KosgebKredisi.com

Limited Şirket Devlet Kredi Destek Paketleri 2022 (Güncel)

Limited Şirket Devlet Kredi Destek Paketleri 2022 (Güncel)

Limited şirketler nasıl kredi kullanır? Esnaf kredisi çekebilirler mi? İpotekli ticari kredi faiz oranları hesaplaması, KOBİ kredileri, Devlet tarafından şirketlere verilen hibe ve destekler ile Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasının güncel KOBİ kredisi faizlerini, Limited şirket devlet kredi destek paketlerini sizler için araştırdık.

Limited Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Limited şirketler Türk Ticaret Kanununda tanımlanan ve şahıs şirketlerinden sonra en çok tercih edilen şirket türüdür. Limited şirketleri 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanununun 503. maddesinde tanımlanmıştır. Madde şöyle demektedir.

“MADDE 573- (1) Limited şirket, bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulur; esas sermayesi belirli olup, bu sermaye esas sermaye paylarının toplamından oluşur.

görüldüğü üzere şirket ortaklardan oluşur ve bu ortakların şirkette payları bulunmaktadır. Bu paylar sermaye paylarıdır. Kısa yazılışları Ltd. Şti. şeklindedir. Konumuz krediyle alakalı olduğu için bu hususta size 10 sayfa bilgi vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Geçelim şirketlerin kullanabileceği krediler konusuna!

Limited Şirketler Nasıl Kredi Kullanır?

Limited şirketleri Ticaret Odasına kayıt olurlar. Bu kapsamda esnaf kefalet kooperatif üyesi olmadıkları için esnaflara sunulan esnaf kefalet kredilerinden yararlanamazlar. Ancak Ticaret Odasına yapılan anlaşmalar neticesinde üyelere sunulan tüm avantajlardan yararlanabilirler. Limited şirketleri;

 • Devlet tarafından KOBİ’lere sağlanan tüm avantajlardan,
 • KOSGEB tarafından verilen hibe ve faizsiz kredilerden,
 • Bankaların KOBİ kredisi avantajlarından

faydalanabilirler. Bunun için destek programının veya kredi paketinin gerekliliklerini yerine getirip başvurmak gerekmektedir. Ltd.  şahıs şirketleri gibi tek kişiye ait olmadığından (BİR ÇOĞU BÖYLEDİR) başvuruların tüm ortaklarla birlikte yapılması gerekmektedir. Zira doğacak borçlardan tüm şirket ortakları sorumlu olacaktır.

Ticari kredi faiz oranları kaçtır? Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 • İş Bankası : %1,62
 • INGBank : %1,65
 • Denizbank : %2,12
 • CEPTETEB : %1,45
 • Akbank : %1,77- %1,83
 • Albaraka : %0,87
 • Denizbank : %1,2
 • Fibabanka : %1,54
 • Garanti BVA : %1,49 – %1,73
 • QNB Finansbank : %1,18 – %1,22
 • Yapı ve Kredi Bankası : %1,83

Bu oranlar çekilecek kredi miktarına ve vadelere göre değişiklik gösterebilir.

İpotekli Ticari Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıda ki tabloda 100.000 TL. tutarında 60 ay vadeli kredinin hesaplaması yapılmıştır. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterse de ödeme erteleme olmayan bir hesap bu şekilde olacaktır.

Vade5 seneFaiz Oranı0,98%
Taksit PeriyoduAyda bir ödemeliKKDF15,00%
Ödemesiz DönemyokBSMV5,00%
Toplam Ödenecek Tutar139.958,08 TLAylık ödeme2.332,64 TL
Kredi Tahsis Ücreti500,00 TLEksper0,00 TL
Yıllık Maliyet Oranı*15,33% 

İpotekli ticari kredi hesaplamasına göre ödeme planı aşağıda ki gibi olacaktır. Oranlar ortalamadır. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

[sp_easyaccordion id=”16885″]

Limited Şirket Devlet Kredi Destek Paketlerinden Kobi kredisi nasıl alınır?

Kobi kredileri ticari işletmelere verilmektedir.  Kobinin tanımında mikro, küçük ve Orta büyüklükteki işletmeler yer almaktadır. Kobi tanımı hakkında yönetmeliği okuyabilirsiniz. Kobi kredisi almak için gerekli şartlar şunlardır;

 • Kayıtlı bir işletmenizin olması,
 • Ticari bir banka ile anlaşarak KOBİ hesabı açtırmanız,
 • Kobi kredisi almak için başvuru işlemlerinin tamamlanması,
 • Gerekli evrakların ve belgelerin teslimi,
 • Talep edilmesi durumunda ipotek tesisinin kurulması

Her esnafın alabileceği kredi miktarı ve yapılabilecek vade sayısı bir birinden farklıdır. 2 işçi çalıştıran mikro büyüklükteki bir işletme ile 2.000 işçi çalıştıran bir fabrikanın ticari kredi notu aynı olmayacaktır. Burada limited şirketlerinin sermayeleri de büyük rol oynamaktadır. 10.000 TL. şirket sermayesi ile bir limited şirketi kurulabilmektedir. Ancak 2 milyon TL. sermaye sahibi bir firma ile küçük bir firmanın ödeme gücü de aynı değildir. Bu kapsamda kamu bankaları veya özel bankalardan birine KOBİ HESABI açtırın. Tüm gider ve gelir hesabınızı bu hesapta tutun. Krediye ihtiyacınız olduğu zaman da çalıştığınız bankanıza başvurun.

Şirket Adına Kredi Çekmek İçin Şirket Kaç Yıllık Olmalı?

Yeni açılan bir şirkete aylar yıllar geçmeden anında kredi verilebilir. Burada esas olan şirket ana sermayesi ve şirket ortaklarının KKB notlarıdır. Başka sitelerde yok 1 sene geçmesi lazım, yok 2 ay beklersiniz gibi yanıtlar gerçeği yansıtmaz. Ancak talebiniz yüksek miktarda bir kredi ise banka firmanın nakit akışını görmeyi talep edebilir. Bunun nedeni şirketin krediyi ödeme gücünün olup olmadığının tespitidir. Bu kapsamda aşağıda ki soruları sizler için yanıtladık.

Şirketlere Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?

KOSGEB yeni kurulan işletmelere girişimci destekleri kapsamında 60 bin TL. ve 370 bin TL. geri ödemesiz hibe vermektedir.

TKDK tarafından tarım ve hayvancılık sektöründe ilanlar yayınlanmakta, şartları taşıyan şirketlere 6 haneli rakamlarda hibeler verilmektedir.

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank korona virüs sürecinde şirketlere 6 ay geri ödemesiz 10 bin TL. destek kredisi vermiştir.

Esnaf kefalet kooperatifleri şahıs şirketi olan üyelerine 200.000 TL.’ye kadar aylık %0,37 faizli kredi desteği sağlamaktadır. Ödemeler 3 ayda birdir.

Halkbank 3 farklı kategoride esnaflar için sıfır faizli kredi desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Şirket Kredisi ve Şartları

Limited veya şahıs şirketini açıp, KOBİ bankacılığı işlemlerinde Ziraat bankasını tercih ederseniz 100.000 TL. için size aşağıdaki tabloyu oluşturabiliriz.

Çekilecek kredi miktarı100.000 TL.
Aylık taksit miktarı2.385,30 TL.
Aylık faiz oranı1,05%
Yıllık maliyet16,4878%

Eğer aylık 100 bin TL. kredi çeken bir Limited Şirketi, 60 ay boyunca ödeyeceği aylık taksit miktarına göre oluşturulan geri ödeme planı tablosu aşağıdadır. “+” butonuna tıklayarak tabloyu açabilir ve inceleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve ödeme planı için bankalara başvurmanız şarttır. Çünkü faiz oranları değişebilir, çekeceğiniz krediye göre vadeler sınırlandırılabilir. İlave ipotek tesisi talep edilebilir. Eğer kooperatif üyesi bir esnaf iseniz esnaf kefalet kredi hesaplama tablosunu mutlaka inceleyin!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.