KOSGEB Kredisi

Tarla İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2020

Tarla İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2020

Kişilerin bankalardan kredi alabilmesi için belirlenmiş olan bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yaş sınırı, bir tanesi kredi notu, bir diğeri ise geçmişteki kredi sicili olmaktadır. Bankalar kredi notu düşük ve geçmişteki kredi sicili bozuk olan müşterilerine kredi kullandırırken tereddüt ederler. Çünkü tüm bu olumsuzluklar ve kredi notunun riskli hale gelmesi geçmişte ödenmeyen ve aksayan borçlar neticesinde oluşmaktadır. Kredi kullanamayan kişiler için ipotekli kredi imkanı sağlanmaktadır. Bankalar taşıt ipotekli, konut ipotekli ve tarla ipotekli kredi ile vatandaşın ihtiyacını karşılamaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankalar ipotekli kredi vermektedir. İçeriğimiz de sizlere tarla ipotekli kredi veren bankalar var mı? İpotekli kredi nasıl alınır? İpotekli kredi hesaplaması nasıl yapılacağı ve ipotekli kredi veren 5 banka hakkında bilgi vereceğiz. Devam ederek bilgi alabilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

Tarla İpotekli Kredi Olur mu?

Bulunduğumuz dönem içerisinde yükselen faizler dolayısı ile kimse bankalara bulaşmak istemiyor. Ancak zorlaşan şartlar sebebi ile de ihtiyaçlar karşılanamadığı için banka kredileri kaçınılmaz oluyor. Ancak kredi başvurusu yapmak için de başvuru yapan müşterilerin;

 • 18 yaşını doldurmuş olması, 
 • Kredi notunun riskli grupta olmaması, 
 • Geçmişteki kredi sicilinin temiz ve olumlu sonuç vermesi,
 • Aylık düzenli bir gelirinin olması

Şartları aranmaktadır. Şayet kişinin geçmişte ödenmemiş borçları yüzünden yasal takip süreci, kara liste, icra gibi durumları var ise ve bu durumlar dolayısı ile kredi notunda düşüş olmuş ise gelir belgesi ne kadar kuvvetli olursa olsun kredi vermeyebiliyorlar. Son zamanlarda bankalar kredi kullandırırken ipotek talebinde bulunuyor. Özellikle de yüksek miktarlarda kredi almak isteyen vatandaşlardan araç ipoteği, konut ipoteği veya tarla ipoteği talep ediyorlar. Bu sistem ise kredi alan kişilerin borçlarını ödememe ihtimaline karşılık alınmaktadır. Eğer müşteriler bankalardan aldıkları kredileri ödemezler ise ipotek edilen gayrimenkullere el konulacaktır. Tarla ipoteklerine karşılık verilen kredilerin yüzde oranları bankalar arasında çeşitlilik gösterecektir.

Tarla İpotekli Kredi Çekme

Tarla ipotekli olarak kredi çekiyor iseniz bilmeniz gerekiyor ki tarlanın yani arsanın ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi kullandırılmaktadır. (Bankalar arası değişiklik gösterebilir.) Bu kuralın yanı sıra kişilerin sağlaması gereken bir takım daha şartlar bulunuyor. Bunların başında kredi karşılığında gösterilebilecek bir taşınmaz mülk geliyor. Bankaların sizi kredilendirmesi için mülkün ekspertiz değerini alacaklardır. Çıkan ekspertiz raporuna göre kredi limiti belirlenecektir. İpotek karşılığında verilen ihtiyaç kredilerinde maksimum vade daha evvelden 36 ve 48 ay arasında değişiklik gösterirken şu an 60 ay ile sınırlandırılmıştır. Ancak tarla ve arsa ipotekli krediler bütün bankalar tarafından verilmemektedir. Tarla ipotekli kredi için belirlenmiş olan genel koşullar şu şekilde olmaktadır;

 • Üzerinize kayıtlı bir mülkünüzün olması gereklidir. Eğer mülk yani tarla eşinizin, annenizin, babanızın, çocuğunuzun ya da kardeşinizin ise izinlerinin olması gereklidir. Rızalarının olduğu banka tarafından aranmaktadır.
 • İpotek gösterilen yerin belediye sınırları içerisinde yer alması gerekli olup imarlı arsa olması talep edilmektedir.
 • İpotek edilecek olan tarlanın daha önceden ipotek edilmemiş veya icralık durumunun bulunmaması gereklidir.
 • Yapılan incelemelerde kişi hakkında kredi almasına engel teşkil edecek olumsuz bir durum bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin gelir durumunu belgeleyebilmesi gerekmektedir.

Kredi ipoteğinde talep edilecek olan temel belgeler ise maddelerde belirtildiği gibidir. Mevcut belgelerin yanı sıra bankalar tarafından farklı evraklar da talep edilebilir.

 • T.C kimlik belgesi, 
 • İkametgah adresi belgesi, 
 • Gelir belgesi, 
 • İpotek ettirilecek olan tarlanın ekspertiz raporu, 
 • Tarlayı teşvik edici bir tapu belgesi,

ile başvuru yapılması gereklidir. Ancak bankalar tarla ipoteğine pek kredi vermezler. Taşıt ipotekli, arsa ipotekli ve konut ipotekli kredi imkanları sağlanmaktadır.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli Kredi

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Vatandaşın tarla ipoteğine kredi alması pek mümkün değildir. İpotek ettirilecek olan arazinin imarlı olması şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra arazinin belediye sınırları içerisinde yer alması gereklidir. Arsa ipoteği veren birden fazla banka bulunmaktadır.

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Denizbank
 • Kale bankası

gibi bankalar konut ve arsa ipoteğine kredi imkanı sağlamaktadır. Taşıt ipotekli kredi hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyerek bankaları, güncel faizlerini ve hesaplama tablolarını inceleyebilirsiniz.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İpotekli kredilerden faydalanmak için belli başlı bazı koşulların olduğundan bahsetmiştik. Her bankanın birbirinden farklı koşulu da olabilir. Ancak hemen hemen her bankanın talep ettiği şartlar birbirine benzemektedir. Taşıt, konut ve arsa ipoteği için talep edilen koşulları yukarıdaki başlığımızda belirtmiştik. Bu koşulların yanı sıra başvuru yapacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Aynı zamanda ipotek olarak gösterilecek arsa veya konutun iyi bir değeri olması şart da aranmaktadır. Değersiz arsaları ipotek göstererek kredi almanız mümkün olmayacaktır.

İpotekli kredi almak için kendi üzerinize veya 1. dereceden yakın akrabanızın üzerine kayıtlı olan bir arazi olmalıdır. Bankaya belirttiğimiz evraklar ile birlikte müracaat ederek ön başvurunuzu yapınız. Gerekli incelemeler sonucunda kredi alımı için uygun görülür iseniz ipotek olarak gösterdiğiniz gayrimenkulün ekspertiz değeri alınacak ve ekspertiz değerine göre %75’i oranında kredi kullanımına olanak sağlanacaktır.

1- Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Yüksek miktarda kredi almak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılamak adına uzun vadeli ve ipotekli bireysel finansman kredisine başvuru yaparak uzun vadeli ve aylık düşük ödeme seçenekleri ile ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Tarla ipoteğine kredi verilmemekte olup ipotek ettirilecek olan arazinin imarlı arsa olması gerekmektedir. Aynı zamanda belediye sınırları içerisinde bulunmayan araziler de kredi kapsamında girmeyecektir. Kullandırılacak olan kredinin özellikleri Yasa kapsamında belirlenmiştir.

 • Müşterilere sağlanacak olan kredinin maksimum limiti imarlı arsanın hesaplanacak ekspertiz değerinin %50’sine kadar verilmektedir.
 • Kullandırılacak olan kredinin maksimum vadesi 60 ay, uygulanacak faiz oranı ise %1,53 olarak belirlenmiştir. Faiz oranı tüm vadelerde sabit kalacaktır.
 • Kredi başvurusu için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekmekte olup şube tarafından gerekli görülen durumlarda ek güvence talep edilebilir.
 • İpotekli kredi başvurusu yapacak olan kişiler vade süresince konut, hayat ve zorunlu deprem sigortası uygulanmaktadır.

60 ay vadede %1,53 faiz oranı ile ipotekli kredi için bir hesaplama şeması yaparak ödeyeceğiniz tutarlar hakkında bilgi verelim;

 •  50.000 TL kredi aldığınızda aylık 1.381,86 TL taksit, geriye ise toplamda 82.911,60 TL ödeme, 
 •  75.000 TL kredi aldığınızda aylık  2.072,78 TL taksit, geriye ise toplamda 124.367,24 TL ödeme, 
 •  100.000 TL kredi aldığınızda aylık 2.763,71 TL taksit, geriye ise toplamda  165.822,81 TL ödeme yapmanız gerekecektir. 💸

Kredi başvurusu için hali hazırda şahsınıza veya birinci derece yakınınıza ait imarlı bir arsanız var ise en yakın Ziraat Bankası’na gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

2- Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli Kredi

Şahsınıza ait veya 3. bir kişiye ait arsa var ise ipotek karşılığında yüksek tutarlardaki kredi nakdi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Vakıfbank “Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi” adı altında düzenli bir geliri olan kişilere kredi kullandırıyor. Kredi için talep edilecek olan şartlar ve kredinin özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Kişilerin kredi başvurusu yapabilmeleri için 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Kredi notunun yüksek olması ve geçmiş kredi sicilinin olumsuz çıkmamalıdır.
 • Aylık düzenli bir gelirinin olması gerekmekte olup bankaya bunu belgelemelidir.
 • Kullandırılacak olan kredinin tutarı, ipotek ettirilecek olan taşınmazın ekspertiz değerinin %75’i kadar olacaktır.
 • Krediden faydalanacak olan kişiye Hayat Sigortası yapılacaktır.
 • İpotek ettirilecek gayrimenkulün belediye sınırları içerisinde yer alması gereklidir.
 • Ederi olan bir arazinin ipotek ettirilmesi de şartlar arasında bulunmaktadır.

Başvuru koşullarını sağlayanlar yukarıda belirttiğimiz evraklar ile başvurularını yapabilirler. Maaşını Vakıfbank şubelerinden alan kişilerin gelir belgesi sunmalarına gerek yoktur. Kullandırılacak olan ihtiyaç kredisinin faiz oranı Kredi tahsis ücreti toplam kredi tutarının binde beşi kadar talep edilecektir. 

3- QNB Finansbank İpotekli Kredi

İpotekli olarak verilen kredilerden bir tanesi de Finansbank’tır. Ancak banka arsa ipoteği karşılığında ihtiyaç kredisi yerine işyeri kredisi kullanımına olanak sağlamaktadır. Kredi için maksimum 120 ay vade belirlenmiş olup 1.000.000 TL’ye kadar kredi kullandırılmaktadır. Krediden faydalanmak için arsanın yanı sıra konut, işyeri gibi gayrimenkuller de güvence olarak gösterilebilmektedir.

Teminat gösterilecek olan arsanın ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Aynı zamanda kredi kullanacak olan kişiler teminat gösterilecek yerin tipine ve çeşidine göre sigorta yaptırmaları gereklidir. Kredi için uygulanacak olan faiz oranları kişilere göre çeşitlilik göstereceğinden şubelere başvuru yapılması halinde öğrenilebilecektir. Başvuru için en yakın Finansbank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank İpotekli Kredi

QNB Finansbank İpotekli Kredi

4- Halkbank İpotekli Kredi

Halkbank tarafından arsa ipotekli kredi imkanı sağlanmamaktadır. Ancak ipotek olarak gösterebilecek bir konutunuz var ise kredi karşılığı teminat olarak gösterebilirsiniz. Kredi Mortgage Yasası kapsamında kullandırılmakta olup yüksek miktarlı ihtiyaçlar için uzun vadeli ve uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Kredinin yasalar kapsamında belirlenmiş olan özellikleri şunlardır;

 • Kredi konut ipoteği üzerine verilmekte olup şahsın kendisine veya birinci derece yakını olan kişilerin üzerine kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Kredi için uygun görülmüş olan maksimum vade 60 aydır.
 • Kredi için aylık %0,99 faiz oranı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
 • Kredi karşılığı gösterilecek olan teminatın ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi kullandırılacaktır.
Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Halkbank İpotekli Kredi Şartları

Yüzde 0,99 faiz oranı ile vadeye göre hesap yapacak olur isek;

100.000 TL kredinizi aylık 1.170,06 TL taksit tutarı ile 60 ay vade ve %0,99 faiz oranı ile alabilirsiniz.

Kredi Tutarı

Vade

Faiz Oranı

Aylık Taksit Tutarı

Geriye Ödenecek Toplam Tutar

50 bin TL

12 Ay

% 1,21

4.570,30 TL

54.843,60 TL

50 bin TL

24 Ay

% 1,21

2.482,31 TL

59.575,44 TL

50 bin TL

36 Ay

% 1,25

1.793,21 TL

64.555,56 TL

Tabloda görüldüğü üzre 50 bin TL kredi çekmeniz halinde vade süresi uzadıkça aylık ödeyeceğiniz taksitler azalır ancak geriye ödenecek olan toplam tutar artacaktır. Bankanın ekspertiz ücreti 950 TL olup tahsis ücreti toplam kredi tutarının %0,5’i kadar alınmaktadır.

5- Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Garanti Bankası’na evinizi kredi teminatı olarak gösterdiğinizde yüksek limitli olarak uzun vadeli kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Uzun vadeler ve uygun faiz oranları ile kredi kullanmak için Garanti Bankası’na müracaat ederek Otomatik Hazır Mortgage kredisinden faydalanabilirsiniz. Kredinin özellikleri ve şartları;

 • Kredi için uygulanacak olan maksimum vade 60 aydır. 
 • Kredinin faiz oranları kred tutarına göre değişmekte ve yukarıda gösterilmektedir.
 • Kredinin azami limiti 100 bin TL’dir.
 • Teminat olarak gösterilecek olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin maksimum %50’si kadar kredi kullandırılmaktadır.
 • Kredi karşılığı gösterilecek olan konutun başvuru sahibine ait olması gereklidir.
 • Banka gerekli gördüğü durumlarda ek teminat (kefil) talebinde bulunabilir.
 • Krediyi sabit faizli şeklinde kullanabilirsiniz.

Bankalardan ipotekli olarak kredi alarak yüksek miktarlardaki ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!