Devlet Destekleri

Kobi Beyannamesi Doldurmanın En Kolay Yolu (Standart Yol)

Kobi Beyannamesi Doldurmanın En Kolay Yolu (Standart Yol)

Kosgeb kurumundan hibe ve kredi desteği almak için ilk olarak veri tabanına kayıt olunması gereklidir. Daha sonra başvuru için bir KOBİ Beyannamesi doldurulmalı ve kuruma sunulmalıdır. Eğer başvuru yapar ve daha sonra kararınızda değişiklik yapmak isterseniz başvurunuzu iptal edebilirsiniz. İçeriğimiz de sizlere Kobi Beyannamesinin nasıl doldurulacağını, bilgi sistemine ve Kosgeb’e girişi anlatacağız.

KOSGEB Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

Kosgeb ten ileri ve geleneksel girişimcilere sağlanacak olan 60 bin lira ve 370 bin liraya kadar hibe desteğinden yararlanmak için mutlaka işletmenizin KOSGEB kobi beyannamesini doldurmak zorundasınız. Ayrıca beyanname ile birlikte KOSGEB Kaydınız olmalı ve güncel beyannameye sahip olmalısınız. Kosgeb hibe ve kredilerinden faydalanmak isteyen işletmeler gerekli olan kriterleri taşıması halinde bu imkanlardan yararlanmak için Kosgeb Kobi beyannamesi doldurma zorunluluğu vardır.

Kosgeb desteklerinde yararlanmak isteyen işletmelerin KOBİ tanımına uymaları gerekmektedir. Yıllık çalışan istihdamının 250 kişiden az olması halinde ve yıllık net satış miktarının 40 milyon liranın altında olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler KOBİ tanımının içinde bulunmaktadır. Sizinde işletmeniz bu tanımları karşılıyorsa sizde KOSGEB imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kosgeb resmi sitesinde bulunan Kobi beyannamesi formları eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Doldurulan formlar çıktı olarak alınmalı imzalı ve kaşeli bir şekilde istenilen diğer belgeler ile birlikte bulunduğunuz bölgedeki hizmet merkezlerine teslim edilmelidir.

KOSGEB Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

KOSGEB Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma Yöntemi

Kosgeb’in işletmelere vermiş olduğu hibe kredilerden faydalanmak isteyen işletmeler başvuru yapabilmeleri için izlemesi gereken yolların neler olduğundan bahsetmek gerekirse. Bir işletme Kosgeb’in Kobi tanımına uyması gerekmektedir. Bu tanıma uyan bir işletme Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırması gerekmektedir. Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırdıktan sonra Kobi beyannameleri sürekli olarak güncel tutmaları her zaman işletmelerin yararına olacaktır.

Verilecek hibe ve kredilerden faydalanmanın ilk şartı olan Kobi beyannamesinin güncel olması gereklidir. İlk defa Kosgeb veri tabanına kayıt yaptıracak olan işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Buradan KOBİ giriş sekmesine tıklayarak işlemlerine devam eden kobiler açılan sayfadan Kosgeb’e ilk kayıt bölümünü seçmesi gerekmektedir. karşınıza çıkacak olan ve sizin ve işletmeniz hakkında soruların bulunduğu bölümleri dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Çünkü Kosgeb bu formlara dolduracağınız bilgilerin yanlışlığından meydana gelecek hukuki ve mali sorumluluklardan sizleri sorumlu tutacaktır. Ayrıca bu bilgileri doldurmanız için size verilen süre 15 dakikadır. Bu süre içerisinde işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlemler sırasında sizden istenilen kullanıcı adı ve şifreyi bir yere not etmeyi unutmayınız çünkü bu kullanıcı adı ve şifre Kosgeb Kobi beyannamesi doldurma işlemleri esnasında size lazım olacaktır. Bu işlemleri tamamlayan bir işletmeci KOSGEB Beyannamesi doldurmaya hazır hale gelmektedir.

Kobi Beyannamesi doldurmanın 2 yolu vardır. Bunlardan bir tanesi kayıtlı işyerleri için, diğerleri ise ilk kez kayıt yaptırmak isteyen esnaflar içindir.

İlk Kez Kayıt Yaptırmak İsteyen Kişiler İçin KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Yöntemi

İlk başvuru sayfasına giriş yapın (destek) Bu sayfada iş yerinize ait bilgileri doldurun.

Kobi beyannamesi doldurma güncelleme ekranını görselden inceleyebilirsiniz.

Beyanname doldurma esnasında iş yerinize ait bilgileri tam ve eksiksiz olarak giriş yapmalısınız. Bu ekran KOSGEB veritabanı kayıt ekranıdır. Eğer hiç kaydınız yok ise, bu ekrandaki talimatları yerine getirerek, E-KOBİ kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Kobi kaydı sonrasında beyanname doldurma ve güncelleme ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Kayıt işleminiz tamamlandığına göre, şimdi sisteme giriş yaparak, KOBİ Beyanname doldurma işlemine devam edelim. Önemli bir not belirtmemiz gerekirse, Kobi Beyanname doldurma işleminin 15 dakika içerisinde tamamlaması gerekmektedir. Eğer tamamlanmaz ise sistemde zaman aşımı oluşacak ve tekrar aynı bilgileri en baştan giriş yapmanız gerekecektir. Madde madde kobi beyanname doldurma işlemini anlatalım.

 1. http://destek.kosgeb.gov.tr/Login.aspx adresine giriş yapın. Giriş adresinde KOBİ mail adresinizi ve belirlediğiniz şifreyi giriniz.
 2. Hangi yıla ait beyyaneme verecekseniz, o seneyi seçerek DEVAM tuşuna basınız.
 3. Bu adımda, işyeriniz için sorulan sorular içerisinde, işyeriniz ve firmanıza en uygun olan seçeneği işaretleyerek DEVAM butonuna yeniden tıklayınız.
 4. Bu ekranda isen KOBİ bilgilerinizi tamamlarken işyeriniz için KOBİ beyannamesi hazırladığınız sene içerisinde SGK ve Mali bilgilerinin doğru şekilde sisteme girilmesi şarttır. Bu kapsamda bu bölümde sistemin sizden istemiş olduğu bilgileri resmi evrak üzerinden giriş yapmanız hata yapmamanız için önemlidir.
 5. Mali Bilanço toplamı bölümü ve Net satış hasılası bölümlerini kuruş, virgül veya nokta kullanmadan direk olarak doldurmalısınız.
 6. Yetkli ekle butonuna tıklayarak yetkili personel bölümünü doldurabilirsiniz.
kosgeb kobi beyannamesi hazırlama

Kosgeb Kobi beyannamesi hazırlama ekranı.

 1. Firma yetkilisi olarak seçilecek kişinin Cep telefonunun ve T.C kimlik numarasının girilmesi şarttır. Sisteme firmanız için yetkili olan diğer kişileri, ortakları ve yasal olarak yetkili olan şahısları da ekleyebilir, silebilir veya düzenleme yapabilirsiniz.
 2. Sisteme üye olurken, giriş yaptığınız Firma Faliyet Konusu bilgileri sistem tarafından otomatik olarak çağrılarak ekranınıza yansıtılacaktır. Eğer bu bilginin doğru olmadığını ve tam olarak doğru seçilmediğini düşünmekte iseniz, açılan pencereden doğru olan KOBİ Beyannamesi faaliyet kodunu seçerek sisteme giriş yapılmasını sağlayınız.
 3. Kosgeb KOBİ beyannamesi adres bilgilerinin sisteme girilmesi esnasında İLK KAYIT esnasında girdiğiniz adres bilgileri sisteme yansıtılacak ve bu bilgiler üzerinden güncelleme yapmanız imkan tanınacaktır.
 4. Herhangi bir aşamada, eksik bir bilginiz oluştuğunda, bilgilerinizi sisteme KAYDET butonuna tıklayarak kayıt oluşturabilir ve evrak ve bilgi temininden sonra yeniden bu kayda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
kobi beyannamesi indir

KOBİ Beyannamesini bilgisayarınıza indirin.

Son bölüm KOSGEB Kobi beyannamesinin indirilmesi bölümüdür. Bu bölümde yukarıda bulunan indirme resminde (WORD İNDİR) yazılarına tıklanarak bilgisayarınıza kaydedilmesi sağlanmaktadır. İndirme işlemi sonunda, belgeniz açılır ve belgeden çıktı alınarak firma sorumlusu tarafından imzalanır. Bu aşamadan sonra Kosgeb Kobi beyannamesi hazır hale gelmektedir. Beyanname sahibi, “KOBİ BİLGİ DÖKÜMANI” ve “KOBİ BEYANNAMESİ” dosyalarından birer suret çıktı alır ve ilaveten arkasına aşağıda yazılı olan evrakları ekler. Bu evraklar;

 • Kuruluşunuza ait imza sirküleri,
 • Esnaf sicil gazetesi veya ticaret odasına kayıtlı iseniz ticaret sicil gazeteniz
 • İşyeri faaliyet belgeniz

Kobi Bilgi Dökümanı + Beyanname ve yukarıda sayılı 3 belge ile birlikte (toplam 5 belge) size en yakın KOSGEB iletişim merkezine başvuruda bulunarak, beyanname ve diğer belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonucunda, KOSGEB kaydınız ve beyannameniz dolmuş olacaktır. Kobi Beyannamesi Doldurmanın En Kolay Yolu budur.

KOBİ Beyannamesi Dolduranlara Notlar

Kobi Beyannamesi Doldurmanın En Kolay Yolu üzerinden işlemlerini tamamlayan bir işletmeci birer çıktısını aldığı KOBİ bilgi dökümanı ve KOBİ beyannamesi evraklarını kaşeli ve imzalı olarak hazırlamalıdır. Bu evrakların yanında imza beyannamesi, ticaret sicil veya esnaf sicil gazetesi ve faaliyet belgeleri ile birlikte bulundukları bölgedeki KOSGEB birimlerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bu işlemler sonunda işletmelerin KOSGEB KOBİ beyanname işlemleri tamamlamış olur.

] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.