Limited Şirket Devlet Kredi Destek Paketleri 2023 (Güncel)

Limited şirketler krediyi nasıl kullanır? İşletme kredisi alabilirler mi? Konut kredisi faiz oranları, KOBİ kredileri, devlet tarafından şirketlere verilen hibe ve destekler, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın güncel KOBİ kredi faizleri ve limited şirket devlet kredisi destek paketlerini sizler için araştırdık.

Limited Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Limited şirketler Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlanmıştır ve şahıs şirketlerinden sonra en çok tercih edilen şirket türüdür. Limited şirketler 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 503. maddesinde tanımlanmıştır.

Madde şöyle demektedir.

“MADDE 573- (1) Limited şirket, bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulur; esas sermayesi belirli olup, bu sermaye esas sermaye paylarının toplamından oluşur.

Görüldüğü gibi şirket ortaklardan oluşmaktadır ve bu ortakların şirkette hisseleri bulunmaktadır. Bu paylar sermaye paylarıdır. Kısa yazımlar Ltd. Şti. şeklindedir. Konumuz kredi ile ilgili olduğu için bu konuda size 10 sayfa bilgi vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Gelelim şirketlerin kullanabileceği krediler konusuna!

Limited Şirketler Nasıl Kredi Kullanır?

Limited şirketler Ticaret Odası’na kayıt olurlar. Bu kapsamda esnaf kefalet kooperatifine üye olmadıkları için esnafa sunulan esnaf kefalet kredilerinden yararlanamazlar. Ancak Ticaret Odası ile yapılan anlaşmalar neticesinde üyelere sunulan tüm avantajlardan yararlanabilmektedirler.

Limited şirketleri:

 • Devlet tarafından KOBİ’lere sağlanan tüm avantajlardan,
 • KOSGEB tarafından verilen hibe ve faizsiz kredilerden,
 • Bankaların KOBİ kredisi avantajlarından faydalanabilirler.

Bunun için destek programının veya kredi paketinin gerekliliklerini yerine getirmek ve başvurmak gerekir. Ltd. Şahıs şirketleri gibi tek bir kişiye ait olmadığı için (ÇOK BÖYLEDİR), başvuruların tüm ortaklar ile yapılması gerekmektedir. Doğacak borçlardan tüm şirket ortakları sorumlu olacaktır.

Ticari kredi Kredi Veren Bankalar faiz oranları aşağıdaki gibidir:

 • İş Bankası : %2,15
 • INGBank : %2,55
 • Denizbank : %2,12
 • CEPTETEB : %1,64
 • Akbank : %2,04
 • Albaraka : %2,60
 • Denizbank : %1,79
 • Fibabanka : %2,31
 • Garanti BVA : %2,44
 • QNB Finansbank : %2,18
 • Yapı ve Kredi Bankası : %2,65

Bu oranlar çekilecek kredi miktarına ve vadelere göre değişiklik gösterebilir.

İpotekli Ticari Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki tabloda 100.000 TL. 60 ay vadeli kredi hesaplaması yapıldı. Faiz oranları bankadan bankaya değişse de ödeme ertelemesi olmayan bir hesap böyle olur.

Vade5 seneFaiz Oranı2,15%
Taksit PeriyoduAyda bir ödemeliKKDF15,00%
Ödemesiz DönemYokBSMV5,00%
Toplam Ödenecek Tutar178.983 TLAylık ödeme2.928 TL
Kredi Tahsis Ücreti500,00 TLEksper0,00 TL
Yıllık Maliyet Oranı*15,33% 

İpotekli ticari kredi hesaplamasına göre ödeme planı aşağıda ki gibi olacaktır. Oranlar ortalamadır. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Limited Şirket Devlet Kredi Destek Paketlerinden KOBİ kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ kredileri ticari işletmelere verilmektedir. KOBİ tanımı mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri içerir. KOBİ’nin tanımı ile ilgili yönetmeliği okuyabilirsiniz. KOBİ kredisi alma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kayıtlı bir işletmeniz olması,
 • Ticari bir banka ile anlaşma yapılarak KOBİ hesabı açılması,
 • KOBİ kredisi almak için başvuru sürecini tamamlamak,
 • Gerekli belge ve belgelerin teslimi,
 • Talep üzerine ipotek tesisi kurulması şartlarını sağlamanız gerekiyor.

Her esnafın alabileceği kredi miktarı ile yapılabilecek vade sayısı birbirinden farklıdır. 2 işçi çalıştıran mikro ölçekli bir işletme ile 2.000 işçi çalıştıran bir fabrikanın ticari kredi notu aynı olmayacaktır.

Burada limited şirketlerin sermayesi de önemli bir rol oynamaktadır. 10.000 TL. Şirketin sermayesi ile limited şirket kurulabilir. Ancak 2 milyon TL. Sermayesi olan bir firma ile küçük bir firmanın ödeme gücü aynı değildir. Bu kapsamda kamu veya özel bankalardan birinde KOBİ HESABI açın. Tüm gider ve gelir hesaplarınızı bu hesapta tutun. Krediye ihtiyacınız olduğunda bankanızla iletişime geçin.

Şirket Adına Kredi Çekmek İçin Şirket Kaç Yıllık Olmalı?

Yeni açılan bir şirkete aylar veya yıllar içinde anında kredi verilebilir. Burada esas olan şirketin sermayesi ve şirket ortaklarının KKB notlarıdır. Diğer sitelerde yok. 1 yıl geçmeli, hayır 2 ay bekleyebilirsin gibi cevaplar gerçeği yansıtmaz. Ancak talebiniz büyük bir kredi ise banka firmanın nakit akışını görmek isteyebilir.

Bunun nedeni ise şirketin krediyi ödeme gücünün olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu kapsamda aşağıdaki soruları sizler için yanıtladık.

Şirketlere Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, girişimcilik desteği kapsamında yeni kurulan işletmelere 60 bin TL sağlıyor. ve 370 bin TL. karşılıksız hibeler verir.

TKDK tarafından tarım ve hayvancılık sektöründe ilanlar yayınlanmakta, şartları sağlayan firmalara 6 haneli hibeler verilmektedir.

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank, korona virüs sürecinde şirketlere 6 ay süreyle geri ödemesiz 10 bin TL veriyor. destek kredisi sağladı.

Esnaf kefalet kooperatifleri, şahıs şirketi olan üyelerine 200.000 TL’ye kadar aylık %0,79 kredi desteği sağlamaktadır. Ödemeler üç aylıktır.

Halkbank 3 farklı kategoride esnaflar için sıfır faizli kredi desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Şirket Kredisi ve Şartları

Bir limited veya şahıs şirketi açarsanız ve KOBİ bankacılığı işlemleri için Ziraat Bankası’nı tercih ederseniz 100.000 TL. Sizin için aşağıdaki tabloyu oluşturabiliriz.

Çekilecek kredi miktarı100.000 TL.
Aylık taksit miktarı2.885,30 TL.
Aylık faiz oranı1,55%
Yıllık maliyet16,4878%
Ziraat Bankası Şirket Kredisi

Ayda 100 bin TL ise. 60 ay vadeli kredi kullanan bir Limited Şirketinin ödeyeceği aylık taksit tutarına göre oluşturulan geri ödeme planı tablosu aşağıdadır. “+” butonuna tıklayarak tabloyu açıp inceleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve ödeme planı için bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Faiz oranları değişebileceğinden, alacağınız krediye göre vadeler sınırlı olabilir. Ek ipotek tesisi talep edilebilir. Kooperatife üye esnaf iseniz mutlaka esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosuna bakın!

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1