KosgebKredisi.com

TC ile Adres Sorgulama Bulma Programı 2022 (YENİ YÖNTEM)

01.03.2022

T.C. kimlik numaranızı kullanarak, adres bilgilerinizi hızlı ve kolay bir şekilde sorgulayabilir ve doğrulayabilirsiniz.

TC ile Adres Sorgulama Bulma Programı 2022 (YENİ YÖNTEM)

T.C. kimlik numarası ile adres bulma, sorgulama, öğrenme ve doğrulama yapmak için programları ve nasıl sorgulayacağınızı sizler için araştırdık. Bununla birlikte merak ettiğiniz kişilerin ikametgahlarını ve adreslerini T.C. kimlik numarası ile e-Devlet, UYAP, MERNİS sistemleri üzerinden sorgulayabilir ve kişilerin adreslerini kimlik bilgileri ile bulabilir ve işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde yerleşim yeri sorgulama, adres öğrenme, adres kayıt sistemi hakkındaki bilgilere ulaşabileceksiniz. Tc ile adres bulma programı olarak E-devlet, Uyap ve MERNİS programları kullanılmaktadır.

T.C. Kimlik No ile Adres Nasıl Bulunur?

e-Devlet, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, UYAP ve MERNİS gibi pek çok sistem üzerinden T.C kimlik no ile adres bulma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet için şifreniz yoksa yaşadığınız il veya ilçede bulunan PTT merkezine giderek sahip olabilirsiniz.

T.C kimlik numaranızı kullanarak kendi adresinizi hızlı bir şekilde bulabildiğiniz gibi bir başkasının adres bilgilerine ulaşamazsınız. Yasal olarak başka bir vatandaşın T.C kimlik numarası bilinse dahi adres sorgulanması bulunmamaktadır. Bu yetki ve ayrıcalık sadece devlet tarafından belirlenen kişiler ve kurumlarca kullanılabilir.

e-Devlet Sisteminden T.C Kimlik No İle Adres Sorgulama ve Bulma

e-Devlet sistemi üzerinden kendiniz için adres sorgulaması yapabildiğiniz gibi eşiniz ve çocuğunuz için de adres bulma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet sisteminden adres bulma yöntemi:

 • Adres sorgulamak için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız.
 • T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Eğer şifreniz yoksa PTT üzerinden şifrenize kolayca sahip olabilirsiniz.
 • Ekranın sol kısmında bulunan e-Hizmetler bölümüne tıklayınız.
 • Ardından kurum hizmetlerinden ”kişisel bilgiler” sayfasına giriniz.
 • ”Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” sekmesini açın.
 • ”Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” kısmına giriniz.
 • Belgenin kimin için alınacağı sorulacak.
 • Kendiniz, eşiniz ya da çocuğunuz seçeneklerinden, kimin için alıyorsanız seçiniz.
 • İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra devam et butonuna tıklayın.
 • Belgenin neden verileceği konusunda 3 seçenek sunulacaktır.
 • Kuruma ibrazkurum talebikişi talebi seçeneklerinden ne için alacağınızı seçiniz.
 • Kurum için talep edecekseniz hangi kurum tarafından istendiği bilgiyi vermelisiniz.
 • Kendiniz için istiyorsanız direkt olarak ”sorgula” butonuna basınız.
 • Adres sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Adres bilgilerinizi yazdığı sayfayı yazdırıp, dosya şeklinde alabilirsiniz.

NVİ’den T.C. Kimlik Numarası ile Yerleşim Yeri Sorgulama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden adres bulma, sorgulama ve doğrulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. NVİ’den adres bilgisi öğrenmek için T.C kimlik numaranız ve şifreniz yeterli olacaktır.

NVİ’den adres bilgisi sorgulamak için yapmanız gerekenler;

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine giriniz.
 • e-Hizmetler bölümünden sorgulama ya da doğrulama hangi işlemi yapmak istiyorsanız seçiniz.
 • e-Sorgulama seçeneğinden ”Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” kısmına tıklayınız.
 • Ardından sistem e-Devlet üzerinden açılacaktır.
 • Kimliğinizi şimdi doğrulayın kısmından T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-Devlet’e giriş yapınız.
 • Belgenin kimin için alınacağı seçeneğinden ilgili alanı seçiniz.
 • Adres sorgulama belgesinin neden verileceği kısmını da seçerek devam edin.
 • Sorgula butonuna basarak adres sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
TC ile Adres Sorgulama Bulma Programı 2022 (YENİ YÖNTEM)

Yine aynı sistemde bulunan e-Hizmetler bölümünden e-doğrulama kısmına girerek adres kayıt sistemine kaydınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle siteye giriş yaparak, kolaylıkla adres bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Ayrıca, https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu linkini tıklayarak, buradan Adres Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olup olmadığınızı öğrenerek, yerleşim yerinizi sorgulayabilirsiniz.

İnternetten tahlil sonucu öğrenme işlemlerinizi T.C kimlik numaranız ile yapabilirsiniz.

UYAP Üzerinden T.C. Kimlik Numarasıyla Adres Sorgulama

UYAP sistemi üzerinden yalnızca avukatlar ve adliye çalışanları adres sorgulaması yapabilir. Avukatlar, davalının ve davacının adres bilgilerine rahatlıkla ulaşabilir. Ayrıca ilgili diğer kişilerin bilgilerini de sorgulama haklarına sahiptir.

Avukatlara verilen bu yetki sınırlı değildir fakat sadece savunmasını üstlendiği davalarda sorgulama şansı bulunur. T.C. kimlik numarası ile adres bulma işlemini hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde tamamlarlar. Adalet Bakanlığı merkez birimlerinin işleyiş süreçlerini hızlandırarak, kağıtla yapılan çoğu bilgi işlemlerini elektronik ortama taşımıştır.

MERNİS Sistemiyle T.C Kimlik No ile Adres Sorgulama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerine bağlı olan MERNİS sistemi üzerinden de kişilerin T.C kimlik no ile adres sorgulama işlemleri yapabilirler. Ancak, MERNİS sistemde adres sorgulama yetkisi sadece bakanlara ve bazı kamu kuruluşlarına verilmiştir.

MERNİS üzerinden adres sorgulama işlemi yapmak isteyen bakan, kurum ve kuruluşların izlemesi gereken adımlar:

 • Adres sorgulaması yapmak isteyeni, ilk olarak İçişleri Bakanlığı’na yazılı dilekçe vermesi gerekir.
 • Dilekçe bakanlık tarafından incelenmeye alınır.
 • Bakanlık tarafından incelenen dilekçe olumlu sonuçlanırsa, sorgulayan taraf sadece dilekçede belirttiği kadarıyla bilgi sahibi olabilir.
 • Yazılı olarak belirttiği gerekçeyle, kişinin T.C. kimlik numarası sayesinde adres bilgilerine ulaşabilir.
 • Eğer sorgulama işlemi yapan kurum ve kuruluşlar elde ettikleri bilgileri amacından farklı ya da kötü bir nedenle kullanırsa haklarında kanuni işlem başlatılır.
 • Bakanlık tarafından başlatılan işlemler, ceza ile sonuçlanır.

Muhtardan T.C Kimlik No ile Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

Resmi evrakların düzenlenmesinde görevli olan muhtarlar adres bilgisi sorgulama hizmeti vermektedir. İkametgahınızın bulunduğu mahalle muhtarına giderek, T.C kimlik bilgilerinizi söyleyerek, sistemde kayıtlı olan adres kodunuza ve tam ikametgah adresinize ulaşabilirsiniz. Böylece adres kayıt bilgilerinize, muhtarlar aracılığı ile sahip olabilirsiniz.

Bir Kişinin İkametgah Adresini Nasıl Bulabilirim?

e-Devlet sistemi üzerinden ikametgah sorgulama işlemi yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunun için T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gereklidir. PTT şubelerinden alabileceğiniz e-Devlet şifresi sayesinde ikametgah adresinize ulaşabilirsiniz. Hiç tanımadığınız ya da T.C kimlik no ve şifresini bilmediğiniz bir kişinin ikametgah adresine maalesef ulaşamazsınız.

T.C’si Bilinen Kişiyi Bulma

T.C kimlik numarasını bilinen başkasına ait adres öğrenme ve sorgulama hakkı devlet tarafından belirlenen kamu ve kuruluşlara verilmiştir. Yani bireysel olarak bir diğer kişinin bilgilerine kolay kolay bulmak mümkün değildir.

T.C İle Adres Sorgulama Programı

Sıradan bir kişi, istediği ve merak ettiği kişinin adresine herhangi bir program veya uygulama ile ulaşması imkansızdır. Bu tarz adres sorgulama daha çok dolandırıcıların ve kötü niyetli kişilerin amacıdır. T.C kimlik numarasıyla ya da başka bir bilgiyle adres sorgulama gibi kişisel bilgilere ulaşabileceğinizi vaat eden sitelerden ve uygulamadan uzak durmalısınız. Büyük ihtimalle o siteler ve programlar dolandırıcıdır. Öğrenmek istediğiniz kişinin bilgileri yanında sizden de bilgiler isteyerek zarar verebilir. Bu tarz vaatlerde bulunan siteleri gördüğünüz an şikayet etmeyi unutmayın! T.C. kimlik numarasının 3. şahısların eline geçmesi pek de sağlıklı bir durum değildir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!