Gündem

1 Milyon Esnafa Vergi Muafiyeti Geliyor

AK Parti’nin yeni ekonomik paketinde esnaf ve çiftçiye büyük destek sağlanıyor! Küçük esnaftan gelir vergisi alınmayacak ayrıca çiftçiye verilen devlet desteklerinin tamamı da vergiden muaf hale getirilecektir. Üzerinden çalışılan ekonomi paketinin detayları belli olmaya başladı. TMBB’nin açılması ile birlikte ilk yasalaştırılacak düzenlemelerden biri olan 55 maddelik ekonomi paketinin detaylarında neler yer alıyor? İşte 1 milyon esnafa vergi muafiyeti ve tarım sektörüne dönük destekler!

Küçük Esnafa Vergi Muafiyeti Gelecek

Pandemi nedeniyle uzun süre dükkanlarını açamayan veya işlerinden sıkıntıya düşen yaklaşık 1 milyon küçük esnafa vergi muafiyeti getirilecek. Böylece esnafın bir nebze de olsun rahat nefes alması sağlanacak.

Paket kapsamında, kuaför, berber, terzi, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan esnaftan gelir vergisi alınmayacak. Sayıları bir milyona yaklaşan esnafın bu düzenlemeden yararlanması için yıllık cirosunun 240 bin liranın altında olması yeterli olacak.

Küçük esnafın yanı sıra kuraklığın etkilediği tarım sektörüne dönük de destekler yer almakta. Pakette öne çıkan diğer düzenlemeler şöyle:

Çiftçiye de Vergi Desteği

Pandemi sonrasında bir de kuraklık ile mücadele eden çiftinin desteklenmesi ve dolayısıyla sofralara daha ucuz gıdanın gelmesi için de düğmeye basıldı. Gübre, mazot başta olmak üzere hayvancılık sektörüne verilen devlet desteklerin hiçbirinden vergi alınmayacak.

Youtuber’lara Vergi Kolaylığı Sağlanacak

Milyonlarca takipçisi olan ve ciddi paralar kazanan Youtuber’ların vergilerine ilişkin işlemler yasal zemine oturtulurken kolaylık da sağlanacak. Şu anda defter tutan YouTuber’ler bu zorunluluktan kurtulacak. Bunun yerine bankada hesap açacaklar. Banka onlara yatan paranın doğrudan stopajını kesecek.

Meslek Lisesi Staj Desteği  

Meslek liselerinde okurken staj yapanlar 767 lira para alıyordu. Bunun üçte biri işveren tarafından karşılanıyor. Yapılacak düzenleme ile paranın tümü devlet tarafından karşılanacak ve işveren üzerindeki yük kaldırılacak. Kalfalık yapan lise öğrencilerinin ücreti ise 1.200 TL’ye yükseltilecek ve bunun tamamı yine devlet tarafından karşılanacaktır.

e-Vergi Sistemi Kolaylığı

 Vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden vergi ödemeleri gerçekleşebilecek. Ayrıca e-Fatura’da da çeşitli kolaylıklar sağlanacaktır.

Geçici Vergi Beyannamesi Yılda 3 Kez Verilecek

Geçici vergi beyannameleri 3 ayda bir yılda 4 kez veriliyordu. Burada bir değişikliğe gidiliyor ve yılda 4 kere değil 3 kez beyanname verilecektir. Beyanname verme dönemleri ise 1 ay erkene çekiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu