canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (E-Devletten 2 Dk.’da)

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (E-Devletten 2 Dk.’da)

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama yapmak isteyen binlerce vatandaş vardır. Kredi puanı kişinin bankanın gözündeki finansal durumudur. Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları ve özel kuruluşlardan kredi çekerken, Findeks KKB puanınız önem arz eder. Kredi notunuzu Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Finansbank veya Ziraat Bankası gibi bankalardan öğrenebileceğiniz gibi e-devlet ve SMS göndererek karşılığında herhangi bir ücret ödemeden kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Tüm bunların hepsini T.C kimlik numarası ile öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında sizler için kredi puanı nedir, ne işe yarar, findeks kredi nedir, sorgulama işlemi, kredi skoru öğrenme, kredi puanı SMS ile öğrenme ile ilgili tüm merak ettiklerinizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu kişilerin bankalar arasındaki son 5 yıllık ilişkiyi inceleyen bir sistem diyebiliriz. Beş yıllık bankacılık geçmişiniz bu sistemde tutulur ve üzerinde yer alan tüm bilgiler sizin risk raporunuzu oluşturmaktadır. Bankaların kayıt büroları tarafından oluşturulan findeks kredi puanı sorgulaması için birden fazla yöntem geliştirilmiştir.

Gibi bankaların özel geliştirdiği kredi puan sorgulama sayfaları bulunmaktadır. Kredi puanınızı öğrenmek için başvuracağınız bir diğer yöntem ise SMS ile sorgulama işlemi olacaktır.

SMS ile Kredi Notu Sorgulama

T.C kimlik numaranız ve doğum yılınızı aralarında bir boşluk bırakarak 1122‘ye SMS gönderiniz.

GSM operatörleri tarafından yapılmaktadır. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom hat sahipleri kredi puanı sorgulama hizmetini 14 TL.’ ye vermektedir.

Ayrıca cep telefonunuza “play store“dan kredi puanı uygulamasını indirerek ücretsiz bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Ayrıca, KKB, BKM ekspress gibi sayfaların da kredi puanı sorgulama ekranları bulunmaktadır. Eğer, kredi puanı düşükse kredi çekme imkanınız zorlaşacaktır.

Ancak, yüksek ise belirli limitler ile kredi alabilirsiniz. Bu sebepten dolayı bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerini ilk olarak bakacağı ve referans alacağı kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kredi puanı düşük ve riski grupta yer alan kişiye bankalar kredi vermek istemeyeceği için kişinin düşük olan kredi puanı yükseltmenin yollarını araması gerekir. Bunun için öncelikle kredi puanı sorgulaması yaparak ne durumda olduğunu görerek, ileride sorun çıkmaması için notları yükseltecek adımlarda bulunmaları gerekmektedir.

T.C. No ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuza ulaşmanın en kolay yolu T.C kimlik numarası ile kredi puanı sorgulama işlemini gerçekleştirmektir. Kredi puanı sorgulamanın farklı yöntemlerinden bahsetmiştik. Bu yöntemlerin başında findeks sistemi gelmektedir. Diğer yöntemler ise banka şubelerinde giderek ve SMS yolu ile puanınızı öğrenebileceğinizden bahsetmiştik. Tüm bu işlemler için belirlenen ücret ödemesini yapıp, kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

T.C kimlik numarası ile kredi puanı öğrenmek için;

 • Telefonunuzun mesaj bölümüne T.C kimlik numaranızı yazın,
 • Daha sonra bir boşluk bırakarak sadece doğum yılınızı girin.

Daha sonra girmiş olduğunuz bilgileri 1122′ ye mesaj göndermeniz durumunda kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Nedir?

Findeks Kredi puanı, kredi kullanım ve kullanılan kredinin ödeme alışkanlıklarını gösteren bir puandır. Dokuz bankadan oluşan bu sistem kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı olan yada kefil olan herkesin findeks kredi puanı bulunur ve bu not 1 ile 1.900 arasında değişir. 1’den 1.900’e kadar not ilerledikçe risk seviyesi azalır. Ancak, herkesin kredi puanı yoktur. Son 5 yıl içerisinde bankalar ile herhangi bir münasebetiniz yoksa kredi puanı sorgulaması sonrası sizin kredi puanınız görüntülenemeyecektir. Findeks üzerinden yapılacak olan sorgulama kosgebkredisi.com işlemleri ücret karşılığında yapılmaktadır. Findeks kredi puanı sorgulaması yapabilmeniz için sisteme üye olmanız gerekmektedir. Üyelik tamamen ücretsiz olup cep telefonu numarası ve T.C. kimlik numarası ile yapılabilmektedir.

Her sorgu 6 TL. + KDV olarak ücretlendirilecektir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notunuzu doğrudan etkileyen unsurlar bulunmaktadır.

 • Düzenli ödemeler, kredi puanının %35’ini,
 • Borç durumları ve hesaplar Kredi Notunun %35’ini,
 • Yeni kredili ürün açılışlar kredi puanının %11’ni,
 • Kredi kullanma sıklığı %10’unu,
 • Bunların dışında kalan bileşenler ise kredi notunun %9’unu meydana getirmektedir.

Bu oranlar üzerinden findeks notu hesaplanır ve mutlaka yüksek olması gereklidir. Findex notunuz ne kadar yüksek ise o kadar kolay ve daha düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabilirsiniz. Findeks notu 1’ den 1.900’ e doğru ilerledikçe risk seviyesi azalacağından ne kadar yüksek not çıkarsa o kadar kredi almanız kolaylaşacaktır. Kredi notu 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemi
Kredi Puanı Öğrenme SMS İle Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Servisleri Var mı?

Kredi notu öğrenmenin yollarını arayanlar için bu yöntemlerin mutlaka belirli bir ücret karşılığında yapıldığını söylemiştik. Bu yöntemler ile kredi puanı sorgulama işlemi herhangi bir sistem üzerinden ücretsiz olarak yapılmamaktadır. Kullanacağınız yöntem hangisi olursa olsun az çok ücret ödemek durumunda kalacaksınız. APPStore ya da Google Play Store üzerinden pek çok kullanıcı ücretsiz sorgulama yapabilmek için mobil cihazlarına uygulamalar yüklüyor. Birçok ödeme ile ilgili kolaylık sağlayan Bankanıza ait mobil uygulamaları cep telefonunuza yükledikten sonra, girişi yapmanız gerekmektedir. Uygulamaya giriş sağladıktan sonra mutlaka ana ekranda yada bir sonraki ekranlarda findeks risk raporu sorgulama diye bir ileti göreceksiniz. Bu gönderiye tıkladığınız zaman;

 • Kesinti yapılacağı banka hesabı,
 • Doküman geleceği,
 • e-mail adresi,

adımlarını takip ederek, 11 TL. ücret karşılığında banka kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Kredi Notu Öğrenme Yöntemi

Bedava kredi notu sorgulama yöntemi arasında e-Devlet kapısı üzerinden kredi puanı sorgulama işleminin adımlarını anlatmak gerekirse;

 • e-Devlet sistemi üzerinden şifreniz ile giriş yaparak kimliğinizi doğrulayıp, Risk Merkezi Raporu Başvurusu hizmetini seçerek,
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama
Risk Merkezi Raporu Başvurusu
 • Çıkan ekran üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgileri’ni işaretleyip,
Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu
 • İlgili talep Türkiye Banklar Birliğine iletildikten sonra, kredi puanı bilgileriniz hazırlanır,
 • Sistem üzerinde kayıtlı cep telefonu numaranıza raporun hazır olduğuna dair bilgi verilir,
 • Gelen SMS’ de hazır olan raporu indirmek için kullanılacak rapor şifresi verilir
 • Kişi, SMS ile yapılan bilgilendirmenin ardından e-Devlet sistemine giriş yapıp Risk Merkezi Raporu Başvuru hizmetini seçer,
e-Devlet Ücretsiz Kredi notu Sorgulama
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi
 • Türkiye Bankalar Birliğinin doğrulama ekranına yönlendirilen vatandaşlar, SMS ile gelen şifrenin bu ekrana girilmesinin ardından raporu görüntüleyebilir.

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

İş Bankası müşterilerinin kredi notlarının öğrenilmesine imkan tanıyan bankalar arasında yer almaktadır. Diğer bankalarda kredi puanı sorgulaması yapmak için tek bir yol bulunurken İş Bankası 3 farklı yöntem ile müşterilerine hizmet vermektedir. Kredi risk raporu sorgulamak ise ücretlidir. Findeks kredi puanınızı öğrenirseniz, kullanmış olduğunuz kredili ürünlere ilişkin geri ödemelerinizi ve bekleyen borçlarınızı kontrol edebilir, istenmeyen gecikmelerin önüne geçebilirsiniz.

 • İŞCep, Krediler, Risk raporu
 • ATM, Bilgi sorgu, Kredi risk raporu
 • İnternet şubesi, Krediler, Kredi risk raporu

İş Bankası’ nın sorgulama yöntemlerini kullanarak yapacağınız her işlemden 7 TL. alınacaktır. Bu sebeple işlemi gerçekleştirebilmek için hesabınızda TL. olması gerekmektedir. Şayet hesap bakiyeniz sorgulama işlemi yapmaya yetmiyor ise bu işlemi yapmanız da mümkün olmayacaktır.

Yapı ve Kredi Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Yapı ve Kredi Bankasında ihtiyaçlarınıza yönelik hazırlanmış findeks paketleri ile kredi puanı sorgulama, ödeme performansı, kişiye özel finansal danışmanlık, takip ve uyarı sistemi gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun findeks paketlerine Yapı ve Kredi Bankası mobil uygulaması üzerinden, kurumsal internet şubesi ve size en yakın yapı ve kredi bankalarına giderek kredi puanınızı sorgulayıp başvuru yapabilirsiniz.

Akbank Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Akbank üzerinden de ücretsiz kredi notu öğrenebilirsiniz. Bunun için uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Akbank mobili cep telefonunuzdan hemen indirin, kredi puanınızı hemen öğrenin.​​ Bu kadar kolay. Akbank kredi puanı öğrenmek için direkt hesabınıza giriş yaparak hemen öğrenmek için tıklayınız.

 • Akbank direk uygulamasına giriş yapıp,
 • Başvuru ve nakit ihtiyaçları menüsüne girin,
 • Menüdeki risk raporu (KKB) butonuna tıkladıktan sonra, Findeks kredi puanı sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar hakkında detaylı bilgilere vermiş olduğumuz link üzerinden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Ücretsiz Kredi Notu 2019 Sorgulaması dedi ki:

  Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankasından ücretsiz kredi notu öğrenmek için size bir yöntem anlatacağım. Bu yol sayesinde hiç para ödemeden anında kredi sicilinizi sorgulayabilirsiniz. Bu bankalardan herhangi birine gidin ve ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizi söyleyin. Banka yetkilisi size kaç para çekeceğinizi ve maaş bordronuzu soracaktır. Maaş bordronuz varsa zaten ne âlâ ama yoksa var olduğunu sonra getirebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun sonunda kimliğiniz verirsiniz ve danışman bilgisayara girip sizin daha önce çektiğiniz ve ödeyemediğiniz, ihtiyaç, konut, işyeri ve araç kredileriniz ile birlikte ödemediğiniz kredi kartı borçlarınızı ortaya döker. Bu döküm sonrasında sizlere kaç paraya kadar kredi çekebileceğinizi anlatır. Eğer ısrar ederseniz kendileri için ücretsiz olan kredi notu sorgulama ekranından sizin adınıza sorgulama yapıp kaç puanınız olduğunu risk analizi ile birlikte size bildirebilir. Örneğin 800-900 kkb notuna sahipseniz zor kredi çekersiniz. Ancak 1.400 civarında notunuz varsa ozaman birçok kredinin çıkabilme ihtimali var. Mesele bedava öğrenmek değilmiydi. Bende sizlere teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.