Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar 2022 (Harmanda Öde!)

Tarla tapusuna kredi veren bankalar olan Ziraat bankası, Vakıfbank, Finansbank ve Garanti bankası ipotek karşılığı kredi vermektedir. Kredi kullanamayan kişilere taşıt ipotekli, konut ipotekli ve tarla tapusuna kredi veren bankalar vatandaşın acil finansman ihtiyacını karşılamaktadır. Ülkemizde tarla tapusuna ipotekli kredi veren bankaların başına Ziraat Bankası tarla kredisi, VakıfBank arsa kredisi, DenizBank Tarla ipotekli kredileri olarak finansman arayışında olan vatandaşlara sunulmaktadır. İçeriğimizde tarla kredisi veren bankaların sizler için sunduğu tarla kredisi hesaplaması, arsa kredisi faiz oranları 2022 yılı rakamları, ipotekli kredinin nasıl alınacağı, Ziraat Bankası dönüm başına ne kadar kredi veriyor? gibi soruların yanıtları, tarla tapusuna kredi veren bankaların şartları ve başvuru adımları yer almaktadır. İşte tarla tapusuna kredi veren bankalar!

Tarla İpotekli Kredi Var mı?

Bilindiği üzere bankalar tüketici kategorisinde kullandırdığı bireysel ihtiyaç kredilerinin vadelerini ve limitlerini sınırlı tutmaktadır. Sınırlandırılan bu vadeler ve limitlerden daha yüksek limitteki kredi talepleri için bankalar kişilerin sahip oldukları taşıt, konut, depo, arsa ya da tarla varsa bu mal varlıklarına teminat göstermek kaydıyla istenen limitlerde ve vadeler de kredi kullandıracaktır. Bu şekilde yani tarla ipotekli kredi çekmek mümkündür. Evet üzerinizde kayıtlı veya hisseli tapunuz var ise acil ihtiyaçlarınızı karşılamak adına bankaya tarla tapunuzu teminat olarak göstererek yüksek limitlerde kredi alabilirsiniz.

Fakat bilinmesi gereken bir nokta, bankaya verilen tapu karşılığında finansman desteğinin teminat karşılığından kullandırılacak olan ihtiyaç kredisi olduğudur. Yani banka tapu senedini alır ve bu varlığı kendisini teminat altına alarak, kişiye mal varlığının ekspertiz değerine göre belirlenen limitlerde kredi kullandırır. Yani kullanılan bu kredi ipotek karşılığı ihtiyaç kredisidir. Tapu bankaya ipotek olarak verilip, belirlenen değerine göre bankadan arsa almak/ihtiyaçları karşılamak vb. konularda giderler için kredi kullanılır.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarla tapusuna kredi veren bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası İpotek Karşılığı Kredi
 • Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı
 • Finansbank İpotekli Kredi
 • Garanti Bankası Evini Gösterene Mortgage

Bu bankalar tarla tapusuna ipotek karşılığı ihtiyaç kredilerini kullandırmaktadır. Bu bankaların yanında;

 • Halkbank Konut İpotekli Bireysel Destek Kredisi
 • Akbank Konut veya İşyeri İpotekli
 • Denizbank Arazi Alım Kredisi olarak finansman desteği tüm sıraladığımız bu bankalar konut ve arsa ipoteğine kredi imkanı sağlamaktadır.

Son zamanlarda bankalar kredi kullandırırken ipotek talebinde bulunmaktadır. Özellikle de yüksek miktarlarda kredi almak isteyen vatandaşlardan araç ipoteği, konut ipoteği veya tarla ipoteği talep edilebilmektedir. Bu sistem ise kredi alan kişilerin borçlarını ödememe ihtimaline karşılık alınmaktadır. Eğer müşteriler bankalardan aldıkları kredileri ödemezler ise ipotek edilen gayrimenkullere el konulacaktır. Karşılık verilen kredilerin yüzde oranları ise bankalar arasında çeşitlilik gösterecektir. Arsa ipoteği karşılığından kredi veren birden fazla banka bulunmaktadır.

Taşıt ipotekli, arsa ipotekli ve konut ipotekli kredi imkanları sağlayan bankalardan kredi nasıl alınır? bakalım.

Tarla İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Tarla ipotekli kredi veren bankaların birbirinden farklı koşulu bulunmasının yanında ipotekli kredi vermeyen bankalar da mevcuttur. Ek evrak, teminat, faiz oranları veya vadeleri gibi kredi şartlarını değiştirme hakkı bankalarda saklıdır. İpotekli kredilerden faydalanmak için belli başlı bazı koşulların olduğundan bahsetmiştik. Koşulları sağlamanız durumunda tarla ipotekli kredi almak için:

 • Gerekli olan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız.
 • Ardından evraklar ile birlikte ipotekli bireysel tüketici kredisi veren bankalara müracaat etmelisiniz.
 • Başvurunuz çeşitli değerlendirmelerin sonuncunda kredi alımı için uygun görülür ise ipotek olarak gösterdiğiniz değeri alınacak ve arsanın ekspertiz değerine göre %50 ve %75’ine kadar kredi kullanımına olanak sağlanacaktır.

Tarla İpotekli Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Tarla ipotekli kredi çekmek için taşınmazların taşıması gereken bazı şartlar mevcuttur. Bu şartların başında kredi karşılığında gösterilecek olan taşınmazların özellikleri gelmektedir. Bankaların sizi kredilendirmesi için mülkün ekspertiz değerini alacaklardır. Çıkan ekspertiz raporuna göre kredi limiti belirlenecektir.

Tarla ipotekli kredi çekmek için arazinin aşağıdaki şartlara sahip olması gerekiyor.

 • İpotek olarak gösterilecek olan arsa veya tarlanın belediye sınırları içerisinde yer alması,
 • Müşterek yani ortak ve hisseli tarla olmaması,
 • İpotek edilecek olan tarlanın daha önceden ipotek edilmemiş veya icralık durumunun bulunmaması gereklidir.
 • Satışa uygun koşullarda bir tarla olması,
 • Kredi çekmek isteyen kişiye ait olabileceği gibi şahsın 3. dereceye kadar akrabalarına da ait olabilir. (eş, çocuk, anne, baba, kardeş)
 • Üzerinize kayıtlı bir mülkünüzün olması gereklidir. Eğer mülk yani tarla eşinizin, annenizin, babanızın, çocuğunuzun ya da kardeşinizin ise izinlerinin olması gereklidir. Rızalarının olduğu banka tarafından aranmaktadır.
 • İpotek gösterilen yerin belediye sınırları içerisinde yer alması gerekli olup imarlı arsa olması talep edilmektedir.
 • Yapılan incelemelerde kişi hakkında kredi almasına engel teşkil edecek olumsuz bir durum bulunmamalıdır.
 • başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olması ve kredi notunun yüksek olması,
 • Bankalar arsanızın veya tarlanızın ekspertiz değerinin en fazla %75 ve %50’sine kredi vereceklerdir.

Kredi çekiyor iseniz bilmeniz gerekiyor ki tarlanın yani arsanın ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi kullandırılmaktadır. İpotek karşılığında verilen ihtiyaç kredilerinde maksimum vade 36 aydır. Ancak tarla ve arsa ipotekli krediler bütün bankalar tarafından verilmemektedir. Bu imkanlardan yararlanmak için siz de tarla tapusuna kredi veren bankaların kapısını çalabilir, tüm imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Şartları sağlayamayan kişiler için araç ipotekli taksitli ihtiyaç kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Tarla ipotekli krediden faydalanamayanlar diledikleri vadelerde ödeme planı oluşturarak kredi kullanma imkanından yararlanabilirler.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankaların Arsa Sahiplerinde Aradığı Şartlar

Tarla ipotekli kredi veren bankalardan, nakit ihtiyacını karşılayabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Tarla tapusuna kredi veren bankalara başvuru yapan müşterilerde aranan şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olması, 
 • Kredi notunun riskli grupta olmaması, 
 • Geçmişteki kredi sicilinin temiz ve olumlu sonuç vermesi,
 • Aylık düzenli bir gelirinin olması,
 • Başvuru sahibinin gelir durumunu belgeleyebilmesi gerekmektedir.

Bankalar kredi notu düşük ve geçmişteki kredi sicili bozuk olan müşterilerine kredi kullandırırken tereddüt ederler. Çünkü tüm bu olumsuzluklar ve kredi notunun riskli hale gelmesi geçmişte ödenmeyen ve aksayan borçlar neticesinde oluşmaktadır. Kişinin geçmişte ödenmemiş borçları yüzünden yasal takip süreci, kara liste, icra gibi durumları varsa ve bu durumlardan dolayı kredi notunda düşüş olmuş ise gelir belgesi ne kadar kuvvetli olursa olsun kredi verilmeyebilir.

Arsa İpotekli Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Tarla tapusuna kredi veren bankalara başvuru yapacaksanız, bazı evrakları öncesinde hazırlamanız gerekmektedir. Arsa ipoteğinde talep edilecek olan temel belgeler ise maddelerde belirtildiği gibidir. Arsa ipotekli kredi başvuru belgeleri ise şunlardır:

 • T.C. kimlik belgesi
 • İkametgah adresi belgesi
 • Gelir belgesi
 • İpotek ettirilecek olan tarlanın ekspertiz raporu
 • Tarlayı teşvik edici bir tapu belgesi ile başvuru yapılması gereklidir.

Mevcut belgelerin yanı sıra bankalar tarafından farklı evraklar da talep edilebilir. Başvuru için gerekli olan belgeler hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için tarla kredisi veren bankaları ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası İpotek Karşılığı Kredi

Yüksek miktarda kredi almak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılamak adına Ziraat Bankası ”İpotekli Bireysel Finansman Kredisi” kampanyasından yararlanabilirsiniz. Uzun vadeli ve ipotekli bireysel finansman kredisine başvuru yaparak uzun vadeli ve aylık düşük ödeme seçenekleri ile ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası tarla kredisi özellikleri:

 • Müşterilere sağlanacak olan kredinin maksimum limiti imarlı arsanın hesaplanacak ekspertiz değerinin %50‘sine kadar verilmektedir.
 • Kullandırılacak olan arazinin imarlı olması gerekmektedir.
 • Belediye sınırları içerisinde olmayan araziler değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 • Maksimum vade süresi 36 aydır.
 • İpotekli kredi başvurusu yapacak olan kişiler vade süresince konut, hayat ve zorunlu deprem sigortası uygulanmaktadır.

Arsa ipotekli bireyse ihtiyaç kredi başvurusu için hali hazırda şahsınıza veya birinci derece yakınınıza ait imarlı bir arsanız var ise en yakın Ziraat Bankası şubelerini gerekli evraklar ile ziyaret ederek, başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli Kredi

Arsanız varsa Nakdiniz Hazır diyen Vakıfbank; Şahsınıza ait veya 3. bir kişiye ait arsa var ise ipotek karşılığında yüksek tutarlardaki kredi nakdi ihtiyaçlarınızı gidermeniz için arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Vakıfbank “Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi” adı altında düzenli bir geliri olan kişilere kullandıracağı bu krediyi talep edilecek olan şartlar ve kredinin özellikleri şu şekildedir;

 • Kişilerin kredi başvurusu yapabilmeleri için 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Kredi notunun yüksek olması ve geçmiş kredi sicilinin olumsuz çıkmamalıdır.
 • Aylık düzenli bir gelirinin olması gerekmekte olup bankaya bunu belgelemelidir.
 • Kullandırılacak olan kredinin tutarı, ipotek ettirilecek olan taşınmazın ekspertiz değerinin %75’i kadar olacaktır.
 • Krediden faydalanacak olan kişiye hayat sigortası yapılacaktır.
 • İpotek ettirilecek gayrimenkulün belediye sınırları içerisinde yer alması gereklidir.
 • Ederi olan bir arazinin ipotek ettirilmesi de şartlar arasında bulunmaktadır.

Başvuru koşullarını sağlayanlar gerekli olan evrakları tamamlayarak başvurularını yapabilirler. Maaşını Vakıfbank’tan alan kişilerin gelir belgesi sunmalarına gerek yoktur. Kullandırılacak olan ihtiyaç kredisinin faiz oranı, kredi tahsis ücreti toplam kredi tutarının binde beşi kadar talep edilecektir.

Vakıfbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplaması

Vakıfbank tarla ipotekli kredi hesaplamasını 36 ay vadeli olacak şekilde planlayarak yaptığımızda aylık taksit tutarlarını ve faiz oranlarını tablodan inceleyebilirsiniz.

Kredi Limiti Vadesi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı
10.000 TL36 Ay%1,59386,56 TL
20.000 TL36 Ay%1,59773,12 TL
30.000 TL36 Ay%1,591.159,67 TL
40.000 TL36 Ay%1,59 1.546,23 TL
50.000 TL36 Ay %1,59 1.932,78 TL
Vakıfbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama

QNB Finansbank Tarla İpotekli Kredi

QNB Finansbank, 72 aya varan vade seçenekleri ve avantajlı faiz oranları ile ipotek teminatlı ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Finansbank arsa ipotekli kredi özellikleri:

 • Cirosu 60 milyon TL’ye kadar olan firmalar faydalanabilecek.,
 • Ev, iş ve arsa teminat olarak gösterilebilecek.
 • 72 aya varan vade fırsatı verilecek.
 • Teminat gösterilen arsanın ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi kullandırılacak.
 • Arsanın tipine göre belirlenen sigortaların yaptırılması zorunludur.

72 Ay Vadeli İpotek Teminatlı Taksitli Ticari Kredi başvurusunu size en yakın olan QNB Finansbank Şubesi’nden gerçekleştirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için tıklayın!

Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Garanti Bankası’na evinizi kredi teminatı olarak gösterdiğinizde yüksek limitli olarak uzun vadeli kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Uzun vadeler ve uygun faiz oranları ile kredi kullanmak için Garanti Bankası’na müracaat ederek Otomatik Hazır Mortgage kredisinden faydalanabilirsiniz.

Kredinin özellikleri ve şartları;

 • Kredi için uygulanacak olan maksimum vade 36 aydır.
 • Kredinin faiz oranları kredi tutarına göre değişmekte ve yukarıda gösterilmektedir.
 • Kredinin azami limiti 100 bin TL’dir.
 • Faiz oranı %1,99‘dur.
 • Teminat olarak gösterilecek olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin maksimum %50’si kadar kredi kullandırılmaktadır.
 • Kredi karşılığı gösterilecek olan konutun başvuru sahibine ait olması gereklidir.
 • Banka gerekli gördüğü durumlarda ek teminat (kefil) talebinde bulunabilir.

Evini teminat olarak gösterene Mortgage kampanyası dahilinde konut teminatı göstererek, finansal ihtiyaçlarınızı maksimum limitler ile uygun faiz oranlarında sahip olabilirsiniz. Garanti Bankası ipotekli kredi hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için Garanti şubelerini tercih edebilirsiniz.

Halkbank Mortgage Dışı İpotekli Kredi

Halkbank tarafından arsa ipotekli kredi imkanı sağlanmamaktadır. Ancak, konutunuzun ipoteği karşılığında 36 ay vadeli kredi alabilirsiniz. Yüksek tutarlarda paraya ihtiyacınız varsa, adınıza kayıtlı konut, iş yeri ile 3. kişilere ait olan işyeri veya konutu ipotek ettirerek destekten yararlanabilirsiniz.

Konut üzerinden birinci derece ipotek alınarak 36 ay vadeli %1,65 faiz oranları ile konutun ekspertiz değerinin %80’ini aşmamak kaydıyla gerçek kişilerin nakit ihtiyaçlarına yönelik kullandırılan Bireysel Destek Kredisi ile sahip olduğunuz konutunuzu teminat olarak verip ihtiyaçlarınızı karşılama imkanından yararlanabilirsiniz.

 • Konut veya iş yeri ipoteği karşılığı verilecek destek için vade 36 aydır.
 • Uygulanacak olan faiz oranı %1,65‘tir.
 • Ekspertiz masrafı 1.100 TL olup, ipotek tesis kesintisi olarak 214,76 TL’dir.

Halkbank ipotekli kredi hesaplamasına örnek verecek olursak:

Kredi Tutarı Vade Süresi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı
100.000 TL 36 Ay %1,653.910,69 TL
Halkbank ipotekli kredi hesaplaması

Halkbank şubelerine uğrayarak kredi detayları hakkında daha fazla bilgi alabilir ve hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tapu İpotekli Kredi Veren Faktoringler

Ülkemizde bankalar ile arası iyi olmayan, farklı sebeplerden dolayı kredi alamayan ve riskli grupta yer alarak bankaların kendilerine kredi vermek konusunda sıcak bakmadığı vatandaşlara faktöring firmalar senetle kredi vb. alternatif para arayışlarına çare olmaktadır. Faktöring firmalar ipotekli kredi imkanlarını üzerinden kayıtlı herhangi bir gayrimenkulü olan vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaları adına bankalara nazaran biraz daha yüksek faiz oranları ile kredi çıkarmaktadır.

Örneğin MMI group ipotekli kredi imkanından gayrimenkul değerinin %80’ine kadar 7 yıl vadeli olarak ipotekli ihtiyaç kredi kullandırmaktadır. Bunun gibi İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere ilinizde bulunan Tapu İpotekli Kredi Veren Faktöringler firmaları ile iletişim adreslerinden irtibata geçerek siz de Tapu İpotekli Kredi Veren Faktöringler firmalarından kredi alabilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

2