İş Makinesi Kredisi Veren Bankalar 2023 (Güncel)

İş makinesi kredisi veya devlet destekli KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen girişimciler, JCB, Dozer, Buldozer traktör, kepçe satın alma kredileri, özel sektör ve sanayi bölgelerinde kullanılmak üzere alınacak olan İş Makineleri Kredisi Veren Bankalar, iş makineleri kredileri nasıl alınır, İş makinesi alımlarında KOSGEB desteği, hangi iş makinesi hangi alanlarda kullanılır konularında detaylı bilgileri içeriğimizde paylaştık. İş makinesi için kredi veren bankalar arasında Ziraat bankası yer alıyor ve içeriğimizde Ziraat Bankası iş makine desteği hesaplamalarına ve Ziraat Leasing hesaplamalarına ulaşabilirsiniz. KOSGEB iş makinesi desteği 2023 yılında ne kadar, Kamu Bankaları ve Özel Bankalar arasında makine kredisi veren bankalar hangileridir araştırdık.

İş makinası alımına kredi veren bankalar, Jcb Beko Loader Ekskavatör, dozer, buldozer ve ekskavatör gibi iş makinaları için kredilerini peşinatsız ve uzun vadelerle vermektedir. Ayrıca bankaların leasing yöntemleri ile ikinci el iş makinaları kiralayabilir ve satın alabilirsiniz. İş makinesi kredisi veren bankalardan ve KOSGEB iş makinesi hibelerinden yararlanarak iş makinesi satın alabilirsiniz.

İş Makinesi Almak İçin Kredi Verilir mi?

İş makinası almak isteyen girişimcilerimize bankalar iş makinası kredisi vermektedir. Aynı zamanda iş makinası almak isteyen girişimciler de devlet destekli KOSGEB kredi olanaklarından yararlanmaktadır. Endüstriyel alanlarda iş makinaları çok önemliyken, yatırım yapmak istediğiniz iş hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız sizin için çok avantajlı olacaktır.

Daha önce iş makinesi kullanmış olmanız veya herhangi bir özel sektörde iş makinesi operatörü olmanız sektöre daha güçlü bir şekilde girmenizi sağlayacaktır. Ancak tüm bunlar sizin için yeterli olmayabilir bu yüzden sağlıklı bir iş planı yaparak satın almak istediğiniz iş makinaları hakkında sağlam bir araştırma yapmalı ve bankaların finansal desteklerinden faydalanmalısınız.

İş Makinesi Kredisi Veren Bankalar 2023

2023 yılında dozer, buldozer, traktör, beko ekskavatör, paletli makine, greyder, kar motosikleti, JCB, kepçe gibi iş makinası satın almak isteyenlerin araştırdığı iş makinası temin eden bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Finans Bankası:
  • Makine ve teçhizat alımları için eşit taksitler ile 36 aya varan vade imkanları vermektedir. Makine ve ekipman desteği yatırımı yapmak isteyenler firmalar finansman desteğinden faydalanabilir.
 • Garanti Bankası:
  • Leasing hesaplama tablosundan alacağınız malın bedelini öğrenebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası:
  • İş makinesi alımları için %1,59 faiz oranı ile 36 vadeli kredi kullanabilirsiniz.
 • Akbank:
  • İş makinesi desteğinin yanı sıra Aklease ile iş makinesi kiralama desteği vermektedir.
 • Ing Bank:
  • %1,54 den başlayan ihtiyaç kredilerinden yararlanarak iş makinesi alabilirsiniz.
 • Denizbank:
  • Banka tarafından satışa çıkartılan ekipmanlardan alarak bankanın kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.
 • Vakıfbank:
  • Kobi dost ile makine ve ekipman kredisi vermektedir.
 • Halk bankası:
  • Makine imalat desteği paketi sunuyor.

Yukarıda saymış olduğumuz bankalar makine kredisi veren bankalardır. Almak istediğiniz iş makineleri için kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası İş Makinesi Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası, uzun vade süreleri ve uygun faiz oranları ile iş makinesi alımlarında tercih edilen bankalardan biridir. 36 ay vadeli iş makinesi için kullanabileceğiniz kredinizin örnek ödeme tablosunu hazırladık.

Kullanacağınız kredi tutarına göre aylık taksit tutarı ve yıllık maliyet oranı hakkında bilgi alabilirsiniz. 36 ay vadeli Ziraat Bankası İş Makinaları Kredisi Hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıFaiz OranıAylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme Tutarı
50.000 TL%1,591.932,78 TL76.786,84 TL
100.000 TL%1,593.865,55 TL3.865,55 TL
150.000 TL%1,595.798,33 TL 208.739,90 TL
200.000 TL%1,597.731,11 TL 208.739,90 TL
250.000 TL%1,599.663,88 TL347.899,84 TL
Ziraat Bankası İş Makinesi Kredisi Hesaplama

Vakıfbank İş Makinesi Kredisi

Vakıfbank KOBİ, firmaların çeşitli ekipman ihtiyaçlarını uygun kredilerle karşılamak için finansal durumlarına uygun kredi ve ödeme seçenekleri sunmaktadır. 24 aya varan vade imkanları ve 1,3,6,12 ayda bir eşit taksitlerle ödeme seçenekleri sunmaktadır. Vakıfbank şubelerine giderek kredinin faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Halkbank Leasing Faiz Oranları 2023 Yılında Ne Kadar?

Halkbank finansal kiralama ve ticari işlemlerde müşterilerine ve firmalara önemli desteklerde bulunmaktadır. Halkbank aracılığı ile iş makinası almak yerine kiralama yöntemini kullanabilirsiniz.

Kiralama yöntemi ile alınan iş makinası ve diğer ekipmanların KDV oranı %18’dir. Ayrıca, finansal kiralama sözleşmesinde vergi, resim ve harç bedelleri muaftır. Sözleme bittiğinde kiralanan malın mülkiyeti bedel karşılığında kişiye devredilir.

Ziraat Leasing Hesaplama

Ziraat Katılım Bankası, inşaat satın almak yerine kiralama yoluyla alacağınız iş makineleri yerine, mevcut bir şirket aracılığıyla borcu olmayan taşınır ve taşınmazları bir finansal kiralama şirketine satıp yeniden kiralayarak finansman sağlamaktadır.

Ziraat iş makinesi Leasing hesaplaması aşağıdaki gibidir:

GTİPEkipmanlar Normal Alım KDVLeasing KDV Leasing KDV ikinci elYatırım Teşvik Kapsamında Leasing Kiralama
84.29.11Buldozerler%18%1%18%1
84.29.59.00.10.11Kazıcı Yükleyici Beko Loader%8%1%8%1
84.29.52.10.00.00Paletli Eksavatörler%8%1%8%1
84.29.59.00.10.11Kazıcı Yükleyici Beko Loader %8%1%8%1
Ziraat Leasing Hesaplama

Garanti Leasing Hesaplama

Garanti Bankası’na ait iş makinası kredisi olmadığı için kiralama ve finansal kiralama yöntemi ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Finansal kiralama yöntemi ile yatırımcıya belirli bir süre için kiralanmasını sağlar. Bir garanti bankasından ekipman almak isteyen kişilerin ihtiyacına uygun makine ve teçhizat satın alarak kişi ve firmalara kiralama yapar.

36 ay vade seçenekleriyle TL olarak yüzde 20 peşinatla 200.000 TL değerinde iş makinesi alırsanız, ödemeniz gereken aylık ve toplam kredi tutarı aşağıdaki gibidir:

 • Sizin vereceğiniz %20’lik peşinat tutarı: 40.000 TL
 • Aylık kredi taksit tutarı: 6.110 TL
 • Kredi vade süresi: 36 ay
 • Toplam geri ödenecek kredi bedeli: 259.960 TL’dir.

Alacağınız farklı tutarda oluşan kredi kullanımlarında ödeyeceğiniz kredi bedelini buradan yapabilirsiniz.

TEB Leasing Hesaplaması

Makine ve teçhizat alımları için TEB bankası tarafından başlatılan kampanya bulunmaktadır. Başvuru için gerekli olan evrakların hazırlanması sonucunda 48 aya varan vade süresi ve 1,3,6,12 ayda 1 olacak şekilde eşit taksit ödemelerini tercih ederek leasing imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Bunlar ile birlikte işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması için verilen Kobi kredileri bulunuyor. Bankalar 2023 yılında da Kobi’lerin ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanması amacı ile uygun faiz oranları uzun vade süresi ile destek vermektedir.

İş makinesi ve ekipmanın alımında %1 KDV avantajından yararlanabilirsiniz.

GTİPEkipmanlarNormal KDVLeasing KDVKKDF
8429.52.10.00.00Paletli Eksavatörler%8%1%0
8429.52.90.00.11Lastikli Tekerlekli %8%1%0
8429.59.00.10.11Beko Loder%8%1%0
TEB Leasing Hesaplaması

İş Makineleri Kredileri Nasıl Alınır?

İş Makinesi veren bankalar ve iş makinesi kredilerinin detayları şu şekildedir:

 • Türkiye Finans Bankası; Türkiye Finans bankası krediye ihtiyaç duyan müşterilerinin yanında olduğu gibi İş makineleri üzerinde kredi çekmek isteyen girişimcilerimiz için de desteklerini sürdürmektedir. Türkiye Finans Bankası, Yatırım ve Makine Ekipman Kredisi adı altında finansman sağlamaktadır. Türkiye Finans Bankasında çekilen bu kredi Sabit maliyet avantajı sağlayarak firmanızı ekonomik dalgalanmalara karşı korumaktadır. Çekmek istemiş olduğunuz krediyi Türk Lirası, döviz kredisi veya döviz endeksli kredi olarak kullanabilirsiniz. Çekmiş olduğunuz krediyi sabit veya eşit taksitli kredi imkanları ile 60 aya kadar esnek kredi ödeme koşulları sağlamaktadır.
 • Garanti Bankası; Garanti Bankası da iş makinesi almak isteyen vatandaşlarımıza desteklerini sunarak finansman desteği sağlamaktadır. Dönem dönem rakip bankalara nazaran daha çok müşterinin dikkatini çekmek için uygun kredi imkanları sunarak kredi faiz oranlarını düşürmektedir. Uygun ödeme imkanları sağlayarak 60 aya kadar vade imkanı da sağlamaktadır.
 • Ziraat Bankası; Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası kamu kuruluşlu bir banka olmuş olduğu için devlet destekli kredilerde ön planda olmaktadır. Bunun yanı sıra uygun kredi koşulları ile bir çok müşterinin dikkatini çekerek finansman sağlamaktadır. Ziraat bankası İş makinesi almak isteyen veya kiralamak isteyen girişimciler için avantajlı kredi imkanları sunmaktadır.

Bankaların vermiş olduğu krediler Dışında KOSGEB iş makinesi desteği vermektedir.

KOSGEB İş Makinesi Desteği 2023 Güncel

Kosgeb tarafından iş makinesi almak isteyen girişimciler nace kodları oluşturulan iş planlarının onay erilmesi halinde hibe destekleri sağlanmaktadır. JCB iş makinesi almak isteyen girişimciler bankaların avantajlı kredilerinden yararlanabiliyorken devlet tarafından verilen desteklerden de faydalanabilirler. İş makineleri kredileri için hibe kredi imkanlarının yanı sıra sıfır faizli kredi olanakları da sunulmaktadır. KOSGEB iş makinesi desteğinden yararlanmanız için iyi bir iş planı ile bu kuruma başvuru yapmanız gerekecektir. İş makineleri sektörüne giriş yapmak için, İnşaat sektöründe hizmet vermek için, Şantiye kurmak için iyi bir iş planı oluşturarak KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB tarafından desteklenen, hibe ve faizsiz kredi verilen JCB Ekskavatör iş makinesi sektörüne tip C imalat sektöründe desteklenmektedir.

Nace kodu C 28.92.02 dir. Bu alanda nace kodu ile desteklenen, Buldozer, angledozer, Greyder, Skreyper, düzleyici, önden küreyici, yükleyici, kepçeli yükleyici, mekanik kepçe, ekskavatör, kazık çakma, kazık varyosları ve sökme makineleri, harç ve asfalt yayıcılar ile beton kaplama makinelerinin imalatı aynı nace kodu ile desteklenmektedir.

KOSGEB Kepçe Desteği 2023

En hızlı büyüyen sektörler arasında inşaat sektörü yer almaktadır. Bu nedenle ihtiyacı oldukça fazla olan kepçe ve iş makineleri için kosgeb destek vermektedir.

28.92.02 nace kodu: Buldozer, angledozer, greyder, skreyper, düzleyici, önden küreyici, yükleyici, kepçeli yükleyici, mekanik kepçe, ekskavatör, kazık çakma kazık varyosları ve sökme makineleri, harç ve asfalt yayıcılar ile beton kaplama makinelerinin imalatını desteklemektedir.

46.63.01 nace kod: Bina ve bina dışı inşaat iş makinelerinin toptan ticareti (inşaat pompaları, dozer, greyder, kepçe vb. dahil olmak üzere iş makinelerini almak isteyenler faydalanabilir.

Kosgeb ticari araş kredisi alımlarında da destek vermektedir. Ticari araç kredi desteği yazımızın içeriğinden KOSGEB araç alım desteğinin nasıl alınacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lizinkli İş Makinaları

Ekskavatör, İkinci El ve Sıfır Satılık İlanları sahibinden sitesinde iş makineleri fiyatları ve ilanlarına ulaşarak ilanlar arasında peşinatsız iş makinası satışa çıkardan kişilere ulaşabilirsiniz. Satış sitesinde senetle iş makinesi ilanları da bulunmaktadır. Ayrıca aynı imkanlara sosyal medya adreslerinden verilen ilanlardan da ulaşarak iş makinesi kiralayabilirsiniz.

Jcb,Beko Loder Ekskavatör iş makineleri İlanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi İş Makinesi Hangi Alanlarda Kullanılır?

İş makineleri üzerinde sıkı bir araştırma yaparak en iyi makineler hakkında bilgi toplayabilir ve kuracağınız işletmenizde başarıyı yakalayabilirsiniz. Bir çok girişimci İş makineleri üzerine işletme kurarken bir çokları da fabrikalarda kullanmak üzere veya inşaat sektöründe veya kendi iş alanları üzerinde kullanmak için iş makinesine ihtiyaç duymaktadır. Girişimciler bazen iş makinesi kiralarken bir çok zamanda iş makinelerini satın almayı tercih etmektedirler. Loader, Ekskavatör, dozer gibi araçları alarak işletmelerine can veren firmalar yüksek gelirler elde ederek bu alanda iş yapmış oldukları için kendilerini şanslı hissetmektedirler.

İş makinesi almak istiyorsanız mevcut bankaların kredilerine başvurabilir ya da Kosgeb tarafından verilen kredilerden yararlanabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kredi Çekebilir mi?

Şahıs şirketleri ve tüzel kişiler ticari taksitli kredi kullanabilirler.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“İş Makinesi Kredisi Veren Bankalar 2023 (Güncel)” üzerine 4 yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1