesinde yer alan kişiler, çalışma izin belgesi ile iş yerlerine gidebilecek. Muafiyet kapsamındaki iş yeri, fabrika/imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusu yaparak belge temin edebilecek. Peki, çalışma izin belgesi nereden ve nasıl alınır? Sorular ve yanıtları haberimizde.

Tam kapanma genelgesinde muaf kişiler ve yerler listesinde yer alan kişiler hariç herkes sokağa çıkma yasağı kapsamında cezai işlemlere tabi tutulacak. Kişiler işleri ve ikametgah adreslerin arasında bu çalışma belgesi ile rahat olabilecek.

Vatandaşların görev belgesi ve kimlik belgeleri ile yoluna devam etmelerine izin verilecek. Bu belge ile bütün şehir gezmeniz anlamına gelmiyor. Çalışma belgesi denen izin belgesi sayesinde vatandaşlar çalıştıkları yerlerin güzergahında serbest olacak bu güzergahın dışına çıkıldığı anda kişilere idari para cezası kesilecek. Yani bu belgeyi olmadan ev ve iş adresleri dışında gezilemeyecek.

Çalışma belgesi ile muafiyet belgesi arasında kafa karışıklığı bulunuyor.

E-DEVLET ÇALIŞMA İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

E-devlet üzerinden Görev belgesi başvurusu yapılabilecek.

Çalışma izin belgesi alabilmek için öncelikle E-Devlet giriş şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu şifreye sahip değilseniz, E-Devlet internet sitesi üzerinden internet bankacılığı ile giriş yap seçeneğini kullanarak da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sokağa çıkma yasağı çalışma izin belgesi alabilmek için bu girişi tamamladıktan sonra “İçişleri Bakanlığı E-Başvuru” ekranına ulaşmanız gerekecektir. Bu ekrana, sonraki sayfada yer alan linke tıklayarak ya da arama bölümüne bu ifadeyi yazarak ulaşabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, 29 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren muafiyetler kapsamında bulunan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişilerin, e-devlet kapısında yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusunda bulunacak.

E-devlet Çalışma Belgesi Buradan Kolaylıkla Alınabilecek.

Sistemde yaşanan yoğunluk sebebiyle karşınıza “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” ya da işleminiz devam ediyor şeklinde bir uyarı çıkabilecektir. Bu durumda işleminizin devam etmesini beklemeniz gerekmektedir.

Bu ekranın tamamen açılmasının ardından sonraki açılan ekranda bu işlemlere devam edebilirsiniz. Eğer bu ekrana ulaşamıyorsanız, belge almakta sorun yaşıyorsanız ise şu şekilde manuel olarak işleminize devam edebilirsiniz;

ÇALIŞMA BELGESİ EKRANI ÇALIŞMIYORSA YAPILMASI GEREKENLER

Başvuruda bulunacak çalışanın e-başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla Ek-1’de örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecek. e-başvuru sitemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

İşyeri/firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde/firmada çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan, Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, sorumlu olacak.

Düzenlenen görev belgesi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personelin yanında bulundurulacak ve yapılacak kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilecek. e-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacak.

Bu noktada esnaf, sanayi ve/veya ticaret ile ziraat odaları başta olmak üzere ilgili meslek odaları tarafından gerekli rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek ve faaliyet alanlarındaki işyerlerinin/firmaların bilgilendirilmeleri ve kurallara uymaya teşvik edilecek.

Tam kapanma dönemi içerisinde asgari personel ile hizmet sunacak kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev yapacak kamu personeli için de yetkili yönetici tarafından bu durumu ortaya koyan Ek-2’de örneği verilen Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi düzenlenecek ve bu kapsamdaki kamu personeli, görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı olacak şekilde muafiyete tabi olacak.

Ayrıca seyahat izin başvuruları, önceden e-Devlette Bakanlığımızca sunulan hizmetlerden olan E-Başvuru Sisteminin içerisindeyken vatandaşlarımızın erişimlerini kolaylaştırmak üzere yapılan geliştirmeler ile birlikte e-Devlet İçişleri Bakanlığı Hizmetleri listesinden doğrudan erişim sağlanabilecek hale getirildi.

Çalışma izni belgesi başvuru ekranı açıldı

Çalışma belgeleri www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden temin edilecek. çalışma izni belgesinin e-Devlet üzerinden alınabilmesi için başvuru ekranının açıldığını bildirdi.

İzin belgesi müracaatlarında yoğunluk ve yığılma olmaması adına e-devlet üzerinden başvurulara geçildi. Başvurular online olarak e-başvuru üzerinden yapılacak. Başvuru yapanlar görev belgesine sahip olacak ve kontrol ve denetimlerde TC kimlik numarası üzerinden kişilerin kontrolü yapılacak ve çalışma belgesi alanlar bu kontrollerde hızlı bir şekilde yoluna devam edebilecek. İzin belgesi olmayanlara ve ev ve iş adresi arasındaki mıntıka dışında olduğu tespit edilen vatandaşlara idari para cezası uygulanacak.

Görev belgesi başvurusunda bulunan kişilerin sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu işyeri sicil numarası belirlenecek ve iş yerinin faaliyet alanına göre muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecek.

Ayrıca e-başvuru sisteminde yaşanan teknik aksaklık ve erişim güçlüğü yaşanıyor. Bu durumda ilgili formun manuel olarak doldurulup çalışan ve iş yeri/firma yetkilisi tarafından imzalanarak görev belgesi kullanılabilecek.

Tam kapanma sürecinde; muafiyet kapsamında bulunan iş yerlerince düzenlenen mevcut görev belgeleri 2 Mayıs Pazar günü saat 24.00’e kadar geçerli olacak.

HEM KLASİK HEM MODERN METODUMUZ VAR’

e-Devlet üzerinden çalışma belgesi almak isteyen ve teknik aksaklık ve yoğunluk nedeniyle alınması gereken çalışma izin belgesini alamayanlara için Süleyman Soylu şu açıklamayı yaptı;

“Çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun ‘Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum’ diye bir kağıt imzalayacak.

Yani hem e-Devlet üzerinden bunu çok rahat bir şekilde vereceğiz, kimseden yazı alınmasına gerek kalmayacak. Eğer alınamıyorsa da iş yerinden bir belge alınabilecek. Hem klasik hem modern metodumuz var.”

ZAMAN VE GÜZERGAH SINIRI

İçişleri Bakanlığına bağlı e-devlet sayfası üzerinden yani e-başvuru sitemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

  • İşyeri ve firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde ve firmasında çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan,
  • Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, sorumlu olacak.

KONTROLLERDE İBRAZ EDİLECEK

Düzenlenen görev belgesi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personelin yanında bulundurulacak ve yapılacak kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilecek.

e-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacak.

Bu noktada esnaf, sanayi ve/veya ticaret ile ziraat odaları başta olmak üzere ilgili meslek odaları tarafından gerekli rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek ve faaliyet alanlarındaki işyerlerinin/firmaların bilgilendirilmeleri ve kurallara uymaya teşvik edilecek.

DOĞRUDAN ERİŞİM

Ayrıca seyahat izin başvuruları, önceden e-Devlette İçişleri Bakanlığınca sunulan hizmetlerden olan E-Başvuru Sisteminin içerisindeyken vatandaşlarımızın erişimlerini kolaylaştırmak üzere yapılan geliştirmeler ile birlikte e-Devlet İçişleri Bakanlığı Hizmetleri listesinden doğrudan erişim sağlanabilecek hale getirildi.

Cenaze sahibi vatandaşların mağdur olmalarının önüne geçilmesi amacıyla “Cenaze İzin Hizmeti” seyahat izni başvurusundan ayrı olarak doğrudan erişilebilir hale getirildi. Ayrıca cenaze izni için başvuru esnasında vatandaşların elektronik ortamda “Ölüm Belgesi” yüklemesi uygulamasından da vazgeçildi. Başvuru konusunun doğruluğu, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki sistem entegrasyonları ile teyit edilecek.

Tam kapanma yeni faz destek kapsamında 1.100 TL sosyal yardımlar yeniden başladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.