Otomobil Rehni Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2022

İpotek karşılığı kredi kullanmak isteyenler için otomobil rehni karşılığı kredi verilmektedir. Uygun faiz oranları ile aracını ipotek ettirerek kullanacağınız kredilerin vade süreleri kaç ay, araç ipotekli kredi şartları, TEB, Akbank, Finansbank ve Ziraat bankası araç ipotekli kredi veriyor mu, şartları nelerdir Otomobil Rehni Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar içeriğimizde detaylandırdık.

İpotekli Kredi Veren Bankaların Şartları (Ev, Araba, Tarla, Arsa)

Bankalar, müşterilerine kredi vermek için karşılığında birden fazla koşul talep etmektedir. Şayet kişiler banka tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun değil ise istediği krediye sahip olamayacaktır. Vatandaşların bankaya başvuru yapması halinde haklarında bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte kişilerin kredi notu, geçmişteki kredi sicili, gelir durumu hususları araştırılacaktır. Eğer KKB notunuz riskli grupta yer alıyor, geçmişteki kredi siciliniz ödenmemiş ve bu sebeple yasal takibe düşmüş veya icralık olmuş borçlar yüzünden olumsuz etkilenmiş ise bankalara yaptığını kredi başvurunuz için olumlu dönüş alamazsınız. Tüm bu sebepler dolayısı ile ihtiyaç finansman başvurunuz olumlu sonuçlanmıyor ise talep ettiğiniz krediyi almak için birden fazla yöntem geliştirilmiştir.

 • Yüksek gelire ve kredi notuna sahip bir yakınınızı kefil göstererek, 
 • Taşınır veya taşınmaz bir malı bankaya ipotek göstererek,

bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kara listede iseniz ya da kötü bir kredi notuna sahipseniz gelir durumu ve kredi notu iyi olan birini kefil göstererek veya arsa, ev vb. taşınmaz mallarınızı ya da taşıt gibi taşınır mallarınızı ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.

Aracı İpotek Göstererek Kredi Çekmek İstiyorum!

Bankalar tarafından sağlanan ipotekli krediler arsa, ev ve tarla tapusunu teminat göstererek çekilebilir. Bu kredilerin kullanım şartları her banka tarafından ayrı olarak belirlenmiştir. İsterseniz Araç ipotekli kredi veren bankalar hangileridir, şartları ve kredi faiz oranları ile ilgili tüm detayları kısaca anlatalım. Arsa ve konut ipotekli kredi veren bankalar şu şekildedir;

Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar 2022

Bankalarda ipotekli kredi olarak adlandırılan bu krediden faydalanmak için şahsınıza ait bir taşınmazı bankaya ipotek etmeniz gerekmektedir. Arsa veya ev rehni olarak verilen krediler yalnızca ihtiyaç kredisi için değil konut kredisi alımları için de sağlanmaktadır. Mevcut yöntem genel anlamda yüksek limitli kredi başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Yani çekilecek kredi tutarına karşı gelebilecek bir malları bankaya teminat göstererek kredi alınabilecektir.

Otomobil rehni karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi veren bankalar:

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank, (İpotek karşılığı taksitli kredi)
 • Halkbank, (İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi)
 • Akbank,
 • Denizbank,
 • İş Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • TEB,

Bankalara müracaat ederek 120 ay vadeli konut kredisi veya 36 ay vadeli ihtiyaç kredilerine rehin göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankalar listesini inceleyebilirsiniz.

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar 2022

İhtiyacınız var ve kredi almak için yukarıda belirttiğimiz engeller sebebi ile kredi alamıyorsanız taşınmaz mallarınızın yanı sıra taşınır yani araç, taşıt gibi mallarınızı da bankaya ipotek gösterebilirsiniz. Ancak araç ipoteğine konut kredisi verilmeyecektir. Daha çok ihtiyaç kredileri için bu seçenek mümkün olacaktır. Taşıt ipoteğine kredi veren 5 bankayı ve koşullarını ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz.

Ancak bunun öncesinde araç ipotekli krediler için bazı koşulların bulunduğunu bilmeniz gereklidir.

 • Çekilecek olan kredinin tutarı aracın değerinin üzerinde olamaz.
 • Başvuru yapacak olan şahsın aylık düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir. Bu husus bankaya belgeli bir şekilde kanıtlanmalıdır.
 • Başvuru esnasında yaş sınırı önemli bir kriterdir. Başvuru için 18 yaşından büyük olmanız ve bankanın durumuna göre 70 veya 75 yaşından büyük olmamanız gereklidir.
 • İpotek edilen aracın kişinin kendi üzerinde kayıtlı olması gerekmektedir. Aracın ruhsatı kişinin üzerinde kayıtlı olması halinde banka daha kolay destek verecektir. Araç başkasının üzerine kayıtlı ise araç sahibinin rızası talep edilmektedir.
 • İpotek ettirilecek olan aracın değeri belirlendikten sonra mevcut değerin yalnızca %50’si kadar kredi çekilebilecektir. Bankalar arasında değişiklik gösterebilir.
 • Araç üzerinde herhangi bir haciz işleminin bulunmaması gereklidir.

Araç rehinli olarak kredi veren bankaların aradığı temel şartlar maddeler halinde belirtildiği gibidir. Bankalar bunların yanı sıra özel şartlar da talep edebilecektir. Bunlar bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilir.

Araç İpotekli Kredi Şartları Nelerdir?

Araç ipotekli ihtiyaç ve konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin belirli şartları taşıyor olması kredilerinin onaylanması için önemlidir. Şartları sağlamayan kişilerin kredi başvuruları onaylanmamaktadır. Bankalar tarafından istenilen belgeler aynı olsa dahi bazı bankalar kendilerini güvence altına almak için müşterilerinden farklı şartları taşımalarını gerektiğini isteyebilir.

Otomobil rehni karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi veren bankaların şartları:

 • SGK kaydının aktif olması,
 • SGK kaydının en az 6 aylık olması,
 • Taşıt üzerine herhangi bir kurum veya kişinin rehin ipotek kaydının olmaması,
 • Kredi notunun kredi kullanmak için yeterli seviyede olması,
 • Kredi sahibinin aylık gelirinin taksit ödemelerini karşılıyor olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Araç İpotekli Kredi

Bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamanız adına araç rehinli olarak kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankasıdır. Yüksek miktarda nakde ihtiyacınız var ise hemen Ziraat Bankasına müracaat ederek finansman ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Üstelik kredi notunuz riskli veya geçmişteki kredi siciliniz bozuk ise endişelenmeyin. Banka ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi kullandırıyor. İhtiyaçlarınızı uzun vadeler ve aylık az miktarlarda ödemek istemez misiniz?

O zaman kredi özelliklerini hep birlikte inceleyelim:

 • Kredinin vadesi 36 aya kadar kullandırılabilmektedir.
 • Krediden faydalanmak için üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün ipotek edilmesi gereklidir.
 • Banka şubesi tarafından ek güvence talep edilebilecektir.
 • Başvuru sahibinin talep ettiği kredi vadesine göre bu süreç boyunca Konut Sigortası, Deprem Sigortası ve Hayat Sigortası yapılacaktır.
 • Kredinin en yüksek limiti ipotek ettirilecek olan evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar olmaktadır. Şayet ipotek ettirilecek olan mal işyeri ise ekspertiz değerinin yüzde 75’ine, imarlı arsa ise yüzde 50’sine verilmektedir.

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi için belirlenen özellikler bu şekilde olup başvuru için Kanun kapsamında rehinli bireysel finansman için talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır.

 • Kredi başvuru formu (Ziraat Bankası şubesinden alınacak.)
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi ya da sürücü belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Krediye karşılık gösterilecek olan taşınmazları teşvik edici belgeler,
 • Kredi başvurusu yapan kişiye ait gelir belgesi, 
 • Serbest Meslek Mensubu üyesi olanların bağlı bulundukları kuruluştan temin edecekleri üyelik belgesinin fotokopisi,
 • Tüzel kişilerin başvuru yapması için ortağı olduğu şirkete ait olan sözleşmenin yer aldığı ticari sicil gazetesi

Gerekli belgelerdendir. Banka gerekli gördüğü durumlarda farklı evraklar da talep edebilir. Bu evraklar ile birlikte rehinli kredi başvurusu yapmanız halinde ödeyeceğiniz aylık taksit tutarları ve size mâl olacak yıllık maliyet oranlarını aşağıdaki hesaplama tablosundan inceleyebilirsiniz;

Kredi TutarıVade (Ay)Faiz Oranı (%)Aylık Taksit TutarıYıllık Maliyet Oranı (%)
50.000 TL12 Ay% 1,59773,11 TL % 25.9407
50.000 TL24 Ay%1,591.159,67 TL% 25.9407
50.000 TL36 Ay%1,591.546,22 TL% 25.9407
100.000 TL12 Ay%1,591.932,78 TL% 25.9407
100.000 TL36 Ay%1,592.705,89 TL% 25.9407
100.000 TL36 Ay%1,593.479,00 TL% 25.9407
Otomobil Rehni Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı kredi tutarına ve vadeye göre değişiklik göstermemektedir. Çekeceğiniz kredi tutarlarına göre tablo örnek olarak hazırlanmıştır. Kendi belirleyeceğiniz tutarlar ve vadeler ile hesaplama yapmak istiyorsanız tıklayınız.

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank araç ipotekli kredi kullanımlarında aracın marka, model ve tipini belirleyen değerin %50’si kadar kredi vermektedir. Yüksek limitli ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız şahsınıza ait olan aracınızı kullanarak bu krediye basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey elinizde bulunan üzerinize kayıtlı aracınızı bankaya rehin göstermek olacaktır. Bu sayede maksimum 36 ay vade ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Vakıfbank araç ipotekli ihtiyaç kredisi için belirlenmiş olan özellikler ise şu şekilde olmaktadır:

 • Başvuru yapacak olan kişilerin düzenli bir geliri olması,
 • Yapılan incelemeler sonucunda kredi notu ve kredi sicilinin olumlu çıkması,
 • Kredinin maksimum vadesi 36 ay olup aylık, 3 aylık ya da kişilerin talebine göre değişken ödeme seçenekleri,
 • Kredi kullanacak kişiye Hayat Sigortası, 
 • Kullandırılacak olan kredinin limiti, ipotek ettirilecek olan aracın modeline ve markasına göre tespit edilecek olan değerin %50’si kadar olacaktır. Aynı zamanda rehin alınan otomobilin Kasko Sigortası banka tarafından yapılmaktadır.

Kredinin özelliklerini ve başvuru koşullarını kabul eden kişilere araç ipotekli kredi kullandırılmaktadır. Krediden faydalanacak olan kişilerin; T.C kimlik belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi, ipotek ettirilecek olan aracın ruhsat fotokopisi, başvuru sahibinin ikametgah adresi ya da adına kayıtlı güncel tarihli elektrik, doğalgaz, su gibi fatura fotokopileri ve gelir belgesi ile birlikte Vakıfbank şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Alınacak paraya uygulanacak olan faiz oranları ise aşağıdaki tablodaki gibi olmaktadır;

50 bin TL almanız halinde 36 ay vadede %1,55 faiz uygulanacaktır. Kredi için talep edilen tahsis ücreti kredi tutarının binde beşi kadar olduğundan 250 TL olarak belirlenmiştir.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank üzerinden yüksek limitli almak isteyenler ipotekli kredi başvurusu yapabilirler. Uzun vade seçenekleri ve yüksek tutarlarda kredi alınabilmesi için ilk koşul başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bir birey olmasıdır. Bunun yanı sıra düzenli bir geliri olması da koşulların arasında bulunmaktadır. Kullandırılacak olan kredi için adından da belli olduğu üzere bir ipotek tesis edilmesi gereklidir. (Ev,arsa, tarla, araç, vb.) Şahsınıza ait ya da bir yakınınıza ait olan konutu bankaya güvence olarak gösterdiğinizde banka KKB notunuzu ikinci plana atacak ve talep ettiğiniz krediyi sizlere sağlayacaktır.

Verilen krediye karşılık olarak teminat yani güvence olması adına işyeri ya da konut ipoteği talep edilecektir. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunacak olan kişilere Hayat Sigortası yapılmaktadır. Uzun vadeli ve uygun ödeme seçenekleri ile verilen kredilerin taksitleri başvuru sahibinin bulunduğu hanede ikamet eden kişilerin aylık ortalama gelirlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır.

Başvuru için hazırlanması gereken genel evraklar diğer bankalar ile aynı olup banka gerekli gördüğü durumlarda ek güvence gibi farklı evraklar da talep edebilir. Faiz oranları vadeye göre çeşitlilik göstermektedir.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Araç İpotekli kredi HESAPLAMA tablosu:

Kredi TutarıVade (Ay)Faiz Oranı (%)Aylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme
50.000 TL12 Ay%1,654.722,17 TL58.186,59 TL
50.000 TL24 Ay%1,612.623,24 TL64.478,14 TL
50.000 TL36 Ay%1,471.888,07 TL69.490,98 TL
100.000 TL12 Ay%1,659.444,35 TL115.115,19 TL
100.000 TL24 Ay%1,615.246,47 TL127.698,28 TL
100.000 TL36 Ay%1,473.776,14 TL137.723,97 TL
Otomobil Rehni Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Belirlenmiş olan faiz oranlarına göre aylık taksit ödemeleri ve yıllık maliyet oranları tablodaki gibi olup taşınır ve taşınmaz rehin ücreti ve ekspertiz ücreti toplamda 980 TL’dir. Bunların yanı sıra sigorta ücretleri de bulunmaktadır. Diğer ücretler ise 1.168,80 TL’ dir. Bu nedenle asıl hesaplamayı çekeceğiniz tutarlara göre banka şubelerinden yaptırmanız gereklidir.

Finansbank Araç İpotekli Kredi

Finansbank yüksek miktarlarda ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilerine araç rehini ile kredi kullandırmaktadır. Kredi vadesi 36 ay olur ipotekli kredinizin için faiz oranı %1,39‘dur. Araç ipotekli kredinizin için başvurularınızı online kanallar üzerinden yapabilme imkanınız bulunuyor. Dilerseniz şubelere giderek kredi detaylarını öğrenerek başvuruda bulunabilirsiniz

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Halkbank tarafından kullandırılacak olan kredi Mortgage Yasası kapsamında verilmekte olup ”Bireysel Destek Kredisi” olarak kullandırılmaktadır. Yüksek tutarlardaki ihtiyaçlarınızı gidermek adına sahip olduğunuz evi kredi karşılığı teminat olarak gösterip talep ettiğiniz krediye uzun vadeler ve uygun faizler ile sahip olabilirsiniz. Teminat olarak gösterilen evin ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Uygulanacak maksimum vade ise 36 ay olarak belirlenmiştir.

Kredi faiz oranları sabit olup %1,63 olarak belirlenmiştir. Buna göre 50 bin TL kredi çekmeniz halinde Aylık 1.947,81 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. 50 bin TL ipotekli kredi çekmeniz halinde Ekspertiz ücreti 1.100 TL ve ipotek tesis ücreti 214,76 TL olmaktadır.

Siz de ipotek edeceğiniz taşınır veya taşınmaz malınız var ise başvuru yapabilir, ihtiyaçlarınızı ertelemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca Halkbank tarafından Şoför esnafına özel plaka- hat teminatlı krediler kapsamında araç alım, servis aracı alım, plaka teminatlı işletme kredisi ve plaka/hat alım kredisi veriyor. 60 aya varan vadelerle sunulan kredi başvurularınız için en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1