KOSGEB Kredisi

300 Koyun Hibe Şartları 2020 GÜNCEL DESTEK

300 Koyun Hibe Şartları 2020 GÜNCEL DESTEK

Tarım ve Orman Bakanımız çiftçilerimize yeni bir müjde verdi. Bankalardan hayvan kredisi çekerek hayvancılığa başlamak isteyen girişimci vatandaşlara sermaye adı altında 300 koyun hibe verileceğini açıkladı.  Bununla birlikte sayın Bakan köyden kente göçün engellenmesi için 300 koyun hibe ile birlikte koyunlara bakan vatandaşa ise asgari ücret maaş verileceğini açıkladı. Çiftçi hem kendi hayvanını beslerken hemde bunun karşılığında asgari ücret maaş alacak.

300 KOYUN MAAŞ DESTEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

Sayın Bakan geçtiğimiz yıl uygulanması değerlendirilen bu projenin müthiş bir sosyal sürü arttırma projesi olduğunu söylerken şunları söyledi.

“Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.

Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.

300 KOYUN PROJESİ ŞARTLARI NELERDİR?

Henüz şartlar hakkında bir açıklamada bulunmayan sayın Bakan bu projenin küçük aile işletmelerine büyük ölçüde fayda sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu. Henüz şartlar belli olmasa da daha önce genç çiftçi projelerinde aranan şartlar göz önüne alında 300 koyun hibe projesinde aşağıda ki şartların öne sürüleceği tahmin ediliyor.

 1. T.C. Vatandaşı olmak,
 2. Çks kayıtlı çiftçi olmak,
 3. Eşinin ve kendisinin başka bir işte çalışmadığını SGK’ dan alınacak belge ile belgelemek,
 4. Verilecek 300 hibe koyuna bakabilecek kapasitede ahır veya ağılı bulunması ve bu hayvanların yemini karşılayabilecek durumda olması,
 5. Belirli bir (ortalama 3 yıl) boyunca küçükbaş hayvanları satmayacağı yönünde taahhütte bulunması,
 6. Hayvanların her birine sigorta yapılması,
 7. İlaç yem ve benzeri giderler karşılanacak,
 8. 300 hayvan karşılığında arazi tapusu istenecek,
 9. 300 yavru olduğunda hibe alınan koyunlar geri ödenecek.
 10. Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı ve benzeri projelerden hibe almaya hak kazanmış ve sözleşmesi iptal edilmemiş olması,
 11. Hibe sözleşmesinde geri ödeme 1 veya 2 yıl sonra geri ödeme başlayacağı ve kuzuların satılması ile Devletten alınan hibenin belirli periyotlar ve taksitler halinde geri ödeneceği bekleniyor.
 12. 300 koyunun kuzusu ise “bu parayı etmez” diyenler için Tarım ve Orman Bakanlığınca satın alınacak ve tahminin verilen hibeden mahsup edilebileceği değerlendiriliyor.

HER AİLEYE 300 DAMIZLIK KOYUN

Daha önce 30 bin lira genç çiftçi hibesi alarak köye dönüş yapan çiftçilerimiz bu hibe projesinde 30 koyunla çiftçiliğe başlasalar dahi, ilk dönemde sigortasız olmaları ve başka bir gelirlerinin olmaması şart koşulduğundan genç çiftçimiz ailesini geçimini sağlayamamakta idi. Bu kapsamda genç çiftçiye devlet tarafından belirli bir dönem asgari ücret maaş bağlanması, çiftçinin hem geçimini sağlaması hemde hibe aldığı hayvanları satmaması için faydalı olacaktır. Hem sigortan olmasın, hemde köye yerleşip hayvanlara bak denen çiftçimiz maddi zorluğa düştüğünde herhangi bir destek bulamamaktadır.

Sayın Bakanımız yaptığı hesaba göre her aileye her aileye 300 gebe koyun verilecek ve bu koyunların ortalama 300 adet yavrusu olacak. Çiftçi devletten almış olduğu hayvanları geri ödeyecek ancak bu geri ödeme 300 yavru doğduktan sonra başlayacak. Sayın bakan bu hayvanların tanesinin ortalama 700 veya 800 TL. den alıcı bulabileceğini değerlendiriyor.  Ortalama 1 sene içinde çiftçimiz koyunları sayesinde 210 bin TL. para kazanmış olacak ve ödeme bu işlem sonrasında başlayacak.Genç çiftçi projesi 300 koyun hibesi mi olacak?

Genç çiftçi hibe projesinde köye dönüş yapanlara 30 bin lira destek sağlanıyor. Ayrıntılar için köye dönüş hibesi son durumu isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Büyükbaş hayvan da hibe edilecek mi?

Daha önce 5 gebe düve hibe edileceği söylenmiş ise de, Sayın bakan şuan itibariyle sadece 300 koyun hibesinin müjdesini verdi. Gebe düve verilmesi ve büyükbaş hayvan hibe edilmesi söz konusu değilken, konu hakkında Hayvan Hibesi ve Projeleri Devam Ediyor isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Projeden kimler yararlanacak?

Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği şartları taşıyan ve başvuru tarihlerinde başvurusunu gerçekleştiren tüm çiftçilerimiz yararlanacak. Projenin tüm illerimizde devam edeceği değerlendirilirken 300 koyun desteği şartları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Daha önce hibe alan 300 koyun desteğinden yararlanabilir mi?

Bakanlık bu yönde açıklama yapmadı ancak daha önce sözleşmesi iptal edilenlerin yararlanamayacağı değerlendiriliyor.

Küçükbaş hayvanı olanlara da destek verilecek mi?

Bakanlığın belirleyeceği şartları taşıyan, küçükbaş hayvanı olan veya olmayan tüm çiftçiler destekten yararlanabilir.

300 KOYUN PROJESİ BAŞVURULARI BAŞLADI…

Başvurular: https://300koyun.tigem.gov.tr/Logon/Index?ReturnUrl=%2f linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

BAŞVURU SÜRECİ ŞÖYLE İŞLEYECEK

1.Oluşturulacak web sitesinde müracaat şartları ve başvuru kriterlerinin yayınlanması,

2.Elektronik ortamda yetiştiricilerin ön başvurularının belgeleriyle alınması,

3.Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi,

4.TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi,

5.Kazananların duyurulması,

6.Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması.

7.Hayvanların temini ve teslim edilmesi,

8.Teslim edilen hayvanların İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesinin ücretsiz olarak yapılması,

9.Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi,

10.Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi,

11.Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

300 koyun projesinden yararlanacaklarda şu kriterler aranacak.

1) Üretim yapacağı yerin mera alanı,

2) Kaba yem üretebilirliği,

3) Hayvan varlığı,

4) Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir),

5) Hayvan barınağına sahip olması,

6) Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınacak.

Detaylı Bilgileri ve Ayrıntıları Sitemizden öğrenebilirsiniz.

Sayın Bakanımız sadece köye dönene değil, köyde ikamet edip hayvan sayısını çoğaltmak isteyenlere de Ziraat Bankasından sıfır faiz müjdesi verdi. Hem 300 koyun, hemde 250 bin düve projesi için TKK ve Ziraat şubelerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

300 koyun projesi, 250 bin düve kredisine başvurular şu an için sona ermiş olup 2020 yılında bu programların devam etmesi halinde belirlenen başvuru tarihlerinde, ilgili yerlere müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Msss dedi ki:

  Hem hibe diyor hem 1 2 yıl sonra geri odicek diyor 300 koyun verip odaya kayit sigorta falan filan ipotek zaten yari parasini ordan alicaklar.kuzularida borçtan duserken her halde 1500 kuzu isterler 300 koyuna hibe dedigin geri alinmaz bu 2 yil ödemesiz kiredi hep yalan dolan git kendi paranla 50 koyun al binkere daha karli

 2. Yunus Ertaş dedi ki:

  Bana daha önce tigemden 300koyun çıktı ama birtürlü gelmedi ne olduysa inşallah gelir busefer

 3. İBRAHİM altun dedi ki:

  Devlet karşı hibe desyile koyun almak istiyorum neler yapmam gerekir ANKARA ORDU ya taşınmak istiyorum

 4. Elif Öztürk dedi ki:

  300 koyun aldığımda geri 300 koyun mu ödüyorum? Yoksa faizi ile mi geri alıyorsunuz?

 5. Bilgilendirilmek istiyorum dedi ki:

  Ben bu isi yapmak istedim hayvamciligi rize liyim ankara da calisiyorum yaptigim incelemlerde ahir hayvanin yeminin karsilanmasi gibi yerler istiyolar bizim memlekete saman arpa bugday gibi yetistirilecek acik Alan oadigi gibi bunu yapabilmemoz için hava kosullari da uygun deyil hic bir yerde uyelogim yok hayvancilik cifci belgesi gibi calisiyorum buyuk sehirde bazi edindigim bilgilerde zor diyolar nasil olcak ki sehirde koye gidelim koyde yerler abim in uzerinde bilgisi olanlar beni daha genis bilgilendirirlerse sevinirim,

 6. Omer dedi ki:

  Simdi benim köyumde 51 dönüm arazim var ama bunu ekip bicmek için traktor lazim ekipman lazim zaten kuru kirsal arazi ben sehirde calisiyorum esnaftim battim simdi diyeceksinki sicilin bozuk sana vermiyoruz nasil destek bu ben 10 yil önce hayvancilik yapcam diye bankaya yalvardim destek cikin diye kimse orali olmadi ben çokmu hevesliydim sehire gidip 3 kurusa köle olayim simdi yine zengine destek gariban sürünsun.vericekseniz garibani destekleyin onlar kalkinsin zengin zaten zengin.

 7. Küçükbaş hayvancılık ile. İlgilenmek istiyorum dedi ki:

  300 koyun olan proje ile nasil bağlantı kurabilirim

  1. isyan bol adayim dedi ki:

   küçük baş hayvana almak istiyoruz nasıl ala biliriz ama sayımızda tapulu arsa yok

 8. Aşkın dedi ki:

  6.madde halen hayvancılık ile uğraşan olmak.sehirde sanki davar yayıyoruz.iste milleti koyuna çeviren akp zihniyeti.

  1. Cevap dedi ki:

   Doğru diyorsun

 9. aydin yurekli dedi ki:

  tesfik ve hibe adi altinda aciklama yapiliyor ama ortada ne tesfik var ne de hibe sayin bakan yada yetkili kisiler oturup sartlari yeniden degerlendirse iyi olurdu cok projenin ismi ve aranan sartlar bir biri ile hic uyusmuyor

 10. ismail dedi ki:

  (Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak) hastanede temizlik işi yapan adamın söylediğiniz şartlardan hangisini karşılayabilir zengini daha zengin yapın bu kadar saçmalık olmaz teşvik nasıl olur yeri araziyi verirsin koyunuda verirsin sonra toparladıktan sonra ben sana öderim siz daha verdiğiniz paradan bile çalmak istiyosunuz insanlarla dalga geçmeyi bırakın allah aşkına.

 11. Zekeriya dedi ki:

  Okadar arazim olsa zaten ben o koyunları gider paramla alırım desteğe ne gerek var

 12. Zekeriya dedi ki:

  Yine zenlerin işine yarar niye gariban napacan ne saçmalık ya böyle adaletsizlik mı olur okardar arazisi olan adam zaten zengin onun nesine destek olacaksınız olacaksın arazisi olmayan garibana destek çıkın

 13. ayhan doymaz dedi ki:

  bu puroje zengine yarar okadar arazim olsa koyuna gerek yok 300 dönüm tarla parası yeter onun için saçmalamayalım hem hem hibe diyor hem geri ödenecek diyor saçma her zamankigibi

 14. Alpaslan dedi ki:

  300 koyun hibe seçime yatırım demek

 15. nazif turhan dedi ki:

  bu is ancak zenginlere yayar

 16. İBRAHİM dedi ki:

  Bu projede maksat insanları köyüne geri göndermek değilmi?Eşinin veya kendisinin sgk kaydı ne demek.ÇKS kaydı olacak dalgami geçiliyor milletimizle.Zaten ülkemizde küçük baş hayvan sayısı 30 milyon.100 bin aile yaralansa bu projeden 30 milyon daha küçük baş hayvan lazım.Nereden bulunacak bu hayvan.Yine 3 5 zengin yaralanır biz projeyi hayatı geçirdik olur.Yahu bari 50 koyun deyinde yapılamayacak projelerin altına imza atmayın.

 17. mustafa tolukan dedi ki:

  saçma sapan bir proje.Fizibilite çalışması diye bir şey var.Köyün gerçekleriyle çelişiyor.300 koyun barındıracak ahır bulamazsın bu kadar koyunu bir kişimi yapacak.Modern bir tesis olsa bile altın dan kalkılmaz.10 arlı göz göz ahırda beslesen 30 ahır demektir.yemi suyu akşamı bulur.Kaldıki bunun yavrusu ayrı konacak ona da bir okadar yer lazım yemi samanı stoklayacak yeride katarsan köyün yarısı gitti bir okadar da yıkık virane evler.İnan 10 koyun veya keçi kendi imkanlarınla at ahıra daha gerçekçi olur.Hiçolmazsa daha rahat uyursun.

  1. Ilker dedi ki:

   Gerçekci bir anlatım olmuş.ben hayvancılık nedir bilmiyorum şehirde çalışıyorum ve bana bir anda 300 koyun sıkıntı, sonra doğum yapınca zaten şaşırır kalırsın. Köyde arayın olsa çoktan çekip gitmiştim.

 18. ozan dedi ki:

  merhaba
  verdikleri 300 koyun yavurmu yoksa yetişkinmi bide damzılık koyunlar süt verirmi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sinancan dedi ki:

   Evet verir

 19. ÇAĞLA dedi ki:

  güzelde hem ben hem eşim çalışmıyor olsak nasıl geçinicez acaba. adama bu kadar zaman nasıl geçindin diye sormazlar mı? adı üstünde köyüne dönen anlamadığım bu bana çıkar mı umudu ile eşimde işinimi bıraksın ya çıkmazsa ne olacak hem köye dönemeyeceğim hem şehirde işsiz kalacağım. bu yanlış değil mi bunun düzeltilmesi gerekir.

 20. Suleyman dedi ki:

  Fakirseniz hiç uğraşmayın kafayı yersiniz.bu işi zengin adam yapar.yandaşlar ekmek var koşun. …

 21. Talip onal dedi ki:

  Ben yurt disinda yasiyorum ve bu tesfikten faydalanmak istiyorum ve koyume istihtam saglamak istiyorum .biz yurt disindaki vatandaslar bu tesfikten nasil faydalana biliriz

 22. Celalettin yazılı taş b dedi ki:

  Zaten milletin tapusu olsa köyden göç olmaz köyde kalanlar hep yaşlı tapularda hep hisseli zenginlerin tapusu tek garibana yine birşey yok yani köylerde orman köylūlerinin ormana geçen tapularını verseler belki bi umut kendimden örnek veriyorum dedemden kalma toplam on dönūm tarla var dedemin altı çocuğu vardı altı çocuğundan toplam yirmi dört torunu var dedem ve iki amcam öldü hadi paylaştırda işin içinden çık hibeyi yine maddi durumu iyi olan alacak bizlerde hayalini kuracak

  1. kcey dedi ki:

   senin zihniyetteki adama verilecek iş değildir bu. armut piş ağzıma düş zihniyeti hizmet etmeyecektir bu vatana

  2. ahmet öztürk dedi ki:

   Arkadaş en gerçekçi ve çözümüde içeren yorumu yazmışsın bence bu görüşü cimere taşı.

 23. muzaffer dedi ki:

  daha önceki hibede oldugu gibi kendisiyle aynı dusunmeyenb vatandasları magdur edecekler buda demek oluyor ki yandaşı insanlar faydalanacak yine fakire birsey yok fakır fakir kalsın zengın dahada zengınleşssin

  1. kcey dedi ki:

   demişin ki kendisiyle aynı düşünmeyen vatandaşları mağdur edecek. bu düşünce vatana hizmet edenlerin düşüncesi elbetteki hainlerle aynı düşünülmeyecek. fakir değil girişimci olan kazanacak

 24. Coşkun dalkılınç dedi ki:

  Ne zaman nereye başvuru formunu dolduruluyor bilgi verebilirmisiniz. 300 koyun hibe için baş vurmak isteiyorum ağır var besi için her türlü imkan. var devletimin destegiyle tekrar çifciğiğe dönmek istiyorum. Telefon numaram yardımcı sevinirim

  1. kcey dedi ki:

   Allah yar ve yardımcın olsun gardaş. Rabbim senin ve senin gibilerine 1 i ni 1000 eylesin

 25. Ali uysaler dedi ki:

  Bu iş şartları neler

 26. Cemile dedi ki:

  Nezaman başvurular başlıyor aceba nereye başvurmamız gerekiyor

 27. izzet teflek dedi ki:

  benim arazim evim yok bize olmazmi bu imkan bende senede size odeyim

 28. Orhan cakal dedi ki:

  Elimde 5 ton kapasiteli sut fabrikasi var 17 donum tapulu arazim var lmt sirketim var 50 bas sut inegi almak isdiyorum alamiyorum bu konuda yardim isdiyorum bilgisi yatkisi olandan

  1. Sefa ere dedi ki:

   Sahibindene gir bak abim orda bulursun istedigin biseyler

 29. Faruk dedi ki:

  Evli – bekar gibi sartlar varmi acaba