İşkur İşte Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

İŞKUR’dan işsiz annelere müjdeli haber geldi. Kadınların iş hayatındaki istihdamı artırılması hedefiyle 0/15 yaş arası çocuğu olan anneleri iş hayatına dahil etmeyi hedefleyen İŞKUR, 2023 yılında da annelere büyük destek vermeye devam ediyor.

Anne iş yerinde projesine nasıl başvurulur, işte anne projesi başvuru formu, başvuru tarihi 2023, İşkur Anne İşbaşında Projesi başvuru koşulları nelerdir? Ev hanımları için para olup olmadığı, illerde hangi kurslar açıldığı, maaşların hangi bankaya yatırıldığı ve ne kadar olduğu ile ilgili tüm detay ve bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

İŞKUR İşte Anne Projesi 2023 Yılında Ne Kadar?

2023 yılında İŞKUR işbaşı eğitim programları da başlatılmış ve programlar arasında işsiz annelerin araştırdığı İş Başında Anne projesi büyük ses getirmiştir. İŞKUR aracılığıyla başlatılan ve halen yürütülmekte olan bu Anne Projesi kapsamında, çalışmak isteyip de iş bulamayan annelere büyük fırsatlar sunulmaktadır.

2023 yılı için günlük ödemelerin 110 liraya çıkarılmasıyla anneler kurslara devam ettikleri sürece aylık maaş desteği alabilecekler. İŞKUR tarafından işsiz annelere aylık 3.300 TL 3 ayda 9.900 TL maaş verilecektir.

0/15 yaş arası çocuğu olan annelerin İŞKUR işbaşı eğitim programlarına ve meslek kurslarına katılması durumunda aylık ödemeleri İş-Kur tarafından yapılacaktır. Günlük meslek edindirme kurslarında verilen eğitimlerde işsiz ve çalışmak isteyip de devlet tarafından işsiz kalan annelere 110 TL civarında yevmiye ücreti ödenmektedir. Aylık ödeme 3.300 TL’ye ulaşırken, 3 ayda 9.900 TL’lik ciddi maaş desteği de annelere verilecektir.

İşte Anne Projesindeki kurslar hakkında bilgi alabilirsiniz.

İŞKUR’dan Annelere 3.300 TL Maaş Desteği Büyük Müjde!

Vatandaşlar, İşkur annesi iş başında projesi için başvuru koşullarını araştırmaya başladı. Kadının iş hayatındaki istihdamını artırmayı hedefleyen İŞKUR’a işsiz annelere 3.300 TL destek veriliyor. Çalışmak isteyen tüm anneler, İşkur’un hazırladığı İşyerinde Anne Projesi ile hem işbaşında mesleki eğitim alacak hem de kursta geçirdikleri süre boyunca maaş desteği alacak.

İşte Anne Projesi 2023 Nedir?

İŞKUR’dan binlerce işsiz anneye müjdeli haber geldi. Aylık 3300 TL Maaş desteği geliyor. İŞKUR’un kadın istihdamını desteklemek amacıyla başlattığı İşbaşında Anne Projesi’nin uygulama usul ve esasları da anlatıldı. Bu yönetmeliğe göre:

Türkiye İş Kurumu’nca kadınların iş gücüne aktif bir şekilde katılmaları ve kadın istihdamlarının korunmasına ve artırılmasın yönelik olarak işsiz olanların mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumlarının sağlanmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif işgücü hizmetleri kapsamında usul ve esasları Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında belirlenen mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları uygulanır ve geçtiğimiz yıllarda 100 Günlük Eylem Planı ile devreye alınan projelerinden biri olan “Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi”  projesi çerçevesinde İşkur tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılım göstermesi uygun bulunan ve belirlenen gruplar içerisinde yer alan annelere, kursa veya programa devam ettikleri günler için İşkur tarafından belirlenen tutarda kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenmesi öngörülmüştür.

Tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

İşbaşı eğitim programı ile karşılanan giderleri görüntülemek için tıklayınız.

İŞKUR tarafından yürütülen İşbaşında Anne Projesi kapsamında işsiz ve işsiz 0/15 yaş çocuğu olan annelere işbaşı eğitimlerine katılmaları şartıyla günlük 110 TL verilmektedir. Kursa katılım süresi boyunca aylık olarak ödeme yapılacaktır.

İŞKUR İş’te Anne Projesi Başvuru Formu

İşkur kaydınızı yaptıktan sonra web sayfasından iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Ayrıca il veya ilçelerinizdeki İŞKUR merkezlerine uğrayarak gerekli belge ve koşulları öğrenebilirsiniz.

İşte Anne Projesine 2023 Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu destekten yararlanmak için İŞKUR’un iki programından birine katılmak gerekmektedir. Bu programlar ise şunlardır:

 • Meslek Eğitim Kursları
 • İşbaşı Eğitim Programlarıdır

Destek almak için çocuğun kimlik belgesinin aslı ve kreş veya gündüz bakımevinin faturası istenecektir. Bakım desteği için kreşten alınacak SGK kayıt numarası belgesi ile İŞKUR’a başvuru yapılmalıdır. Başvurular İŞKUR Müdürlüklerine yapılabilir.

 • İşkur tarafından hayata geçirilen İŞTE Anne Projesine yalnızca 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler faydalanabilir. Bu projeden evlat edinen kadınlarında faydalanabilmesi için istisna tanınmış olup, proje devam ederken çocuğu 15 yaşını tamamlayanlar da projeden yararlanabilmektedir.
 • 0/15 yaşında ve evlat edindiği çocuğu bulunan tüm annelerin istenen şartları sağlamaları halinde, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda kurs devam ettiği süre boyunca aylık 3.300 TL. maaş verilecektir.

İşkur İşte Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Annelere sağlanacak destekten yararlanabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. İŞKUR ana projesi için aranan şartlar şöyle:

 • Emekli olmamak.
 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.
 • İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunmalı.
 • Başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.
 • İşverenin 1.veya 2. derece yakını veya eşi olunmaması.
 • İş verenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak.
 • Başvuru tarihinden önce üç ay boyunca işverenin çalışanı olunmaması.
 • Başvuru tarihinden önce son bir ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olunması şartlarını taşıyanlar.
 • İş ve meslek danışmanlığından yararlanarak bilgi alabilir taleplerinizi gerçekleştirebilir.

İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarına başvurmak için yukarıdaki tüm şartları sağlayan herkes dilediği zaman 81 ildeki İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine başvurarak programa katılabiliyor.

Yine tarım sektöründe faaliyet gösterenler, primlerini gönüllü sigortalı ödeyenler, sosyal yardım, malullük aylığı, dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedir.

Anne Projesi Hangi İllerde Var?

Bu proje kapsamında uygulanan destekler Türkiye’de de 81 ilde geçerlidir. Hangi ilde olursanız olun proje kapsamında başvuru yapabilirsiniz. Şubelere giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşsiz Annelere Günlük 108,68 TL ve 400 TL Bakım Desteği Veriliyor!

Annelerin iş hayatında kalmaları, iş hayatında yer almaları ve istihdamlarını sağlamaları için devlet tarafından birçok farklı destek verilmeye devam etmektedir.

İşkur’un düzenlediği işbaşı eğitim programlarına ve meslek edindirme kurslarına katılan annelere çocuklu anneler için hem cep harçlığı hem de bakım desteği verilmektedir. İş Kura’nın düzenlediği işbaşı eğitim programlarına ve meslek edindirme kurslarına katılan annelere hem günlük 108,68 TL hem de aylık 400 TL harçlık verilmektedir. bakım desteği ödenir.

İşkur’dan Annelere 3.300 TL Maaş Desteği Güncel

İşkurdan annelere tanınan iş fırsatı için gerekli koşulları sağlayan annelerin İşkur tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde kurs süresince destek ödemeleri yapılmaya devam edilir. 0/15 yaş arası çocuğu olan annelere işbaşı eğitim kurslarına katılmaları halinde ödenecek aylık tutar 3.300 TL’ye kadar çıkıyor.

Bu aylık ödemeye ek olarak iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile GSS primi de ödenmektedir. İşbaşında Anne Projesi kapsamında bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde 6 ay, diğer mesleklerde 3 ay süreyle işbaşı eğitim programları uygulanmakta olup, programın süresi 5/ Haftada 6 günü geçmemek kaydıyla 45 saati geçmemek üzere 8 saat.

3 Ayda 9.900 TL Verilecek!

Annelere sağlanan bu destekten yararlanabilmeleri için mesleki eğitim kurslarına katılacak annelerin 160 gün (3 ay) kurslara devam etmeleri gerekmektedir. Günde en az 5 saat, en fazla 8 saat ve haftada toplam 40 saat. İŞKUR ‘İşte Anne Projesi’ ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan annelere 3 ayda 9.900 TL aylık olarak ödenecektir.

İşkur Ev Hanımlarına Maaş Veriyor mu?

Ev hanımlarının evde vakit geçirmesini içeren bu proje ile kadınların iş hayatından kopmaması hedefleniyor. Bu sayede çocuklu anneler devlet destekli çeşitli işbaşı eğitim programlarına katılarak ücret alıyorlar. Aynı zamanda bakım desteği ve harçlık niteliğinde olan bu paraları kazanan anneler meslek kurslarında daha da aktif rol oynamaktadır.

İşkur Maaşları Hangi Bankaya Yatar?

Belirlenen ücretler vatandaşlar adına Halkbank nezdinde açılan hesaplara yatırılır. T.C Her ay hesabınıza yatırılan parayı, ödeme günlerinde kimlik numaranız ile banka şubelerine giderek ve kimlik bilgilerinizi kullanarak çekebilirsiniz.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“İşkur İşte Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir? 2023” üzerine 6 yorum
  • Benim evimde kira eşim tek çalışıyor iki çocuğum okula gidiyor ve zorlanıyorum o yüzden kayıt olmak istiyorum

   Yanıtla
 1. Eşim sabıkalı çalışmıyor iş vermiyorlar ve ben de bebeğim var diye çalışamıyorum çocuklarıma iyi bir hayat sagliyamiyoruz evden çıkarıyor ev sahibi çok zor durumdayım

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
3