KOSGEB Kredisi

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama 2020 Servisi

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama 2020 Servisi

Türk Telekom hat sahipleri banka şubelerine gitmeden kredi notlarını öğrenebilirler. Ücretsiz olarak findeks notu öğrenme gibi bir durum söz konusu olmasa da belirli bir ücret karşılığında ve gönderilecek bir sms yardımı ile kredi notu sorgulaması mümkün olmaktadır. Türk Telekom üzerinden cihaz alabilmek için de puan sorgulama işlemi yapılmaktadır. Ancak bu puanlamanın kredi notu ile karıştırılmaması gerekmektedir. Türk Telekom sunduğu kredi imkanı ile müşterilerinin beğendikleri cep telefonlarını alabilmelerine imkan tanımaktadır. Türk Telekom müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı da sunmaktadır. Kredi notu sorgulama servisi ile ilgili detaylı anlatım yaptığımızdan içeriğimizden bilgi edinebilirsiniz.

Findeks Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek isteyenlere soracağımız ilk soru banka ile münasebetleri olacaktır. Hiç kredi kullanmamış ya da kredi kartına sahip olmayanların kredi notları bulunmamaktadır. Ancak kredi alan, kredi kullanan ya da bankalarda mevduat hesabı olan şahısların kredi notları vardır. Kredi talebi ile bankalara gittiğinizde banka ilk olarak sicilinize bakacaktır. Bankalar Findeks sistemine dahildir. Bu sistem üzerinden müşterilerinin kredi kullanabilme hakkına sahip olup olmadıklarını analiz edebilirler.

Findeks adı verilen sistemi bir öğrenci karnesi gibi düşünmek gerekiyor. 5 yıl boyunca banka müşterisinin tüm bankacılık faaliyetleri inceleniyor. Kredi almış ise ödemelerini aksatmış mı? Kredi kartı ekstrelerini ödemiş mi? Yoksa sadece asgari tutarlar mı ödenmiş? Hesaplarda para var mı? gibi sorulara cevaplar aranarak bir hesaplama yapılmaktadır. Şayet müşteri bankadan sürekli olarak kredi talep etmiş, kredisini kullanmış ve ödemelerini vadesi geldiğinde yapmış ise, kredi notu elbette ki yüksek olacaktır. No problem. 😁

Findeks Notu Öğrenme Ücretsiz

Findeks Notu Öğrenme Ücretsiz

Kredi notu sorgulaması yapmak isteyenlere tavsiye edebileceğimiz ücretsiz bir kredi notu sorgulama sistemi bulunmamaktadır. Kredi notları her ay yenilenmektedir. Özellikle ticaret ile uğraşanların bu anlamda her krediye ihtiyaçları olduğunda sorgulama işlemi yapması gerekiyor. Şahıslarda da durum pek farklı değil. İhtiyaç, taşıt ya da konut kredisi almak istediğinizde bankalar mevcut sistem sayesinde kredi notunuzu görebiliyor. Kredi başvurusu esnasında kredi notunuzu öğrenmek için sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulanması mümkün. Ancak bu sistem ücretsiz değil. İlk olarak sisteme üye olmanız gerekiyor. Daha sonra 4,5 TL + KDV karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. KDV %18 olmaktadır. E-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için geliştirilmiş pek çok farklı yöntem vardır. Ancak kara listedeyseniz ne yaparsanız yapın kredi notunuzun yükselmesi 5 yıl sürecektir. Çünkü findeks sisteminin mercek altına aldığı süre banka Müşterilerinin 5 yıllık geçmişleridir. Kredini notunuzu yükseltmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  1. Kredi kartı alınız. Kredi kartı ile kredi notunun ne alakası var demeyin. Kredi kartınızın ekstresini düzenli ödemeniz durumunda kredi notunuzun nasıl yükseleceğini göreceksiniz.
  2. Vadeli ya da vadesiz mevduat hesabınız varsa hesabınıza düzenli olarak para yatırın.
  3. Kredi borcunuz mu var? Üzülmeyin. Borçlarınızı zamanında öderseniz kredi notunuzun yükseleceği konusunda size teminat verebiliriz.
  4. Birkaç faturanıza otomatik ödeme talimatı veriniz.
  5. Düşük tutarlarda kredi alarak yapacağınız düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Türk Telekom Kredi Notu Öğrenme

Turkcell, Vodafone operatörleri üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapılmaktadır. Peki ya Türk Telekom bu işleme imkan tanıyor mu? Kredi notunuzu öğrenmek için artık banka şubelerine gitmenize gerek yok! Kredi notu sorgulaması sms ile yapılmakta olup gelen cevapta kredi notu aralığı 1 ile 1900 arasında bir değerde olacaktır. Yeni bir ev ya da taşıt almak isteyenler bu anlamda bir sms ile kredi notlarını öğrenebilmektedir.

Türk Telekom hatlarına sahip olan müşteriler ancak kendi adlarına var olan kredi notları için sorgulama işlemi yapabilirler. Anne, baba, kardeş, eş gibi yakınlarınız için kredi notu sorgulaması yapamazsınız. Türk Telekom hattınız üzerinden yapacağınız kredi notu sorgulaması sonrası 5 yıllık durumunuz ele alınacaktır. Şayet müşterinin kredi notu sorgulanamazsa gelen bilgilendirme mesajı yardımı ile müşteri bilgi sahibi olmuş olur.

Türk Telekom Kredi Notu Öğrenme

Türk Telekom Kredi Notu Öğrenme

Vergiler dahilinde Türk Telekom üzerinden kredi notu sorgulaması için 9 TL ücret alınmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Mesajlar > Yeni mesaj
  • Alıcı bölümü: 1122
  • Mesaj yaz: T.C. kimlik numarası bir boşluk Doğum Yılı yazarak mesajı gönderiniz.

Birkaç dakika sonra kredi notunuz kısa mesaj yolu ile kredi notunuza ulaşmış olacaksınız. Gelen kredi notuna göre kredi kullanıp kullanamayacağınız ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Gelen mesajda yazan kredi notuna göre kredi kullanıp kullanamayacağınızı aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. En ucuz yöntem ile kredi notunuzu sorgulamak ister misiniz?

kredi-notu-puan-aralıkları

Kredi notu puan aralıklarına göre risk durumu tablosu

Örneğin kredi notunuz 800 çıktı. Bu durumda tabloya göre orta riskli olarak kabul edilebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki bankalar kredi başvurularınız için sizden kefil ya da ipotek göstermenizi isteyebilir. Şayet 500 kredi notuna sahipseniz bu durumda üzgünüz, kefil de kurtarmaz.. Tabi bu kararı verecek olanlar bankalardır. Kredi notunuzu yükseltmeniz için size farklı yöntemler önerebilirler.

Bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları sayesinde de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Garanti Bankası, Akbank, Ziraat Bankası gibi bankalar üzerinden de kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.